Vanaf de dijk gezien Wel of geen Maastricht Smartlap aan de deur hangen kan altijd nog Alle koelcellen komen overvol te zitten Een ruime blik VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 13 Bij dit schrijven zijn we ook op SCHOUWEN-DUIVELAND in de tweede helft van september terecht gekomen. Door het goede weer van de laatste week zijn we met de oogstwerkzaamheden snel gevor derd. De uien zijn voor 99% van het iand en bij de aardappeloogst zit men op de helft. Menigeen heeft de afgelopen week geen aardappelen kunnen rooien omdat het gewas nog te kort geleden was dood gespoten en nog te veel vervelde. Van een veel voorkomend ras, de Agria, is nog weinig of niets gerooid en velen zullen nog één of twee we ken moeten wachten om deze te rooien. De late oogstdatum van dit ras is toch wel een nadeel, al moet men wel constateren dat de ver wachte opbrengst zeer hoog zal uit komen met een zeer hoog percentage grove aardappelen. Ter wijl het bintje op zeer vele percelen het heeft laten afweten en veel te vroeg is afgestorven. Ook andere nieuwe rassen laten dikwijls een ho gere opbrengst zien. Over prijzen hoef ik niet veel te schrijven, deze liggen op een voor oorlogs peil en als het zo doorgaat kunnen we nauwelijks het pootgoed hiervan betalen. Bieten worden er al veel gerooid, sommigen zelfs al op voorraad. Sommige percelen die aan grote wegen liggen zijn met het goede weer gerooid omdat men met slecht weer het land niet meer af kan. Door de toenemende drukte op de wegen zijn sommige percelen bijna onbereikbaar geworden. En de vervuilers worden altijd aansprake lijk gesteld (Zeker bij slik op de weg). In de veehouderij gaat alles z'n gan getje. Er is nog voldoende gras, de maisoogst is zo goed als binnen wat onder ideale omstandigheden is ver lopen. Goede opbrengsten en kwali teit en met een minimum aan structuurbederf. Deze week kwam er bericht van het ILKV (Instituut voor Land- en tuin bouw Kadervorming) dat deze van plan is op Schouwen-Duiveland een basiscursus voor (toekomstige) bestuurders te organiseren. Ik denk dat dit een goede zaak is. Wanneer alles voor de wind gaat kan ieder een besturen, maar zo gauw het wat moeilijker gaat dan komen de problemen. Een ieder die hiervoor belangstelling heeft kan zich opgeven. Deze week staan de kranten vol over het referendum in Frankrijk over het verdrag van Maastricht. Naar blijkt is de agrarische beroeps bevolking in meerderheid tegen. Op zich niet onbegrijpelijk als men ziet hoe men in EG-verband met de be langen van de landbouwers om springt. Het in de beginfase van de EG opgestelde landbouwbeleid heeft weinig goeds gebracht. Het heeft geleid tot ongekende produk- tieverhoging. En landbouwers heb ben hun werk zo goed gedaan, dat ze zichzelf werkloos maken. Er is enkel gewerkt voor een goedkoop voedselpakket voor de consument, en de producent laat men creperen. Als ik dit in Nederlands verband be kijk moet ik constateren dat wij in Nederland nog veel slechter af zijn dan andere EG-landen. Ten eerste, steunen de verschillende landen hun landbouw veel meer dan in Ne derland. Ten tweede, de milieumaat regelen kosten in Nederland veel meer geld dan in de omringende landen, zeker door de kleinschalig heid en de bevolkingsdichtheid. Ten derde, Nederland is nog roomser dan de paus. Alle EG-maatregelen worden hier tot in de puntjes toe uitgevoerd, terwijl andere landen, Italië bijvoorbeeld, zich nauwelijks aan regels houden. Ik denk dat als er hier ooit een refe rendum komt dat we als landbouw een duidelijk néé moeten laten ho ren. Hoe meer macht de EG krijgt, hoe meer de landbouw als ruilmid del (voor de industrie) wordt ge bruikt. Ik ben me zeer bewust dat onze agrarische export van groot belang is, maar exporteren voor 's lands schatkist hoeft voor mij niet. Men ziet nu al dat bedrijven van 80-100 ha niet eens meer een me dewerker in dienst kunnen houden. En het werk dat men vroeger in vijf dagen in de week kon doen is nu zes dagen geworden. Velen hebben de zevende dag ook al nodig want dan zijn de kinderen en familie thuis en kan men lekker veel werk doen. Een zieke situatie als het zo moet. Ik denk