Nieuws Vander Have gaat veldproeven DNA mogelijk naar België verplaatsen Brochure 'Kennis maken' belicht kennisnetwerk Dierenpark ziet handel in mest olifanten Slotmanifestatie Floriade Schoonspuiten asbestplaten gevaarlijk voor gezondheid Jonge bevers in de Biesbosch Kuifje in Den Haag Subsidie AOC Rapport 'Stikstof in balans' Kweekbedrijf VanderHave over weegt verplaatsing naar België van het biotechnologie-onderzoek bui ten de kas, nadat vorige week het proefveld met 'genetisch gemanipu leerde' mais bij Rilland werd ver nield. "Verplaatsing naar België is een voor de hand liggende optie," aldus onderzoek-directeur Cees Noome. Ook vorig jaar vernielde een actie groep het maisproefveld met re combinant DNA-planten van VanderHava De groep noemde zich toen nog 'De Razende Rooiers', nu verschuilt men zich achter de naam 'De Vurige Virussen'. In een persbe richt noemt VanderHave het vrijwel zeker dat eventuele toekomstige proefvelden wederom vernield zul len worden. Mede gezien de om slachtige en tijdrovende vergunningprocedures sluit het be drijf op voorhand niet uit dat de veldproeven in Nederland opge schort zullen worden. Volgens de heer Noome ligt verplaatsing naar België het meest voor de hand. In dit land zijn al ruim 50 veldproeven met genetisch gemodificeerde plan ten gehouden. De onderzoek-directeur zou vertrek van dit deel van het veldonderzoek uit Nederland overigens ten zeerste betreuren. Hij vindt dat het gewoon mogelijk moet zijn de proeven in Ne derland te doen, temeer daar er on der de bevolking breed begrip voor bestaat. Het gaat er immers om planten zo goed mogelijk resistent te maken tegen ziekten en plagen, waardoor het gebruik van chemi sche middelen in de land- en tuin bouw teruggebracht kan worden. De enige manier om verplaatsing van de proeven nog te voorkomen lijkt het in de toekomst gaan beveili gen van de betreffende proefvelden Onderzoeksleider van VanderHave maisveld (foto Willem Mieras). met hekken, schijnwerpers en der gelijke, maar daar is Noome abso luut geen voorstander van. "We zijn altijd heel open geweest met de veldproeven, en dat willen we ook blijven. Het zou ook een verkeerde indruk wekken, net alsof we met heel enge dingen bezig zijn." De mais op het vernielde proefveld was resistent gemaakt tegen het herbicide Basta. Door de vernieling weet VanderHave na twee jaar nog steeds niet hoe het gewas zich ont wikkelt na een bespuiting met dit middel. Door de achterstand in on derzoek zegt het bedrijf enkele mil joenen guldens schade te lijden. In de veldproef waren ook suikerbie ten opgenomen die resistent zijn ge maakt tegen de virusziekten vergelingsziekte en Rhizomanie, als mede tegen een herbicide. Deze sui kerbieten, evenals koolzaadplanten die van 'merkergenen' waren voor zien, zijn onbeschadigd gebleven. Theo Saat toont het vernielde Als afsluiting van de Floriade vindt op 9 oktober a.s. van 9.30 tot 12.15 uur een slotmanifestatie plaats, ge organiseerd door de werkgroep 'Vrouw en Floriade' in samenspraak met de Centrale van Plattelands vrouwenorganisaties en de 3 CLO. Minister Bukman van Landbouw houdt om 9.30 uur een openings woord over het thema emancipatie beleid op papier en nu in de praktijk. Vervolgens houdt Legien Kromkamp een inleiding over beeldvorming in de agrarische sector. Na de pauze staat de discussie producent consument op het programma, waarna het theaterstuk 'platteland en sociale vernieuwing' de mani festatie afsluit. De middag van 9 ok tober is de laatste mogelijkheid een bezoek aan de Floriade te brengen. Aanmelding Is uw belangstelling gewekt? Pro beer individueel of met uw afdeling in te schrijven voor deze happening. U kunt dit doen door f 10,— per persoon te storten op gironummer 390228 van 'Vrouw en Floriade' te Delft. Hierbij dient u duidelijk uw naam en adres te vermelden onder de rubriek mededelingen. De in schrijving is beperkt en geschiedt naar volgorde van betaling. Te zijner tijd ontvangt u een bewijs van in schrijving. In dit bedrag is niet de toegangsprijs tot het Floriadeterrein verwerkt. Ook dient u schriftelijk of telefonisch uw naam en adres op te geven bij het volgende adres: