De maand oktober op het zuidwestelijk Akkerbouwbedrijf Drie nieuwe voertarwes van Cebeco Zaden op rassenlijst Na een wisselvallig jaar en perioden met veel neerslaghoge temperaturen en veel zon kenmerkt zich de laatste periode door meer regen. Het voorjaar was erg vroeg en veel gewassen werden vroeg gezaaid en geplant. Door deze factoren is ook het najaar vroeg ingetreden. De aardappelen en de uien waren vroeg afgestorven. De opbrengsten zijn gemiddeld goed te noemen. Zo het er nu naar uit ziet verloopt de aardappeloogst voorspoedig. De oogst van suikerbieten, winterpeen, cichorei en knolselderij zal de komende maanden onze aandacht vragen. Tijdens deze drukke oogstmaanden is het van belang te zorgen voor de veiligheid voor uzelf en anderen. Een goede verlichting op de werktuigen, het schoonhouden van de wegen en het veilig werken met machines spelen hierbij een grote rol. VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 14 Bouwplan en "MacSharry" In de komende maanden zult u voor uw bedrijf weer een bouwplan moe ten opstellen. Het is daarbij zinvol om de resultaten van de afgelopen jaren eens op een rijtje te zetten. Door het opstellen van saldobereke ningen krijgt u meer inzicht in de re sultaten per gewas en evt. per ras. De effecten van MacSharry kunnen voor ieder bedrijf anders zijn. De keuze wel of niet braken is belang rijk. Wilt u nagaan wat het effect van "MacSharry" op uw inkomen is en wat voor u de beste keus is, neem dan contact op met de DLV. Dit kan ook wanneer u geheel uw bouwplan wilt aanpassen en door rekenen. Met een bedrijfsecono misch adviesprogramma rekenen wij de beste keuze voor uw bedrijf uit. Het computerprogramma kan verschillende alternatieven naast el kaar doorrekenen. Bewaring aardappelen Kiemremming Ook dit jaar lijkt de kiemrust van de aardappelen weer kort te zijn. Afge- rijpte gewassen zijn kiemlustiger dan groene gewassen. Met de toe passing van kiemremming moet u tijdig beginnen. (Zie ook artikel in de ZLM-krant van 18 september, pag. 13.) Bij lange bewaring hebben in de afgelopen jaren poedervormige mid delen goed gewerkt. Pas poeders al leen toe op een droog en goed afgehard produkt. Direct na de wondhelingsperiode moet u begin nen met het gassen van de aard- De oogst van suikerbieten is een van de werkzaamheden die de komende maanden de aan dacht vragen. u Estica, Eiffel en Tessa, drie nieuwe wintertarwerassen in het pakket van Cebeco Zaden in Rotterdam, worden in 1993 opgenomen op de rassenlijst. Het zijn alledrie voer tarwes. Estica is een produktieve, vroegrijpe tarwe met een goede, brede ziekte resistentie. Het ras is zeer stevig. Estica is geschikt voor geïntegreer de en biologische tarweteelt en geeft op alle grondsoorten en onder uiteenlopende omstandigheden ho ge opbrengsten. Eiffel is een kort en stevig ras, met een hoge opbrengst en een excellente wintervastheid. Tessa is een korte en vroegrijpe tar we met hoge opbrengsten. Eigen rassen Estica en Eiffel zijn rassen uit het veredelingsprogramma van Cebeco Zaden zelf. Vorig jaar kwam uit dat zelfde wintertarweprogramma het ras Ritmo op de rassenlijst, een bak- tarwe met een buitengewoon hoge opbrengst. Tessa is gekweekt door Desprez/Pen Zaden. Cebeco Zaden vertegenwoordigt het ras in Ne derland. Voor meer informatie kunt u terecht bij uw zaaizaadleverancier of con tact opnemen met Cebeco Zaden in Rotterdam, telefoon 010-4544338. Estica, een van de drie nieuwe wintertarwerassen. appelen. Als er in het verleden problemen zijn geweest met droog- rot (Fusarium), dan is een behan deling van de partij met Cermotect aan te bevelen. Voor partijen waar u geen problemen met droogrot ver wacht, is dit een (te) dure toepas sing. Is er in de partij phytophthora aanwezig, blaas dan de partij goed droog en zorg dat het produkt droog blijft. Controleer uw produkt da gelijks. Bewaartemperatuur De gewenste bewaartemperatuur hangt af van de bestemming van de aardappelen: - tafelaardappelen 4 - 5°C - aardappelen voor frites-en droog- industrie 6-7°C - chipsaardappelen 7-10°C Controleer vóór het bewaarseizoen de thermometers of electronische voelers. Uien Bij het drogen van uien wordt veelal gekeken naar het buitenste vel en naar de hals van de ui. Als de halzen droog zijn bevat de partij toch nog een hoeveelheid vocht. Nadrogen is belangrijk om kleur (kwaliteit) te handhaven. Dit nadrogen kan plaatsvinden door de ventilatoren een aantal weken continu te laten draaien. Het electriciteitsverbruik is dan hoog. Tegenwoordig past men de zgn. 0,5°C methode toa Door elke dag een korte periode te venti leren (met koudere buitenlucht) daalt de temperatuur van de uien dagelijks met 0,5°C totdat de ge middelde etmaaltemperatuur is be reikt. Ventileren met lucht die kouder is dan het produkt werkt al tijd drogend. Door de regelmatige luchtverversing blijft de kwaliteit be houden. Suikerbieten