Voor de vrouw De Dode Zee: een uniek (kuur)oord Vrouw en Jongeren p.j.zuid geluid Bedrijfsovername door EG-beleid moeilijker Agenda Van duizendpoot naar miljoenpoot Cursus schrijfvaardigheid Adres: C.J. de Jonge-Sto/s Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Een andere kant van Israël VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 21 onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. In de maand november zal deze cur sus op Schouwen-Duiveland wor den georganiseerd. De cursus is bestemd voor diegenen die meer willen weten over het schrijven van brieven, notulen, verslagen uitnodi gingen, convocaties, enz. We willen bereiken dat leden van de Bond ver- Het baden in de Dode Zee is wereldwijd bekend. Door de hoge concentraties mineralen is het onmogelijk te zinken. Veel mensen gaan naar het Dode Zee-gebied om te kuren. Vooral zij met huidziekten zoals psoriasis, viti ligo, acné en ichthyosis, maar ook patiënten met reuma, hoge bloed druk of artrose. Mensen met ge wrichtsaandoeningen zoals reuma nemen regelmatig een zwavelbad. Hierdoor gaan de gewrichten weer beter functioneren. Ook worden er veel anti-stresskuren gevolgd. Modderbaden De modderbaden zijn erg populair. De modder bevat veel mineralen en zwavel en heeft een merkbare ge zonde en verzorgende werking. De modder dringt door de huid en komt in contact met de zieke of minder sterke delen van het lichaam. In de kibbutz "Fin Gedi" staan enorme bakken gevuld met modder. De mensen smeren zichzelf hiermee Redaktie Henk Tegels Het nieuwe EG-beleid leidt tot moei lijkheden bij bedrijfsovername. Uit de beschikking voor inko menstoeslagen in de akkerbouw blijkt dat bedrijfsopvolgers in een aantal gevallen in de problemen ko men als ze compensatie voor prijs verlaging aanvragen. Het NAJK vindt dit onaanvaardbaar. De jonge renorganisatie eist van het ministe rie van landbouw de keiharde garantie dat bedrijfsopvolgers niet benadeeld worden bij de aanvragen van toeslagen. Volgens het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK) is de on langs gepubliceerde 'Beschikking steunverlening producenten akker bouwgewassen' voor een aantal be drijfsopvolgers in de akkerbouw bijzonder nadelig. Uit de tekst van de beschikking blijkt namelijk dat zij niet kunnen voldoen aan de eisen die gesteld zijn aan de uit produktie te nemen grond. Akkerbouwers die geen grond uit produktie nemen kunnen in kleigebieden voor niet meer dan 12,8 ha inkomenscom pensatie aanvragen. In de beschik king stelt het ministerie dat uit produktie te nemen percelen in de afgelopen twee verkoopseizoenen door de producenten zelf voor de landbouw moet zijn gebruikt. Uit zonderingen op deze regel zijn situa ties waar de akkerbouwer de afgelopen twee jaar het gehele be drijf in eigendom, pacht of erfpacht heeft verworven. In geval van ver werving van individuele percelen moet de verwerving bovendien door vererving hebben plaatsgevonden. Nu is bij sommige bedrijfsoverna mes in familieverband sprake van verwerving van individuele percelen zonder vererving. Bijvoorbeeld als de opvolger een deel van het bedrijf van de ouders pacht. Of als er meerdere opvolgers zijn. Zolang de ouders in leven blijven kunnen de opvolgers dan geen grond aanmelden voor braakleg ging. Deze opvolgers kunnen dus voor niet meer dan 12,8 ha com pensatie voor prijsverlaging krijgen. Om dit te illustreren: een akker bouwbedrijf van 90 ha in Noord- Groningen wordt door broer en zus overgenomen. Beiden verbouwen 40 ha graan. Ze kunnen maar voor 12,8 ha