RENAN WINTERTARWE supcrsezond I1009 kwalitatief "Verder uitstel invoering van melkquotering Italië onaanvaardbaar" Nieuwe maisrassen scoren goed Zuivelprijs voor NIZO Particulier initiatief krijgt grotere rol in mestverwerking Exportsteun VS wekt woede EG Bekroonde kazen Campina Melkunie Klimaat rond agrarische export uitgesproken vijandig Noordeuropese zuivelorganisaties in verklaring: Mineralenboekhouding pluimveehouders nieuw nieuw nieuw nieuw nieuw nieuw nieuw CERES NEDERLAND BV 076-101556 Acht zuivelorganisaties uit zes Noordeuropese landen hebben een verder uitstel van de invoering van de melkquotering in Italië onaan vaardbaar genoemd. Dat schrijven deze organisaties in een verklaring aan de voorzitter van de EG-Raad van Landbouwministers, de Britse Minister John Gummer, aan Euro pees Landbouwcommissaris Ray MacSharry en de Nederlandse be windsman Piet Bukman. Hoewel in de verklaring Italië niet met name wordt genoemd, on- Drs. Jan de Koning, voorzitter van een onafhankelijke jury, heeft de FNZ-Zuivelprijs 1992 uitgereikt aan drie afdelingen van het Nederlands Instituut voor Zuivel Onderzoek (NI- ZO) te Eda Dat gebeurde woensdag 23 september jl. tijdens de jaarver gadering van de FNZ te Apeldoorn. Drs. De Koning, die het certificaat met de geldprijs overhandigde aan dr. J.T.M. Wouters, Directeur Che misch en Biologisch Onderzoek van het Instituut, benadrukte de bijdra ge van de drie NlZO-afdelingen aan de vernieuwingen bij de bereiding van Nederlandse kaas. derstrepen de acht hiermee de com motie die in diverse lidstaten is ontstaan als gevolg van het Italiaan se verzoek om meer quotum. In au gustus jl. heeft dat land een wetsvoorstel gepresenteerd, dat er op is gericht om de melkquotering in te voeren in de eigen melkvee houderij. Maar, zo schrijven de acht organisaties, een eerste analyse van deze wetgeving leidt tot de conclu sie, dat Italië de introductie van het systeem nog een jaar wil uitstellen. Met andere woorden: de melkquo tering zou er pas negen jaar na het besluit van de Raad van Landbouw ministers (in 1984) operationeel worden. Bovendien heeft de Italiaanse over heid - blijkens de voorgestelde wet geving - de bedoeling een overgangstermijn van drie jaar in te voeren. Daarmee zou de EG- regelgeving pas in 1996/97 in Italië worden ingevoerd, ofwel meer dan 12 jaar na de besluitvorming door de EG-Landbouwraad. De acht zui velorganisaties vinden dit verdere uitstel derhalve niet aanvaardbaar. Individueel Voorts wordt het uit het Italiaanse wetsontwerp niet duidelijk of de in dividuele melkveehouders worden geconfronteerd met de superhef- Op /ast van de Europese Commissie wordt de kwaliteitspremierege ling tussen nu en 1995 geleidelijk afgebouwd. Dit maakt de mestaf zet fors duurder. Volgens de Stichting Landelijke Mestbank moet de nadruk bij groot schalige mestverwerking liggen op het particulier initiatief. Coöperaties en particuliere initiatieven moeten contracten aanbieden waar veehou ders uit kunnen kiezen, zodat zij nu al langjarige contracten met verwer kers af kunnen sluiten. Alleen op die manier kan bereikt worden dat het kostenverschil tussen verwerking en distributie zo gering mogelijk zal zijn, aldus de mestbank. Er is de afgelopen maanden hard gewerkt aan plannen om grootscha lige mestverwerking tot stand te la ten komen. Voor mest die wordt afgezet moeten veehouders vanaf 1995 zelf alle afzetkosten betalen, zonder enige ondersteuning van kwaliteitspremie en bestemmings heffing. Dit is het gevolg van een besluit van de Europese Commissie. Tot 1995 mogen gelden van de bestemmingsheffing wel gebruikt worden voor het realiseren van ex tra afzetmogelijkheden. De mest bank wil die gelden gebruiken voor de stimulering van mestverwerking, afzetbevordering van zowel mest- korrels als droge pluimveemest, en de vergroting van de opslagmoge lijkheden voor drijfmest en droge pluimveemest. De mestbank zal in de toekomst ini tiatiefnemers en veehouders op al lerlei manieren ondersteunen, bijvoorbeeld in de start- en aanloop fase van projecten, zo schrijft de mestbank in het periodiek 'mest in balans'. Na de melkveehouders, de varkens houders en de akkerbouwers kun nen nu ook de pluimveehouders beschikken over een mineralen- boekhouding. Eerder deze maand werd deze laatste boekhouding in de rij aangeboden aan vertegen woordigers van de Nederlandse Or ganisatie van Pluimveehouders (NOP). Op de deze week in de Jaarbeurs te Utrecht plaatsvindende vakbeurs voor de intensieve veehouderij (VIV) worden alle vier mineralenboekhou- dingen in een speciale minera- lenstand gepresenteerd. De bedoeling hiervan is vooral de agra riërs te laten zien wat deze zelf kun nen doen om de mineralenuitstoot op hun bedrijven te verminderen. fing, indien ze hun quotum over schrijden of dat deze superheffing collectief wordt afgerekend. De in druk bestaat dat dat laatste het ge val zal zijn. De acht wijzen er op dat regulering van de melkproduktie al leen kan