Voorwaarden en eisen bij steunaanvraag 'MacSharry' Groenbemesters in braakperceel MacSharry en de regio-indeling MacSharry per computer Slechte kwaliteit Britse tarwe Aanvraag voor 15 mei naar DBH De minister van Landbouw, Natuur beheer en Visserij heeft de beschik king over de Nederlandse invulling van de 'akkoorden van MacSharry' in de Staatscourant gepubliceerd. Hiermee zijn de voorwaarden en eisen die bij een aanvraag worden gesteld, definitief geworden. In dit artikel worden de belangrijkste weergegeven. Voorwaarden aan steunaanvraag De verlaging van de interventieprij zen van met name de granen, kan gedeeltelijk worden gecompenseerd door het indienen van een aanvraag voor steun per ha. Deze aanvraag moet voor 15 mei bij de districtsbu- rohouder (DHB) worden ingediend. Men dient hiervoor gebruik te ma ken van bepaalde, nog vast te stel len, formulieren. Ook dient men de gewassen voor 15 mei te hebben in gezaaid. Bij de opgave dient men te vermel den voor welke percelen men een aanvraag indient. Het perceel dient een minimale oppervlakte te hebben van 0.3 ha, waarbij de kortste zijde van het perceel 20 meter lang moet zijn. Dit betekent dat indien men een stuk grond heeft van bijv. 5 ha en men zaait hierop 4,8 ha winter tarwe en 0,2 ha erwten, er slechts een aanvraag voor 4,8 ha ingediend kan worden, omdat 'het perceel' erwten van 0,2 ha kleiner is dan de geëiste 0,3 ha. Een andere eis is dat de percelen in Nederland gelegen moeten zijn. On dernemers die zowel in Nederland als in bijv. België grond hebben lig gen, moeten ook een aanvraag in dienen in België. Zeer belangrijk is dat men alleen een aanvraag kan in dienen voor grond die in eigendom, in pacht of erfpacht is. Wanneer u voornemens bent om jaarlijks grond van BBL te gebruiken, dient u hier voor ook een 1-jarig goedgekeurd pachtcontract te hebben. Aanvraag voor deze percelen is mogelijk. Er dient dan wel een door de Grondka mer goedgekeurd pachtcontract te zijn. Indien men dus een 'MacSharry-gewas' teelt op een perceel waar een mondelinge pacht voor geldt, dan kan men geen aan vraag voor deze percelen indienen. Indien percelen in de jaren 1987 tot 1991 permanent als weiland, bos grond of meerjarige teelten is ge bruikt is geen aanvraag voor deze percelen mogelijk. Heeft u echter in deze periode bijv. het grasland 1 jaar in gebruik gehad voor akkerbouw dan kan wel een aanvraag worden ingediend. Voorwaarden aan braakperceel Indien u aan de braakverplichting van 15% moet voldoen, dan zijn er ook voorwaarden en eisen aan het perceel waarop de braak wordt toe gepast. De braakpercelen tellen mee in de 15%-berekening van de te braken oppervlakte. Een voorbeeld. Stel, u bent voorne mens om 20 ha 'MacSharry- gewassen' te telen en kiest er voor om te braken. U moet dan 15% van 20 ha, is 3 ha braken. Dit betekent dat u 17 ha 'MacSharry-gewassen' kunt telen en 3 ha dient te braken, waardoor de totale oppervlakte weer 20 ha wordt. Een fout is dat men denkt 20 ha te mogen telen en 3 ha dient te braken, waardoor de totale oppervlakte 23 ha wordt. Voor het braakperceel geldt even eens een minimale oppervlakte van 0,3 ha en een kortste zijde van 20 meter. De percelen dienen 2 jaar door de producent voor de land bouw te zijn gebruikt. Uitzondering hierop is de situatie bij een overname van een geheel be drijf en indien grond wordt verkre gen via vererving. Het braakperceel moet 1 jaar voor de braak in gebruik zijn geweest met een akkerbouwge was of een gewas in de tuinbouw in de open grond. Het mag geen lang durige braak zijn geweest. Men mag niet elk hetzelfde perceel braak leg gen. Deze dienen in een frequentie van 1 op 6 over het bedrijf te rouleren. Het perceel moet 7 maanden braak liggen tussen 15 december en 15 Indien men door de 'akkoorden van MacSharry' een braakverplichting heeft mag men op de braak te leg gen percelen een groenbemester in zaaien. Dit is dus niet verplicht. Zwart braken mag ook. Kiest men voor een groenbemester dan moet deze staan op de lijst van toegestane groenbemesters. Deze lijst is hieronder opgenomen. Zeer belangrijk is dat bij de grassen het gaat om mengsels. Alleen bijv. Itali aans raaigras is niet toegestaan. Het is niet toegestaan om de groenbe mester af te voeren. Aan het einde van de braakperiode moet de groen bemester worden ondergewerkt. Op de aanvraagformulieren van de vergoeding voor de braakpercelen dient men bij het voornemen van Face/ia is een van de toegestane groenbemesters het gebruik van dierlijke mest te ver klaren dat men dierlijke mest wil ge bruiken. Van belang is verder dat er een volledige en gelijkmatige op komst van de groenbemester wordt gegarandeerd. De volgende groenbemesters zijn toegestaan. 