Hergebruik van water in de glastuinbouw Teelt houtig in Zeeland aantrekkelijk doorzicht Doorzicht op Inzicht Combinatie met andere teelten mogelijk Gratis voor akkerbouwers Cursus houtig kleinfruit VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 18 In een aantal artikelen, die door samenwerking van NCB, ZLM, CBTB en het Consulentschap Landbouw tot stand komen, wordt de strategie van de Bra bantse landbouwontwikke lingsnota "Doorzicht op Inzicht" uitgedragen. De arti kelen hebben een voorbeeld functie. Het betreft onderwerpen op bedrijven die bewust een keuze maken voor de toekomst en die op een po sitieve wijze inspelen op de mogelijkheden in hun situatie. Het overtollige water uit de matten van schuimrubbervlokken wordt afgevoerd via de ruime plastic bak. Het bedrijf van de familie Van Winden in de Plukmade Polder. Koos van Winden was een van de eerste tuinders in de Plukmade Pol der. Als Zuidhollandse polderjongen had hij een tuinbouwbedrijf weten op te bouwen in het Drentse tuin bouwcentrum nabij Emmen. Zijn zoon Harry had te kennen gegeven dat ook hij een toekomst zag in de glastuinbouw. Vader, moeder en zoon Harry van Winden besloten in 1987, om na 20 jaar Drente, een nieuwe toekomst te beginnen in Plukmade Polder, direct onder de rook van de Amercentrale. Zij bouwden een nieuw bedrijf met een tuinbouwkas van 15.000 m2 en gin gen restwarmte en zuivere C02 van de energie-centrale benutten voor de komkommerteelt. In het voorjaar van 1992 is de kas vergroot tot 18.000 m2. Bij recirculatie komen overtollig wa ter en rest-voedingsstoffen niet meer in de bodem terecht. Het kli maat in de kas is droger en er vindt een aanzienlijke besparing plaats op het in Nederland steeds schaarser wordende leiding- c.q. grondwater. Bovendien is de zware kleigrond van de Plukmade Polder heel wat anders dan de lichte zandgrond van Drente. De firmanten Van Winden stelden vast dat het overtollige water en voedingsstoffen onvoldoende wer den opgenomen door de onder grond van de kassen en als het water de grond niet in wil, dan moet het op een andere manier worden afgevoerd. In 1990 is het huidige recirculatie systeem aangelegd. De ondergrond van hun kas werd afgedekt met een kunststofdoek. De matten steenwol lagen voortaan niet meer op de klei grond maar in een plastic bak. De ondergrond van de kas is 'naar weerszijden licht afhellend ge maakt. Het via de druppelaars aan gevoerde overbodige water vloeit weg via de plastic bak. De onder grond van de kas blijft voortaan kurkdroog. Computergestuurd Recirculatie van water en rest- voedingsstoffen is in de moderne glastuinbouw mogelijk dankzij hoogwaardige computergestuurde technische systemen. Bij recircula tie wordt ongeveer 30% meer wa ter toegediend dan de plant nodig heeft. Dat is nodig om verdroging te voorkomen. Het overtollige uittre dende drainwater wordt bij Van Winden gefiltreerd, in een bassin opgevangen en zorgvuldig ontsmet met ultra violet licht. Buiten de kas wordt het regenwater dat op de kassen valt, opgevangen in een bas sin van 1.000 m3. Drainwater en re genwater worden voorzien van de benodigde voedingsstoffen en ver volgens weer rondgepompt langs de komkommers in de kas. Bedrijfsmanagement Vader, moeder en zoon Harry van Winden hebben inmiddels de nodige In het verleden was het Zuidwesten van Nederland een belangrijk teelt- gebied voor houtig kleinfruit zoals bessen, frambozen en bramen. Be langrijke redenen hiervan waren de geschikte grond en het gunstige kli maat. Voorjaren met weinig nacht vorst en milde zonnige zomers. Veel van de produktie verdween naar de industrie waar toen nog acceptabe le prijzen werden betaald. Door het stijgen van de loonkosten in Nederland ontstond een toene mende concurrentie uit het buiten land. Hierdoor hebben veel bedrijven zich gespecialiseerd in de teelt van grootfruit zoals appels en peren. Het areaal kleinfruit