Tweeërlei uitleg 2% pachtnorm Ruime meerderheid stemt voor ruilverkaveling Axelse Sassing Oostbrabanders superieur op ploegkampioenschappen 1 Verwarring over eigenaars/asten Liedjes in Zeeuws dialect op cd VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 n MiniiYA/e Rlym r,-: llv/UVïO mumvmommm MÊÈÊÊÊÊ IIImmIll 7 i Er is bij de betrokken organisaties in ons land een essentieel verschil van mening over wat bij het nieuwe pachtnormenbesluit onder 2% net to rendement voor de verpachter moet worden verstaan. Het Land bouwschap en de Bond van Land- pachters en Eigen Grondgebruikers (BLHB) zijn van mening dat de eige naar van de ontvangen 2% van de vrije verkeerswaarde zelf de lasten moet betalen terwijl de verpachters verenigd in de Nederlandse Vereni ging voor de Landelijke Eigendom juist van mening zijn dat er netto 2% rendement over moet blijven nadat de kosten van de eigenaar zijn betaald. Dit laatste zou in de prak tijk neerkomen op een extra pacht- verhoging oplopend tot 4% in bepaalde gebieden. Bij het ministerie van Landbouw dat het nieuwe pachtnormenbesluit heeft voorbereid, is geen reaktie los te krijgen. Het besluit ligt momen teel ter toetsing bij de Raad van Sta te en moet over veertien dagen van kracht worden, iets wat volgens het Landbouwschap met zoveel ondui delijkheid nauwelijks verantwoord is. De secretaris van de Nederlandse Vereniging voor de Landelijke Eigen dom (NVLE) ing. G.R. van Wouden berg is duidelijk. 'Voor onze vereniging gaan we ervan uit dat netto 2% van de vrije waarde neer komt op de bruto pacht min de ei- genaarslasten zoals waterschapslasten en landinrich tingsrente en eventueel een toe komstige grondheffing. Waar bruto voor de pachter op neerkomt is van bedrijf tot bedrijf en van gebied tot gebied verschillend, maaar het kan inderdaad voor de pachter in de praktijk neerkomen op 3 4% ver hoging van zijn pachtkosten. Van Woudenberg sluit niet uit dat deze aanzienlijke pachtverhoging er toe leidt dat verpachters econo misch gezien grond niet meer op jaarbasis kunnen verpachten voor bepaalde teelten zoals granen en conserven. 'Verpachters moeten er inderdaad rekening mee houden dat de grond na kort gebruik voor bij voorbeeld aardappelen soms moei lijk opnieuw in pacht kan worden uitgegeven'. Hij verwacht gezien de ze problemen dat verhuur van zaai- klaar land voor een jaar minder voor zal komen. Verpachters zullen hun grond duurzaam willen verpachten voor meerdere jaren. De secretaris van de Grondkamer Gelderland, Overijssel en Flevoland, mr. A.R. van Delft, zegt dat netto 2% voor de Grondkamers nu nog niet zo speelt. Pas over een aantal jaren komen de prijzen daar aan toe. Voorlopig blijven de Grondkamers toetsen met als kriterium het op brengend vermogen van de grond. Het probleem van het netto rende ment van 2% heeft overigens wel de aandacht want de Centrale Grondkamer is bezig met een studie hierover. Van Delft gelooft niet dat de eigenaren zo'n drukte maken van het rendement van die 2%. Volgens hem vinden ze de liberalisatie in de nieuwe pachtwet veel belangrijker. Geen misverstand Woordvoerder L. van der Sar van het Landbouwschap zegt dat er geen misverstand over kan bestaan: netto 2% is het bedrag waarvan de eigenaar/verpachter zijn eigen wa terschapslasten en dergelijke moet betalen. Het ministerie had volgens hem langer na moeten denken voor dat men met het begrip 'netto 2%' was gekomen en had dat ook helder moeten definieren. Nu leidt een en ander tot grote onzekerheid en on duidelijkheid. De secretaris van de Bond van Landpachters en Eigen Grondgebruikers (BLHB), de heer B. Kingma heeft de volgende interpre tatie: 'De vrije verkeerswaarde van de grond is al netto want daarin is een aantal zaken als ontwatering, ruilverkavelingslasten en water schapslasten al verdisconteerd. Dus 2% is ook in de praktijk 2% en niet meer. Bovendien is dit de maxi mumnorm die voor ideale omstan digheden geldt en geen