Veel pootgoed zit al in de schuur Over enkele weken mais? FUTSEND... Bureaucratie naar goed Oosteuropees voorbeeld Telefoonnummer Brandweer Biedt samenwerking nog meer mogelijkheden voor de blijvers in de landbouw? Een groot gedeelte van het areaal pootgoed in WEST BRABANT ZUID zit inmiddels al in de schuur. Tussen de buien door is een begin gemaakt met het rooien van de Bintjes en op beperkte schaal met AM-rassen. De opbrengst valt met 15 tot 30 ton per hectare tegen. Veel oogstder- ving is te wijten aan de hevige re genval van begin juni. Handel in pootaardappelen is er mo menteel niet. Consumptietelers zijn terughoudend om voor de huidige- dagprijzen te kopen. Ook binnen de aardappelvermeerderaars zelf bestaat de nodige onzekerheid om trent het verdere prijsverloop. Aard appelen voor de fritesindustrie brengen de kostprijs niet op. Zaken doen voor de wat langere termijn is niet mogelijk. Met dit vooruitzicht gaat niemand poters kopen. Het uitgangsmateriaal voor de poot- goedteïers is aanmerkelijk hoger dan normaal. Klasse E moet nu mi nimaal 30 cent meer kosten dan A. In een jaar met een royaal aanbod is dat 15 cent. Naar klasse S is wel vraag maar het is niet te leveren. Voornamelijk in Groningen en Fries land vallen de poters tegen. Ba- sispootgoed komt in hoofdzaak van de noordelijke provincies. Vaste prij zen van S en SE zijn om deze reden erg variabel. Het ruimen van het tarwestro is dit jaar erg vlot verlopen. De meeste veehouders hebben prima kwaliteit stro in de schuur zitten. Alleen op de latere percelen op de kleigronden is vóór de regen het tarwestro blij ven liggen. Veehouders die vroeg gekocht hebben komen aanzienlijk goedkoper uit dan hun collega's die langer gewacht hebben. In het be gin van het seizoen ging het stro weg voor f 50 tot f 75 per ha, ongeperst. Twee weken later was ^dat opgelopen tot f 175,— per ha. Veel veehouders vragen zich af wat een akkerbouwer bezielt om voor zulke lage prijzen stro te verkopen. Alleen aan bemestingswaarde brengt het aanzienlijk meer op. Drijf- mest wordt er voor lage prijzen vol op aangeboden. Samen met stro is dit een ideale basis om volgend jaar een goede bouwvoor te hebben. Aan organisch materiaal ontbreekt het op veel percelen. Verschillende bedrijfsgenoten hebben thuis het werk laten liggen om een of twee weken op vakantie te gaan. Enkele ZLM-ers hebben de Olympische Spelen te Barcelona bezocht. Bij hun terugkomst ging het gesprek toch weer snel over de landbouw. 'Op het vlak van luxe zitten we hier op rozen', vertelden zij. 'Qua huis vesting oogt het in Nederland stuk ken beter. Op het technische vlak echter hebben onze zuiderburen de achterstand ver ingehaald. Of het nu akkerbouw of tuinbouw is, over al staat een veelbelovende oogst. Veel investeringen vinden er plaats in moderne bewaarplaatsen'. Vast staat wel dat Nederland op het ge bied van kwaliteit zijn voorsprong aan het verliezen is. In de nacht van 9 op 10 augustus trok een zwaar onweer over Nederland. Behalve voor flink wat (welko me) neerslag zorgde het ook voor schade. De totale schade in de agrarische sector bedraagt f 4 a f 5 miljoen, zo melden verzekeraars. De zeer vroege oogst die we in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN mochten binnenhalen is de afgelo pen week ruw onderbroken. Was er eerst sprake van een buitje, donder dagnacht kwam daar zo'n 30 mm bij. Ook de temperaturen zijn flink gezakt, daar kon wat af want het is bar heet geweest. Na een vochtige start in de gerst en het late gras is er in sneltreinvaart gedorst. Niet altijd letterlijk, want op veel plaatsen kwam legering in de tarwe voor en ook het groene stro kreeg soms de grootste combine klein. Als er echter een dag of tien doorgewerkt kan worden, is het enorm wat er aan de kant is. De op brengsten zijn vooral als gevolg van legering zeer wisselend, matig tot goed, met een aantal uitschieters naar boven. Vooral de nieuwe ras sen scoren goed, ondanks alles zijn we daar dan toch weer blij mee. Als er dit jaar massaal op deze nieuwe rassen wordt overgeschakeld zal er misschien al snel één door de mand vallen. Dat is al vaker gebeurd. Nog wel opvallend is het zomertarwe ras Minaret dat behalve een zeer lange zaaiperiode een