Zaamslag en Reuzenhoek op Voorbereidingsschema 1992 Meer polders in Zeeland krijgen zoet water Provincie Zeeland steunt Proefstation met subsidie Voorlichting Axelse Sassing op 10 september de aaltjesbestrijder bij uitstek Nieuwe directeur Meijer Frozen Foods Direkteur Praktijkschool Emmeloord vertrekt Secretaris Commissie Vlas legt functie neer De landinrichtingsprojecten Zaamslag en Reuzenhoek zijn ge plaatst op het Voorbereidingssche ma Landinrichting 1992. In totaal staan zes projecten op het schema, met een totale z.g. budgettaire op pervlakte van 10.000 ha. Staatsse cretaris Gabor heeft het voorbereidingsschema op 10 au gustus j.l. vastgesteld. Voor Zeeland zijn twee gebieden aan het schema toegevoegd. De planvorming voor deze gebieden wordt nu door de Landinrichtings- dienst ter hand genomen. Ook kan het Bureau Beheer Landbouwgron den over gaan tot aankopen. De bei de gebieden liggen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en sluiten aan bij al eerder in voorbereiding ge nomen projecten. De nieuwe projec ten Zaamslag (2.075 ha) en Reuzenhoek (2.145 ha) zijn gericht op een verbetering van de land bouwkundige verkaveling. Net als in alle andere landinrichtingsprojecten wordt de provinciale uitwerking van de ecologische hoofdstructuur van het Natuurbeleidsplan tevens gerea liseerd. In Zeeland wordt momenteel ge werkt aan drie typen van landinrich tingsprojecten. Bij een herinrichting valt het accent vooral op openlucht recreatie, natuur en landschap (kust West Zeeuwsch-Vlaanderen). Bij een ruilverkaveling ligt het zwaar tepunt bij een goede inrichting voor de landbouw, maar worden recrea tie, natuur, landschap en wegen in omvangrijke mate meegenomen (Yerseke Moer, Walcheren, Aarden burg). Bij een ruilverkaveling met ad ministratief karakter is de verkaveling van de landbouwperce- len de belangrijkste ingang. Bij dit type projecten wordt tevens het na- Op 17 september wordt de ruilver kaveling Axelse Sassing gestemd. Voorafgaand daaraan wordt door de 3 Zeeuwse Landbouworganisaties een voorlichtingsbijeenkomst geor ganiseerd op 10 september om 19.30 uur in De Halle in Axel. Alle belanghebbenden zijn welkom. Een aantal sprekers zullen de be langrijkste aspecten van de ruilver kaveling en de stemming op 17 september bespreken. De voorzitter van de landinrichtingscommissie, de heer Van Waes, bespreekt de hoofd punten uit het landinrichtingsplan. Door de SEV, J. van Aa, worden de financieel-economische kanten van de landinrichting besproken. Zoals bekend kunnen op een groot aantal werken die worden uitgevoerd sub sidies verkregen en wordt het overi ge bedrag tegen een aantrekkelijke ruilverkavelingsrente betaald door belanghebbenden. De ingewikkelde procedure rond de stemming wordt toegelicht door het Kadaster. Er is een meerderheid van de eigenaren/gebruikers of een meerderheid van de oppervlakte noodzakelijk om de ruilverkaveling goed te keuren. Ten slotte zullen alle positieve en negatieve aspecten op een rijtje worden gezet door de voorzitter van de 3 landbouworgani saties in Oost Zeeuws-Vlaanderen, de heer M. Boogert. D.J.N. Meijer Per 1 oktober 1992 zal de heer D.J.N. Meijer bij Meijer Frozen Foods B.V. in Kruiningen in dienst treden als kommercieel direkteur. Meijer Frozen Foods produceert diepgevroren aardappelprodukten en aardappelvlokken. Bij Meijer Fro zen Foods werken 175 man en wordt jaarlijks 90.000 ton eindpro- dukt gemaakt. Meijer Frozen Foods is een werkmaatschappij van Meijer Kruiningen waar in totaal 400 men sen werken. De heer D.J.N. Meijer is thans nog werkzaam als kommercieel direk teur bij Hettema Zonen B.V. in Em- meloord. Hettema Zonen is het grootste partikuliere pootgoedbe- drijf in Europa. Van enige familiever wantschap tussen de Meijers uit Kruiningen en die uit Emmeloord is geen sprake. Het ziet er naar uit dat ook de Quar- lespolder in westelijk Zuid-Beveland en de polders bij Nieuw en St. Joos- land in het oostelijk deel van Wal cheren van zoet water kunnen worden voorzien. Delta Nutsbedrij ven heeft een plan klaar voor de ge combineerde aanleg van een watertransportleiding en een leiding door landbouw water. Daarmee kan f 150.000,— worden bespaard. De aanleg van de landbouwpijp kost ruim f 1 miljoen. Daarvan neemt het ministerie van Landbouw 4 ton voor haar rekening, te betalen uit het geld voor herstructurering van de akkerbouw. Via afzetgaranties van de boeren en tuinders denkt Delta Nutsbedrijven 3 ton binnen te krijgen. Het bedrijf legt er eenzelfde bedrag bij. Het resterende bedrag is tuurbeleid