worden bereikt, wanneer de individuele veehouders zelf beta len in relatie tot hun quotumover schrijding. Collectieve betaling van de superheffing staat haaks op de doelstelling van de quotumregeling en op de bestaande wetgeving. Er wordt ook op gewezen, dat het volstrekt niet past dat in de ene lidstaat als gevolg van de superhef fing de melkproduktie met 15% of zelfs meer moest worden verlaagd, terwijl in de betrokken lidstaat de produktie fors kon worden ver hoogd. De Noordeuropese organisa ties die de verklaring ondertekenden zijn gevestigd in België, Denemar ken, Duitsland, Ierland, Nederland en Groot-Brittannië. De Europese landbouwministers zijn boos over de recente verhoging van de Amerikaanse exportsubsidies op granen. Dit lijkt mij geen bijdrage om snel tot een GATT-akkoord te komen, zo mopperde de Franse mi nister Mermaz maandag in de Mi nisterraad te Brussel. Minister Bukman waarschuwde de Europese onderhandelaars geen toegevingen te doen waar de Amerikanen niets tegenover stellen. Volgens Bukman heeft de EG kortgeleden bij het her zien van het landbouwbeleid die fout al eens gemaakt. Volgende week doen de onderhan delaars in Geneve een poging de vastgelopen GATT- onderhandelingen vlot te trekken. Belangrijkste inzet is het vrijer ma ken van de landbouwprijzen in het wereldwijde GATT-verband. In Brus sel speculeerde landbouwcommis saris MacSharry deze week op een akkoord in de loop van oktober, dus voor de Amerikaanse verkiezingen van begin november. In Genève komt ook aan de orde of onze ge subsidieerde zuivelexport met een kwart verminderd wordt. De heftige ruzie tussen de EG en de Amerika nen over de oliezaden staat ook op de agenda. De Divisie Kaas van Campina Melk unie wist wederom goede resulta ten te behalen bij de jaarlijkse landelijke kaaskeuring van de Ko ninklijke Nederlandse Zuivelbond FNZ. Alle negen kaasfabrieken vie len in de prijzen. In totaal zijn er door Campina Melk unie 4 gouden, 15 zilveren en 9 bronzen medailles behaald. Boven dien werd in de categorie "overjari ge Goudse" door Asten en Tilburg het hoogste aantal punten behaald, hetgeen voor beide fabrieken een gedeelde eerste plaats opleverde. Maarten de Heer Zou de zuivelsektor zich niet op de markt richten dan zou hij niet bestaan, aldus drs. Maarten L. de Heer op de jaarvergadering van de FNZ. Marktgericht is het wacht woord geworden voor het toe komstig beleid. De Nederlandse zuivelindustrie en - handel heeft steeds een open oog gehad voor de wereldmarkt en er is alle reden om dat zo te houden, al dus De Heer. Hij stelde daarbij vast dat het Europees politiek klimaat wat de agrarische export betreft uit gesproken vijandig is. Deze vijandig heid wordt ook in Nederland overgenomen door hen die horen over exportsubsidies. Geen goed woord had De Heer over voor het GATT-voorstel van de zuivel dat een kwantitatieve regeling van de wereldhandel inhoudt met alle bureaucratie die daarbij hoort. De Heer noemde het GATT-akkoord een slecht alternatief. Daar tegenover staat echter het mislukken van de onderhandelingen of het buiten be schouwing blijven van de zuivel bij verdere afspraken. Minder verpakking 'De gezamenlijke Nederlandse con- sumptiemelkindustrie werkt voort varend aan de terugdringing van de hoeveelheid verpakkingsafval. In de afgelopen jaren is al een verminde ring gerealiseerd van ongeveer 7%'. Dat maakte voorzitter drs. Maarten de Heer van de FNZ woensdag 23 september jl. bekend in zijn rede tot de jaarvergadering van de Koninklij ke Nederlandse Zuivelbond FNZ in Apeldoorn. Op 10 september j.l. heeft men op het proefveld van de snijmaiskern Schouwen-Duiveland de op brengsten bepaald door middel van weging. De voorzitter van de snij maiskern, de heer Korstanje deed dit samen met de rundveespecialist van Cebeco-Zuidwest, de heer Bar- tels. Men woog de te velde staande rassen op het gewicht van de totale plant en van de kolf. De resultaten van het proefveld staan hieronder afgedrukt. De rassen zijn inmiddels verhakseld naar Oosterbeek voor de voederwaarde-bepaling. Opvallend is dat de nieuwe rassen allemaal goed scoren met de kolfopbrengst. Met name het Cebeco-ras Mandigo gooit hoge ogen. Op het proefveld waren 10 rassen ingezaaid, waarvan 5 rassen van kweekbedrijf Cebeco-Zaden, 4 van VanderHave en 1 ras van Zeider. De helft van deze rassen is nog in be proeving en verschijnt waarschijnlijk pas binnen 1 of 2 jaar op de rassen- lijst. De andere 5 hebben een toe- en de monsters zijn opgestuurd lating. Ras Kweekbedrijf Gewicht totale Gewicht plant Pursun Cebeco Zaden 62.500 28.750 Melody* VanderHave 62.500 26.250 Mandigo* Cebeco-Zaden 73.750 30.000 Allegro VanderHave 67.500 23.750 Cesar* Cebeco-Zaden 70.000 26.250 Boxer* VanderHave 60.000 23.750 Presta Cebeco-Zaden 75.000 25.000 Brazil* Cebeco-Zaden 75.000 28.750 Elgon Zeider 80.000 20.000 Scana VanderHave 77.500 22.500 nieuwe rassen I CERES NEDERLAND BVl

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11