1. Mengsels van grassen 2. Mengsels van gras en klaver 3. Bittere lupiinen 6. Serradelle 7. Kruisbloemigen - Bladrammenas - Gele mosterd - Bladkool 8. Overige: - Facelia - Spurrie 9. Afrikaantjes (Tagetes) 10. Enkelvoudige klaver De minister van LNV heeft besloten om Nederland in te delen in twee produktregio's. Eén regio wordt aangemerkt als een hoog-produktief gebied. De gemiddelde kg- opbrengst voor granen is voor dit gebied vastgesteld op 7130 kg/ha. Dit gebied komt overeen met de ge bieden met kleigronden in Neder land. Voor deze gronden gelden hogere steunbedragen. De andere gebieden worden aangeduid met 'overige gebieden'. Hier geldt een opbrengstniveau van 5140 kg/ha en dus ook een lager steunbedrag voor. In tabel 1 zijn deze voor 1993/1994 opgenomen. Tabel 1 Steunbedragen per gebied Gewas Klei Overige gebieden granen 473 341 maïs 473 341 eiwit- houdendë 1229 886 olie houdende 1476 1064 braak 851 614 In de provincie Zeeland zijn alle ge meenten opgenomen in de lijst yan kleigebieden. In Noord-Brabant is dit verschillend. In de onderstaande lijst zijn de gemeenten weergegeven die zijn opgenomen in de kleigebieden. De gemeenten die niet zijn opgeno men vallen onder de overige ge bieden. Overzicht van gemeenten in het kleigebied: Dinteloord en Prinsenland, Dussen C.A., Fijnaart en Heijningen, 's- Gravenmoer, Halsteren, Heusden, Hooge- en Lage-Zwaluwe, Klundert, Made en Drimmelen (Zuid), Made en Drimmelen (Noord), Nieuw- Vossemeer, Ossendrecht, Putte, Raamsdonk, Sprang-Capelle, Stand- daarbuiten. Steenbergen en Kruis land, Terheijden, Vlijmen, Waalwijk, Waspik, Werkendam, Willemstad, Woensdrecht, Woudrichem, Aal burg, Zevenbergen. De indeling is gebaseerd op een in deling per gemeente op basis van CBS-gebieden. De indeling heeft dus niets te maken met de indeling De ingewikkelde regelgeving van de MacSharrybesluiten deed veel boeren en boerinnen besluiten de voorlichtingsbijeenkomsten van de standsorganisaties en DLV te bezoeken. Hier een beeld van de Prins van Oranje in Goes, waar op 27 augustus j.l. ca. 250 personen zich uitvoerig lieten informeren (foto Anton Dingemanse) augustus (8 maanden). Men heeft dus een maand speling. In de braak mag er geen inzaai van gewassen plaatsvinden, ook niet met 2-jarige gewassen die normaal onder een dekvrucht worden ingezaaid. Na de braakperiode mag men in hetzelfde jaar nog wel een gewas inzaaien en/of planten. Het braakperceel mag met een groenbemester worden ingezaaid met een toegestane groenbemester (zie elders op deze bladzijde). Indien een groenbemester is ingezaaid mag men dierlijke mest toepassen. Indien men zwart braakt mag men toegelaten gewasbeschermingsmid delen gebruiken. De aanvraag dient ook via de DBH plaats te vinden. Voor de aanvraag- periode geldt een aparte periode, die momenteel nog niet bekend is. Wilt u weten wat de gevolgen van MacSharry zijn voor uw specifieke bedrijfssituatie? De SEV van de ZLM heeft een computerprogram ma ontwikkeld om op een snelle wijze deze gevolgen voor u te kun nen berekenen. Om aan dit programma mee te kun nen doen kunt u een aantal gege vens aan ons kenbaar maken. Wat wij dan doen is: berekenen wat de opbrengst zonder MacSharry zou zijn Naam geweest; - het financieel verschil beoorde len tussen het wel/niet braken (kiezen voor grote of kleine pro ducent); het areaal braak bepalen, indien gekozen wordt voor grote pro ducent; - het beantwoorden van vragen; - het ingaan op specifieke si tuaties. De gegevens die wij graag van u willen vernemen zijn: tussen klei en zand in het kader van de mestwetgeving en staat er volle dig los van. Adres Postcode/Plaats Telefoonnummer Bouwplan oogst 1993 ha wintertarwe ha zomertarwe ha zomergerst ha koolzaad ha erwten ha maïs ha ha ha Kg-op- brengst/ha* Toege rekende kosten per ha* Te verwachten prijs per kg- opbrengst* kg fi fl.. kg fi fl.. kg fi fl.. kg fi fl.. kg fi fl.. kg fi fl.. kg fi fl.. kg fi fl. kg fi fl.. Indien u deze cijfers niet invult gaan wij uit van standaard gegevens Uw areaal ligt in: 0 kleigebied 0 zandgebied 0 beide ha op zandha op klei) De kwaliteit van de in Groot Brittan- nië geoogste tarwe is zodanig dat deze goeddeels niet voor interventie Specifieke situaties/vragen en/of export in aanmerking zal ko men, afgezien van de oogst in Schotland. De oorzaak is de zeer overvloedige regenval in de tweede week van augustus, nadat twee weken daarvoor de weersomstan digheden zeer gunstig waren. De ra mingen van de opbrengsten werden ZLM t.a.v. SEV naar beneden bijgesteld tot 13,5 U ziet: tal van mogelijkhden om de Postbus 46 14,5 milj. ton, na aanvankelijk ra- MacSharry-gevolgen voor uw be- 4460 BA Goes mingen van 14.75 a 15 milj. ton. drijf te weten te komen. Ook kunt u natuurlijk even bellen Dat is dus toe te schrijven aan een om uw gegevens door te geven. Dit lagere gemiddelde na-opbrengst. Om mee te doen kunt u het formu- kan iedere ochtend tussen 8.15 en lier uit de krant knippen en opsturen 9.15 uur op telefoonnummer naar: 01100-47700.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 5