Akkerbouw Goede start oogst cichoreiwortels Aardappeloogst kent veel oponthoud Campagne loopt door tot half december 11 Het rooien van cichorei met de aangepaste bietenrooiers (zeifrijdende bunkerrooierskende een goede start. Deze foto is gemaakt op een perceel van de heer Van der Eijnden te Stavenisse. De vertegenwoordi ger van Vervaet, rechts op de foto, laat weten dat het goed gaat (foto Willem Mieras) Vorige week vrijdag is op verschil lende plaatsen in Nederland het rooien van cichoreiwortels van start gegaan. Maandagavond jl. zijn de eerste wortels verwerkt in de fa briek van Benuline bv op het terrein van Suiker Unie in Roosendaal. Vol gens Henk Roggeband, die namens Cebeco-Zuidwest het cichoreipro- ject in het Zuidwesten begeleidt, verloopt de oogst goed, zowel op het vlakke veld als bij de rug- genteelt. Zoals bekend is Benuline dit jaar gestart met de teelt van 2.300 ha cichoreiwortels, die in de fabriek te Roosendaal worden verwerkt tot in- uline en fructose. Voor het rooien van dit nieuwe gewas wordt gebruik gemaakt van aangepaste bieten rooiers. Dit zijn allemaal zeifrijdende bunkerrooiers, waarvan het rooime- chanisme, de zonnen (reinigings systeem) en de bunker veel fijner zijn gesteld. Hiermee wordt voorko men dat de cichoreiwortels gemak kelijk breken of zelfs door de spijlen heenvallen. Volgens Roggeband is er geen verschil in oogstresultaat te bespeuren tussen de beide merken rooiers die worden gebruikt, Vervaet en Cebeco. Voor de cichorei-oogst zijn 11 rooiers beschikbaar, waarvan negen in het Zuidwesten. De aange paste rooiers zijn niet meer geschikt om bieten te rooien. De eerste dagen van de cichorei- oogst werkt het weer erg mee De teeltbegeleider: 'Zo bij het begin van een nieuwe teelt moeten we natuur lijk nog wel eens wat veranderen aan de afstelling van de machines, en dan is goed weer een prettige bij komstigheid. Als het straks wat moeilijker gaat weten we wat er al lemaal mogelijk is'. Vroeglevering Volgens de planning kan in twee uur één ha cichorei worden gerooid (in clusief transporttijd). Dit betekent dat voor de totale oppervlakte 35 rooibare dagen nodig zijn. Het is de bedoeling dat de fabriek elf weken in bedrijf is, zodat rond 18 decem ber alles verwerkt is. Evenals bij de suikerbieten is er een premie voor de vroeglevering, als compensatie voor verloren gegane groei. Ook de telers die laat leveren (de laatste maand van het verwerkingsseizoen) krijgen een vergoeding voor de extra arbeid en opslagkosten die zij moe ten maken. Nu de temperatuur nog hoog is kun nen de cichoreiwortels maar enkele dagen bewaard worden. Langer be waren gaat ten koste van het inuli- negehalte Ook in verband met broei mag de cichorei niet te lang in de hoop liggen. In tegenstelling tot sui kerbieten mag de kop er niet af, an ders gaat de knol 'bloeien', dat wil zeggen dat er sap uitloopt. Het beetje groen dat er aan moet blijven zitten kan bij warm weer broei in de hoop veroorzaken. Hoge opbrengst Roggeband weet nog niet exact hoe hoog de eerste opbrengsten zijn. Wel zijn de verwachtingen zeer hoog gespannen, gezien de resulta ten van de proefrooiingen. Op elf percelen, verdeeld over het hele land, zijn elke 14 dagen proefrooiin gen verricht. Gemiddeld over Jieel Nederland lag de opbrengst twee weken geleden op 45 ton per ha. Dit is inclusief de 500 ha 'slechte VRIJDAG 2 OKTOBER 1992 gebieden', waar de opbrengst niet boven de 35 ton per ha uitkomt. Dit is onder meer het geval in Gronin gen, Friesland, Oost-Brabant zand en noord Noord-Brabant klei. Vooral de droogte is hier oorzaak van de te genvallende opbrengst. Uit een proefrooiing van maandag jl. blijkt dat de opbrengsten wel tot 70 ton per ha kunnen oplopen. Rogge band: 'Ik heb met de hand een stuk je van 4 m2 gerooid, hiervan bedroeg de opbrengst 28 kg netto. Omgerekend per ha is dat precies 70 ton (28 keer 2500). Dan mag er nog heel wat puntbreuk zijn om toch nog ruimschoots een - als goed beschouwde - opbrengst van 50 ton per ha te halen'. Veel animo De fabriek in Roosendaal kan de ci choreiwortels van maximaal 3200 ha verwerken. Dit areaal kan vol gens de teeltbegeleider gemakkelijk gehaald worden. 