enkele kavel voldoet daar aan. Netto 2% wordt dus in de praktijk nooit gehaald'. Hij konstateert overigens een groot verschil tussen het door het minis terie naar voren gebrachte netto rendement van 2% en de aangeno men motie Van Noord/Huijs die een gemiddelde pachtprijs per grond soort wil. Daarmee komt er van het systeem van de netto 2% weinig te recht. Wat er nu gebeurt is niets an ders dan dat er drie driejaarlijkse ordinaire pachtverhogingen van ca. 15% komen voor een groot deel van ons land. Dat leidt overigens wel weer tot grote verschillen. Zo komt er op de noordelijke kleigronden van het Oldambt geen pachtverhoging omdat hier de 2% al wordt bereikt terwijl de pacht op de zuidelijke zandgronden sterk zal worden verhoogd. J.W. Op zaterdagavond 17 oktober a.s. presenteert de stichting 'Goed Zeeuws' de cd/mc 'Een bolus bie de koffie'. Op de cd staan 16 liedjes in Zeeuwse dialect van Engel Rein- houdt met muziek van AMBRAS. De titelsong 'Een bolus bie de kof fie' geniet inmiddels al bekendheid dankzij Omroep Zeeland. De presen tatie vindt plaats in De Vroone te Kapelle tijdens een Zeeuwse Avond waarop de burgemeesters van Bor- sele en Hulst het eerste exemplaar in ontvangst zullen nemen. De avond begint om 20.00 uur. De Tractaatweg. Op de achtergrond het gehucht Schapenbout. De ruilverkaveling Axelse Sassing (2.120 ha - 282 stemgerechtigen) is bij de stemming op 17 september jl. in Axel aangenomen. In totaal brachten 153 stemgerechtigden met een oppervlakte van 1.721 ha een geldige stem uit. Van hen stem den 94 (61,4% van de uitgebrachte stemmen) met een oppervlakte van 1.106 ha (64.3% van de gestemde oppervlakte) voor de ruilverkaveling. Tegen stemden 59 personen (38,6%) met een oppervlakte van 615 ha (35,7%). De ruilverkaveling Axelse Sassing ligt in de gemeenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen. Voor dit project is gekozen voor een ruilverkaveling met administratief karakter (R.A.K.), omdat de nadruk ligt op een betere verkavelingssituatie voor de land bouw. De inrichtingssituatie voor de functies landschap, natuur en re creatie kunnen met weinig kosten worden verbeterd. Een R.A.K. is mo gelijk wanneer de kosten voor de Landinrichtingsdienst niet hoger zijn dan f 1.100,— per ha. De maatregelen en de voorzienin gen in het landinrichtingsplan Axel se Sassing zijn erop gericht om betere mogelijkheden te scheppen voor een economisch verantwoorde agrarische bedrijfsvoering en betere werkomstandigheden in de land- en tuinbouw. Daarnaast moet overeen komstig, het Streekplan Zeeland een oplossing gezocht voor het over en weer gebruik van de Tractaatweg. Het plan van toedeling zal daarom gericht zijn op vergroting van huis kavels, samenvoeging van veldka- vels, afstandsverzorging, perceelsvergroting en vormverbete ring van kavels en percelen. Om de nieuw te vormen kavels qua grootte, vorm, ligging en toegankelijkheid zoveel mogelijk in overeenstemming te brengen met de ingebrachte ka vels, zullen zo nodig kavelinrich tingswerken worden uitgevoerd. Ontsluiting Voor een betere ontsluiting voor het landbouw- en het overige verkeer zullen van drie verharde wegen de bermen worden verbreed. In het zuidelijke gedeelte van het Landin- richtingsgebied zullen twee semi- verharde wegen worden verbeterd om een goede uitruil van gronden mogelijk te maken. Daarnaast zal 250 meter verdichtingsweg worden aangelegd. Om de waterbeheersing te verbeteren wordt - in samenhang met het plan van toedeling - moge lijk 600 meter verdichtingswater loop aangelegd. Bij de Zwartenhoeksekreek zal be planting, natuurontwikkeling en be heersgebied worden gerealiseerd. Daarnaast wordt hier een bijdrage geleverd aan de gewenste reser vaatsvorming. In de relatienotage- bieden zullen alleen die werken worden uitgevoerd die in over eenstemming zijn met het be heersplan voor deze gebieden. Om de ecologische verbindingszone te realiseren, zoals die in het Natuurbe leidsplan