Voor de vrouw De vrouw in de agrarische sector: een duizendpoot van/ihtpkavH Vrouw en Jongeren 'Uw beroep mevrouw? Zonder zeker' Nederlandse appel moet meer blozen EEN PRIMA BAKT AR WE goede bakkwaliteit èn hoge opbrengst Adres: C.J. de Jonge-Stols Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Oproep agrarische commissie Noord-Brabant Honderd deelnemers zelfkeurproject hoog rendement onder reda kt ie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Op de vrouw in de agrarische sec tor wordt vaak een beroep gedaan door het bedrijf. Als ze in huis bezig is wordt er geroepen, ze moet maar weten waar haar man is om er iemand naar toe te kunnen sturen. Vaak moet ze 'even' iets gaan halen, een onderdeel voor een kapotte trekker of wat bestrijdingsmiddelen, waarvan er net weer iets te kort wa ren. Dergelijke karweitjes moeten met de grootste haast gebeuren want er wordt op gewacht. Op tijd voor koffie, verfrissingen en eten zorgen hoort ook tot haar taak. Vooral op tijd want meestal is er haast. Naast de drukke oogstwerk- zaamheden wordt er tussendoor ook van de vrouw verwacht dat ze even bij springt: als jij nu even op de traktor rijdt. Vaak zijn er werkjes als onkruid wieden, de beesten voeren, papieren invullen, dieselolie bestel len, de dierenarts bellen. Bovendien is zij 'een klankbord'. Als er weer eens wat mis is gegaan moet zij dit het eerst opvangen. En wat te denken van de tegenvallende prijzen. Een agrarische vrouw zijn is een taak die moeilijk te omschrijven valt, die door ieder op eigen wijze wordt vervuld. Het is bij niemand eender omdat elk bedrijf, elk gezin, elke situatie en elk jaar weer anders is. Maar je doet het samen. Er zijn maar weinig andere beroepen denk baar waarbij je zo dicht bij de natuur leeft en waarbij je er samen over kunt beslissen. Dit is ook een kant In het nieuwe programmaboekje van de afdeling Duiveland stond het volgende gedichtje, dat de positie van de huisvrouw op rake wijze schetst. We wilden u er eens enkele stukjes uit laten lezen. Nee, nee, mijnheer ik schrijf dit woord nooit meer, Marie is nu we! wijs en doet 't niet meer. En u hoeft heus niet zo beduusd te kijken, nee ik heb ook geen baan buiten de deur. Ik zie U denkt wat is dat voor gezeur? Als u aandachtig luistert zal dit blijken. Ik ben gezinshulp in mijn eigen huis, ik ben all round verpleegster zonder kruis. Ik kan een rake diagnose stellen, is 't waterpokken, kinkhoest of de bof. Of was de laatste repetitie soms een sof. Ik kan het u in één oogopslag vertellen. Ik ben de strijkmachine, de poetsmachine. Ik ben de zoek-s-op-ik-zie-het-nietmachine, Ik ben de afwas en de droogmachine, Ik ben de broodsnij en de brood inpakmachine, de koffiezet en de pleënboenmachine, en ik gebruik geen olie of benzine. Ik ben de glazenwasser en de wasserij, ik ben de tuinman, 'k hou 't netjes bij. Ik maai het gras per maand vier vijf zes keren, geloof mij heel dit raderwerk staat stil, wanneer mijn moede arm eens niet meer wil, Dan moet de hele troep misschien kreperen. Soms is het of ik angstig droom, want ik ben ook pedagoog en econoom. Ik ben de schouder om op uit te huilen, ik ben de keeper, ik vang alles op. En alle missers vallen op mijn kop. Nou, ik verzeker u, dan heb ik grote builen! Je staat verbaasd waar 'n mens nog tijd voor vind. Want, ik kreeg ook zo nu en dan een kind. Dan stond een ieder van 'geluk' te kwelen, en 'k pas 't weer in het programma in. Want ik werd