Studiejaar Agrarische Hogeschool geopend Geslaagde kaderdag levert nieuwe munitie voor integratie Afscheid na 6 jaar ZLM Floriade geeft ideeën voor inrichten tuin voor kinderen Forum zwangerschaps- en bevallingsverlof voor meewerkende en ondernemende vrouwen Levendige discussies en ook wat onvrede Nieuwe studierichting: Agrarische Accountancy Meer leerlingen AOC Zeeland eo Moedgevend, motiverend, een op pepper. Dat was de teneur van de meeste reacties na afloop van de ZLM-kaderdag over integratie van vrouwen in de organisatie, die vori ge week vrijdag in Kapelle werd ge houden. De meeste van de 25 deelnemers keken met genoegen terug op deze levendige studiedag, die bedoeld was om nieuwe munitie aan te dragen voor het integratie proces binnen de ZLM. Ook op deze kaderdag - de derde op rij - moest worden vastgesteld dat het met deelname van vrouwen in de landbouworganisatie nog niet naar wens verloopt. Ondanks een gratis ZLM-lidmaatschap voor vrou wen gedurende het eerste jaar, spe ciale 'vrouw-vriendelijke' bijeenkomsten van kringen en afde lingen, pr-aktiviteiten van de inte gratiecommissie, kaderdagen en andere stimulerende aktiviteiten, is de toeloop van vrouwen nog niet bijster groot, ook al zijn er hier en daar succesvolle initiatieven genomen. Op de kaderdag werd onder de be zielende leiding van Anneke Piersma (Agra Management) en Conny v.d. Hoek (KNLC) nagegaan wat er van de eerder gemaakte afspraken te recht is gekomen en waar de knel punten liggen. Dat leidde tot interessante en soms zelfs een tikje emotionele discussies tussen de aanwezige vertegenwoordigers van de Agrarische Commissies in Zee land en Brabant, de Integratiecom missie van de ZLM, adviseuses en vrouwelijke bestuursleden van krin gen en enkele hoofdbestuursleden. Van het hoofdbestuur van de ZLM konden overigens maar vijf leden vertegenwoordigd zijn. Dat waren naast voorzitter Van der Maas vier Brabantse bestuurders, terwijl ook algemeen secretaris mr. Oggel een groot deel van de dag bijwoonde. De matige presentie vanuit het hoofdbestuur liet volgens sommige aanwezigen duidelijk zien dat inte gratie op het hoogste niveau binnen de ZLM zeker niet de hoogste priori teit heeft. Het maakte de tongen op in elk geval goed los Rollenspel Mede in de vorm van een rollenspel kregen de deelnemers voorgescho teld wat ze wel en wat ze niet moe ten doen om vrouwen een gelijke en volwaardige plaats te geven in de agrarische wereld, die nog te veel een mannenwereld is. Suggesties, die daarbij op tafel kwamen, waren onder andere: - de integratie moet 'in het veld' gestalte krijgen. Dus geen kader- dagen meer voor hoofdbestuur ders en commissieleden, maar voor de afdelingen en kringen; - organiseer meer cursussen voor agrarische vrouwen; - laat vrouwelijke bestuursleden niet 'zwemmen', maar geef ze goede begeleiding; - richt de integratie gelijkelijk op mannen en vrouwen. De man nen moeten leren zich open te stellen voor deelname van vrou wen aan het organisatiewerk. Aan het eind van de integratiedag kreeg elk van de deelnemende groe pen de opdracht aan te geven hoe de integratie binnen de eigen groep in de praktijk zal worden bevorderd. Wat gaat u ondernemen, voor wie, wanneer en welke middelen zet u daarbij in? De vertegenwoordiging van het hoofdbestuur zei zich te wil len inzetten voor meer vrouwelijkhe den en bestuursleden, waarbij men vooral een taak voor de kringen en afdelingen ziet weggelegd. Verder zal in de hoofdbestuursvergaderin gen meer tijd moeten worden vrijge maakt voor integratie, zodanig dat het onderwerp niet 'verzuipt' tus sen de veelheid van problemen die daar besproken worden. Ook de andere deelnemers legden hun plannen op tafel. Niet duidelijk werd daarbij wat nu precies de Agrarische Commissies kunnen bij dragen aan de integratie, buiten hun