Landbouwbeleid is niet meer te verdedigen aan achterban MacSharry-akkoord blijft betaalbaar Erwtentelers moeten nog geen contracten afsluiten LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Aardappelareaal Frankrijk groter 2»2 é>i O-C Brief Zeeuwse landbouworganisaties Advies Landbouwschap Monetaire onrust treft ook landbouw Pag. 4 Aansprakelijkheidsverzekering Pag. 6 Voorbeeldberekeningen Mac Sharry Pag. 7 Tweeërlei uitleg 2% pachtnorm Pag. 9 Zonnebloemen in Zeeland Pag. 11 Exportsteun VS wekt woede EG Pag. 12 13 en 15 Uit de Praktijk Pag. 16 Rassenkeuze wintertarwe Pag. 17 Blijf alert op Abortus Bang Pag. 21 Jan de Prentenknipper VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 80e JAARGANG No. 4136 De drie Zeeuwse landbouworgani saties hebben een brief geschreven aan de besturen van de centrale landbouworganisaties over de "zorgwekkende toestand van de land- en tuinbouw in Zeeland". In de brief staat onder meer dat het huidi ge landbouwbeleid niet meer te ver dedigen is tegenover de achterban. Aan de overheid moet een signaal worden afgegeven dat de accepta tiegrens wordt overschreden. Volgens de brief uit Zeeland aan de 3 CLO's (KNBTB, KNLC en NCBTB) zijn er drie hoofdoorzaken voor de zorgelijke situatie in de Zeeuwse land- en tuinbouw. Dit zijn de gevol gen van de hervormingen van het EG-landbouwbeleid (de MacSharry- plannen), de drastische bezuinigin gen zoals aangekondigd in de rijks begroting 1993 en de slechte prijsontwikkeling van de vrije pro- dukten. Dit laatste wordt nog ver sterkt door een verdringingseffect als gevolg van de MacSharry- plannen, waardoor de prijzen verder onder druk komen te staan. Dit leidt tot een strukturele prijsverlaging. Bovendien doet de huidige land bouwbegroting verregaand afbreuk aan het voorwaardenscheppend be leid van de overheid. Boven het hoofd "Tesamen met vigerend landbouw beleid en het beleid ten aanzien van de landelijke gebieden groeien de problemen onze leden boven het hoofd. De perspectieven voor veel agrarische bedrijven in Zeeland zijn nihil", aldus de brief van de 3 ZLO. "Deze ontwikkeling uit zich echter niet in een strijdbare houding zoals Naar de stand van 1 september be droeg het areaal bewaaraardappelen in Frankrijk dit jaar 111.200 ha ver geleken met 100.700 ha in 1991, wat een toename betekent van 11%. De gemiddelde ha-opbrengst is voorlopig becijferd op 37,6 ton vergeleken met 34,3 ton in 1991. Het zou betekenen een toename van 3.459.000 ton tot 4.186.200 ton. Het areaal zetmeelaardappelen is becijferd op 36.100 ha (34.300) met een gemiddelde ha-opbrengst van 39,0 ton (35,1). voorheen, maar in een zekere gela tenheid. Men keert zich af van de overheid met haar landbouwbeleid. Het draagvlak voor de uitvoering van het huidige landbouwbeleid wordt sterk bedreigd". Signaal De drie Zeeuwse landbouworgani saties erkennen in hun brief dat ook zij geen pasklare oplossing zien voor de problemen. Zij vragen hun lande lijke besturen een duidelijk signaal af te geven aan de rijksoverheid, dat de acceptatiegrens voor de boeren is bereikt. "Een maatschappelijk ap pel voor de zorgwekkende toestand van de land- en tuinbouw is ge rechtvaardigd", aldus de brief die namens de drie Zeeuwse organisa ties is ondertekend door J. Kodde en drs. J.W. Straatsma. De Commissie voor Vollegronds- groenten op Akkerbouwbedrijven (COVA) van het Landbouwschap is het oneens met de prijsverwachtin- gen voor conservenerwten die wor den afgegeven door de Dienst Landbouwvoorlichting (DLV), het Informatie- en Kenniscentrum (IKC) en de sociaal-economische voor lichtingsdiensten. Op voorlichtings bijeenkomsten en in vakbladen Nog maar enkele dagen in func tie bracht de nieuwe Commissa ris van de Koningin in Zeeland, drs. W.T. de Gelder, al een be zoek aan het Landbouwhuis in Goes. Maandag jl. Het hij zich door het dagelijks bestuur van de ZLM uitgebreid informeren over de aktuele situatie in de Zeeuw se land- en tuinbouw. Een ver slag daarvan vindt u op pag. 3. Op de foto wordt de Commissa ris Ilinksvoor het Landbouwhuis verwelkomd door ZLM-voorzitter H.C. van der Maas middenen algemeen secretaris mr. J. Oggel (rechts). (Foto Antpn Din- gemanse) wordt door hen gesteld dat de afne mers van conservenerwten de hec- taresteun die telers voor dit produkt krijgen, in mindering zullen brengen op de telers prijzen. Dat zou de prijs fors kunnen drukken. Volgens de COVA is deze conclusie uiterst voorbarig. De prijs van con servenerwten voor het teeltseizoen 1993 zal pas in