Vrijstelling overdrachtsbelasting bij aankoop grond niet eenduidig toegepast Rapport stelt vrijstellingen van overdrachtsbelasting ter discussie Brabanders domineren ploegwedstrijden Nieuws Brabants ploegkampioenschap zaterdag in Dinteloord Akkerbouwer voelt zich slachtoffer 'Moordenaars of ander gespuis hebben geen vrijgeleide op de dijk' Subsidie Zeeuws Landschap VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 9 De regeling voor vrijstelling van overdrachtsbelasting bij aankoop van naburige grond wordt in de praktijk niet eenduidig toegepast. Het ministerie van landbouw kon digde in 1990 weliswaar een ver soepeling van de criteria aan, maar de inspecteur van belastingen blijft gewoon de "oude" regels toepas sen. Het gevolg is dat boeren die grond aankopen en denken te profi teren van vrijstelling van over drachtsbelasting, het risico lopen achter het net te vissen. De fiscus heeft namelijk het laatste woord. Om vrijstelling van overdrachtsbe lasting bij aankoop van naburige grond te kunnen krijgen, moet aan een aantal criteria worden voldaan. Er is een verklaring nodig van de di- rekteur LNO in de provincie, waaruit moet blijken dat er sprake is van verbetering van de landbouwstruk- tuur. Deze verklaring moet worden aangevraagd en ingediend bij de DBH. De direkteur LNO hanteert een aantal toetsingscriteria. Wan neer een akkerbouwbedrijf meer dan 10 ha naburige grond aankoopt, is het zaak zich van te voren goed te vergewissen of men wel of niet in aanmerking komt voor de vrijstel ling. In dat geval zegt het ministerie van landbouw namelijk dat de af stand tussen de bedrijfsgebouwen en het aangekochte perceel maxi maal 10 kilometer mag zijn. Het mi nisterie van financiën, de fiscus dus, blijkt daar echter anders over te denken en hanteert 5 km (in sommi ge gevallen 6 km) als maximale af- standsgrens. Slachtoffer Akkerbouwer K. Oele uit Arnemui- den voelt zich nadrukkelijk slachtof fer van de verschillendé^uitleg die door de overheid aan de regeling wordt gegeven. Hij kocht in februari van dit jaar 13,5 ha grond aan op 6,5 kilometer afstand van het be staande eigendom. Hij vroeg via de notaris vrijstelling van de betaling van de overdrachtsbelasting, die normaal 6% bedraagt en beriep zich daarbij op de voorlichting van het ministerie van landbouw. Wie schetst echter zijn verbazing dat "financiën" de vrijstelling keihard afwees. Voor Oele betekent deze beslissing, waartegen overigens met behulp van de ZLM beroep is ingesteld, een tegenvaller van enke le tienduizenden guldens. "Ik had aan alle voorwaarden voldaan en kreeg een gunstig advies van de di rekteur LNO. Maar het ministerie van financiën zegt keihard: dit is een regeling van landbouw, daar hebben wij niets mee te maken. En zo ga ik dus mooi het schip in", aldus de ge dupeerde akkerbouwer. Oele is van mening dat het ministe rie van landbouw en het Landbouw schap de akkerbouwers, die grond aankopen, in feite op het verkeerde been zetten. Hij wijst in dit verband op een recent uitgegeven persbe richt van het Landbouwschap, waarin werd gepleit voor verruiming van de vrijstelling voor overdrachts belasting (zie ZLM-krant 4 septem ber jl). Volgens dit persbericht moeten de afstandsgrenzen die in de akkerbouw gelden ook in de an dere sectoren worden toegepast en het Landbouwschap noemde daar bij de 10-km grens. "Ik wil er voor waarschuwen", al dus akkerbouwer Oele uit Arnemui- den, "dat dit afstandscriterium in werkelijkheid niet van toepassing is, omdat de fiscus het gewoon naast zich