Zonnebloemen voor akkerbouw nieuw gewas in de kraamkamer I Nieuw heffingssysteem voor landbouwzaaizadensector 9 Zonnebloemen, wellicht een nieuw gewas voor de akkerbouw. De heren Terpstra (I.) en Barendregt beoordelen het resultaat bij een grotere maai- hoogte. Zonnebloemen op de Nederlandse akkers? Waarom niet, zo redeneert men bij Cebeco-Handelsraad. "Wij zijn graag bereid speurwerk en proeven te verrichten om erachter komen of deze teelt onder Neder landse omstandigheden perspectie ven biedt", aldus Lieu we Terpstra van de afdeling Akker- en Weide- bouw van Cebeco-Handelsraad. Vandaar dat onder auspiciën van Cebeco dit jaar op twee proefperce- len zonnebloemen zijn geteeld, on der meer op een 1 V2 ha groot perceel van akkerbouwer Frans Dees in Wis- senkerke op Noord-Beveland. Vorige week donderdag werd het geoogst. Zonnebloemen moeten gezaaid worden zo gauw de grond be kwaam is, teneinde de afrijping in het najaar niet in de knel te laten ko men. Het perceel van Dees is op 10 april gezaaid. Er is één keer voor op komst een bodemherbicide gespo ten. Teeltbegeleider Ko Franke van Cebeco-Zuidwest: "Achteraf had den we met een lagere dosering kunnen volstaan, maar omdat er geen na-opkomstmiddelen beschik baar zijn hebben we maar het zeke re voor het onzekere genomen. Zonnebloemen komen vlot op en hebben een goede begingroei, waardoor het onkruid weinig kans krijgt". Er is ook niet tegen schimmels gespoten. Dat was eigenlijk wel no dig geweest, vooral tegen Scleroti- nia. De schimmel tast de onderkant van de bloemschijf aan, waardoor er veel zaad uit kan vallen en zelfs de hele bloemschijf - als die op de kop aan de plant hangt - af kan breken. In de praktijk bleek dit laatste overi gens wel mee te vallen. Het gewas is te hoog om er met een gewone spuit door te kunnen. Het spuiten met een vliegtuig ligt het meest voor de hand. De zonnebloemen in Wissenkerke stonden op grond van 10 tot 12 pro cent afslibbare grond, maar de in druk bestaat dat het gewas ook heel goed op zwaardere grond ge teeld kan worden. Op het proefper- ceel zijn drie verschillende rassen (Frankasol, Eurosol en Alphasol) ge teeld, die ook allemaal afzonderlijk geoogst zijn. Aanvankelijk was er nog een vierde ras gezaaid, maar hoog toerental zou de zaadhui be schadigen. Tijdens het dorsen bleek dat onder meer de maaihoogte van groot be lang is. Als de stengels vlak boven de grond worden afgemaaid komen er teveel groene delen tussen het gedorste zaad, doordat de zachte kern van de stengel als het ware ook wordt gedorst. Bij hoger maaien komt er een veel schoner produkt in de bunker, maar ontstaan er verlie zen doordat de haspel af en toe een plant voorover drukt, die vervolgens onder de combine door gaat. Bij een lage stand van de messenbalk wor den deze neergedrukte planten in de meeste gevallen alsnog gepakt. "Bij de maaihoogte moeten we zoeken naar een compromis", aldus de heer Terpstra. Naar schatting bevatte het onge- schoonde produkt nog ruim 30 pro cent vocht. Na schonen zou dit wel gedaald zijn tot ca. 15 procent, maar dit ligt nog altijd boven de ver eiste 9 procent. Er zijn dus altijd droogkosten. Franke: "Als we nóg een week hadden gewacht, hadden we waarschijnlijk wat minder droog kosten gehad. Daarentegen zou er eveneens meer zaad uitgevallen zijn, dus meer verliezen en ook een gro ter weerrisiko". Het is nog niet bekend hoe groot de netto opbrengst - die door een olie- fabriek tot spijsolie zal worden ver werkt - uiteindelijk is geworden. Bruto lijkt het in ieder geval goed, zo geeft Terpstra aan. "Afhankelijk van het uiteindelijke resultaat besluiten we of de proef een tweede fase krijgt. Je zou kunnen zeggen dat het gewas zonnebloemen momenteel in de kraamkamer zit, maar het is nog niet bekend of het ooit geboren wordt. We zitten met dit gewas nu in dezelfde fase als enkele jaren ge leden met de crambe. En daarvan zijn zoals bekend dit jaar al ca. 300 ha op praktijkschaal geteeld". Mocht de proef onverhoopt geen vervolg krijgen, dan hebben de fa zanten in Wissenkerke in ieder geval een goed jaar achter de rug. Tijdens het dorsen kwamen er nogal wat van deze vogels uit het perceel te voorschijn, al zal hun menu vooral uit op de grond gevallen en dus toch al verloren gegane zaden hebben bestaan. Om de teelt interessant te doen zijn, is een opbrengst van 3 tot 3/2 ton per ha nodig. waarschijnlijk omdat dit zaad niet ontsmet was moest dit worden overgezaaid (met Frankasol). Het zaad hoeft maar heel licht gezaaid te worden, 0 tot 2 cm diep. Als de vogels er maar niet