is daar om sterk gekrompen. De laatste ontwikkelingen maken de teelt van houtig kleinfruit voor de verse con sumptie weer aantrekkelijk. Ontwikkelingen Nieuwe ontwikkelingen in de teelt van houtig kleinfruit hebben voor een oogst- en aanvoerspreiding ge zorgd die bijna jaarrond is. Dit van een kwalitatief zeer goed produkt geschikt voor de verse consumptie Hierdoor is de vraag voor kleinfruit met name uit het buitenland en ho reca toegenomen. In zo'n sterke mate dat het huidige areaal niet kan voldoen aan de vraag. Vooral vroeg en laat in het seizoen is er nog volop ruimte in de markt. De oogst De oogst van houtig kleinfruit valt in de zomermaanden. Voor bessen en frambozen van eind juni tot half au gustus. En voor bramen van eind augustus tot half oktober. Het plaat sen van plastic tunnels vervroegt de oogst. Regenkappen daarentegen beschermen en verlaten de oogst. Hierdoor voert men fruit aan buiten de aanvoerspiek, wat duidelijk naar voren komt in een betere prijs. Vervroegen Het vervroegen van de oogst ge beurt door middel van plastic tun nels over het gewas te plaatsen. Vanaf eind januari wordt de tunnel gesloten gehouden waardoor een gunstig micro-klimaat in de tunnel ontstaat en het gewas geforceerd wordt. De oogst wordt hierdoor 4-6 weken vervroegd tot half-eind mei. De mogelijkheid om water te geven via druppelleidingen op de grond is noodzakelijk. Door de tunnel vol doende te luchten is het klimaat be heersbaar. Daarom is enkele malen per dag controle nodig om proble men met temperatuur en luchtvoch tigheid te voorkomen. Zowel frambozen als rode bessen komen in aanmerking voor vervroe ging. Belangrijk daarbij is dat hier voor een van nature vroeg ras gekozen wordt. Bij frambozen kun nen dit de rassen Glen Meij, Glen Clova of Spica zijn. Bij rode bessen de rassen Jonkheer van Tets of Junifer. Verlaten en beschermen Het verlaten van de oogst gebeurt door middel van regenkappen over het gewas te plaatsen. Kort voor het begin van de rijping van de vruchten wordt op bogen boven het gewas transparante folie gespannen. Door de lichte beschaduwing wordt de rijping iets vertraagd. Belangrijker is het feit dat het gewas en de vruch ten beschermd worden tegen regen en 'wind. Hierdoor kunnen de vruch ten beter uitrijpen en blijven hangen zonder dat ze beschadigen of rotten. Zeker bij bramen in een nat najaar kan langer een kwalitatief goede vrucht worden geoogst voor de ver se consumptie. Maar ook herfst- frambozen en de late rassen van zomerframbozen en rode bessen ko men in aanmerking om te worden verlaat en beschermd. Bij zomer frambozen zijn er mogelijkheden met de rassen Marwé en Schöne- mann, bij rode bessen de rassen Ro- lan, Stanza, Rondom (J) en Rovada. Het is goed mogelijk om de bessen- oogst te rekken tot eind september - begin oktober. Aantrekkelijke teelt De nieuwste ontwikkelingen en de gunstige ligging wat betreft klimaat maen dat de teelt van houtig klein fruit voor Zeeland weer een aan trekkelijke teelt is. Dit geldt ook voor ondernemers die nog willen starten met de teelt. Door zich te richten met de oogst op een deel van het seizoen is de teelt prima te combi neren met andere teelten uit het teelt- of bouwplan. Vooral de vroege en late oogst met goede prijzen ma ken de teelt opnieuw rendabel en aantrekkelijk. John Bal, bedrijfsdeskundige DLV ervaring opgedaan met recirculatie van water. Zij vinden dat het systeem goed functioneert. Het ver eist wel veel vakmanschap en inten sieve controle Een probleem moet tijdig worden onderkend en er moet een passende oplossing voor ge vonden worden. Zo was het koper gehalte van het voedingswater vorig jaar te hoog. Dit wreekte zich in de plantengroei. De koperen aanvoer- leidingen bleken de daders te zijn. De dure koperen leidingen zijn ver vangen door kunststofleidingen waarmee dit probleem was op gelost. Ook gebruikt de familie Van Winden steenwol