Nieuwe Commissaris in Zeeland maakte kennis met de ZLM Strategische alliantie Grotere oogst aardappelen en zaai-uien verwacht Nieuws Bezuinigingen terugdraaien I "Ganzenschade niet afwentelen op boer Landbouwschap: Oormerk nu ook voor oudere runderen Kwaliteitskeurmerk bewerkte groenten VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 De nieuwe Commissaris van de Ko ningin in Zeeland, drs. W.T. van Gel der, bracht dinsdag j.l. een kennismakingsbezoek aan de ZLM. Hij werd in het Landbouwhuis te Goes ontvangen door het dagelijks bestuur. 'Wij stellen het bijzonder op prijs dat u reeds zo snel na uw installatie - u bent pas vier dagen in functie - onze gast wilt zijn', aldus verwelkomde voorzitter H.C. van der Maas de kersverse Commissaris. In vogelvlucht kreeg de heer Van Gelder een schets van de Zeeuwse landbouw en de plaats van de ZLM. De problematiek van de akkerbouw stond daarbij centraal. 'De sanering gaat te snel', Aldus Van der Maas. 'We beseffen heel goed dat alles niet kan blijven zoals het was, maar we krijgen onvoldoende tijd en adem om ons aan te passen aan nieuwe omstandigheden. We zien steeds meer verdringingseffecten optreden in de plantaardige sector. Intussen strooit de overheid kwistig met regels, die de bedrijfsvoering steeds moeilijker maken. Ook de soms overtrokken claims uit de natuur- en milieuhoek maken het ons moeilijk om constructief mee te blijven doen. Zo langzamerhand vra gen wij ons af of bijvoorbeeld het in strument landinrichting wel voldoende voordelen blijft opleveren voor de landbouw'. De voorzitter van de ZLM maakte tenslotte gewag van de slechte prijsvorming van de agrarische pro- dukten op dit moment. Aardappelen en fruit brengen op dit moment bij zonder weinig op en dat zijn juist de produkten waar de meeste land bouwbedrijven in Zeeland het van moeten hebben. Van der Maas schetste vervolgens hoe de ZLM inspeelt op de snel ver anderende omstandigheden in de land- en tuinbouw. Hij gaf aan hoe de ZLM met name aan de afzetkant nieuwe mogelijkheden probeert te vinden en noemde daarbij onder an dere de Stichting Stimulering Plant aardige Produkties en Grobeka. Ook de viering van het 150-jarig bestaan van de ZLM en de ZLM-Manifestatie onder het motto 'Werken aan mor gen' past in dit beleid. Opstelling provincie De nieuwe Commissaris kreeg te horen dat de ZLM de opstelling van de provincie Zeeland positief beoor deelt. Er bestaan goede zakelijke contacten. 'De provincie voelt met ons mee in woord en daad en ik ga er van uit dat dat onder uw leiding zo zal blijven', aldus Van der Maas. Met de Commissaris werd vervol gens oriënterend gesproken over enkele aktuele ontwikkelingen in de Zeeuwse land- en tuinbouw, zoals de landinrichting, het kamperen bij de boer, het functioneren van de veiling in Kapelle, de provinciale landbouwnota 'Landbouw in de branding' en de problemen rond de biotechnologische veldproeven van VanderHave in Rilland. De heer Van Gelder toonde zich zeer geïnteres seerd in de pogingen om via de SSPP en in samenwerking met de Kamer van Koophandel en de Mij. voor Nijverheid en Handel een 'Zeeuws merk' van de grond te krij gen. Ook de manier waarop de ZLM haar 150-jarig bestaan gaat vieren, kwam vrij uitgebreid ter sprake. De Commissaris van de Koningin in Zeeland (2e van rechts) in gesprek met het dagelijks bestuur van de ZLM. (Foto Anton Dingemanse) De aardappeloogst zal in 1992 naar verwachting circa 7% groter zijn dan vorig jaar. De gemiddelde op brengst per ha zal ongeveer gelijk zijn; de totale beteelde oppervlakte is echter ongeveer 5% groter. De oogst van zaai-uien zal dit jaar ver moedelijk zo'n 12% hoger uitvallen dan in het afgelopen jaar. Dit blijkt uit de uitkomsten van de voorlopige Het Landbouwschap heeft bij staatssecretaris Gabor van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij ge protesteerd tegen het plan om door middel van "drempelverhogende maatregelen" te bezuinigen op wildschadevergoedingen, met na me voor ganzenschade. Naar de mening van het schap worden de gevolgen van het ganzenbeleid op deze manier afgewenteld op de boeren. Uit een brief van staatssecretaris Gabor aan het Jachtfonds blijkt, dat de begroting 1993 van het fonds al leen zal worden goedgekeurd als het minder gemakkelijk wordt ge maakt om een vergoeding voor wildschade te krijgen. Het Land bouwschap vindt dat onbegrijpelijk en onverteerbaar. Een veel constructiever oplossing zou zijn om