"Afspraak is afspraak" Accountantsrapportage 4 Sociaal Ekonomische Voorlichting ■■■Hü Accountantsunie ZLM VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 Produkten verkopen "op contract" komt veel voor in de landbouw. Of het nu aardappelen, uien of fruit teelt betreft, van groot belang is dat er goede afspraken gemaakt zijn. Afspraken die schriftelijk zijn vast gelegd en maar op één manier uit gelegd kunnen worden. Een overeenkomst is niet aan een bepaalde vorm gebonden. Een mon delinge overeenkomst is juridisch even rechtsgeldig als een schriftelij ke overeenkomst. Maar een over eenkomst die schriftelijk is vastgelegd en ondertekend is ge makkelijker "hard" te maken dan een mondelinge overeenkomst, wanneer er zich onduidelijkheden voor zouden doen. De wet stelt een aantal eisen aan het sluiten van een overeenkomst. Is er niet voldaan aan (een van) deze eisen, dan kan men soms nog van de overeenkomst afkomen. In de dagelijkse praktijk wordt er vaak alleen maar onderhandeld over de prijs. De afnemer is een profes sionele handelaar en in die zin geen gelijkwaardige partij voor de boer, die niet dagelijks (onder)handelt. De afnemer bezit dan een bepaalde macht, wat ook nog eens blijkt uit het feit dat hij meestal het contract heeft opgesteld. In de praktijk kunt u dan tegen vervelende zaken aanlopen, bijvoorbeeld: in een con tract is beschreven dat de afnemer binnen 5 dagen na afleveren van de uien zal betalen, maar hoe te hande len als hij de uien niet meer wil heb ben! U zit zonder geld en met een berg uien. Een extreem voorbeeld, maar het geeft het belang van goe de afspraak eens te meer aan. Leefmilieuverordening kern Goes Vanaf 10 september j.l. ligt het ont werp van de 'Leefmilieuverordening kern Goes' gedurende een maand ter inzage in het stadskantoor Goes. Gedurende deze termijn kan een ieder tegen de verordening bezwaar indienen. Een aantal zaken die in ieder con tract aandacht moeten krijgen zijn: 1. Wie zijn de contractspartijen U moet weten met wie u een over eenkomst aangaat. Het komt in de praktijk ook voor dat een overeen komst tot stand wordt gebracht door tussenkomst van een bemid delaar. Belangrijk is daarbij te weten welke rol de bemiddelende instantie speelt en welke aansprakelijkheid door die instantie aanvaard wordt. 2. Contract/overeenkomstvorm en omschrijving Een schriftelijk en getekend exem plaar van de overeenkomst levert een volledig bewijs. Het woordge bruik in deze overeenkomst moet duidelijk zijn en precies weergeven wat wordt bedoeld en is afgespro ken. Het mag niet voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn. Ook zult u over een goed leesbaar exemplaar moe ten beschikken. 3. Bevoegdheden Met name bij contracten in de inten sieve veehouderij is het van belang wie de beslissingsbevoegdheid heeft over aankoop en verkoop. De bepaling dat de aankoop in onder ling overleg wordt geregeld, is on duidelijk en kan spoedig aanleiding geven tot meningsverschillen. 4. Uitgangsmateriaal Het is van groot belang dat in het contract wordt omschreven wie zorg draagt voor het uitgangsmate riaal, zaaizaad, plantgoed, etc. Een goede en duidelijke omschrijving wie over dé aankoop beslist en van welke kwaliteit het moet zijn, hoe de kwaliteit wordt bepaald en door wie, alsmede wanneer het ter plaat se moet zijn, is van essentieel belang. 5. Risico-overdracht Omtrent het moment waarop het ri sico van u overgaat op de andere partij (de afnemer) moeten duidelij ke afspraken bestaan. Immers hier mee hangt ook samen voor wie het transportrisico is. Bepalend hierbij is wat levering is en waar deze plaatsvindt. 6. Kwaliteitseisen Een goede omschrijving van de kwaliteitseisen bij aflevering waar aan het gecontracteerde, het ge kochte en/of het verkochte produkt moet voldoen is van zeer groot be lang. Immers hieraan wordt vaak gekoppeld: (a) de prijs die zal wor- Goede afspraken over o.m. de kwaliteitseisen kunnen voorkomen dat er verschil van inzicht ontstaat tussen teler en afnemer. Op de foto: ten behoeve van een gerechtelijk onderzoek wordt van een perceel al gerooide uien een klein gedeelte geoogst. den betaald, en (b) de verplichting tot afname. Uiteraard hoort daarbij dat moet worden vastgesteld door wie, waar en wanneer de kwaliteit (tarra) wordt vastgesteld. 7. De aflevering Afhankelijk van de soort overeen komst zullen in dit hoofdstuk een groot aantal zaken moeten worden omschreven. Gedacht kan worden aan: - wanneer moet worden afge leverd: - door wie wordt het moment van aflevering bepaald; - voor wie zijn de kosten van leve ring en worden eventueel afleve- ringskosten in rekening gebracht; - hoe vindt de vaststelling van de hoeveelheid afgeleverd produkt plaats en welke controle heeft u hierop; - het boetebeding/clausule bij niet leve/en; - hoe moet het produkt worden geleverd; - voor wie is het risico van vorst- schade en wanneer moeten maatregelen worden genomen om vorstschade te voorkomen; - voor wiens rekening zijn deze; - wie draagt de kosten van de oogst; - voor wie zijn de kosten van ver zekering indien het produkt tijde lijk elders wordt opgeslagen. 