volledig meegenomen en is er aandacht voor het landschap en de recreatie. Of een landinrichtingsplan ook uit gevoerd wordt, hangt bij een herin richting af van een besluit van Provinciale Staten. Bij een ruilverka veling, al of niet met administratief karakter, brengt de provincie het plan in stemming. De grondeigena ren en gebruikers hebben dan dus de eindstem. Uit bijgaand kaartje blijkt dat in Zee land zes projecten in de uitvoerings fase verkeren (15.000 ha), dertien projecten zijn in voorbereiding (53.000 ha) en vijf projecten zijn aangevraagd (16.000 ha). Vandaag (4 september) neemt de Praktijkschool voor Mechanisatie en Open Teelten afscheid van zijn di recteur Harry Jacobs. De heer Ja cobs was 8 jaar directeur van de praktijkschool in Emmeloord en maakte sinds de fusie in oktober 1991 deel uit van de directie van de combinatie Emmeloord- Schoondijke. De heer Jacobs begon zijn loopbaan bij het onderwijs in 1956, als leraar techniek op de Middelbare Land bouwschool in Helmond. In 1971 stapte hij over naar de Hogere Land bouwschool in Deventer. Hier was hij verantwoordelijk voor de opzet en uitvoering van techniek cursus sen voor studenten uit de tropische gebieden. In die tijd maakte hij re gelmatig reizen naar met name Afri kaanse landen om de mogelijkheden van de mechanisatie ter plaatse te kunnen bestuderen en verbeteren. In 1984 werd de heer Jacobs direc teur van de praktijkschool in Emmel oord. De functie van de heer Jacobs is overgenomen door de heer ir. C.J.J. de Kroon. Hij is per 1 juni j.l. aangesteld als algemeen directeur voor de Praktijkschool voor Mecha nisatie en Open Teelten met uitvoe ringslocaties in Emmeloord en Schoondijke. PROVINCIE ZEELAND Oud Vossemeer LANDINRICHTINGSPROJECTEN augustus I992 Het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp kan een financië le bijdrage van f 50.000,— van de provincie Zeeland tegemoet zien. De provincie handhaaft hiermee haar subsidie op het peil van de af gelopen vier jaar. Het Proefstation had om een subsi die van f 60.000,— per jaar ge vraagd in verband met de stijgende kosten. De provincie wil echter geen extra subsidieverplichtingen aan gaan en de situatie van jaar tot jaar bekijken. Achtergrond hiervan is on der andere het rapport over de her structurering van het landelijk praktijkonderzoek voor de fruitteelt, waarin de lokatie Wilhelminadorp ter discussie is gesteld. Samen met de ZLM en de gemeente Goes heeft de provincie Zeeland om een nadere financiële uitwerking van alternatie ve mogelijkheden gevraagd. De pro vincie is bereid hiervoor f 25.000,— beschikbaar te stellen. Intussen is gebleken dat verplaat sing van het Proefstation Wilhelmi nadorp in elk geval niet voor 1996 aan de orde is. Per 1 september is ir. H.O.G. Boerma teruggetreden als secretaris van de commissie Vlas van het Hoofdpro- duktschap voor Akkerbouwproduk- ten. Hij is adjunct-directeur van de Bloembollenkeuringsdienst in Lisse geworden. Ir. Boerma heeft vanaf 1979 voor twee Produktschappen gewerkt. Benoemingen Rabobank De Algemene Vergadering van Ra bobank Nederland heeft de heer W. Meijer (52) benoemd tot lid van de Raad van Beheer en de heer A.T. te Bokkel (59) tot lid van de Raad van Toezicht. De heer Meijer is Commissaris der Koningin in de provincie Drenthe en is de beoogde opvolger van de hui dige voorzitter van de Raad van Be heer, mr. O.W.A. Baron van Verschuer. De heer Van Verschuer zal in de Algemene Vergadering van 1993 aftreden wegens het bereiken van de 65-jarige leetijd. De heer Te Bokkel neemt de plaats in van de heer H.J. Kloosterboer, die zich gezien zijn leeftijd niet meer herkiesbaar stelde. De heer Te Bok kel is voorzitter van het Zuiverings schap Veluwe. Hij is ook voorzitter van het bestuur van de Rabobank Dieren. voor subsidiëring voorgedragen bij de provincie Zeeland (f 40.500,— en de gemeente Middelburg f 10.000,—). De provincie heeft intussen positief gereageerd. De polders die nu zoet water zullen gaan krijgen zijn in totaal 800 ha groot. Daarvan is op 130 fruiteelt aanwezig. Het zoete water komt uit de Biesbosch en wordt aangevoerd via de reeds aangelegde leiding, die nu nog eindigt bij Ovezande op Zuid-Beveland. Delta Nutsbedrijven verwacht reeds binnenkort met de doortrekking van de zoetwaterpijp in westelijke rich ting te kunnen beginnen. De leve ring van zoet water in de genoemde polders zal vanaf mei 1993 mogelijk zijn tegen 90 cent per kubieke meter. Tel. 01102-47911* D.J. VAN DER HAVE B.V. 4420 AA KAPELLE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6