dat het jaar 1992 voor de ak kerbouw wel eens het jaar van de waarheid kan worden en wens daarom onze Aly en Josje veel sterkte toe voor hun ondankbaar werk. Want solidariteit onder de agrarische bevolking is dikwijls ver te zoeken. Maar één geluk hebben wij: MacSharry z'n plan is klaar, hij vertrekt naar de vleeshandel en laat de landbouw met de brokken zitten. Ook in onze NOORD-WESTHOEK zijn de oogstwerkzaamheden zoals het aardappelen en bieten rooien nu in volle gang. De uien zijn nu wel al lemaal van het land af. Die droog gerooid zijn en na een dag bij droog zonnig weer zijn opgeladen, zagen er nog goed uit als het buitenvel er af was. Over de prijs moeten we het maar niet hebben, daar krijg je de tranen van in je ogen. Het aardap- pelrooien gaat op het ene perceel beter dan op het andere, wat het rooien betreft dan. Op de zwaardere gronden vindt nogal wat grondvervoer plaats zo te zien. Extra werk en ook hier voor van die lage prijzen een onrendabel werk. Er wordt veel geklaagd over de prijsontwikkelingen. Op brengsten met aftrek van de ge maakte kosten zullen op deze manier een negatief saldo geven. Wat wil er nu nog wel, 't is allemaal negatief. Laten we hopen dat het dadelijk toch weer iets aantrekt. Al les wordt door de handel en ook door collega's de grond in gepraat. Ook dat de suikerbieten zo extra goed zijn zal weer wel C-suiker tot gevolg hebben en dan praten ze al over prijzen daarvoor van minder dan f 25,— per ton. We lopen zo graag op de zaak vooruit, eerst maar eens hebben en dan pas tel len. De smartlap aan de deur han gen kan altijd nog. Prinsjesdag is achter de rug. 't Gaat goed met de economie, zegt Kok, minister van financiën. Als hij nu eens rustig nadenkt, daar zal hij toch wel tijd voor hebben, zou hij Als de omstandigheden het al toelaten dat er aardappels gerooid kunnen wordengaat het nog verre van ideaal. Er komt veel grond mee naar boven. Sommige telers draaien de aardappels twee keer over de stortbak alvorens ze in te schuren, om zoveel mogelijk grond uit te zeven. Verlies bij alle inspanningen de veiligheid van uzelf en anderen niet uit het oog. Zeker nu het wat moeizamer gaat zit een ongeluk in een klein hoekje. (Foto Anton Dingemanse) dan zelf geloven wat hij zegt? Heel de economie in Europa en daar bui ten zit zo vast als een muur en veel vergaderen en richting bepalende uitspraken doen is niet de oplossing. We zien veel grote concerns in ons land in moeilijkheden raken. Zelfs na het inpompen van veel van onze be lastingcenten. leder die luistert en leest, weet wie er bedoeld wordt. Wat gaat er niet weg aan humane en sociale hulp in ons land. Dat moet ergens van be taald worden. Veel is altijd opgevan gen kunnen worden door ons aardgas en dergelijke. Maar als het daar niet meer van kan, wat dan? In Duitsland is de rente hoog, ook daar gaat het in de agrarische sec tor niet goed, verre van dat zelfs zo heb ik van een collega gehoord. Maar ook andere bedrijven raken achter in hun groei en gaan achter uit. Wie, zonder over een groot sala ris wat elk jaar stijgt te beschikken, gelooft er dan nog dat het goed gaat. Met al deze wetenschappen moeten wij ons toch verder staande zien te houden als sector. Het standpunt van onze algemeen voorzitter vindt veel waardering, dat het op deze manier niet langer kan, zelfs anders moet. Hopende, dat we met goed weer onze produkten binnen mogen krijgen, dan gaan we weer ploegen en ook tarwe zaaien, een ras met een zeer hoge opbrengst natuurlijk. Want wat de natuur ons geeft moe ten we toch benutten, dat is onze opdracht. Eigenlijk voor ons bedrijf puur haaks op wat ons voorgehou den wordt. Ik was van de week nog mee naar de stad om te winkelen en ik kijk dan altijd naar de prijzen. De aard- appelprodukten, zoals chips en wat al niet meer, zijn niets goedko per en ook het zakje frites niet, on danks de lage prijzen. Er stond ook nog een Belg te kijken, die keek me aan en zei: "die Hollanders vinden telkens nieuwe rassen uit. Ik kocht onlangs grote patatten, zeker een nieuw ras want er zat een klokhuis in (hol)". Zo zien we dat de ontwik keling toch doorgaat. Veel goed weer toegewenst