wintertarwe voorsprong in OPBRENGST en KWALITEIT Scepsis over exportverbod Grote animo voor vroege levering suikerbieten Jammer dat minister niet uit de markt betaald wordt Waar gaan we heen? VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 ÜM Mi 15 CERES NEDERLAND BV SOISSONS 076-101556 In MIDDEN EN OOST-BRABANT staat men sceptisch tegenover het besluit van het ministerie om de grenzen te sluiten voor export van varkens en biggen. Aan de ene kant, is deze drastische maatregel op lange termijn goed voor de ex port. Dit omdat op deze manier dui delijk gemaakt wordt aan het buitenland dat er alleen gezonde dieren geëxporteerd worden en dat men als exporterend land hier borg voor staat en waarde aan hecht. Anderzijds, zul je als overheid toch voorzichtig moeten zijn dit soort maatregelen te nemen. Het importe rend land kan hiervan een volgende keer misbruik maken. En je zet de binnenlandse handel zodanig op z'n kop zonder dat er naar de gevolgen gekeken wordt. Wat betreft het mis bruik maken bedoel ik alleen, dat mocht Europa "grenzeloos" worden dan kan men op deze manier toch protectionisme plegen zonder dat er sprake is van overtredingen. Maar het Europa zonder grenzen zal dat nog voor het jaar 2000 gebeu ren? Het Deense neen, het krappe Franse ja en de pessimistische En gelsen. We zien iedere dag de vre selijke beelden van Joegoslavië en de onenigheid in de voormalige Sov jet Unie. Dit allemaal omdat de ene regio/provincie/nationaliteit niet de eigen identiteit wil verliezen maar versterken. Het resultaat kennen we allemaal, armoede en blijvende des oriëntatie van alles. Maar hier blijven we voorlopig nog bezig met de oogst van met name mais en suikerbieten, welke zeer voorspoedig loopt. De moesson is voorbij, iedereen is goed tevree over zijn opbrengsten. Ook diegenen, die de produkten verkopen van af het veld. De maishandel is kort en hevig geweest met relatief gezien goede prijzen. Wat dat betreft hebben de meesten hun eigen prinsjesdag ge had en de begroting weer sluitend gemaakt zonder al te grote bezuini gingsoperaties. De laatste paar weken is mede door de weersverbetering al heel wat oogstwerk verricht op WALCHEREN wat betreft snijmais, bieten, bruine bonen, uien en in mindere mate aardappelen. Met name op de zwaardere gronden gaat het rooien gepaard met veel grondverzet, de knollen komen er behangen uit. Voor kwaliteitsbehoud gunstig, maar het geeft kosten en zorg bij vervoer en opslag. Beziet men de inzet van mens en machine om de produkten binnen te halen met daar tegenover de prijs vorming van bijna alle zogenaamde vrije produkten, dan vraag je je in al le redelijkheid en verstandelijkheid af hoelang is dit vol te houden. Het is nog maar het begin van het ver koopseizoen, maar alles overziende zijn de perspectieven niet hoopge vend. Diegenen die de bui hebben zien aankomen en zich geheel of ge deeltelijk hebben ingedekt met con tracten hebben tot nog toe geen spijt, hoewel aflevering in zo'n markt-prijs-verhouding ook wel pro blematisch kan zijn. Onlangs kwam ik nog een wervings advertentie tegen van een aardap pelafzetorganisatie onder de kop: 'Daar zit nog muziek in'. Onlangs al het goede werk en inzet van deze organisatie tot een betere vermark- ting van dit produkt, vrees ik toch dat het voor dit seizoen begeleiden de treurmuziek wordt. Zeker is dat de aardappelverwerkende industrie er garen bij spint. Afloop oude oogst en begin nieuwe oogst is de grondstofprijs op een niveau dat goed is voor het rendement van de ze industriën. Een rendement dat echter voor een aanzienlijk deel uit de boerenportemonnaie komt De druk op de vroeg-levering in de bietencampagne is altijd groot tn ons gebied, maar dit jaar overtreft alle andere jaren. Zo'n 75% van de telers wilden meedoen in de eerste week van de campagne. Daardoor waren er nog al wat telers teleur gesteld toen ze ingedeeld werden in latere perioden. Als men door de ja ren heen structureel meedoet aan de vroeg-levering wordt daar in alle redelijkheid rekening meegehouden. De druk van de telers om met de vroeg-levering te beginnen wordt ook landelijk steeds groter en dit brengt mij op de vraag of de pre mies nog wel in overeenstemming zijn met de werkelijkheid. Deze zijn namelijk gebaseerd op de prijs per ton B.M.S.