BTW IN 1993 Geld en goed Sociaal Ekonomische Voorlichting Aansprakelijkheidsverzekering voor landbouwbedrijven Het gebruik van algemene handelsvoorwaarden in het Nieuw Burgerlijk Wetboek Waar bent u nu eigenlijk voor verzekerd 4 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 Met ingang van 1 januari 1992 is het nieuw Burgerlijk Wetboek (BW) in werking getreden. Vele zaken zijn gewijzigd en geregeld, o.a. is er nu ook een regeling getroffen voor al gemene handelsvoorwaarden. Voor heen was er op dit gebied niets geregeld. Wat houdt de wettelijke regeling in? Wat zijn algemene handelsvoor waarden? Algemene handelsvoorwaarden, ook wel genoemd de "kleine letter tjes" zijn in feite conflictregels. Wan neer u met iemand een overeenkomst sluit en er doet zich een conflict voor wat niet in de overeenkomst is geregeld, dan ko men de algemene voorwaarden te voorschijn. Veel handelaren, leve ranciers en loonwerkers maken ge bruik van algemene handelsvoorwaarden. De regeling in het nieuwe BW heeft tot doel de economische zwakkere partij te be schermen, vooral de consument is goed beschermd. Maar ook de on dernemer krijgt bescherming van de wet. Wat betekent dit nu voor u als u geconfronteerd wordt met iemand die zulke algemene handelsvoor waarden gebruikt? Wanneer gebonden aan de "kleine lettertjes" Uiteraard bepaalt u zelf of u een overeenkomst wilt sluiten waarbij de wederpartij algemene handels voorwaarden gebruikt. U kunt dat vooraf bekend maken. Maar als de wederpartij niet anders wil, dan gel den de volgende regels. Diegene die gebruik maakt van al gemene handelsvoorwaarden heeft een informatieplicht. Dit houdt in dat hij vóór of bij het sluiten van de overeenkomst de algemene han delsvoorwaarden ter hand moet stellen. Als dat redelijkerwijs niet mogelijk is, moet de gebruiker vóór de totstandkoming van de overeen komst aan u hebben bekend ge maakt dat ze bij hem ter inzage liggen of bij de Kamer van Koophan del of griffie van een gerecht zijn ge deponeerd, alsmede dat zij op verzoek aan u zullen worden toege zonden. Als u een telefonische opdracht geeft tot het spuiten van uw gewas, moet de loonwerker vermelden dat hij algemene handelsvoorwaarden gebruikt en ze daarna zo spoedig mogelijk overhandigen of toesturen. Doet hij dit niet dan zijn ze niet gel dig. Ook het enkel vermelden op briefpapier is dus niet voldoende. Het doet er niet toe of u geen kennis heeft van de inhoud van de algeme ne voorwaarden. Als de algemene handelsvoorwaarden niet geldig zijn dan zal men een beroep moeten doen op het Burgerlijk Wetboek, echter deze regeling is algemeen. De "kleine lettertjes" zijn geldig, maar onredelijk Er is een ander probleem als de al gemene voorwaarden, waarvan is vastgesteld dat ze geldig zijn, onre delijk bezwarend zijn. De wet geeft u dan de mogelijkheid om dit be zwarende beding te laten vernieti gen. Daarbij kan gedacht worden aan een beding dat alle aansprake lijkheid uitsluit. Overgangsregeling Het is uiteraard een hele klus om de voorwaarden te herzien. Daarom heeft de wetgever de werking van de wet voor bestaande voorwaar den tot 1 januari 1993 uitgesteld. Het kan zijn dat de rechter er al wel op vooruit loopt. In een aantal uit spraken van vóór 1 januari 1992 is al op het nieuw BW geanticipeerd. Het blijft daarom opletten!! J.L. Mieras Het jaar "1992" heeft al met al een welhaast magische klank gekregen. Ook sommige fiscale grenzen die nen tussen de lidstaten van de EG te verdwijnen in het kader van de verwezenlijking van de interne markt. Voor de omzetbelasting is, mede uit politieke overwegingen, gekozen voor een overgangsrege ling voor de periode 1993 tot 1997. Ondernemers Vooral op omzetbelastingheffing n.a.v. een transactie tussen de lidstaten, de zogenoemde intracom munautaire (wat een woord) trans actie, zullen ondernemers zich zeer grondig moeten voorbereiden, om dat de overgangsregeling een be langrijke wijziging van de huidige praktijk inhoudt. Aan het nieuwe systeem ligt met name de gedachte ten grondslag dat administratieve en fysieke controle bij de grens wordt afgeschaft. Omdat de fiscus wel zicht wil houden op het verloop van de goederenstroom om te kun nen controleren of correcte belasting afdracht heeft plaatsgevonden zijn de administratieve verplichtingen die voorheen bij de grens moesten worden vervuld, per 1993 daarom verlegd naar de administratie van de betrokken ondernemers. Dit bete kent weer een verzwaring van hun administratieve verplichtingen, ter wijl ook statistiekgegevens, welke nu nog