'Er zijn dit jaar veel telers die met het minimum areaal van twee ha meedoen. Ze zijn om allerlei redenen voorzichtig begon nen. Nu de resultaten goed lijken willen ze wel voor vier of zes ha meedoen. We hebben afgesproken dat de al bestaande telers voorrang krijgen boven nieuwe telers'. De teeltbegeleider kan de grote be langstelling mooi afmeten aan de reacties uit zijn eigen werkgebied, Tholen en St. Philipsland. Dit jaar worden daar 243 ha cichorei ge teeld. Nu heeft hij al meer dan 300 ha 'op de boek'. Ook in Zeeuws- Vlaanderen is de belangstelling zeer groot. Het areaal is daar nu al groot, nl. 650 ha. 'Het gebied zou dit sei zoen eigenlijk maar 250 ha mogen hebben, maar gezien de grote be langstelling zijn we daar maar van afgeweken. Voor volgend jaar wil men in het gebied zelf wel naar 1000 ha. Benuline wil echter maar tot een maximum gaan van 750 ha cichorei in Zeeuws-Vlaanderen. Met een capaciteit van 250 ha per rooier is dat precies het areaal dat drie rooiers aankunnen. Aardappelen inschuren bij T. van Arenthals te Kortgene. Hijzelf vangt de grofste kluiten meteen achter de stortbak op graszaad als voorvrucht was ge teeld. Die grond was zwaarder, maar het rooien ging beter'. Een familie uit Antwerpen zocht op hetzelfde perceel de achtergebleven aardappelen. 'We doen dat elk jaar, De rooimachine bij P. van Schaik ceel van klei worden ontdaan na elke rondgang om het per- Het rooien van de aardappels ver loopt moeizaam. De zware omstan digheden zijn er debet aan dat er nogal eens gestopt moet worden om de rooier van aanklevende klei te ontdoen. Omdat het materiaal meer te lijden heeft is er ook vaker wat stuk. Daarbij komt dan ook nog eens een keer dat de aardappels 'bijna niets' waard zijn, ze brengen momenteel bij lange na niet de kost prijs op. Ondanks alles is het als de aardappelen worden binnengehaald worden vaak een gezellige tijd, met zijn allen aan de band. Bijgaande fo to's zijn afgelopen zaterdag ge maakt in Kortgene Op een perceel 'moeilijke grond' van Piet van Schaik moest na elke rond gang de klei worden verwijderd van de zeefkettingen en andere onder delen van de rooimachine. De teler stond zelf 'op de stortbak' terwijl collega's met wie hij samenwerkt zorgden dat de aardappels uit de grond en ter bestemder plekke kwa men. Volgens machinist van de rooi machine Frank Zuidweg (STAP-per) lag het ook aan de voorvrucht dat het zo slécht ging. 'Hier heeft tarwe gestaan. We waren vanmorgen op een perceel aan het rooien waar Een Antwerpse familie raapt, met toestemming van de boer, de achtergebleven, kleine aardappelen als het even kan zoveel dat we er de winter mee doorkomen', aldus een van hen. Hij komt zelf van oor sprong uit Zeeland. De aardappelen slaat hij zolang op in de schuur van zijn vader, en elke keer als hij in Zee land op bezoek komt neemt hij een portie mee naar België. 'Ik doe dit al van jongs af aan. Niet alleen vanwe ge de aardappelen, maar ook omdat we het plezierig vinden op het boe renland te zijn. Uiteraard vragen we altijd eerst toestemming aan de boer'. Kleikluiten Tonnie van Arenthals was eind vori ge week nog maar net met rooien begonnen, de schuur was nog bijna leeg. Samen met een zoon van een buurman probeerde de teler zoveel mogelijk de kleikluiten van de trans portband te verwijderen. Als het no dig is springt mevrouw Van Arenthals ook bij. Van Arenthals pakt een grove lang werpige Bint van de band, precies zoals de fritesindustrie ze hebben wil. 'Daar krijg je nu vier cent per kg voor'. De teler gaat er evenwel van uit dat de prijs in de loop van het af- zetseizoen nog wat aantrekt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11