VES, Westvest 139, 2611 AZ Delft, (015)121014. Wanneer u zich per groep opgeeft, vermeld dan schrif telijk of telefonisch de naam en het adres per individuele deelnemer. Het schoonmaken van asbestplaten gebeurt vaak op ondeskundige wij ze, waardoor er risico's voor de ge zondheid ontstaan. In Noord-Brabant komen bij onder meer de Arbeidsinspectie steeds vaker meldingen binnen van asbest- vervuiling door het schoonspuiten van asbesthoudende golfplaten. Wanneer asbest golfplaten met een hoge-drukreiniger worden afgespo- ten laat een deel van de asbest los. De -asbestdeeltjes worden als ve zeltjes door de wind verspreid. Ze kunnen tot op vele honderden me ters een risico vormen voor de men sen die ze inademen. Het reinigen van golfplaten gebeurt door schoonmaakbedrijven soms op ondeskundige wijze. Wanneer zij golfplaten met een hogedruk- reiniger schoonmaken, overtreden zij de Arbo-wet. Ook het gebruik van borstels, staalborstels, schuur papier en andere technieken die as bestdeeltjes losmaken, kan niet worden toegestaan, tenzij de werk nemers adequaat zijn beschermd en er geen verspreiding plaatsvindt naar de omgeving. De Arbeidsinspectie en de politie controleren scherp op overtredin gen. Een bedrijf dat het reinigen van golfplaten zonder voldoende voor zorg uitvoert, wordt door Justitie streng aangepakt. De maximale straf is 12 jaar gevangenisstraf. Ge constateerd is ook dat particulieren, die over een hogedruk-spuit be schikken, zelf golfplaten reinigen. Ook zij kunnen hiervoor worden aangepakt. De kosten voor het opruimen van dit soort asbestvervuiling kunnen oplopen tot vele tienduizenden gul dens. Daarbij moeten namelijk spe ciale veiligheidsmaatregelen in acht worden genomen. In principe zijn zowel de opdrachtgever als degene die de reiniging uitvoert, aansprake lijk voor de kosten van het opruimen. Asbesthoudende materialen leveren geen risico op voor de gezondheid, zolang het materiaal in goede condi tie verkeert, en zolang er geen spra ke is van het bewerken van het materiaal. De beverstand in de Biesbosch heeft een flinke uitbreiding onder gaan. Medio juli zijn er drie jonge bevertjes gesignaleerd in twee be vergezinnen en gezien het gedrag van andere bevers zijn er vermoede lijk bij nog meer paren jongen gebo ren. In de afgelopen drie jaar is de geboorte van slechts vier jongen vastgesteld. Vandaar dat Staatsbos beheer zeer verheugd is over deze geboorten. In totaal zijn er nu ca. 33 bevers in de Biesbosch. Hoeveel beverjongen er in totaal ge boren zijn is nog niet duidelijk. De bevers vertonen zich pas tegen de De brochure 'Kennis maken' be schrijft het agrarisch kennisnetwerk in Nederland. Het doel van de bro chure is buitenlanders en Nederlan ders een duidelijke indruk te geven van de structuur en het functione ren van het kennisnetwerk in de Ne derlandse land- en tuinbouw. In de brochure wordt onder het agrarisch kennisnetwerk verstaan het geheel van personen en instel lingen in het agrarisch bedrijfsleven, de landbouwvoorlichting, het land bouwonderwijs en het landbouw kundig onderzoek. Deze personen en instellingen ontwikkelen en ver spreiden kennis en informatie ten behoeve van de agrarische sector. De brochure geeft hiervan een dui delijk overzicht. Bovendien geeft de brochure op een overzichtelijke ma nier weer hoe deze personen en in stellingen met elkaar samen werken. Het laatste hoofdstuk van de brochure gaat in op ontwikkelin gen die momenteel plaatsvinden in het kennisnetwerk en de conse quenties daarvan voor de toekomst. 'Kennis maken' is een informatief boekwerkje van ruim 40 pagina's en is voorzien van een aantal on dersteunende illustraties. De bro chure is verschenen in de Nederlandse en Engelse taal. Het is de bedoeling een Franse en Duitse versie van de brochure in het najaar van 1992 te laten verschijnen. De totstandkoming van 'Kennis maken' is een gezamenlijk project van de Di recties Wetenschap en Technologie, Landbouwonderwijs, Veehouderij en Zuivel, en Akker- en Tuinbouw van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De uitvoe ring van het project was voor een groot deel in handen van de Infor matie en Kennis Centra van de Di recties Veehouderij en Zuivel en Akker- en Tuinbouw. 