neerlegt. Die hanteert z'n eigen regels en wijkt daar niet van af. Het ministerie van landbouw en het Landbouwschap geven op dit punt verkeerde voorlichting". De bevoegdheden van dijkgraaf en gezworenen gingen 400 jaar geleden verder dan nu. Voorzit ter Th. van der Weyden van de Noord-Brabantse Waterschaps- bond haalde tijdens de jaarver gadering een citaat aan van Andries Vierlingh. Vierlingh, Bra bants beroemdste dijkenbouwer, was gedurende 28 jaar 'dienaer van verscheyde successive prin- cen van Orangie ende rent meester onder Steenbergen'. Onderstaande tekst stond in 1568 in de bestekvoorwaarden voor de bouw van een dijk. 'Als iemand een mes trekt of iemand, waarmee dan ook ver wondt, zal hij door dijkgraaf en gezworenen tot de orde worden geroepen. Er zullen geen moor denaars of ander gespuis vrijge leide op de dijk hebben en ook worden van de dijk verbannen alle herrieschoppers en vechters bazen. Niemand zal deze te werk mogen stellen zonder tot de orde te worden geroepen. Indien eni ge twist of onduidelijkheid bestaat over enige van voor gaande artikelen mitsgaders alle andere kwesties of geschillen, die op de voormelde dijkaanleg betrekking hebben, dan zullen deze beslist en berecht worden door dijkgraaf en gezworenen zonder tegenspraak van wie dan ook'. - einde citaat. Alle vrijstellingen laten vervallen en de inning van de overdrachtsbe lasting overhevelen van het rijk naar de gemeenten. Dat is kort samen gevat het advies van de interdepar tementale werkgroep 'Overheveling van de overdrachtsbelasting van Rijk naar gemeenten'. De standsor ganisaties en het Landbouwschap zijn mordicus tegen. Voor de landbouw pakt dit advies immers zeer nadelig uit want de sector geniet enige aantrekkelijke vrijstellingen van deze belasting. Opheffing van deze vrijstellingen wordt bovendien als zeer onrecht- De veertigste editie van de nationale ploegwedstrijden in Zeewolde vrij dag en zaterdag werd deels gedomi neerd door de deelnemers uit Noord-Brabant. Bij de vier onderde len werden twee Nederlandse titels binnengehaald: Dorinus Schoonen (Veldhoven) was bij het rondgaand ploegen de sterkste, bij het 3-schaar wentelploegen was Richard van Boomen (eveneens uit Veldhoven) superieur. Het 2-schaar wentelploe gen leverde een overwinning op voor Limburger Ton Meeuwissen (Maasbracht), terwijl bij het praktijk- ploegen Jan Luttikhuis (Overijssel) zegevierde. Er werd geploegd op een perceel waar koolzaad had gestaan met een afslibbaarheid van 45 procent. De te ploegen grond was in goede condi tie, ook al doordat het koolzaad van de zomer onder fraaie weersom standigheden geoogst was. vaardig en onterecht beschouwd. Naar schatting is met de vrijstelling in de landbouw op jaarbasis een be drag van tussen 15 en 20 miljoen gemoeid. Naast de landbouw ken nen ook andere sectoren en be drijfstakken vrijstellingen. Het rapport van de werkgroep 'Overheveling' dat is opgesteld op verzoek van de ministers van Bin nenlandse Zaken en Financiën, moet worden gezien in het kader van de decentralisatie van over heidstaken. Willen de gemeenten hun nieuwe taken uit kunnen voeren dan kan de bekostiging daarvan deels uit de overdrachtsbelastingen komen, zo luidt het advies. In het algemeen geldt dat de koper en erfpachter van een onroerend goed en iemand die het recht van opstal verkrijgt, daarvoor over drachtsbelasting moeten betalen. Het tarief is 6%. Het kan daarbij om zeer grote bedragen gaan. Zo moet de koper bij een transactie van 1 miljoen een bedrag van f 60.000,— aan