32Joi 9i - C In landbouwbegroting te veel accent op natuur en landschap Sleepvoetenmethode toegestaan voor emissie-arme mestaanwending Suikerbieten lijken recordopbrengst te geven mm LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Deze week WÊÊÊmm WÊÊÊÊÊÊÊm mÊÊÊÊÊKÊÊÊÊm Bukman moet opoieuw bezuinigen Pag. 3 Geen tijd, geen adem Pag. 4 Maak goede afspraken Pag. 5 Van het KNLC Pag. 6 Vragen en antwoorden "MacSharry" Pag. 7 "Landbouw moet af van imago van professionele nee-zeggers" KNLC-bestuur: grenzen overschreden Pag. 9 Regeling vrijstelling overdrachtsbelasting niet eenduidig toegepast Pag. 10 Discussie over biotechnologie dieren Betaalbaarheid 'bottleneck bd-afzet Pag. 11 Provinciale aanpak "slik" Pag. 12 Produktinformatie Pag. 13 Bijdragen DLV over oogst cichorei en consumptieaardappelen Pag. 15 Varkenshouders hebben vertrouwen Pag. 16 en 17 Jaarverslag ZLM Pag. 19 Tuinbouwklanken Aardappelnotering 'allerbedroevendst' VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1992 80e JAARGANG No. 4135 In de landbouw is bijzonder kritisch gereageerd op de begroting, die mi nister P. Bukman dinsdag op Prins jesdag heeft gepresenteerd. Het Landbouwschap vindt dat de sector te veel moet inleveren ten opzichte van andere sectoren en dat er een te zwaar accent wordt gelegd op natuur en landschap. De voorzitter van de ZLM onderstreept vooral dit laatste. 'Deze begroting druipt van milieu en natuur', aldus H.C. van der Maas in een eerste reactie. Grote zorgen zijn er ook over uit spraken van minister Bukman dat het nu voorliggende MacSharry- pakket als een overgangsmaatregel moet worden beschouwd. In zijn toelichting op de begroting zei Buk man dat de boeren rekening moeten houden met een verscherping van het nu ingezette beleid. Inko menssteun zou in de toekomst wel eens afhankelijk kunnen worden gesteld van verplichtingen ten aan zien van milieu en landschaps beheer. De begroting van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij omvat in 1993 een bedrag van ruim 3 miljard gulden. Er zit een lichte stijging in ten opzichte van 1992, maar deze is niet voldoende om de stijgende lonen en prijzen te kunnen opvangen. Daarom moet Bukman een kleine 90 miljoen bezuinigen. Deze besparingen worden bereikt door ingrepen bij het onderwijs f 8,2 min), landbouwstrucuuront- wikkeling (f 8,9 min), inrichting en beheer f 2,7 min), kwaliteitszorg 10,9 min), efficiëncy-operaties f 8,6 min) en door het niet volle dig compenseren van de prijsstijgin gen f 40,7 min). In de kwaliteitszorg moeten met name de nieuwe identificatie- en registratie systemen voor varkens en de ge zondheidsdiensten het met minder doen. Ook het Ontwikkelings- en Sane ringsfonds voor de Landbouw moet het ontgelden. Naast de al eerder aangekondigde bezuiniging van 40 miljoen gulden wil de minister nog eens een kleine 9 miljoen gulden op dit fonds besparen. Dit betekent on der andere het einde van de vesti gingspremie voor jonge boeren en de bijdrageregeling voor milieu investeringen door loonbedrijven. Het bestuur van het O- en S.-fonds zal daarover in het najaar definitieve besluiten nemen. Reactie Landbouwschap Het Landbouwschap vindt dat het kabinet evenals voorgaande jaren het ministerie van LNV zwaarder belast dan andere departementen. Behalve rechtstreekse bezuinigin gen wordt er ook geld van land- bouwposten overgeheveld naar landschaps- en natuurontwikkeling. VERVOLG OP PAGINA 3 Zie ook Zegge en Schrijve pag. 3 en het KNLC-commentaar pag. 5. Op basis van de laatste proefrooiing van het IRS wordt een bietenop brengst van gemiddeld 70 ton per ha verwacht, waarmee de record- oogst van 1990 ofwel geëvenaard ofwel overtroffen wordt. De totale suikeropbrengst wordt naar ver wachting 1,2 miljoen ton, ongeveer een evenaring van de opbrengst in 1990. Volgens hoofdlandbouwkundige de heer A.A.H. Smook van de CSM is het seizoen vanaf half april tot een week of drie geleden vrijwel ideaal geweest voor de bieten. Het weer is net op tijd verbeterd om met de campagne te kunnen beginnen. In verband met de grote oogst is dat een dag of tien eerder dan vorig jaar. De industrie streeft er altijd naar om voor het eind van het jaar alle bieten verwerkt te hebben. Bij CSM was een overweldigende belangstelling voor de vroegleverregeling, aldus Smook. Van 10 tot 13 september le verde dat de telers een premie op van f 17,50 per ton bieten. De ko mende weken wordt de vroeglever- premie afgebouwd tot nul in de eerste week van oktober. Momenteel levert de aanvoer van bieten geen