niet meer als voedingsbo dem maar een soort schuimrubber vlokken. Het is een afvalprodukt dat als zodanig opnieuw wordt ge bruikt. Deze 'polyurethaan' blijft haar oorspronkelijke volume houden en gaat veel langer mee. Ontwikkelingen Henk Nuyten, bedrijfsleider van de Proeftuin Noord-Brabant in Breda geeft nadere informatie over recircu latie van water in de glastuinbouw. Nuyten stelt vast dat hergebruik van water in de glastuinbouw de laatste jaren volop de aandacht heeft van de glastuinders. Voor het milieu heeft recirculatie veel voordelen. Zo rekent Nuyten voor dat kasgroenten zoals komkommers en tomaten, ge middeld per jaar 1000 liter water per m2 krijgen toegediend. Hiervan wordt 750 liter door de planten ver bruikt. Dat komt overeen met onge veer de gemiddelde regenval in Nederland. In principe zou de kastuinbouw dus geen beroep meer hoeven doen op het grond- of lei dingwater. Nuyten: "Recirculatie van water is nog niet verplicht terwijl de aanleg- kosten aanzienlijke bedragen ver gen. Recirculatie van water heeft dus een behoorlijke invloed op de kostprijs van het geteelde produkt. We zoeken intensief naar een goed koop recirculatie-systeem dat aan de planten voldoende water en voe dingsstoffen geeft, maar waar het overtollige vocht niet meer in een goot langs de planten afgevoerd wordt. Dan worden de kosten van de goten bespaard en tevens is de ziektedruk minder. De proeven on der meer in de proeftuin, zijn veelbe lovend maar onvoorziene en ook onverwachte problemen met zo'n "actief" drainsysteem zijn er de oorzaak van, dat de praktijk terecht nog een afwachtende houding aanneemt". De firmanten Van Winden zijn tevre den over hun recirculatie-systeem. Het ontsmetten van het water op vi russen en schimmels doen zij im mers met het bevredigende systeem van ultra violet licht, al zijn de investeringskosten hoog en ver eist het zorgvuldig onderhoud. Kostendekkend telen Een bezoek aan het bedrijf Van Win den in Made maakt duidelijk dat er heel wat komt kijken bij het kweken van komkommers van export kwaliteit. De vijf vaste arbeidskrach ten kunnen al het werk lang niet aan bij topdrukte. Toch is het uiteindelij ke doel om voldoende komkom mers, tegen tenminste de kostprijs, regelmatig te kunnen afzetten op de Veiling RBT te Breda. Harry van Winden vindt het recirculatie systeem van water een onmisbaar onderdeel van het totale manage ment van zijn bedrijf. Cor Rops Door het vervroegen en verlaten laat houtig kleinfruit zich niet al leen combineren met grootfruit maar ook prima met andere takken van land- en tuinbouw. Deze nieuwe ontwikkeling is voor de Stichting Stimulering Plantaardige Produktie (SSPP), de Coöperatieve Veiling Holland- Zeeland (CHZ) en de Studieclub Houtig Kleinfruit Kapelle aanlei ding om samen met de Dienst Landbouw Voorlichting (DLV) team Fruitteelt een cursus Hou tig Kleinfruit te organiseren. Programma De cursus heeft tot doel de vele mogelijkheden van de teelt van bessen, frambozen en bramen te behandelen. Hij zal bestaan uit acht delen: twee middagen en zes avonden, leder deel zal bestaan uit een thema zoals teelt, kassen, oogstspreiding, gewasbescherming, bemesting, bewaring, e.d. De eerste les zal plaatsvinden op dinsdagmiddag 20 oktober. Hier na volgen zes dinsdagavonden en de laatste les is op dinsdag middag 8 december. Alle delen starten op de veiling. Er zullen di verse sprekers van veiling, on derzoek en voorlichting zijn. Kosten De kosten voor de cursus en de cursusmap zijn f 100,— p.p., te voldoen tijdens de eerste les. Door sponsoring van de SSPP is de cursus voor akkerbouwers gratis!!! Opgave Voor opgave en informatie kunt u zich telefonisch wenden tot de Dienst Landbouw Voorlichting, Team Fruitteelt té Geldermalsen, tel. 03455-76776. Dit kan iede re werkdag tussen 8.15 en 17.15 uur. Opgave vóór 10 oktober.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 18