toeslag aanvragen en mis sen de eerste twee jaar na overna me 27,2 maal 850 gulden is ruim 23.000 gulden (in 1996). Op 21 augustus heeft het NAJK een spoedbrief aan het ministerie van landbouw geschreven waarin zij verzoekt de tekst van de beschik king zo aan te passen dat in alle ge vallen van overname gelijke behandeling plaatsvindt. Het minis terie zag in de brief geen aanleiding om de tekst van de beschikking te wijzigen. Het NAJK verwacht ech ter dat iedere vorm van onzekerheid over de premiebetaling de bedrijfs overname in de akkerbouw alleen nog maar moeilijker maakt. in en laten het vervolgens inwerken. De andere, luxere manier, is een be handeling in één van de hotels aan de Dode Zee zoals "The Nirvans" en "Moriah Dead Sea Spa". Baden in de Dode Zee Het drijven in de Dode Zee is we reldwijd bekend: door de hoge con centratie van mineralen is het er onmogelijk om te zinken. Het is een geweldige ervaring om deze ge wichtloosheid te voelen of om drij vend op dit 'wonderwater' een boek te lezen. De mineralen hebben een positief effect op de huid. Ze zorgen ervoor dat de huid grondig gereinigd en verzorgd wordt. Na één of meer baden voelt men zich energieker en gezonder. Men voelt zich letterlijk veel lekkerder in z'n vel zitten. Een wonderbaarlijke ervaring Stress Het Dode Zee-gebied is zeer geliefd bij mensen met een druk bezet le ven of mensen die veel stress en spanning kennen. Eén van de be langrijkste factoren is de bromide in de lucht. Het heeft een merkbaar kalmerende werking en geeft een rustig gevoel. Mensen kunnen weer slapen en gaan geheel ontspannen en herboren op huis aan. Een ander aspect, dat vooral een psychologi sche werking heeft is de serene rust, die er heerst. De Dode Zee kent erg weinig industrie en auto verkeer. De geografische ligging: aan de rand van de Negev-woestijn speelt uiteraard ook een rol. In dit gebied hoor je de stilte. De beste tijd van het jaar om hier te verblijven zijn de maanden septem ber tot en met november en vanaf april tot en met half juni. Gezond Mensen, die naar de Dode Zee gaan met of zonder aandoeningen gaan op een natuurlijke manier met hun lichaam om. Alle facetten van dit gebied zijn goed voor iedereen. De natuurlijke manier waarop men de mensen begeleidt, heeft geen enkel schadelijk effect. En dat is nu juist het grote voordeel. P.A. den Engelse-Graveland trouwd worden met het maken van bovengenoemde schriftelijke docu menten. Als u met schriftelijk werk naar buiten treedt wilt u graag dat het goed overkomt. De cursus wordt gehouden in het dorpshuis te Zonnemaire op donder dag 5 november en op donderdag 26 november van 13.30 - 18.00 uur. De groep moet minimaal uit 10 per sonen bestaan. De kosten inclusief cursusmap zijn f 10,— per persoon. Inlichtingen en aanmelden bij: M. van der Weele-Minderhoud, Goe- sestraatwég 32, 4431 CD 's- Gravenpolder, 01103-1864. Markante zoutpilaren. Afd. Noord-Beveland 20 september: middagje naar het western dorp El Paso in België. Ver trek om 14.00 uur vanaf de kade in Kortgene. Opgave: vóór 12 septem ber bij Annemarie tel. 01107-1690 of Wilmar tel. 01108-1986. 