-bieten. De vroege premie heeft ten doel de gemiste groeikan sen te compenseren, terwijl de late premies tegemoet moeten komen aan kostenafdekkende materialen en bewaarverliezen. Dit alles om de fabrieken continu in de campagne van grondstof te voorzien en te zor gen voor een rechtvaardige verde ling van het bietengeld onder de telers incl. verrekeningen bietkwali teit. Daar het er steeds meer naar uit gaat zien dat er structureel door allerlei oorzaken meer suikerbieten geteeld gaan worden, komen de verhoudingen anders te liggen. Moeten we tot de conclusie komen dat we te veel bieten in Nederland zaaien? Dit zou niet erg zijn bij goede we reldmarktsuikerprijzen, maar struc tureel zit daar mondiaal ook niet veel perspectief in, op lager niveau kleine 'ups and downs' daargelaten, leder kan voor zichzelf na de cam pagne het prijsdrukkend effect van een groot aandeel suikerbieten bo ven op zijn BMS-quotum uitrekenen op het saldo per ha van suikerbie ten. Maar daar komt het weer: wat is het alternatief van minder bieten zaaien op het totale bedrijfsniveau in de afweging met saldi van andere gewassen? Als men het oor zo eens te luisteren legt in de praktijk zal op de Walcher- se bedrijven veel tarwe ingezaaid worden. Het grootste gedeelte valt in de kleine producentenregeling. Er is veel vraag naar zaaitarwe van hoog produktieve rassen, zowel in de opbrengst als in kwaliteitszin. En dan maar proberen de teeltkosten te minimaliseren om inclusief de hectare-steun er nog een boerenbo- terham aan zien over te houden. Als men tussen de bedrijven door de media nog wat probeert bij te houden, ziet men dat met name in de grote en zware industrie de za ken ook niet naar wens verlopen. Orders en winstcijfers bedreigen ook deze bedrijven in hun toekomst. En ook hier is de rek eruit. Toen let terlijk en figuurlijk enkele jaren gele den de muur tussen oost en west werd geslecht was er veel hoop en perspectief op een beter Europa. De dagelijkse beelden via de t.v. getui gen er niet van. We zien een sterke opkomst van nationalisme en dum ping van goederen uit deze landen met nog lage lonen en lage milieu- eisen ten opzichte van produkties. Aan de ene kant gaat het allemaal snel, maar aan de andere kant gaat het binnen de EG te langzaam. Wij willen het als Nederland in 't alge meen zo goed doen, we meten ons een voortrekkersrol aan, maar we worden wel in de tang genomen. Ondanks dit alles zal men in de ko mende maanden weer het beeld zien van de ploegende en zaaiende boer op zijn akker, in gedachten al weer bij de oogst van het volgende jaar. De vroeg gezaaide groenbemesters staan al mooi in bloei in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Vooral de gele mosterdvelden vrolijken de kale polders nog wat op. Voor het overi ge is er de laatste twee weken flink wat werk verzet. De resten stro zijn nog droog opgeruimd en ook het olievlas is bijna allemaal gedorsen. Dat heeft hier en daar nog al wat hoofdbrekens gekost. De hoofdoorzaak van de problemen was natuurlijk het slechte weer, maar wat de ene machine bij de buurman deed wilde bij anderen niet lukken. Het schijnt dat de arenstripper goed werk leverde, we hebben het helaas niet gezien. Een oplossing dus, maar het voordeel dat we het gewas met de bestaan de machines kunnen oogsten is dan weer weg. De aardappeloogst is nu volop op gang. Afgelopen zondagmiddag leek het wel of alles reed wat be schikbaar is. De slechte weers voorspellingen zullen daar wel de oorzaak van zijn geweest. Ook bie ten rooien en zelfs ploegen moet te genwoordig op zondag gebeuren. Leven en laten leven natuurlijk, maar dan blijft er wel erg weinig vrije tijd over, want eens een vrije dag ne men als het regent komt er in de praktijk toch ook niet van. Het rooi en zelf gaat redelijk goed, maar over het algemeen niet al te snel. De vele regen heeft de struktuur behoorlijk aangepakt. De aardappelprijzen zijn zeer be droevend. Prijzen van vier cent wor den geboden, en er worden zaken voor gedaan. Je