goede opbrengst combineert met kwaliteit. Veel stro is reeds in de alom gebruikte grote pakken geperst, maar ook voor de restjes is nog wat goed weer nodig, het land is dan vrij voor bemesting, of het ondergezaaide gras kan wor den verzorgd. De dunne mest wordt nu vrij alge meen direct geïnjecteerd, wat stank betreft een hele verbetering. Ook voor de benutting is zo'n 'gratis' be werking goed. Hiervoor wordt overi gens wel degelijk een rekening voor geschreven. Echt gratis schijnt men de mest in de grensstreken aan te bieden, goed voor de concurrentie, maar toch oppassen geblazen met deze handel, de grond moet be mest, niet vervuild worden. On danks de verbeterde toepassing blijven de wisselende gehaltes en de grote massa een nadeel van de mest. Hoewel het een beetjp najaarsachtig begint te lijken staat er nog heel wat in de polder. Een beetje tarwe, nog veel olievlas, een gewas dat zijn tijd toch nodig heeft om af te rijpen, maar ook borage en veldbonen bij voorbeeld. De eerste bruine bonen liggen er al af, de prijs is iets verbe terd voor de nieuwe oogst maar nog wel te laag. Zo ook bij de uien, die staan er meestal goed voor, maar er worden weer zeer lage prijzen gebo den. Voor de rooigewassen was het water welkom, het was al behoorlijk droog in de grond. De aardappels moeten nog twee drie weken groeien. De cichorei lijkt er zeer goed voor te staan, bij de oogst moet nog blijken of deze beoorde ling terecht is. De bieten staan er goed bij, maar wel met alle tinten groen in het blad, erg donker waar er wellicht wat veel mest onder zit tot bijna geel wat waar er 'zuunig' is geweest. De campagne aankondi ging zal binnenkort wel in de bus vallen. De invulling van het bouwplan '93 is niet eenvoudig, de raaigrassen gaan door een diep dal wat prijs be treft, wie dit jaar nog erwten of ca- pucijners heeft gehad is door de zeer slechte kilo-opbrengsten zo langzamerhand wel genezen. De nieuwe gewassen hebben nog een klein areaal of moeten zich nog be wijzen. Niet eenvoudig dus, maar het meest vervelende is nog wel de onzekerheid over de invulling van het nieuwe landbouwbeleid. Op 27 augustus zullen voorlichters probe ren in een middag enige duidelijk heid te verschaffen voor de 3 CLO-leden in het gebied. Helaas zal over datgene wat ons misschien wel het meest tegenstaat, de braak, nog niet alles duidelijk zijn. Vooral de invulling van deze braak met een alternatief gewas is nog niet gere geld. Ook voor de veehouderij is nog niks bekend over de uitwerking. In Oost-Europa is de hele maat schappij vastgelopen in de bureau cratie, in West-Europa gaat men nu proberen of dit met de landbouw wil lukken. Nu ook in DE LANGSTRAAT de meeste burgers, buitenlui en zo hier en daar een enkele boer weer van vakantie terug keren, is het moment aangebroken om nog eens terug en vooruit te kijken. Als we terug kij ken, dan mogen we denk ik zeker niet klagen over het gedeelte van het groeiseizoen, wat we tot nu toe gehad hebben. Ondanks dat het weer soms wat grillig was, zowel in positieve als in negatieve zin, is er veel ruwvoer gegroeid wat in vrijwel alle gevallen goed gewonnen kon worden. Ook de graanoogst is voorspoedig verlopen, zeker enkele weken eerder dan vorig jaar, maar hier viel de op brengst van het stro op verschillen de plaatsen wél flink tegen. De fruitpluk is ook al begonnen en de verwachting is dat de opbrengst, die van de voorgaande jaren zeker te boven zal gaan. Kijken we terug naar het afgelopen vergaderseizoen, dan heeft het streekplan toch wel onevenredig veel aandacht ge vraagd, met als gevolg dat andere zaken soms wel eens wat naar de achtergrond verdrongen, maar zeker niet uit het oog verloren werden! Vooruitblikkend naar het nieuwe vergaderseizoen, zal de fusie tussen ZLM, GMVL en ULG, ook wel weer de nodige aandacht vragen. Hope lijk dat alles snel op een rij komt, zo dat we er met elkaar, dus ook met u, dit jaar nog een beslissing over kunnen nemen. Hoe belangrijk zo'n fusie ook mag zijn, door al deze besprekingen en vergaderingen, zou het andere werk, namelijk belangen behartiging voor boeren en tuinders wel eens in het gedrang kunnen ko men. Hoe eerder er daarom op dit punt dan ook duidelijkheid komt, hoe beter het is. Niet