aan douanedocumenten worden ontleend, m.i.v. 1993 door de ondernemers zelf moeten wor den aangeleverd. De algemene regel luidt dat leverin gen aan afnemers/niet-particulieren zijn vrijgesteld van BTW. Op die re gel zijn vanzelfsprekend weer een aantal uitzonderingen. Landbouwers die onder de landbouwregeling val len, volledig vrijgestelde onderne mers en niet belastingplichtige rechtspersonen betalen net als de particulieren (zie hierna) wel BTW in het land van aankoop. Ook hier zijn er echter weer bepaal de grenzen: het maximum in een bepaald kalenderjaar is 10.000 ECU (excl. BTW) én ook in het vorige ka lenderjaar mag dit drempelbedrag niet zijn overschreden, anders is weer geen BTW-verschuldigd. Lidstaten mogen het drempelbedrag op een hoger niveau vaststellen. Wanneer b.v. een afnemende land bouwer het drempelbedrag over schrijdt dient hij zich in eigen land voor de BTW-heffing te laten re gistreren en aangifte te doen. Dit is een opmerkelijk verschil met de hui dige praktijk. Bovendien kan een landbouwer opteren voor de alge mene regeling. Een Nederlandse leverancier die le vert aan een buitenlander dient dus te weten of hij wel of geen BTW in rekening moet brengen. De ver wachting is dat de praktijk nog veel moeilijkheden zal ondervinden bij het bepalen van de juiste werkwijze. Ik geef nog maar eens een simpel voorbeeldje: Een Nederlandse firma levert in 1993 een machine aan een Duitse landbouwer. De firma dient Neder landse BTW in rekening te brengen als de landbouwer dit jaar en ook vorig jaar voor minder dan 10.000 ECU in andere lidstaten heeft ge kocht en niet heeft geopteerd. Wan neer genoemde grens is overschreden of de landbouwer heeft gekozen voor de algemene re geling dan brengt de firma geen BTW in rekening. De landbouwer is dan in eigen land MwSt verschul digd. De drempel van 10.000 ECU kan door een lidstaat op een hoger bedrag worden vastgesteld. (schema) Particulieren De overgangsregeling schaft de fis cale grenzen voor particulieren hele maal af. Althans dat is de hoofdregel waarop een tweetal uit- Nederland zonderingen mogelijk zijn, namelijk afstandsverkopen en aankoop van nieuwe vervoermiddelen in andere lidstaten. Deze uitzonderingen wor den hier niet toegelicht. Particulie ren betalen dus in principe de BTW in de lidstaat waar zij hun aankoop verrichten en kunnen de goederen overbrengen naar hun woonland zonder bij de grens de nationale BTW te zijn verschuldigd. Omdat de BTW-tarieven niet overal gelijk zijn zou dit kunnen betekenen dat het voor particulieren aantrekkelijker is om een aankoop te verrichten in een lidstaat met een lager tarief dan die van hun eigen land en vervolgens de grens te passeren. Om die reden wordt er door de Europese Commis sie gestreefd om de tarieven van de lidstaten in de toekomst dichter bij elkaar te brengen. Conclusies Vooral ondernemers die transacties verrichten in verschillende lidstaten zullen te maken krijgen met de nodi ge veranderingen. Van ondernemers wordt echter verwacht dat zij met ingang van het nieuwe jaar de over gangsregeling zonder fouten zullen toepassen. Anders dreigt naheffing en boete. Het is daarom zaak voor iedere ondernemer bij de nieuwe re gelgeving stil te staan en zich goed te laten voorlichten. Daarnaast brengen de nieuwe én verzwaarde administratieve verplichtingen een gedeeltelijke aanpassing van de ad ministratieve organisatie met zich mee, waarmee men niet tot de laat ste dag kan wachten. J.J.C. Zegers AA. Accountantsunie ZLM b.v. Bergen op Zoom Duitsland Het is op zich niet zo verwonderlijk dat ons nog al eens vragen bereiken of voor bepaalde gebeurtenissen dekking bestaat op de aansprake lijkheidsverzekering voor agrarische bedrijven. Immers, voor een goede bedrijfsvoering is het van groot be lang, dat de risiko's waarmee u als ondernemer te maken krijgt zoveel mogelijk afgedekt worden. Het leek ons daarom goed de belangrijkste bepalingen van het betreffende reg lement nog eens onder de loupe te nemen. Met wat voorbeelden zullen we trachten de zaak te verduide lijken. In de eerste plaats is het belangrijk om te weten welke personen op de polis verzekerd zijn. Welnu, in princi pe zijn dit alle mensen die in het be drijf werken, dus de boer zelf, de medewerkers (ook losse en tijdelijke krachten), en de gezinsleden. Wel moeten de werkzaamheden waar door de schade is ontstaan verband houden met het op de polis vermel de beroep of bedrijf. Als de zoon van de boer tijdens het voetballen op straat een ruit inschopt is deze schade dus niet gedekt