8. Afname en betaling Dit is een onderdeel dat voor ieder een zeer belangrijk is. Reden temeer om dat goed en duidelijk te om schrijven: - de afnameplicht; - boetebeding bij niet afname en/of te late afname; - de prijs die zal worden betaald; - eventuele kortingen die mogen worden toegepast; - de betalingstermijn; - door wie en aan wie wordt uit betaald. 9. Overmacht Van belang is dat wordt omschre ven wat wel en wat niet als over macht dient te worden beschouwd en welke verplichtingen daarbij wel en welke niet komen te vervallen. 10. Duur van het contract Sommige contracten worden voor langere duur (soms voor meerdere jaren) aangegaan. Bij continuering van een contract/overeenkomst moet u erop letten of is aangegeven welke voorwaarden dan zullen gelden. 11. Geschillen In een arbitrageclausule wordt gere geld hoe geschillen, voortvloeiende uit de overeenkomst, zullen worden opgelost. In dit verband is belangrijk dat duidelijk wordt omschreven: - wie arbitrage verricht; - hoe de arbiters zullen worden benoemd; - waarover kan worden gearbi- treerd (wat is een geschil, ook door één der partijen als zodanig beschouwd); - op welk moment wordt gearbi- treerd en binnen welke tijd volgt uitspraak; - wie de kosten van arbitrage draagt. 12. Prijzen toeleveringsprodukten Indien er sprake is van afnameplicht van bepaalde produkten door de boer of tuinder: - bepaling over prijs en kwaliteit van het verplicht te betrekken produkt (bijv. veevoer). Zoals u ziet zijn er nogal wat punten die in een contract geregeld moetëflw worden. Het is niet eenvoudig dit zelf goed te omschrijven. Voor het opstellen van een overeet9 komst kan gebruik worden gemaalff van modelcontracten van de SÉH?1 en het Landbouwschap. Bij de westelijke Raden zijn voor meerde^ produkten modelcontractélfB aanwezig. ni rlois Weet goed wat u ondertekent3 eiffy raadpleeg bij vragen of onduidelijk heden de SEV. B.J. Feijtel uod eb DJ. VAN DER HAVE B.V. 4420 AA KAPELLE Voor sommige ondernemers is het verplicht opstellen ten behoeve van de fiscus van balans, winst- en ver liesrekening en de toelichting daar op een rapportage welke als een zeer vervelende last wordt ervaren. Er zijn echter steeds meer onderne mers die van mening zijn dat die jaarlijkse rapportage meer in z'n mars heeft dan alleen een getypt overzichtje van plussen en minnen. Zij maken van de gelegenheid ge bruik om een doordachte blik te werpen op hun bedrijf. Want een goed jaarrapport bevat een schat aan fiscale en financiële informatia Het zou dus jammer zijn wanneer de accountantsrapportage bijna on gelezen in een bureaulade ver dwijnt, vooral wanneer een ondernemer zegt een aantal zaken niet te begrijpen. Beter is dat hij dan onmiddellijk zijn accountantskan toor benadert en met zijn vertrou wensman tracht samen een antwoord te vinden op de bij hem levende vragen. De ondernemer van vandaag dient effectief gebruik te maken van de rapportaga Immers ondernemer én accountant leven in een informatie tijdperk. Voor ondernemers is het de kunst de toegenomen informa tiestromen te beheersen en zich te richten op de meest wezenlijke soorten van managementinformatie. Want tijd voor interpretatie en ana lyse wordt schaarser en daardoor kostbaarder. Dat geldt ook voor de informatie die accountants hun cliënten verstrekken. Accountantsrapport informatiebron Van oudsher is het jaarlijkse ac countantsrapport dan ook een be langrijke informatiebron voor met name kleine- en middelgrote onder nemingen. Managementinformatie die uit de winst- en verliesrekening kan worden gehaald zijn gegevens over exploitatie; inzage in de op brengsten, kosten en winst. Een informatiesoort die typisch is voor de jaarlijkse rapportage is die betrekking heeft op de vermo genspositie; het inzicht in de ver houding van vreemd en eigen vermogen. Veranderingen in de ver mogenspositie betekenen per defi nitie planning op de langere termijn. Inzicht in de ontwikkeling van het werkkapitaal, de cash-flow- ontwikkeling zijn af te lezen uit een staat van herkomst en besteding van middelen, een staat die niet mag ontbreken in een goed accoun tantsrapport. ïy OJm Automatisering Door de toegenomen automatise- ring kan daarnaast de vertrouwde kolommenbalansen worden uitge breid en geactualiseerd: tussentijd^-1 rapporteren is mogelijk. Toetsifiep van de tussentijdse rapportage aa^G bijvoorbeeld een begroting/^ bedrijfstak-ontwikkeling of de geg^f" vens uit dezelfde periode van höf^ vorige jaar geeft extra-inzicht in de ontwikkeling van het bedrijf^V Exploitatie-overzichten per maand in of kwartaal en liquiditeitsoverzich^e ten complementeren de mogeq! lijkheden. Grafische weergave geven pieken en dalen in de kredietbehoefte weer. Afvlakken van dit berglandschap betekent dat de ondernemer minder kredietfaciliteiten nodig heeft, zodat wellicht zijn financieringsvorm kan worden gewijzigd. Dit is onder meer van belang in het kader van de transactiegebonden tarifering. Want ondernemers die bijvoorbeeld gedu rende een maand boven een be paald creditsaldo zitten, krijgen een hoger rentepercentage. Conclusie De huidige rapportage bevat naast de 'verplichte' gegevens een schat aan informatie voor de ondernemer van vandaag. De toegenomen auto matisering biedt steeds meer moge lijkheden en levert een essentiële bijdrage bij het maken van verant woorde keuzes voor de toekomst. J.J.C. Zegers AA Accountantsunie ZLM b.v. Bergen op Zoom

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4