terreinbeherende instanties te verplichten tot het aanleggen van fourageerplaatsen. Verdedigbaar is ook bejaging als de populatie be paalde plafonds doorbreekt. oogstraming aardappelen en zaai- uien die door het Centraal Bureau voor de Statistiek is samengesteld. De totale oogst van op kleigrond ge teelde aardappelen zal waarschijnlijk 7% groter zijn dan in 1991. De ge middelde opbrengst per ha van deze aardappelen ligt iets boven het ni veau van 1991, maar op hetzelfde niveau als de gemiddelde opbrengst per ha over de afgelopen vijf jaar. De beteelde oppervlakte aardappelen op kleigrond is in vergelijking met vorig jaar 4,6% toegenomen. Voor de aardappelen geteeld op zand- en veengrond geldt dat de ge middelde opbrengst per ha naar ver wachting iets onder het niveau van 1991 zal liggen. De beteelde opper vlakte aardappelen op zand- en veengrond is daarentegen 7,3% groter dan in 1991, waardoor de to tale oogst van op zand- en veen grond geteelde aardappelen ongeveer 6% groter zal zijn. De ge middelde opbrengst per ha van de op zand- en veengrond geteelde aardappelen ligt zo'n 6% lager dan de gemiddelde opbrengst over de afgelopen vijf jaar. De beteelde oppervlakte zaai-uien is in vergelijking met vorig jaar 5,5% toegenomen. De gemiddelde op brengst per ha van zaai-uien ligt ruim boven het niveau van de afge lopen jaren. De totale oogst van zaai-uien zal naar verwachting dan ook circa 12% groter zijn dan in 1991. Het Landbouwschap wil dat de Tweede Kamer een deel van de in de Rijksbegroting 1993 aangekon digde bezuinigingen op het departe ment van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij ongedaan maakt. "De bezuinigingen zijn onredelijk groot in een periode waarin de agrarische bedrijven voor belangrijke aanpas singen staan. Het streven naar een concurrerende, duurzame en veilige landbouw zal zo erg worden be moeilijkt," zo schrijft het schap aan de volksvertegenwoordiging. Om de bezuinigingen op het land- bouwstructuurbeleid en de gezond heidszorg voor dieren terug te kunnen draaien, zou het zogenaam de Groenfonds voor Natuurbeleid gefinancierd kunnen worden uit het aangekondigde aardgasbatenfonds. Het Landbouwschap vindt dat de Tweede Kamer daarnaast geld moet zien te vinden voor begeleidende maatregelen in het kader van de hervorming van het Europese land bouwbeleid. De overheid zal het landbouwbe drijfsleven een faire kans moeten geven om zelf zijn milieuproblemen op te lossen. Aan (regulerende) hef fingen mag pas worden gedacht als dat onverhoopt niet zou lukken, al dus het Landbouwschap. De brochure 'Kennis maken' is een recente uitgave van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. In het voorwoord ervan schrijft Minister Bukman het vol gende: "Met deze brochure krijgt u een boeiende vlucht aangeboden boven de delta van informatiestro men in agrarisch Nederland". Na de kleurrijke brochure gelezen te heb ben, ben ik het daarmee volledig eens. In de brochure wordt onder andere met grafieken het een en ander ver duidelijkt. Zo blijkt dat van de 127.000 agrarische bedrijven 19 procent tot de tuinbouw behoort. Deze sector gebruikt echter slechts 5 procent van de twee miljoen hec tare land- en tuinbouwgrond, maar realiseert wel een produktiewaarde van bijna eenderde van het totaal in de agrarische sector. Dan geldt ook nog de verwachting dat de curve voor de tuinbouw, in de grafiek om trent produktiewaarde in de agrari sche sector, voorlopig de stijgende lijn zal blijven vasthouden. Het is dan ook niet moeilijk te verklaren dat de Nederlandse tuinbouw wordt gekarakteriseerd als dynamisch en vernieuwend. Het ondernemer schap kenmerkt zich door flexibili teit en durf. Oplossing Het is alsof elk probleem in de tuin bouw wordt ervaren als weer een nieuwe uitdaging en daarbij ont staat de indruk dat voor elk pro bleem een oplossing voorhanden is. Dit geldt echter niet alleen voor de glastuinbouw, maar is in dezelfde mate van toepassing op de fruit teelt, de boomteelt, de bloembollen teelt, de champignonteelt en de vollegrondsgroenteteelt. Om een voorbeeld te noemen: de wijze waarop de fruitteelt op eigen kracht weer perspectief heeft ontwikkeld, dwingt gewoon respect af. De enorme prestaties van de sector tuinbouw zeggen echter niets om trent de huidige problemen in de sector en van de wensen die er ten aanzien van de verschillende aspec ten leven. Het is genoegzaam be kend dat voor alle richtingen in de tuinbouw de prijsvorming