gewone aktiviteiten om. In elk geval zal vanuit deze commissies nog sterker dan voorheen worden gestreefd naar ondersteuning van een gezamenlijk optrekken met de Een van de kindertuinen: de Jip en Janneke tuin'. In vier modeltuinen op de Floriade kunnen tuinbezitters ideeën opdoen over de inrichting van de tuin voor de kinderen, zonder dat dit afbreuk doet aan de overige functies van de tuin. De modeltuin 'zandbaktuin' is be doeld voor de allerkleinsten: de hele tuin is een grote zandbak. Dit is een extreem voorbeeld van een kinder tuin, want maar weinig mensen zul len hun hele tuin in een zandbak veranderen. Een ander voorbeeld is de 'Jip en Janneke tuin', waarin een gedeelte speciaal voor de kinderen is bestemd. Het voorste deel van de tuin, grenzend aan het terras, is in- standsorganisaties. Vanuit de Inte gratiecommissie werd meegedeeld dat in het komend najaar een video programma en ondersteunend fol dermateriaal zal worden ingezet om de deelname van vrouwen in krin gen en afdelingen te stimuleren. De Integratiecommissie zal de studie dag op 24 september a.s. evalueren en trachten te vertalen in een con creet werkplan voor de komende winter. Zinvol Niet iedereen was ervan overtuigd dat integratie koste wat kost moet worden doorgedrukt. Anderen waarschuwden dat 'we misschien te snel resultaat willen zien'. Anneke Piersma bond de deelnemers op het hart het hoofd toch vooral niet in de schoot te leggen. 'Deze dag is zeker zinvol, want we zijn er nog lang niet. En let op mijn woorden: over vijf jaar moeten we kaderdagen organiseren om de mannen te motiveren voor aktiviteiten'. Marjan van Erk heeft op 25 augus tus j.l. afscheid genomen als redaktie-assistente van de ZLM- krant. Ze heeft een functie aanvaard als secretaresse bij het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Marjan heeft zes jaar bij de ZLM gewerkt. Zij was nauw betrokken bij de wekelijkse produktie van het landbouwblad, deed administratief werk en behan delde onder andere de bezorgklach ten. Tijdens de feestelijke afscheidsbijeenkomst in het Land- bouwhuis kreeg ze veel lof toege zwaaid voor de wijze, waarop zij haar werk voor de ZLM heeft gedaan. Op de foto wordt zij geflankeerd door Lex Kattenwinkel (links) en Ko Ji/le (rechts), die gezamenlijk de redaktie van de ZLM-krant vormen, (foto Anton Dingemanse). De burgemeester van Delft, H.V. van Walsum, opende vorige week het studiejaar 1992-1993 van de Agrarische Hogeschool in Delft. Hij deed dat door een cake door te snij den, waarin het logo van de KNLC- school zat gebakken. Het komende schooljaar is het eerste lustrumjaar van de Hogeschool in Delft. De Ho geschool viert dat met het motto: '5 jaar jong, 50 jaar wijs'. Met in gang van dit studiejaar heeft de school ook een nieuwe studierich ting: Agrarische Accountancy. In 1987 is de Agrarische Hoge school (AHS) Delft ontstaan uit de Hogere Landbouwschool Dordrecht (in 1941 opgericht) en de Hogere Tuinbouwschool Utrecht (in 1948 opgericht). De Hogeschool van het KNLC viert dus dit jaar haar eerste lustrum, terwijl haar 'wortels' meer dan vijftig jaar oud zijn. Vandaar het motto '5 jaar jong, 50 jaar wijs'. Agrarische Accountancy Volgens burgemeester Van Walsum had Delft druk gelobbyed om de AHS naar Delft te halen. 