op de aan sprakelijkheidsverzekering voor be drijven (wel op de aansprakelijkheidsverzekering voor particulieren). Als dezelfde zoon werkzaamheden voor het bedrijf uit oefent is eventuele schade wel ge dekt. Als een boer 1 dag per week bij een aannemer werkt en er ont staat schade bij deze werkzaamhe den is er vanzelfsprekend geen dekking. De relatie met het eigen bedrijf is er immers niet. Let er daar om goed op dat op uw polis uw be roep of bedrijf juist omschreven is. Als landbouwer is loonwerk bijvoor beeld niet gedekt. Belangrijke uitsluitingen Het is goed om te weten welke ge beurtenissen niet of onder bepaalde omstandigheden niet gedekt zijn. In de eerste plaats is dit opzet, of iets zachter gezegd, het zekere gevolg van het handelen. Een voorbeeld: Als iemand met windkracht 7 gaat spuiten dan kun je er zeker van zijn dat er aan de gewassen op de be lendende percelen schade ontstaat. Geen dekking dus. Het zelfde geldt voor schade aan goederen welke men onder zich heeft. Deze bepa ling geeft nogal eens aanleiding tot onbegrip. Toch is de achterliggende gedachte vrij logisch. Goederen die men van een ander gebruikt, bewaart, of behandelt worden beschouwd als eigen goe deren en daar is ook geen dekking voor. Voorbeeld: Als u een land- bouwwagen van een collega ge bruikt en deze beschadigt dan is deze schade niet gedekt. Als het uw eigen wagen was geweest zou de schade ook niet betaald worden. De oplossing in dit geval is dat de bewuste wagen zelf verzekerd wordt door de eigenaar. Een uitsluiting waarover ook nog al eens misverstand bestaat is schade in verband met het gebruik van mo torrijtuigen. De achterliggende ge dachte hierbij is dat motorrijtuigen op een speciale polis thuis horen. Maar weer eens een voorbeeld: Gesteld dat u een tractor van uw buurman gebruikt en een verkeers- fout maakt waarbij en aan de trac tor en bij een willekeurige derde schade ontstaat. Uw bedrijfsaan- sprakelijkheidsverzekering. komt hier niet aan te pas. De scha de aan de derde dient afgewikkeld te worden op de W.A. polis van de tractor. Verder is het te hopen dat uw buurman de tractor ook voor ei gen schade verzekerd heeft, anders zult u met hem rond de tafel moeten gaan zitten om wat te regelen. y^j Spuitschade Apart is nog eens vermeld dat er geen dekking bestaat indien u in op dracht van een derde chemische bestrijdingsmiddelen gebruikt. Bij spuiten is het dus heel duidelijk dat slechts die schade is gedekt die bij derden is ontstaan tijdens het be handelen van uw eigen gewassen. Verenigingen Verenigingen op dit gebied dienen dus een WA-verzekering te hebben. Hierop is dan gedekt de schade die men bij het spuiten toebrengt aan derden. Het is niet van belang of de ze derden wel of geen lid zijn van de vereniging. Schade aan de gewas sen van het lid waar voor men spuit is niet gedekt. Spuit men ook bij niet-leden dan is er sprake van loon werk en dient dus een aparte verze kering te worden gesloten. Burenhulp Dit is over het algemeen gedekt op de polis van degene die geholpen wordt. Overigens dienen we hierbij wel in het oog te houden dat derge lijke hulp incidenteel moet zijn en dus geen verkapt loonwerk. Aansprakelijkheid voor niet onder geschikten Het Nieuw Burgerlijk Wetboek bevat een apart artikel voor de aansprake lijkheid van een opdrachtgever aan niet ondergeschikten. Hiervoor gel den nogal wat beperkende bepalin gen en het zou in dit kader te ver gaan deze uitputtend te bespreken. Voor alle duidelijkheid een voor beeld: Indien u een niet onderge schikte een opdracht geeft en deze voert de opdracht niet goed uit zo dat er schade ontstaat bij derden dan is in eerste instantie de uitvoer der aansprakelijk. Echter op u rust een zogenaamde secundaire aan sprakelijkheid. U heeft dan wel weer de mogelijkheid om de schade op de dader te verhalen. Overigens hoeft u zich over dit arti kel niet echt zorgen te maken. Ook deze vorm van aansprakelijkheid is door uw verzekering gedekt. Tot slot: Natuurlijk zou er nog veel meer te vertellen zijn. U zult er ech ter begrip voor hebben dat we ons hebben moeten beperken tot de meest belangrijke zaken. Nogmaals willen we benadrukken dat het erg belangrijk is dat op uw polis het juiste beroep of bedrijf is vermeld. Kijkt daar eens kritisch naar. Mocht dit niet goed zijn of u twijfelt, neem dan contact met de verzeke ringsmaatschappij van uw eigen or ganisatie, Verzekeringen ZLM afdeling Advies Verkoop, 01100 - 38850. H. Meeuwsen Verzekeringen ZLM

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4