problemen op. Als het weer gaat regenen kan hierin echter snel verandering komen, de voor raad is immers in het begin van de campagne nog maar genoeg voor een paar dagen verwerking. Smook: 'Je rooit bijna op afroep'. De drie weken slecht weer hebben er wel voor gezorgd dat het suiker gehalte nu aan de lage kant zit. De suiker is er wel, maar die zit verpakt in meer biet. Momenteel ligt het sui kergehalte op ruim 14 procent. Voor begin september is dat een normaal tot laag gehalte. De verwachting is dat het suikergehalte in het verdere verloop van de campagne nog gaat stijgen. Zoals bekend zijn hiervoor vooral zonnige dagen en koude nachten gunstig. Het tarragehalte is met gemiddeld 18 tot 19 procent wat hoger dan vo rig jaar, maar gezien de vele regen val valt de tarra niet eens tegen. Daar waar begin juni zware buien zijn gevallen, zoals in de omgeving van Wouw, komt er met het bieten rooien meer grond mee, vooral op de kopakkers. Individuele telers heb ben dus wel te maken met hogere tarragehaltes. Door de 'drie weken regen' is het suikergehalte van de bieten ge daald en komen de bieten met wat meer tarra dan gemiddeld de grond uit. Het weer is echter net op tijd verbeterd voor een goede campagnestart (foto Willem Mieras) I WMiÊËË De sleepvoetenmethode wordt er kend als emissie-arme mestaan- wendingstechniek op grasland in de klei- en veengebieden. Met ingang van 1 januari 1994 wordt het ver plicht om mest emissie-arm aan te wenden op grasland in de genoem de gebieden. De machines die tot nu toe gebruikt werden voor emissie-arme mestaanwending (zo debemesting, zode-injectie en mestinjectie) waren over het alge meen te zwaar voor klei- en veengrond. De sleepvoetenmethode is momen teel het enige verantwoorde alterna tief. Deze methode wordt echter alleen op grasland buiten de zand- kaartgebieden toegestaan omdat de emissiereduktie geringer is dan van de tot nu toe erkende technieken. De sleepvoetenmethode voldoet wel aan de doelstelling van ammo- niakreductie tot 1995 van 50% ten opzichte van het breedwerpig bo vengronds verspreiden van dierlijke mest. Om de reduktiedoelstelling van 80% vanaf 1995 wel te halen, zal de sleepvoetenmachine verder ontwikkeld moeten worden en moet het onderzoek naar alternatieve me thoden eveneens voortgezet worden. Weidevogels Op de betreffende klei- en veen gronden komen belangrijke weide vogelpopulaties voor. Om extra schade aan deze populaties te voor komen, zal de emissie-arme mestaanwending zoveel mogelijk voor of na het broedseizoen plaats moeten vinden. De sleepvoetenma chine is door zijn relatief lichte ge wicht geschikt voor het vroeg in het voorjaar emissie-arm aanwenden van mest. Om negatieve gevolgen voor weide vogelpopulaties zoveel mogelijk te voorkomen, worden verder de vol gende acties ondernomen: - bezien in hoeverre gerichte fi nanciële ondersteuning van in vesteringen in licht uitgevoerde emissie-arme mestaanwendings- apparatuur mogelijk is; - het verder stimuleren van onder zoek naar- en de verdere ontwik keling van lichte technieken die vroeg in het voorjaar bruikbaar zijn; - in de voorlichting de aandacht richten op het toepassen van lichte apparatuur; - het starten van 'n voorlichtings campagne vanaf eind 1992, ge richt op het aanpassen van de bedrijfsvoering om weidevogel populaties zo min mogelijk te schaden; - het opzetten van een monito- ringsysteem waarmee de stand van de weidevogelpopulaties ge volgd kan worden. De wijziging van het Besluit Gebruik Dierlijke Meststoffen is ook aange grepen om de elf gecorrigeerde kaarten behorende bij het Besluit, officieel vast te stellen. Deze week gaf de Beurscommissie Goes voor het eerst in het nieuwe seizoen een notering voor aard appelen. Met een prijs van 4 tot 4% cent per kg Bintje veldsgewas is de ze eerste notering 'allerbedroe vendst slecht', zo geeft voorzitter J. Nieuwenhuyse van de beurscom missie desgevraagd aan. De heer Nieuwenhuyse kan zich niet herinneren dat het eerder is voorgekomen dat het seizoen zo slecht is begonnen. De verwachtin gen voor het verdere verloop van het aardappelseizoen zijn zeker niet hooggespannen, maar men gaat er niet van uit dat de prijzen zo slecht blijven. De extreem lage noteringen nu zijn mede een gevolg van het niet beschikken over voldoende op slagruimte. Sommige telers beschik ken niet over opslagcapaciteit, waardoor zij wel moeten leveren. Dit grote aanbod heeft aan het be gin van het seizoen een prijsdruk- kend effect.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1