de babysitter en de min. En iedere vrouw weet dit weer klaar te spelen. U hoort het wel: ik ben me goed bewust, van de verantwoordelijkheid, die op mij rust. Ik ben uniek, mijnheer en nimmer te vervangen. Achter beroep vul ik dus even in heel netjes: 'Manager van een gezin' In plaats van 'zonder' om mijn nek te hangen. van het agrarisch leven. Het geeft extra aspect aan je huwelijk. Je moet echt samen werken. Omdat de agrarische vrouw een 'duizendpoot' moet kunnen zijn (ze moet van alles kunnen aanpakken) is het voor jonge boeren soms moei lijk een vrouw te vinden. Maar als ze het aandurft, geeft het voldoening om samen een bedrijf te runnen. Vooral in deze tijd waarin de over heid het de boer op zoveel verschil lende manieren zo moeilijk maakt. C.J. de Jonge-Stols De leden van de agrarische commis sie verdiepen zich in onderwerpen die betrekking hebben op de positie van de agrarische vrouwen. In het kader hiervan organiseren zij studie dagen, cursussen en andere aktivi- teiten. Doordat voor enkele leden de tijd van aftreden is aangebroken, zoe ken wij vrouwen die hun plaats wil len innemen. Bent u een agrarische vrouw en lijkt het u leuk om in onze commissie te werken, dan willen wij graag met u in contact komen. U kunt vrijblijvend inlichtingen krij gen bij: Tanny Branderhorst-Lucas, Kleibergsestraat 8, 4266 GB Ee- then, tel. 04165-1319. Afd. Noord-Beveland 20 september: Middagje naar het western dorp El Passo in België. Ver trek om 14.00 uur vanaf de kade in Kortgene. Opgave: vóór 12 septem ber bij Annemarie, tel. 01107-1690 of Wilmar, tel. 01108-1986. Voor de grote avond in 1993 worden nog enkele toneelspelers m/v voor een toneelstuk of cabaret gezocht. Heb je zin geef je dan op bij een van de bovenstaande personen. De vrouw op het agrarisch bedrijf wordt geacht een duizendpoot te zijn. De Nederlandse fruitsector, voor driekwart gericht op de produktie van appels, moet haar exportoriën tatie versterken. Daartoe moet zij zich richten op de teelt en marke ting van gebloste appels van goede kwaliteit. De produktie van deze ap pelrassen met een rode blos vraagt veel kennis, een aspect waarin de Nederlanse fruitsector sterk is. Bij toepassing van deze strategie kan de Nederlandse appelproduktie zelfs nog groeien van momenteel 400.000 ton per jaar tot 500.000 ton. Dit schrijft de Rabobank in het rap port 'Visie op de internationele con currentiekracht in het fruit', dat in samenwerking met het Landbouw- Economisch Instituut is gemaakt. Het is raadzaam, aldus de Rabo bank, om stelselmatig te blijven zoe ken naar opvolgers van de Elstar en Jonagold, omdat ook de markt voor deze rassen op een gegeven ogen blik aan verzadiging toe is. Boven dien moet men de markt blijven onderzoeken op wijzigingen in con sumptiepatronen, in nieuwe distri butiemogelijkheden e.d. De firma S.A.J. van Winden en Zoon uit 's-Gravenzande is de honderdste deelnemer aan het project 'Planten- kweker als Keurmeester' van Bloe menveiling Holland. In februari dit jaar is de veiling met het zelfkeur project gestart. Het doel hiervan is, het dagelijks keuren van de produk- ten door de kwaliteitsdienst, te ver vangen door een steekproef. Alleen aanvoerders die hebben laten blijken hun produkten altijd volgens de aanvoervoorschriften te classifi ceren, mogen hun produkten aan voeren in dit zelfkeurproject. D.J. VAN DER HAVE B.V. 4420 AA KAPELLE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 19