van de produkten sterk onder druk staan. Vervolgens is het de veelheid van regel- en wetgeving die de stem ming in de tuinbouw negatief beïn vloedt. Wat dit laatste betreft, binnen de tuinbouw is veelvuldig de vraag aan de orde of de op de sec tor toegesneden belangenbeharti ging versterkt kan worden door een verdergaande bundeling van krach ten en in de reeks ideeën hierom trent doorbreekt zelfs de suggestie van een Tuinbouwschap niet. Het overwegen waard Uit het Agrarisch Dagblad van 10 september jongstleden blijkt dat on ze voorzitter Marius Varekamp hier over is benaderd en heeft verklaard: "De oprichting van een nieuwe aparte belangenbehartigingsorgani- satie voor de tuinbouw, waarin alle drie standsorganisaties vertegen woordigd zullen zijn, is voor het KNLC het overwegen waard". Ik heb begrepen dat dit geen volledige weergave van de inhoud van het ge sprek is en dat belangrijke nuance ringen ontbreken. Afgezien daarvan blijkt uit deze verklaring overduide lijk dat Varekamp kennis heeft van wat er leeft in de tuinbouw en dat hij daarbij een constructieve insteek kiest. Zijn collega's Mares en Doornbos erkennen door hun reak- tie hierop dat bij tuinders in hun or ganisatie dezelfde gevoelens leven. Zij zijn echter veel behoudender in hun opstelling. Brug te ver Het idee van een aparte belangenor ganisatie voor de tuinbouw blijkt op dit moment een brug te ver te zijn, maar er zijn mijns inziens goede mo gelijkheden om in belangrijke mate tegemoet te komen aan de verlan gens die hieromtrent bij de tuinders leven. In de eerste plaats kan wor den vastgesteld, voorzover het al thans de tuinbouw betreft, dat de CLO dezelfde organisatiestructuur hebben en voor wat de samenwer king betreft deze commissies nu reeds al een grote mate van vrijheid hebben. In de CLO-tuinbouw wordt daarvan dankbaar gebruik gemaakt en het heeft beslist gunstige ef fecten. Eveneens blijkt dat in de diverse re gio's steeds intensiever wordt sa mengewerkt op basis van contracten, intentieverklaringen, danwel op grond van goede afspra ken. Een belangrijke ontwikkeling in vergroting van samenwerking is de gezamenlijke huisvesting van de CLO. Vervolgens zal de mogelijkheid om eikaars deskundigheid in te hu ren moeten worden aangegrepen. In de gegeven omstandigheden is mijns inziens een nieuwe tuinbouw organisatie niet beslist noodzake lijk om toch de wens tot vergroting van slagvaardigheid en doelmatig heid te kunnen realiseren. De huidi ge situatie leent zich eerder voor de vorming van een strategische allian tie. Voor mij een voor de hand lig gende keuze, omdat de partijen daarbij de verplichting tot samen werking aanvaarden. Dit terwijl de eigen identiteit van de deelnemende organisaties als zodanig herkenbaar blijft. Deze constructie zou eveneens de vaktechnische organisaties een goede mogelijkheid bieden een bij drage te leveren in de samenwer king. Het zou bijvoorbeeld een logisch vervolg betekenen op een reeds in gang gezette ontwikkeling inzake samenwerking NTS en CLO- tuinbouw. Op deze manier kan ener zijds gehoor worden gegeven aan de wensen vanuit de tuinbouw en anderzijds kan in belangrijke mate rekening worden gehouden met de bezwaren van de organisaties. Voorts zal blijken dat een nadere in vulling van samenwerking een van de weinige mogelijkheden is om de kostenontwikkeling in te dammen.. Klaas van der Woude vice-voorzitter Afdeling Tuinbouw KNLC Met ingang van 3 oktober a.s. moe ten alle runderen die worden ver handeld voorzien zijn van een oormerk. Het Landbouwschap heeft hiertoe woensdag besloten. Tot nu toe is het oormerk alleen verplicht voor runderen die geboren zijn na 1 oktober 1991. Volgens plan zullen nu ook de overige dieren onder de identificatie- en registratieregeling worden gebracht. Voor de op de bedrijven aanwezige oudere runderen gaat de plicht tot oormerken op 1 januari 1993 in. Voor deze zogenaamde "in haalslag" krijgen de veehouders de tijd tot 1 april 1993. Er komt een kwaliteitskeurmerk voor bewerkte groenten en fruit. Naar verwachting vindt invoer van het keurmerk plaats over circa vier maanden. Het keurmerk geeft de garantie dat het betreffende produkt voldoet aan een aantal hygiënische, micro biologische en temperatuurseisen. De verschillende voorwaarden zijn neergelegd in een regeling, die re cent door de Stichting Laboratorium onderzoek Tuinbouwprodukten (SLT) is goedgekeurd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3