I W^l Voorlichtingsbijeenkomsten over voor herbenoeming "MacSharry" zeer druk bezocht Hoge opbrengsten per ha voor granen Voorlichting in Brabant LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Scepsis over controlemogelijkheden Van der Maas voorgedragen Pag. 3 Heffing landbouwgrond in ijskast Pag. 5 Informatie over MacSharry-regels Pag. 6 Landinrichtingsprojecten in voorbereiding Pag. 7 KNLC-nieuws en commentaar Pag. 8 Levendige kaderdag over integratie Pag. 9 Minder zomergerst, meer aardappelen Pag. 10 Het opstallen van jongvee Pag. 11 Het oogsten van teunisbloemen Pag. 12 en 13: De maand september akkerbouw en veehouderij Pag. 15 Groot-Brittannië groot exportgebied Pag. 17 Tuinbouwklanken Pag. 19 Voor de vrouw Landbouwtelling 1992: In Brabant worden deze maand nog een aantal bijeenkomsten over "MacSharry" georgani seerd door ZLM, NCB en DLV. Het gaat op deze avonden uit sluitend over de akkerbouw. Dinsdag 8 september: café Non Plus Ultra, Dorpsstraat 125, Woensdrecht. Aanvang 14.00 uur. Dinsdag 8 september: café De Vriendschap, Achterdijk 151, Zevenbergschenhoek. Aan vang 19.30 uur. Later in de maand volgen nog twee bijeenkomsten in Oost- Brabant. nadere aankondiging van datum en plaats volgt. DLV-team akkerbouw West maas houdt een informatie avond over "MacSharry" op dinsdag 15 september a.s. in de Wouwse Tol te Wouw en op donderdag 17 september a.s. in zaal De Vijf Schelpen te Mijnsheerenland. Aanvang bei de avonden 19.30 uur. zlm-krant VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1992 80e JAARGANG No. 4133 secretaris te worden gemeld. Als er geen tegenkandidaten worden aan gemeld, zal het hoofdbestuur in de vergadering van maandag a.s. over gaan tot herbenoeming. In het an dere geval zal het dagelijks bestuur een nadere procedure vaststellen. Ook de functie van vice-voorzitter komt vacant in verband met het sta tutaire aftreden van de heer A.H. Munters. Over de vervulling van de1 ze vacature vindt binnen het d.b. nog overleg plaats. H.C. van der Maas. In de vergadering van maandag 7 september a.s. zal het hoofdbestuur van de ZLM een besluit nemen over het voorstel van het dagelijks bestuur om de heer H.C. van der Maas te herbenoemen als voorzitter van de ZLM. De zittingsperiode van Van der Maas loopt op 1 januari a.s. af. Hij heeft dan zes jaar leiding gegeven aan de ZLM. Het dagelijks bestuur draagt thans Van der Maas voor herbenoeming voor. De kringen zijn in de gelegenheid tot het stellen van tegenkandidaten. Eventuele tegen kandidaten dienen voor 7 septem ber a.s. schriftelijk bij de algemeen Veel vragen Zoals te verwachten viel roept de regeling veel vragen op. Op de voor lichtingsbijeenkomsten bleek onder andere dat de braakverplichting voor de zgn. grote producenten voor veel boeren nog onduidelijk is. Wat mag er wel en wat mag er niet op een braakperceel? Het antwoord was: alles wat persoonlijk voordeel oplevert mag niet. Zelfs een paard laten grazen op een met een grasmengsel ingezaaid braakperceel mag niet. Ook het telen van non- foodprodukten in de plaats van braaklegging was een veel bespro ken onderwerp. De lijst van toe gestane produkten is weliswaar klaar, maar de lijst van produkten waarin de non-foodgewassen mo gen worden verwerkt, ontbreekt nog. Daarom is non-food zeker voor het Op de voorlichtingsbijeenkomsten over "MacSharry" worden diverse rekenvoorbeelden toegelicht. Hier een foto van de bijeenkomst in de Prins van Oranje te Goes op 26 augustus j.l voor akkerbouwers uit Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren. Rechts J. Withagen, hoofd SEV van de ZLM, links S.J. Note boom, voor zitter van de ZLM-kring West- Zuid-Beveland. (Foto Anton Dingemanse). De voorlichtingsbijeenkomsten over de MacSharrybesluiten voor de ak kerbouw worden zeer druk bezocht. Op de acht vergaderingen die tot en met vandaag (vrijdag) in Zeeland en West-Brabant zijn gehouden, waren gemiddeld ruim 200 bezoekers aan wezig. In Brabant worden deze