'Delft is een vat vol kennis en we waren dan ook blij met de komst van de AHS. In Delft zijn meerdere studierichtin gen en onderzoeksinstituten aanwe zig, maar jammer genoeg ontbreekt de interactie nog tussen de verschil lende instellingen. Daarom is de Stichting Delft-kennisstad in oprich ting. De AHS ontpopt zich als een actief deelnemer in de Stichting en staat daarbij open voor anderen', al dus de burgemeester. Van Walsum noemde de AHS een bloeiende en groeiende school. Hij verwees hiermee onder andere naar de nieuwe studierichting. Met in gang van dit studiejaar heeft de AHS Delft de studierichting Agrari sche Accountancy. Deze unieke opleiding heeft de AHS in nauwe samenwerking met de vereniging van agrarische accountantskanto ren opgezet. Ook werkt de Accountancy-opleiding van de Haagse Hogeschool er aan mee. Be gin augustus hadden 33 studenten zich voor deze studierichting op gegeven. Geert Pinxterhuls gericht als bloementuin met daar achter een speelruimte voor de kinderen. Vanuit uw stoel kunt u van de bloemen genieten en tegelijk de kinderen in de gaten houden. De achterkant van de tuin is afgeschei den met een heg. Andere kindertuinen zijn de hagen- tuin (verstoppertje spelen!) en de gezinstuin, waarin zelfs ruimte is om schooltje te spelen. Als de kinderen groter zijn is de tuin gemakkelijk om te vormen tot een mooie plan tentuin. Naast deze kindertuinen zijn er op de Floriade nog tien andere voor beeldtuinen. De Centrale van Plattelandsvrou wen Organisaties (CPVO) en het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK) organiseren op 11 september a.s. een forumdiskussie over zwangerschaps- en bevallings verlof voor meewerkende en onder nemende vrouwen. Tevens worden de uitkomsten bekend gemaakt van 'Gezond bevalt beter', een onder zoek naar de gezondheid van agrari sche vrouwen tijdens de zwangerschap en na de bevalling. Staatssekretaris Elske Ter Veld van Sociale Zaken zal deelnemen aan de forumdiskussie. Het forum start met reaktie op de stelling: 'Een volksver zekering voor zwangerschaps- en bevallingsverlof is de beste moge lijkheid om voor alle meewerkende en ondernemende vrouwen rust te garanderen rondom de bevalling'. De leiding van de ochtend is in han den van Legien Kromkamp. Reden om een openbare diskussie over dit thema te organiseren is dat de huidige regelingen voor zwangerschaps- en bevallingsverlof ontoereikend zijn voor meewerken de en ondernemende vrouwen in de agrarische sektor. Deze groep vrou wen wenst zeer nadrukkelijk een gegarandeerde rustperiode rondom de bevalling. Met deze forumdiskus sie willen CPVO en NAJK het pro bleem van gegarandeerde rust rondom de bevalling breed onder de aandacht brengen van politici en be langenorganisaties van meewerken de en ondernemende vrouwen, zowel binnen als buiten de agrari sche sektor. Op de bijeenkomst zijn ook vrouwen uit Midden- en Klein bedrijf en Schippersvrouwen verte genwoordigd. Het is belangrijk om juist nü deze diskussie te voeren. Naar verwachting wordt dit najaar in de Tweede Kamer een besluit ge nomen over de huidige verlofmoge lijkheden in het kader van de Ziektewet. Rust Het NAJK en de CPVO pleiten voor zwangerschaps- en bevallingsverlof in de vorm van een volksverzekering analoog aan de AAW, met gegaran deerde rust voor alle meewerkende en ondernemende vrouwen. De suksesvolle verlenging van de zwangerschapsverlofperiode voor vrouwen in loondienst van 12 naar 16 weken geeft aan dat werkende vrouwen deze periode van rust no dig hebben. Het NAJK en de CPVO vinden dat ook meewerkende en ondernemende vrouwen recht heb ben op deze bescherming van het moederschap. In het Forum zullen o.a. enkele leden van de Tweede Ka mer plaatsnemen. Het vindt plaats op 11 september a.s. om 10.00 uur op het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in Den Haag. Het leerlingenaantal van het AOC Zeeland en omstreken is met 70 a 80 toegenomen, doordat de vakop leidingen te Brielle en Barendrecht ook onder dit AOC vallen. Met het grotere leerlingenaantal is niet alleen de basis van het AOC breder geworden, bovendien is de hoeveelheid vakkennis er door ver groot. Erbij komen de vakopleidin gen bloemen, bloemschikken, binden, bloementeelt en groente teelt. Een deel van deze vakkennis had het AOC Zeeland overigens al in huis.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8