Tijd voor een ruk aan de bel pootgoed vallen mee Deze week "Non-foodregeling integraal toepassen" LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT ZEEUWEN HOUDEN VAN BRUINE BONEN 3sbt fi-c /^SEBIBUot^. \^0deLB05^' Van der Maas: niet blijven meelopen met de overheid Resultaten fiaCOVltrole Fusie noordelijke landbouworganisaties Pag. 2 Agendaberichten Pag. 3 ZLM maakt werk van wildschade Tuinbouw bezorgd over prijzen Pag. 4 (Mede)onderneemster en ziektewet Pag. 5 KNLC-bestuur over "MacSharry" Pag. 6 Kiezen tussen wel of niet braak leggen Vragen en antwoorden over "MacSharry" Pag. 7 Ruilverkaveling in Zeeuws-Vlaanderen Pag. 8, 9 en 10 Uit de praktijk Pag. 11 Een lege stal door abortus Bang Opening proefbedrijf melkveehouderij Pag. 13 Vrouw en jongeren Pag. 14 en 15 Marktberichten Bestuur Landbouwschap: zlm-krant VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1992 80e JAARGANG No. 4134 De voorzitter van de ZLM, de heer H.C. van der Maas, vindt dat de ge organiseerde landbouw zo langza merhand geen verantwoordelijkheid meer kan dragen voor een beleid, dat de boeren in Nederland slechts beperkingen oplegt en elk toe komstperspectief ontneemt. "Moe ten we maar blijven meeheulen aan de vergadertafels en mede verant woordelijk worden gesteld voor besluiten, die tegen ons boeren verstand in gaan? Voor mij is de grens bereikt. We hebben onze nek nu lang genoeg uitgestoken", aldus Van der Maas in de vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM, die maandag j.l. in het Landbouwhuis te Goes werd gehouden. Van der Maas verklaarde dat het tijd is voor een "ruk aan de bel". "Poli tiek en samenleving leggen voortdu rend claims op ons. We moeten ons aanpassen. We moéten ons minder van subsidies en meer van de markt afhankelijk maken. We moeten om schakelen op andere teelten, meer investeren in het milieu, ruimte ge ven aan natuurontwikkeling, conve- nanten sluiten met de overheid, terwijl dte zeWde overheid zich uit al lerlei voorzieningen terugtrekt en de landbouw voor alle kosten laat op draaien. Tot nu toe hebben we ons als boeren zo goed en zo kwaad mo gelijk geschikt, maar men kan niet doorgaan met steeds maar nieuwe eisen op te leggen, terwijl het boe- reninkomen zienderogen achteruit gaat en veel bedrijfsgenoten geen perspectief meer zien. Dan komt er een moment dat je moet zeggen: wij doen niet meer mee. We gaan onze eigen weg". Onrust en verzet De woorden van Van der Maas wer den unaniem door het hoofdbestuur onderschreven. Geconstateerd werd dat onrust en verzet onder de boe ren toenemen, mede als gevolg van de MacSharry-plannen en de slech te boerenprijzen van dit moment. Volgens M. Boogerd, voorzitter van de kring Axel van de ZLM, moet de landbouw over de hele linie, geen enkele sector uitgezonderd, in aktie komen. "Men is hard bezig de ak kerbouw - de ruggegraat van de Ne derlandse landbouw - om zeep te helpen. Nog te weinig wordt onder kend dat daarmee de hele land- en tuinbouw in ons land naar de knop pen gaat. De neergang van de ak kerbouw veroorzaakt immers verdringingseffecten, die ook de veehouderij en de tuinbouw fataal zullen worden. Het is daarom in het belang van alle boeren en tuinders in Nederland om eensgezind en soli dair op te treden. Want als dit beleid doorgaat, komen we vroeg of laat Vader en zoon Tolhoek - akkerbou wers in de Flevopolder met Zeeuws bloed in de aderen - zijn hier bezig met het kloppen van de bruine bo nen. Ze doen dat om er voor te zor gen dat er geen modder aan de bonen blijft zitten wat het drogen vergemakkelijkt. Bij goed weer wor den de bruine bonen op het land ge- allemaal in de problemen". Het hoofdbestuur van de ZLM constateerde in dit verband tevens dat het agrificatiebeleid niet van de grond komt. Mooie woorden, maar aan echte daden ontbreekt het. Men sprak uit dat de politieke wil ontbreekt om geld vrij te maken voor agrificatieprojecten, die werke lijk perspectief bieden aan de Ne derlandse akkerbouw. Het hoofdbestuur zal dit onderwerp in de volgende vergadering opnieuw bespreken. droogd, nu gebeurt dat op een andere manier. De bonen worden op een wagen geladen en deze blijft bij droog weer overdag buiten en gaat 's avonds de schuur in, waar de ventilator het werk overneemt. Als de bonen droog genoeg zijn worden ze gelezen en in zakjes gedaan. Ver volgens worden ze op de boerderij Zestien procent van de pootgoed- monsters in het gebied van Rivieren-Delta-Nederland is de na- controle gepasseerd. Het is tot nu toe bij 3% definitieve afkeuring en 25% deklassering gebleven. Eerder werd tijdens de veldkeuring 7% af gekeurd en 3% een klas teruggezet. Dit op een totaalareaal van 6300 ha. 