bijkunnen. De rijafstand bedraagt 50 cm, de af stand in de rij 22 Vi cm, zodat er een kleine 90.000 planten per ha komen. Om de teelt interessant te doen zijn moet de netto opbrengst zo'n 3 tot 31/2 ton per ha bedragen. Overigens zal dit bij een groothan- delsprijs van f 45,— per 100 kg (het gemiddelde over de laatste vier jaar) nooit tot een rendabele teelt kunnen leiden. De EG geeft echter subsidie op de teelt van oliezaden zoals zonnebloemen. Deze toeslag bedraagt ca. f 1.460,— per ha. Als de olie uit de zonnebloemzaden voor non-fooddoeleinden wordt toe gepast, zou het gewas, een oliege was immers, op braakpercelen mogen worden geteeld. Zonder subsidie is de teelt pas inte ressant als het saldo in de buurt van dat van tarwe komt. Ondanks het al sterk gedaalde graansaldo is deze aanname niet reëel, omdat hiervoor de opbrengst en/of prijs van de zon- nepitten teveel omhoog zou moe ten. Zonder subsidie kan het dus niet. Overigens verwacht men dat door de invloed van het klimaat in Neder land de hier geteelde zonnebloemen een betere kwaliteit hebben voor de verwerking tot spijsolie dan die uit Frankrijk. Wellicht kan dit zich verta len in een hogere prijs. Maaihoogte De zonnebloemen zijn met een ge wone combine gedorst, alleen wel met een speciaal (power-flow) maaibord. Op deze manier wordt het gewas ook in bijvoorbeeld Frankrijk geoogst. Het perceel van Dees is geoogst door loonwer- ker/mechanisatiebedrijf Jac Baren dregt uit Roon/Oude Tonge. Om beschadiging van het - vrij zachte - zaad te voorkomen mag het toeren tal van de combine maar eenderde bedragen van dat bij tarwe. Een te De landbouwzaaizadensector wil per 1 januari 1993 een nieuw systeem van financierings- en fondsheffingen invoeren. In dit nieu we systeem zullen, zo is het voor stel, hectare-heffingen centraal staan. Een nieuw systeem is nood zakelijk door het wegvallen per 1 ja nuari van de im- en exportregistratie aan de EG-binnengrenzen. Het bestuur van het Produktschap voor Landbouwzaaizaden zal op 19 okto ber beslissen over het voorstel. Het totaal van financierings- en fondsheffingen voor de telers van granen, peulvruchten en fijne zaden zal f 8,40 per hectare bedragen. Voor telers van zaaizaden voor voe dergewassen is dat f 7,70. Elk kweek-/handelsbedrijf betaalt voor granen, peulvruchten en fijne zaden een forfaitair bedrag van in totaal f 750,— en daarnaast heffingen met een totaal van f 10,25 per ge contracteerde hectare. Voor kweek- /handelsbedrijven van zaaizaad van voedergewassen geldt een hoger forfaitair bedrag f 1.250,—), ter wijl ook de hectareheffing hoger is: in totaal f 17,55. Uit de financieringsheffing worden de huishoudelijke uitgaven van het belangenbehartigende produkt schap gefinancierd. In 1992 is dat nog het Produktschap voor Land bouwzaaizaden f 500.000,—), na de integratie per 1 januari 1993 wordt dat het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten. De financieringsheffingen werden tot nu toe geheven bij certificering van in Nederland geproduceerd zaaizaad en bij in- en uitvoer naar derde lan den. De LZZ-sector zal vanaf 1993 f 250.000,— bijdragen aan de huishoudelijke dienst van het Pro duktschap voor GZP. Deze heffing zal jaarlijks in de najaarsvergadering worden vastgesteld op basis van het voor keuring van dat jaar aange melde areaal. Voor 1993 zal de hef fing voor de telers f 3,15 per hectare bedragen. De heffing voor de kweker/handelaar zal uit twee delen bestaan: een forfaitair bedrag van f 250,- en een heffing van f 2,15 per in Nederland gecontrac teerde hectare. De hectareheffing van de telers wordt via de kwe ker/handelaar geïnd. Fondsheffingen zijn bedoeld voor rechtstreekse bijdragen in de finan ciering van stimulering van produk- tie, afzet of onderzoek. In de nieuwe systematiek zal de fondsheffing voor 20% door de telers en voor 80% door de kwekers/handelaars worden betaald. De geraamde op brengst van f 320.000,— voor het Fonds Granen, Peulvruchten en an dere gewassen resulteert voor 1993 in een heffing voor de telers van f 5,25 per hectare. De kwe kers/handelaren van granen, peul vruchten en fijne zaden betalen een forfaitair bedrag van f 500,— per hectare en een heffing van f 18,10 per in Nederland gecontracteerde hectare. De geplande opbrengst van het Fonds Voedergewassen is f 620.000,—. Hiervoor wordt bij de telers f 4,55 per hectare geïnd. De kwekers/handelaren betalen een forfaitair bedrag van f 1.000,— plus een heffing van f 15,40 per in Nederland gecontracteerde hectare.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9