alleen blikken we vooruit naar het vergaderseizoen, maar ook het groeiseizoen is aan z'n nazomerse periode begonnen. Gezien de stand van het gewas, zou het me niet ver bazen als we over een enkele week de maishakselaar alweer op de ak kers aan het werk kunnen zien, ze ker op de zandgronden waar vroeg gezaaid is. In 'de klei' zal het nog wel even op zich laten wachten, hoewel ook hier het afrijpingsproces zo hier en daar al in gang gezet is. Over het algemeen is de mais in ons gebied snel en goed gegroeid, hoe wel er tussen de rassen onderling nog wel verschillen te zien zijn, hier bij hebben tijdstip van inzaai en bo demstructuur natuurlijk ook bijgedragen. Al met al is het te ho pen dat het gewas het tot het hak- selen toe overeind zal houden. In het artikel 'Vermijd onnodig ver branden van landbouwreststoffen' (ZLM-krant 7 augustus j.l.) stond een verkeerd telefoonnummer ver meld. Het nummer van de alarm centrale Regionale Brandweer is: 01184-21000. 3 Toen mij laatst een prijslijst van machines en tractoren onder ogen kwam, schrok ik toch wel van de enorme bedragen die daarvoor neergeteld moeten worden. De vraag kwam dan ook bij mij op: 'Hoe kunnen zulke bedragen op de gewone land bouwbedrijven nog rendabel ge maakt worden, mede gezien het aantal uren dat er met sommige machines gewerkt wordt'. Nu is het mij ook bekend dat op een machine afgeschreven kan worden en dat deze bedragen van de afschrijving kosten zijn en voor de belasting aftrekbaar. In de praktijk zie je vooral bij aard appelen en uien dat de daarvoor benodigde machines voor het poten, rooien en inschuren geza menlijk eigendom zijn van meer dere boeren. Bij suikerbieten zijn de rooimachines veelal eigen dom van de loonwerker en zijn er door de boeren oogstcombina- ties gevormd om de bieten in on derlinge samenwerking naar de stortplaats te vervoeren. Het oogsten van graan en graszaad gebeurt in veel gevallen door de loonwerkers, en zijn de combina ties van boeren die zelf een com bine bezitten gering. Wat Buitenstaander er zo over ver neemt voldoet de samenwerking met machines behoudens enkele uitzonderingen (ruzie op het menselijk vlak) goed. De kosten kunnen hierdoor worden ver laagd en arbeids-organisatorisch is een en ander beter rond te zetten. Toch vraag je je af in een tijd van grote wijzigingen in de maat schappij en niet in de laatste plaats in de landbouw, waarbij er niet veel anders overblijft dan zeer kritisch te zijn op de kosten, waarom er geen verdergaande samenwerkingen komen bijvoor beeld. Waarom op zoveel bedrij ven een 3-schaar- of een 4-schaarploeg met bijbehorende trekker, die zeer grote oppervlak tes kan bewerken, en zo zou je nog even door kunnen gaan. Dit moet toch goedkoper zijn als je zo een combinatie met 2 of 3 boeren aanschaft. Een mooi voorbeeld is dat een groep jonge boeren gezamenlijk de pootgoedteelt aanpakt met arbeid en machines en ken nis. Het is vooral de kennis die je van elkaar verkrijgt bij samen werking die van groot belang is. In de wereld van de glastuinders is de studieclub van zo veel be lang dat laatst iemand tegen me zei: 'De studieclub glastuinbouw is voor mij van zo een wezenlijk belang, dat wanneer ik uit het Westland zou moeten verkas sen, er voldoende collega's mee moeten gaan naar een gebied als Zeeland en als dat niet gebeurt dan ga ik naar een gebied waar ik kan aansluiten bij een goede studieclub, doodgewoon omdat je de samenwerking (brood) no dig hebt'. Als Buitenstaander vraag je je dan ook wel eens af: 'Biedt sa menwerking ook op onze bedrij ven toch nog meer perspectieven dan we denken, bijvoorbeeld bij het betrekken van nieuwe teelten in het bouw plan. Kan ook dat nog meer ge zamenlijk, met arbeid, met machines, met kennis, met erva ring, met afzet en met grond. En met dit laatste bedoelt Bui tenstaander dan dat bijvoorbeeld vijf boeren gezamenlijk een nieu we intensieve teelt oppakken, re kening houdend met de grondsoort en naar welk gewas de interesse van de vijf uitgaat, en uiteraard ook rekening hou dend met arbeidsverdeling, risi cospreiding en kostenverlaging. De nieuwe wegen zult u geza menlijk moeten traceren en aan leggen. Buitenstaander

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8