'Een rampjaar voor de aardap pelvermeerdering zal het niet wor den. Wel duperen deze cijfers een aantal individuele telers', vertelt NAK-directeur J. Bultje. IJl UT» aan particulieren verkocht, terwijl een deel voor eigen gebruik bestemd is. 'Eigenlijk is het een hobby', aldus J. Tolhoek op zijn per ceel in Dronten. 'Zeeuwen houden nu eenmaal van bruine bonen', al dus J. Tolhoek. (Foto Peter Mastenbroek) 'De uitslag van de nacontrole heeft vrijwel uitsluitend betrekking op de bontgevoelige rassen als bintje. B- rassen laten nauwelijks problemen zien. Bij de deklassering is het over het algemeen bij terugzetting naar één lagere klas gebleven. Er is geen sprake van een vrije val zoals bij sommige speculaties werd gedacht'. Hoewel het gros van de poters nog door de nacontrole moet verwacht Bultje dat de eerste uitslag een ge trouw beeld zal geven. 'Enkele ge bieden zullen er wellicht uitspringen. Ook kan er straks spra ke zijn van toevalligheden'. De vraag of het aanbod van poters voor 1993 toereikend zal zijn laat de NAK-directeur in het midden. 'Wat wel vaststaat is dat bij enkele ras sen een tekort ontstaat aan ba sismateriaal. Als gevolg van de teeltomstandigheden is de sortering fijn. Hierdoor komt er meer in de ge certificeerde maat'. Landelijk ligt tot heden tot het percentage afkeurin gen en deklasseringen in de na controle op resp. 4, 6 en 24%. Dit is het resultaat van drie diensten, laat de heer Van der Haar, hoofd af deling pootaardappelen, weten. Friesland en Groningen zitten hier nog niet bij. Meestal komt dit gebied gunstiger uit de bus. w.v.v.v Per 1 januari 1993 fuseren het Drents- en Veenkoloniaal Landbouw Genootschap (DVLG) en de Gronin ger Maatschappij van Landbouw (GrMvL) tot de Noordelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (NLTO). Op 3 september 1992 besloten de leden van het DVLG en de GrMvL defini tief om de juridische fusie aan te gaan. De NLTO heeft Drenthe en Groningen als werkgebied en heeft in totaal ruim 9.000 leden. A. Lan- ting uit Hooghalen wordt de voorzit ter van de NLTO en ir. J. Hidding uit Assen Algemeen secretaris. HHHj "De Nederlandse regering moet de Brusselse regeling voor non- foodproduktie op braakgelegde grond integraal toepassen zonder aanvullende eisen te stellen." Dit zei voorzitter J. Leeuwma van de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap woensdag in de openbare bestuursvergadering. Minister Bukman is van plan om aan de teelt van fabrieksaardappelen op braakgelegde grond aanvullende mi lieuvoorwaarden te verbinden. Leeuwma noemde dat onjuist en het bestuur steunde hem daarin. De georganiseerde landbouw heeft, zo redeneerde men, zichzelf in het ka der van het Meerjarenplan Gewas bescherming al algemene milieu-inspanningen opgelegd, ook in relatie met fabrieksaardappelen. Het Landbouwschap sluit overigens niet uit dat in een later stadium aan agrificatieteelten wel degelijk mi lieuvoorwaarden zullen worden ver bonden. Het kan nooit de bedoeling zijn onder de noemer "agrificatie" milieubelastende teelten te gaan sti muleren, zo viel in het bestuur te beluisteren. Een directe koppeling tussen het milieu en uitwerking van de hervormingsbesluiten acht men echter onjuist. Gevolgen Volgens het bestuur van het Land bouwschap zal de omwenteling in het Europese landbouwbeleid ver gaande gevolgen hebben voor de bedrijven. Voorzitter Jef Mares sprak in dit verband van een "cul tuurschok". Veel bestuursleden be twijfelden of het ingewikkelde en ondoorzichtige stelsel van regels en premies een lang leven zal hebben: "Over een paar jaar zal blijken dat een nieuwe hervorming noodzake lijk is." Voorzitter B.J. Warmelink van de hoofdafdeling Veehouderij wees nog eens op de "geweldige prijsda ling" die er voor de roodvleessector zit aan te komen. De in het vooruit zicht gestelde compensaties staan, zei hij, in geen verhouding tot de verliezen die geleden zullen worden. Volgens Warmelink is de zogenaam de maispremie ten onrechte gekop peld aan het graanrendement, waardoor de maistelers gezamenlijk 26 miljoen gulden aan premie mislopen. Het bestuur van het Landbouw schap wil dat er een uiterste inspan ning wordt gedaan om de hervorming gepaard te laten gaan met een goed flankerend beleid. Dat moet ook gelden voor agrarische werknemers die als gevolg van de hervorming hun baan verliezen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1