Als u in het afgelopen groeiseizoen valplekken in uw bieten heeft ge constateerd, dan kan dit meerdere oorzaken hebben. Droogte maar ook bietecystenaaltjes kunnen hier van de oorzaak zijn. Verdachte per celen moeten op aaltjes onderzocht worden twee jaar voor de geplande bietenteelt. Aanpassing van het bouwplan of een grondontsmetting kunnen dan nog plaatshebben. Grondbewerking Voor het zaaien van wintertarwe heeft ploegen de voorkeur boven cultivateren. Het waterbergend ver mogen is bij ploegen groter. Na cul tivateren ligt de grond losser, wat gemakkelijker opvriezen tot gevolg heeft. De grond is vaak ook slemp- gevoeliger. Spitten en zaaien in één werkgang kan ook en zal vooral on der natte omstandigheden uitkomst bieden. De grond blijft echter erg los, het zaad valt veelal gedeeltelijk te diep (afhankelijk van de uitvoe ring van de spitmachine). Het is een vrij dure werkwijze. Na de oogst van suikerbieten, moet het ploegen, zaaiklaarmaken en het zaaien van wintertarwe direct achter elkaar plaats vinden. Het weerrisico zal hierdoor zo klein mogelijk zijn. Ge combineerd zaaien en grondbewer- ken in één werkgang kan uitkomst bieden. Er zijn minder sporen, maar het is op zware grond moeilijker om het land vlak te krijgen. Door de grond in oktober op wintervoor te ploegen, krijgt deze voldoende tijd om goed te verweren. Op zwaarde re gronden die erg grof vallen, is het aan te bevelen om direct na het ploegen een egaliserende bewer king uit te voeren. Mestwetgeving Voor de maand oktober gelden de volgende zaken: - uitrijverbod op "zandgrond" (bouw- en maisland) - uitrijverbod op grasgroenbe- mester in alle gebieden - emissie-arm aanwenden op klei grond (bouw- en maisland) 125 kg P205 per ha per jaar (maisland 250 P205). Kali (K-60) strooien in het najaar heeft een aantal voordelen: - geen schade door sporen - geen zoutschade in het voorjaar - gunstig voor de werkverdeling financieel aantrekkelijk Er verschijnen steeds meer "af valstoffen" op de markt. Vaak hangt er een aantrekkelijk prijskaart je aan. Vraag altijd een analyse en het ontheffingsnummer aan de leve rancier. Wintertarwe In verband met risicospreiding ver dient het de aanbeveling meerdere rassen per bedrijf uit te zaaien. (Zie ook artikel over rassenkeuze winter tarwe in de ZLM-krant van 25 sep tember van J. Hamming.) Zaaizaadhoeveelheid Het gewenste aantal planten in het voorjaar is 200 a 220 planten per m2. Dit betekent dat er 300 korrels verzaaid moeten worden. Bij een minder zaaibed of bij breedwerpige zaai ligt het aantal korrels op 350 per m2. Breedwerpig zaaien wordt afgeraden. De diepteligging van het zaad kan sterk variëren. Een aantal zaden vallen te diep en leveren min der vitale planten. Hoeveelheid zaaizaad in kg/ha korrels per m2 duizend- korrelgewicht 300 350 45 135 160 50 150 175 55 165 190 Teelt van graszaad onder dekvrucht Niet alle rassen zijn geschikt als dekvrucht voor graszaad. Kies in dit geval voor een ras met minder blad vorming (b.v. Arminda, Taurus, Rit mo, Urban). Altijd rijenzaai van wintertarwe toepassen en liefst op minstens 25 cm. rijafstand om het jonge gras voldoende van het inval lende licht te laten profiteren. De zaaidiepte van tarwe is 4 a 5 cm. Slakken In tarwe kan behoorlijk schade ont staan door slakkenvraat. Vooral in vochtige grond met veel organisch materiaal is de kans op schade groot. Hoe fijner het zaaibed hoe minder deze dieren zich achter klui ten tegen de zon kunnen verschui len. Verwacht u ernstige schade meng dan 5 kg Mesurol of Skipper slakkenkorrels per ha door het zaaizaad. Onkruidbestrijding Kamille Met de komst van het middel Ally kan kamille goed in het voorjaar worden bestreden. Op gronden waar kamille het hoofdprobleem is kan daarom volstaan worden met een voorjaarsbespuiting met Ally. Een bodemherbicide is dan niet meer nodig. Duist (en windhalm) Bij de bestrijding van duist is de voorjaarsbestrijding vaak problema tisch. Een bodemherbicide in 't na jaar biedt de meeste zekerheid. Hiervoor zijn een aantal mogelijkhe den o.a.: - Javelin, 2,5 tot 4 I. afhankelijk van afslibbaar en org. stof. Boxer isoproturon 4 2 I. - Tribunil 3 tot 5 I. afhankelijk van de zwaarte grond. Bij kleefkruid voldoet Boxer iso proturon goed. Javelin heeft een goede nevenwerking op kleefkruid. Alle drie de middelen werken goed op kamille. Bij Javelin kan alleen En gels en Italiaans raaigras 3 - 4 maanden na toepassing worden gezaaid. Gerstevergelingsvirus Om een infectie te voorkomen, is het aan te raden om niet voor 15 ok tober te zaaien. Afgelopen jaren wa ren er weinig problemen met het gerstevergelingsvirus maar dat is geen garantie voor het komende jaar. Controleer na opkomst het ge was regelmatig op luizen. Voer eventueel een luisbestrijding uit. ing. C.A.F. van Oers bedrijfsdeskundige akkerbouw DLV team Goes

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 14