overdrachtsbelasting betalen. De agrarische sector is deze be lasting in een aantal gevallen niet verschuldigd. Dat is bijvoorbeeld het geval wanneer onroerend goed- transacties plaatsvinden die naburi ge grond betreffen (maximale af stand ca. 5 a 6 km) of wanneer het bedrijf wordt overgenomen door de opvolgers. Dit geldt ook voor trans acties in projekten die de land- bouwstruktuur beogen te verbeteren (ruilverkavelingen e.d.). Bij ruiling van grond geldt een tarief van 1%. De vraag is nu of de gemeenten de ze vrijstellingen/voort zullen zetten wanneer zij met de inning ervan be last worden. De werkgroep heeft daar al een antwoord op gegeven: neen. In het rapport wordt gesteld dat de nu geldende wettelijke vrijstellingen moeten worden opge heven. De werkgroep meent verder dat de gemeenten zelf het tarief vast mogen stellen. Geschrokken Mr. H. Elias van het Landbouw schap laat geen misverstand bestaan over hoe het Landbouw schap over het advies denkt: "Dit is van de gekke. We zijn er behoorlijk van geschrokken. Men somt een aantal groeperingen op die vrijstel lingen hebben en adviseert vervol gens zonder enige motivatie om die vrijstellingen maar op te heffen. Er is geen afweging geweest maar het is duidelijk dat die er natuurlijk niet zo maar zijn gekomen. Je beoogt er iets mee, namelijk de bevordering van de struktuurverbetering in de landbouw en de bedrijfsopvolging. Zonder de vrijstelling zouden veel aankopen en overnames mogelijk niet of veel moeilijker zijn gereali seerd". Wat het Landbouwschap ook niet zint is dat de gemeenten de vrijheid hebben gekregen om de uit voering van de inning zelf te doen. Wie wel en niet en hoeveel? Waar is de kontrole? Waar de landbouw in de raad in de minderheid is wordt het moeilijk. Je krijgt zo willekeur. En wat te denken van (art. 12) ge meenten die in financiële problemen zitten. Die halen alles eruit wat mo gelijk is". Een van de deelnemers stelt zijn tweeschaar rondgaande ploeg in (foto Peter Mastenbroek) Op zaterdag 19 september aan staande wordt het Noordbrabantse provinciale ploegkampioenschap te Dinteloord gehouden. Tot tweemaal toe is dit evenement door de slechte weersomstandigheden uitgesteld. Het terrein, dat aan de Kleinedijk ligt en eigendom is van Mees de Lint, is bereikbaar via de daartoe aangege ven routebordjes. Het te ploegen land is kleigrond, een tarwestoppel moet worden ondergeploegd. Er doen circa 30 ploegers mee. Er wordt geploegd in rondgaande, tweeschaar-, drieschaar- en meer- schaarwentel categorie. Dorinus Schoonen uit Veldhoven, die dit jaar tweede is geëindigd op de wereld kampioenschappen in Spanje neemt ook aan de wedstrijd deel. Zaterdag jongstleden is hij nog Nederlands kampioen geworden. Ook de Neder lands drieschaarwentelkampioen, Richard van de Boomen uit Veldho ven is aanwezig. Hoewel hij jongst leden zaterdag Nederlands kampioen in deze categorie is ge worden, doet hij nu mee in de rond gaande categorie. Het voorploegen begint om 10.00 uur en de wedstrijd vangt om 12.00 uur aan. na de wedstrijd (circa 15.30 uur) wordt er gede monstreerd met verschillende zwenkploegen. Prijsuitreiking vindt plaats om 17.00 uur. Voor eventuele nadere informatie kunt u contact opnemen met het ploegcomité (tel. 01672-2308). De Stichting Het Zeeuws Land schap krijgt f 2.580,— subsidie van de Provincie Zeeland voor de aankoop van 0,07 ha relatienotare servaat in de Yerseke Moer. Het subsidiebedrag is de helft van de verwervingskosten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9