de komende maan den kunnen worden vastgesteld. Bovendien zijn de effecten van het nieuwe EG-akkerbouwbeleid voor ieder bedrijf erg verschillend. Daar naast kan het saldo van de doperw ten niet zonder meer worden afgeleid van dat van andere gewas sen zoals van winter-tarwe, omdat de teelt speciale risico's met zich meebrengt. Het Landbouwschap werkt op dit moment aan een gemeenschappelij ke opstelling voor de telers. Het is de bedoeling dat de telersgroepen op 23 oktober tot een gemeen schappelijke opstelling komen. De COVA raad de doperwtentelers drin gend aan om nog geen contracten af te sluiten totdat de telersgroepen tot overeenstemming zijn gekomen met de afnemers en een telersver gadering hebben georganiseerd. Het Landbouwschap probeert voorts in Europees verband de erw tentelers op één lijn te krijgen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de contacten, die de ZLM heeft ge legd met de organisatie van Franse conserventelers, Cenaldi, tijdens de excursie van het hoofdbestuur in ju ni jl. De problematiek rond de contract prijzen in de erwtenteelt is onlangs door de ZLM per brief bij het Land bouwschap aangekaart. ri070 A/Qol/ De ministers van landbouw van de EG worstelen heftig met de uitwer king van het plan MacSharry. Maar zij zullen dat plan de komende tijd toch niet herzien. Recente berichten als zouden de nieuwe toeslagen op het inkomen van de boer de komen de jaren al onbetaalbaar worden, zijn onjuist. Het gaat hier om oude ramingen. Zelfs als die bewaarheid worden, blijft 'MacSharry' toch bin nen de financiële ruimte die tot en met 1997 voor het landbouwbeleid is geschapen. Dat bleek deze week bij de tweedaagse zitting van de Mi nisterraad in Brussel. Ten aanzien van de controle op de nieuwe toeslagen voor met name akkerbouwers en stierenmesters wil minister Bukman dat de bevoegdhe den zoveel mogelijk bij de ministers van landbouw blijven. Hij is er tegen deze controle grotendeels over te dragen aan de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. Wel moeten de ministers gezamen lijk voorwaarden maken, zodat in de toekomst wordt voorkomen dat een land als bijvoorbeeld Italië jaren ach tereen de zaak beduvelt, zoals met de melkquota is gebeurd. Valuta-onrust bezweren De door recente devaluaties gewij zigde valutaverhoudingen hebben een ontwrichtende invloed op de uniforme agrarische Europese prij zen. Zij treffen zowel de interventie (dus garantieprijzen) als de restitu ties (ofwel exportsubsidies). De mo netaire onrust dwong de EG deze week om, geheel tegen de plannen zoals die tot nu toe ter tafel lagen, weer monetair compenserende be dragen (MCB's) in het leven te roe pen. Sedert dinsdag gelden die voor Engeland, Italië en Spanje. Deze compensaties hebben tot doel ontwrichting te voorkomen van zo wel het agrarische handelsverkeer als van de inkomens van de boeren als gevolg van wijzigingen in de waarde van diverse munten. Vanaf komend nieuw jaar zou dat stelsel overbodig moeten worden. De mo netaire compensaties zouden dan worden afgeschaft, zo was de be doeling. Maar de Fransen hebben met hun referendum het Europees Monetair Systeem doen ineenstor ten. Daarom moeten de MCB's nu terugkeren. Curieus genoeg gebeurt dat uitgere kend aan de vooravond van het ver vallen van de binnengrenzen in de EG per 1 januari a.s. Omdat de uni forme Europese markt die dan van start gaat geen grenscontroles op goederen meer kent, moeten de specialisten in Brussel binnenkort een methode bedenken die voor komt dat handelaren handig gebruik maken van de agrarische valutaver- schillen. Gebeurt dat niet dan ont staan, met name vanuit Italië en Engeland, agrarische handelsstro men waarlangs de agri-business honderden miljoenen gaat ver dienen. Italiaanse melk De Ministerraad besprak opnieuw de kwestie van de jarenlange ont duiking van de quota door Italië. Volgende maand wil men voorstel len bespreken die Italië moeten dwingen de melkproduktie te gaan beperken. 'Minister Fontana kondig de aan vanaf september de melk produktie met 300.000 ton te gaan beperken, maar hij zei er niet bij hoe', zo zei Bukman na afloop van de vergadering spottend. De Neder landse minister wacht nog steeds op antwoord op zijn vraag aan de Europese Commissie waarom zij ja ren achtereen werkeloos toezag ter wijl men in Rome het quotasysteem aan de laars lapte De Italianen pro duceren daarom 11 miljard liter melk, hoewel hun jaarlijkse quotum op 9 miljard ligt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1