moet wel. Elke cent die nog binnenkomt is er één, maar daar ligt onze zwakte We kunnen nog zoveel aan de veel geprezen kwaliteit doen, maar we hebben geen mogelijkheid om te zeggen: tot hier en niet verder. Elk beroep op so lidariteit wordt door de markt over stemd. Er is altijd wel weer een zeer moedige ondernemer die het voor nog minder wil doen. Ook de bruine bonenmarkt blijft op een dieptepunt. De mobilviners heb ben de laatste weken veel werk ver zet, maar de vaste telers zitten met de strop. Hun doorgaans beste ge was levert niks meer op. De teunis bloemen zijn gehinderd en staan in de stuuk, het gewas lijkt er goed bij te staan. Het zware stuken maakt overigens ook al meer plaats voor zwadmaaien wat goed lijkt te gaan, al is er wel meer risico natuurlijk. Zo langzamerhand moet het areaal graan c.q. MacSharry-gewassen worden ingevuld. De keuze braken of niet braken blijft voorlopig vrij theoretisch. Zo is nog niet exact te zeggen of bijvoorbeeld het eerste jaars graszaad lukt. En wie zegt wat er volgend jaar aan alternatieven is te zaaien. De te verwachten saldo's van vlas, teunisbloemen, poters, peulvruchten maar ook consumptie aardappelen zijn nog onbekend maar wel van invloed op de defini tieve invulling. Maar Bukman heeft de koningin laten zeggen dat een goede inkomensvorming mogelijk blijft, dus dat zit wel goed. Jammer dat hij ook niet uit de markt betaald wordt. Eén ding viel ons toch nog op: de mogelijkheden voor emigratie van agrariërs worden nog verder inge perkt. Die mogelijkheid voor vrij heidszoekers, maar vooral voor mensen die knel zitten, bood altijd nog een achterdeur om elders zelfstandig te beginnen. Daar zijn al tijd risico's aan verbonden die door wat steun beperkt werden. Vooral als je zak met geld niet zo groot is, is dat wenselijk. De vertrekkers maakten ruimte voor de minder avontuurlijke collega's, maar dat hoeft blijkbaar niet meer. Of is men bang dat de laatsten die voor weinig geld hard willen werken met het he le gezin het land verlaten? A. Langebeke uit Heinkenszand verwacht dat zijn teunisbloemen per ha 900 a 1000 kg zaad op brengen. Een goede opbrengst, aldus de teler. De firma A. Lan gebeke en zoon teelt jaarlijks 7 tot 8 ha teunisbloemen, op con tract voor Snoep Afgelopen dinsdag was Jan Langebeke de in het zwad liggende teunisbloe men aan het combinen. Foto Anton Dingemanse) Wanneer ik dit schrijf, zondag 20 september, heeft het in het LAND VAN HULST geregend, variërend van 3 tot 26 mm. Dit veroorzaakt veel vertraging voor de oogst, voor namelijk van aardappelen. Op een rondrit door de streek op zondag middag zien we al gauw waar de minste regen is gevallen, want daar wordt volop gerooid. Tevens constateren we dat de meeste bruine bonen wel gedorst zijn. De eerste partijen hebben nog kunnen genieten van een redelijke prijs f 1,30). Momenteel worden er naar het schijnt door de coöpera tie geen bruine bonen meer ge kocht. Waar gaan we heen? Gaan we naar de situatie van het vorig' jaar, waarin de prijs zakte tot f 0,80? Ik weet het niet. Hetzelfde verhaal is van toepassing voor de aardappelen. Jammer voor de men sen die niet kunnen beschikken over opslagruimte, want zij zijn overgele verd aan de handel die er slechts 3 tot 5 cent, op auto geleverd, voor betaalt. Waar gaan we heen? Ik weet het niet. Dit gaat eveneens op voor de uien. Inmiddels is ook de tijd weer aange broken om de sloten te schonen. Hierover is nogal onduidelijkheid in het Hulster Ambacht. Verschillende agrariërs weten niet, dat het water schap zelf dit jaar voor het eerst een gedeelte van de sloten maait. Prima, dat gaat al in de richting van buur man "De Drie Ambachten", waar alle sloten jaarlijks door het water schap gemaaid worden en tevens de polderlasten lager zijn. Maar waarom zijn de boeren niet per soonlijk over deze veranderingen op de hoogte gesteld? Wanneer straks de aardappelen en bieten gerooid zijn, komen natuurlijk de vragen: hoeveel wintertarwe gaan we zaaien? Hoe moeten we ons bouwplan invullen? Wat staat ons nog te wachten? Waar gaan we heen? Ik weet het niet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 15