tijdens de rooi/oogst periode. Veehouders in WEST BRABANT ZUID moeten momenteel meer voor hun voeraardappelen betalen dan akkerbouwers voor hun produkt kunnen krijgen. Thuisgebracht komt voor voer altijd nog tussen de 5 en 6 cent op de rekening te staan. Lang zal dat niet meer duren. De veehouderij wil deze prijzen aange past zien aan de werkelijke bedra gen die de bintjeteler er voor ontvangt. Geen enkele aardappelte ler of handelaar heeft nu nog hoop dat er in het verdere seizoen een opleving komt. In West Brabant komen alle koelcel len overvol te zitten. Er is geen vier kante meter meer te huur. Veel aardappelen zullen provisorisch op geslagen moeten worden. In de grensstreek komt er ook veel aan bod vanuit België. Veel, vooral klei nere telers, hebben voor 10 cent een contract afgesloten. De afne mer heeft laten weten dat er bij afle vering geen geld zal zijn. Overigens levert het naleven van de contracten grote problemen op. Boeren met een, naar het zich laat aanzien, goed contract op zak heb ben hun centen nog niet binnen. Van iedere oneffenheid of plekje wordt melding gemaakt. De tarracij- fers lopen hoog op. Verschillende te lers die door de overvloedige regenval van begin juni niet veel ki lo's zullen rooien overwegen om hun aardappelen maar in de grond te laten zitten. Bij een opbrengst van 20 ton komen de kosten van rooien en transport al op 5 cent per kilo. De oogst van snijmais heeft geen enkel probleem opgeleverd. Er is meer gehakselde mais van een hec tare gekomen dan waar vooraf reke ning mee werd gehouden. Zo te horen houden de meeste loonwer kers dit jaar zich goed aan de af gesproken prijs. In voorgaande jaren kwam het nogal eens voor dat be drijven onder de prijs gingen wer ken. Vaak is dat ten koste gegaan van kwaliteit of netheid. Het gevolg hiervan was dat de losse klant het andere jaar weer zijn vaste loonwer ker opzocht. De prijs van de gehele verzorging van de maisoogst schommelt rond de f 800,— per ha. Enkele loonwerkers gaan dit aan de lage kant vinden omdat er al een groot aantal jaren geen verandering in is gekomen. Nu de vaste kosten op gaan lopen ziet het er naar uit dat volgend jaar de post hakselen voor de veehouderij hoger zal uit vallen. Vanaf maandag jl. heeft Nederland zijn eigen grens voor de export van levende varkens gesloten. Dit om nader onderzoek te verrichten naar de blaasjesziekte. Voor de varkens vermeerderaar een flinke strop. De biggenprijzen, die toch al niet in de lift zaten, zijn gedaald tot onder de f 75,—. Hoe lang de grenzen geslo ten blijven is niet bekend. Op 21 september heeft de herfst z'n intrede gedaan. Buiten op het veld is de drukste tijd van het he te jaar aangebroken. Alles wat rijden kan wordt ingezet, a/s daar ook handen zijn die het stuur vast kunnen houden. Het is im mers al jaren zo dat er meer trak- toren zijn dan man- of vrouwkracht die daar mee om kunnen gaan. Zo zien we dat schuurruimte vol wordt gestopt met aardappelen. Waar geen echte koelruimte is wordt met pakken stro een be waarplaats gecreëerd. Want voor deze prijs weet je zeker dat het fout is. Dan maar aan de laatste strop. Het neemt wel een hoop vreugde weg, die anders bij het binnenhalen van de oogst er is. Maar het spel is nog niet uit gespeeld. Ook de "muren van mais" worden nu geslecht en we krijgen weer een ruimere blik op het po/dergebeuren. Nu in het Westbrabantse polderland de veebedrijven toenemen begrij pen we dat de openheid van de polders en de zomermaanden steeds minder zal worden. Ge lukkig dat er dijken zijn waar vanaf alles te volgen is. Dit is zo wel letterlijk a/s figuurlijk. Dijken hebben ons altijd een gevoel van bescherming gegeven. In zieden de stormen en hoge waterstan den voelden wij ons veilig achter die dijk. De boerderijen stonden onder óf tegen de dijk aange bouwd. Zodat we bij nood de dijk op konden vluchten. Steeds meer horen wij van boer derijenverkoop aan veeboeren in onze regio. Verkopers gaan met hun gezinnen de polder uit. Op de dijk wonen. Bekijken het van uit de verte. Ik hoop en wens dat het uitzicht hen zal blijven be vallen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13