3 oktober: Leidens ontzet. Dit houdt in: grote optocht, gigantische bra derie, een van de grootste kermis sen van Nederland. Vertrek: om 8.30 uur vanaf het station te Goes. Kosten: een retourtje Goes-Leiden. Opgave: vóór 1 oktober bij Anne marie tel. 01107-1690 of Wilmar tel. 01108-1986. Afd. Langstraat 18 september: boogschieten. Plaats: café 't Vaartje, Vaartweg 137 te Dongen. Aanvang: 20.30 uur. Kosten: leden f 5,—; niet-leden f 10,-. Afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 19 september: wild water varen in de Lesse, een zijriviertje van de Maas. Peddelroute is 21 km. Ver trek: 's morgens om 7.00 uur van het Plein te Zaamslag. Kosten: leden f 35,—; niet-leden f 40,—. Opgave: bij Leendert v.d. Gouwe tel. 01150-12842. Afd. Schouwen-Duiveland 19 september: onder leiding van een gids een dagje Antwerpen ver kennen. Vertrek: 18.00 uur vanaf het parkeerterrein Scheldestraat Laan van St. Hilaire te Zierikzee. Kosten: leden f 25,—; niet-leden f 30,—. Opgave: vóór 14 septem ber bij Arianne Hanse tel. 01119-1265 of Kees Hanse tel. 01110-12616. 6, 7 en 8 november: huisjesweek end in vakantiedorp Ysermonde te Nieuwpoort aan de Belgische kust. Kosten: leden f 50,—; niet-leden f 60,—. Opgave vóór 15 septem ber bij Petra Kwaak tel. 01114-1732. Het seizoen 1992-1993 staat voor de deur. Het Brabant Agrarisch Jon geren Kontakt en de 16 kringen hebben hun leden een interessant programma te bieden. In de Miljoen- poot vinden kringbestuurders alle relevante informatie, om er een geslaagd seizoen van te maken. De Miljoenpoot is een handzaam boekje, waarin onder andere de structuur van het BAJK uit de doe ken wordt gedaan en de vele activi teiten staan beschreven. Handig is de adressenlijst achterin, zodat je nooit ver hoeft te zoeken naar de naam van de secretaris van kring X, of de SEV-dienst van regio Y. Breed aanbod Het aanbod aan activiteiten is bre der dan ooit. Bedrijfsstrategieën is het nieuwe winterthema. Alle boe ren en tuinders streven naar een goed belegde boterham. Dat geldt zeker voor agrarische jongeren, leder kiest zijn eigen strategie die het beste past bij zijn eigen bedrijfs situatie, bij zijn eigen interesses en zijn eigen kwaliteiten. Het thema helpt je bij het kiezen van de beste Brabants ongeren Kontakt toekomstkansen, legt de link met het gewenste landbouwbeleid en met de wensen van de samenle ving. Een diaserie met handleiding voor het opzetten van een avond is binnenkort te verkrijgen bij het BSJ: 073-141774. Het vrouwenthema is deze winter Scholing en Opleiding. Leren doe je je leven lang. Het scholingsaanbod moet goed zijn afgestemd op de leerwensen van vrouwen en op hun praktische mogelijkheden. Binnen kort zijn een voorbeeldprogramma, een diaserie en een Triviantspel aan te vragen bij het BSJ: 073-141774. Het project Landbouw Wereldwijd heeft een aantal leuke en interes sante thema's aan te bieden aan de kringen en vrouwengroepen. Over de GATT-onderhandelingen is een diaserie beschikbaar, ook speciaal voor vrouwengroepen. Over de ver vanging van melkvet door plantaar dig vet, of de vervanging van bietsuiker door kunstmatige zoetstoffen gaat het thema Substi tutie. De regiowerkster van het NAJK voor Zuid-Nederland, Paula Huismans, telefoon 073-141774, weet je nog veel meer te vertellen. Panne en pannen Andere activiteiten die in de Mil joenpoot staan zijn een kookcursus voor mannen (Mannen met pannen) en een autosleutel-cursus voor vrouwen (Panne zonder manne). Ui teraard vermeldt de Miljoenpoot ook de milieucursussen Schoner produ ceren en nog veel meer. Kortom, een kringbestuurder kan niet zonder Miljoenpoot. De Miljoenpoten zijn verstuurd naar de kringsekretaris- sen, om te verdelen onder het bestuur. Heb je op- of aanmerkin gen, wil je Miljoenpoten (bijbestel len, of zit je met een vraag over iets anders, bel dan met het BAJK- secretariaat, 073-141774. Frans Dotinga

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 21