staat, zijn erkende natuur ontwikkelingsprojecten in het landin richtingsplan opgenomen. Langs de Oostelijke Rijks waterlei ding en de Spuikreek zijn daarom maatregelen gepland ter verbetering van de ecologische infrastructuur tussen Otheense Kreek (ten noor den van het gebied) en de Zwarten hoeksekreek. Door beplanting aan te brengen op of langs een aantal dijken wordt de hoofdstructuur van het landschap benadrukt of her steld. Met de keuze voor bepaalde typen beplanting kunnen natuur waarden worden vergroot. Tenslotte zal bij Axel een dorpsbosje worden aangelegd. Kosten De totale kosten van dit project worden begroot op f 2.560.000,—, waarvan het rijk f 1.722.750,— voor haar rekening zal nemen. Al naar gelang het nut dat de ruilverka veling voor iedere eigenaar heeft ge had, bedragen de kosten gemiddeld ongeveer f 323,— per ha cultuur grond. De belanghebbenden betalen per jaar f 19,— per ha ruilverkave- lingsrente (6%). Daartegenover staan de jaarlijkse baten van f 123,— per ha. Op de Brabantse ploegkampioen schappen te Dinteloord heeft zaterdag jl. Dorinus Schoonen uit Zeelst weder om aangetoond Nederlands beste ploeger te zijn, bij de tweeschaar rond gaand. Bij de tweeschaar wentel ging de eer naar C. Rijken uit Veldhoven. M. de Haar uit Veldhoven legde beslag op de eerste plaats bij de drieschaar wen- telploegen. Oost-Brabant blonk op de terreinen van M. de Lint uit. Westbra bantse ploegers lieten het gezien de goede rooiomstandigheden evenals het publiek afweten. Schoonens ambitie om te gaan ploegen is ontstaan tijdens een ge zelligheidswedstrijd. De vorige week Nederlands kampioen geworden ploeger uit Zeelst heeft voor zowel de Nederlandse als de Brabantse niet getraind. 'Ik heb de laatste tijd weinig gelegenheid gehad. Op het loonbedrijf hadden suikerbieten rooien en asperges spuiten voorrang'. Volgens de jury hebben de ploegers uitstekend ploegwerk laten zien. Per onderdeel werden regelmatig 17 van de in totaal 20 punten behaald. Voor de toekomst wordt het steeds moeilijker om wedstrijden financieel rond te krijgen vertejden twee juryle den. 'Steeds meer sponsors laten het afweten. Commercieel heeft het voor hen weinig effect. Misschien dat de or ganisatoren zelf wat meer aan de p.r- weg moeten timmeren'. Dorinus Schoonen hoeft tot nu toe nog niet te klagen. Trekkerfabrikant Steyr verzorgt het binnenlands transport. Van de bandenhandel is alleen Good Year nog aktief. De demonstratie van zwenkploegen leverde na afloop van de kampioen schappen niet het gewenste resul taat op. Op de zware kleigrond laat de stoppelbedekking veel te wen sen over. Alleen op zuivere, zwarte zandgronden zijn zwenkploegen met succes in te zetten. Wilhelminapolder Volgend jaar zullen de Nederlandse ploegkampioenschappen in de Wil helminapolder bij Goes worden ge houden. 'We hebben voor deze organisatie al vier besprekingen ge had', merkt M. Labeur, voorzitter van de landelijke organsiatie, op. 'Dit evenement zal in het teken staan van het 150-jarig bestaan van de ZLM'. Labeur verwacht dat Dorinus Schoonen op de wereldkampioen schappen te Zweden een goede kans maakt. 'De Europese ploeg- wedstrijden vinden waarschijnlijk in Engeland of Oostenrijk plaats. Het organiserend land heeft nog geen geschikt perceel beschikbaar. Bra bander R. van Boomen is hiervoor geklassificeerd'. Uitslag Brabantse ploegwedstrijden te Dinteloord: tweeschaar rond gaand; 1. D. Schoonen, Zeelst 1541/2 punten. 2. W. van de Bas, Vessem 150, 3. Cl. Wouters, Veld hoven 139 >2. Tweeschaar wentel: 1. C. Rijkers, Veldhoven, 149 punten, 2. R. Lokers, Zevenbergen, 13614, 3. J. van den Broek, Veldhoven, 13314. Drieschaar wentelploegen: 1. M. de Haas, Veldhoven, 142 pun ten, 2. H. Winkel, Hedikhuizen, 133, 3. W. van den Broek, Vessem, 132 ya. J.v.T. Dorinus Schoonen toonde zich bij de tweeschaar rondgaande ploe gen, wederom de beste. \<V* *00

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7