maand nog enkele voorlichtingsbij eenkomsten georganiseerd (zie el ders op deze pagina). De mondelinge voorlichting over "MacSharry" wordt verzorgd door de voorlichtingsdiensten van de ZLM, de NCB en het DLV-team ak kerbouw. Behalve een korte uiteen zetting van het nieuwe EG-beleid worden ook enkele rekenvoorbeel den gegeven. De SEV-diensten en DLV hebben gezamenlijk een formu lier ontwikkeld, aan de hand waar van de computer voor elke boer de consequenties van "MacSharry" berekent. Voor deze formulieren bestaat grote belangstelling. Bij de ZLM waren overigens deze week nog maar een handvol ingevulde formulieren terug ontvangen. komende oogstjaar geen oplossing. Op de voorlichtingsbijeenkomsten werd ook regelmatig gevraagd naar de controle van de nieuwe ingewik kelde regelgeving. Hoe de controle precies zal worden georganiseerd, is op dit moment nog niet duidelijk. Vanuit Brussel zijn berichten geko men over het gebruik van de satel liet, waarmee in Groningen al proeven zijn genomen. Daarnaast zal de AID in plaats van administra tieve controles meer fysieke contro les gaan uitvoeren, dus onderzoek ter plaatse. Een aantal akkerbouwers sprak de vrees uit dat de Zuideuropese landen het niet zo nauw zullen nemen met de controle. Ervaringen met de superheffing wijzen duidelijk in die richting. "Zuid-Europa zal op haar eigen, creatieve manier met MacSharry omgaan:, aldus een van de aanwezi gen dinsdagavond j.l. in Steen bergen. Pagina 5: Meer bijzonderheden over de nieuwe regels van Brussel. jüi iiuueic ïbrengsten per ha liggen voor de g.anen in 1992, naar verwachting, beduidend hoger dan het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar. Ook ten opzichte van 1991 is er (met uitzondering van haver) sprake van een toename van de op brengsten per ha. De opbrengsten per ha van de peul vruchten blijven achter bij het ge middelde van de afgelopen vijf jaar. Bij de handelsgewassen zijn de op brengsten per ha voor karwijzaad en blauwmaanzaad hoog in vergelij king met de afgelopen jaren, terwijl de opbrengst per ha van koolzaad iets lager ligt. Dit blijkt uit de uitkomsten van de eerste voorlopige oogstraming ak kerbouwgewassen 1992 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Hoewel de gemiddelde opbrengsten per ha voor de granen hoog te noe men zijn (8200 kg per ha voor win tertarwe; zomergerst 5900 kg per ha) neemt de totale opbrengst niet voor alle granen toe Door een afna me van de beteelde oppervlakte lig gen de totale opbrengsten van met name gerst en triticale, beduidend onder het niveau van 1991. On danks een wat lagere opbrengst per ha ligt de totale opbrengst van ha ver ongeveer op het niveau van 1991. Peulvruchten De gemiddelde opbrengsten per ha van groene erwten (incl. schokkers) en veldbonen liggen zowel onder het gemiddelde niveau van de afge lopen vijf jaar, als onder het niveau van 1991. Versterkt door een afna me van de beteelde oppervlakte, neemt de totale opbrengst van deze gewassen fors af. De totale op brengst van kapucijners en grauwe erwten (3,4 min kg) neemt onder in vloed van een toegenomen op brengst per ha en een grotere beteelde oppervlakte sterk toe in vergelijking met 1991. De totale opbrengst van koolzaad ligt ver onder het niveau van 1991. Dit komt niet zozeer door de op brengst per ha, maar vooral door een afname van de beteelde opper vlakte. De toename van de totale opbrengst karwijzaad is daarente gen wel nagenoeg volledig toe te schrijven aan de ontwikkeling van de opbrengst per ha, in dit geval de veel hogere opbrengst in vergelij king met 1991. Hoewel de op brengst per ha van blauwmaanzaad hoog is, ligt de totale opbrengst door een afname van de beteelde oppervlakte, slechts op eenderde van het niveau van 1991. De op brengsten van vezelvlas en olievlas. zijn dit jaar voor het eerst apart op genomen in de oogstraming. Er zijn derhalve geen vergelijkbare cijfers uit voorgaande jaren.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1