'Kennis maken' is te verkrijgen door een bedrag van f 15,— over te ma ken op postrekeningnummer 431939 t.n.v. IKC-Veehouderij, Post bus 482, 6710 BL Ede. Voor meer inl. tel. 08380-71419. schemering en dan is het erg moei lijk om te zien of en hoeveel jongen er precies zijn. De bevers zijn in de Biesbosch bij wijze van experiment. Al sinds de start van het experiment in 1988 worden de dieren nauwkeurig ge volgd. Zo blijkt een beverfamilie in de winter gemiddeld 7,3 km oever lengte te bewonen, waarvan 2,8 km begroeid met bomen. Het proefge bied lijkt dan ook groot genoeg om een volledige populatie bevers te herbergen. Daarnaast blijkt dat in het eerste jaar na uitzetten 30% van de nieuw aangekomen bevers sterft. Naar verhouding is dat hoog. Kuifje in Den Haag. Dit is geen nieuw stripverhaal over 's we relds beroemdste reporter, maar een van tienduizenden begonia's gemaakt mozaïek van de stripfiguur op het Plein in Den Haag. Net als Kuifje zelf wordt zijn beeltenis door onze zuiderburen vervaardigd. Het mozaïek meet maar liefst 35 bij 35 meter en wordt op vrijdag 28 augustus door de Belgische minister van Landbouw, de heer A. Bourgeois aan burge meester A.J.E. Havermans van Den Haag aangeboden. Het kunstwerk wordt gemaakt ter gelegenheid van het Belgische festival op de Floriade. Het leggen van reuzentapijten van begonia's is een typisch Belgische traditie en speciali teit. In de loop der jaren heb ben de Belgen met begoniatapijten de mooiste pleinen van Europa opgesierd. Het Noorder Dierenpark in Emmen is een handel begonnen in mest van olifanten. Uit analyses is gebleken dat de mest van deze diersoort be ter van samenstelling is dan koe mest. Het is rijker aan mineralen en vrij van hormonen en zware metalen. Uit proeven is gebleken dat het een uitstekende mest is voor planten en bloemen. De dieren krijgen immers uitgekiend voer, met een uitgebreide mineralensamenstelling. De mest wordt in emmers van 5 kg verkocht tegen een prijs van f 7,50. Ze heeft een goede aftrek van particu lieren die de dierentuin bezoeken. Een rijksdaalder hiervan gaat in een pot die bedoeld is om de bescher ming van wilde olifanten mee te steunen. De boeren en de gemeente Het Agrarisch Opleidingscentrum (AOC) Zeeland en omstreken te Goes krijgt van de provincie voor de tweede keer een subsidie van vijf tigduizend gulden voor de bouw van een kas. Een hogere subsidie was noodzakelijk omdat milieutechnische eisen de bouw duurder maakten dan aanvankelijk was voorzien. Het is de bedoeling dat de kas, met een grootte van 672 m2 tegelijk klaar is met de nieuwbouw van de school. Met het beschikbaar zijn van een kas kan de school in het opleidingsprogramma gericht inspe len op het vergroten van kennis ten behoeve van de glastuinbouw. Behalve dat de kas beschikbaar is voor het onderwijs aan leerlingen van de school, gaat men de kas ook gebruiken voor voorlichtingsactivi teiten en demonstraties voor akker en tuinbouwers. Emmen die de mest tot nu toe kre gen hebben het nakijken. De directie van de dierentuin gaat haar handel in mest van uitheemse die ren mogelijk nog verder uitbreiden. On derzocht wordt of er ook handel zit in mest van tijgers en neushoorns. J. Wierenga Het Landbouwschap heeft begin deze maand het rapport 'Stikstof in balans' uitgebracht. Hierin is de ba sis gelegd waarop in onderling over leg met de overheid gekomen kan worden tot een convenant. Het gaat erom de stikstofbenutting in de land- en tuinbouw te verbete ren, zodat er minder in het milieu verdwijnt. In het rapport worden per sector stikstofplannen gepresen teerd. Deze plannen geven aan wel ke maatregelen de sectoren rundveehouderij, intensieve veehou derij, akkerbouw, vollegrondsgroen- teteelt, bloembollen en boomteelt in de periode tot 1995 (de looptijd van het rapport) bereid zijn te nemen aanvullend op het al bestaande be leid. Uitgaande van de gebruikte hoeveelheid stikstof in 1985/1986 kan hiermee het gebruik in 1995 met 25 procent teruggebracht wor den, en in 2000 met 31 procent. Hierbij is het effect van het bijhou den van een mineralenboekhouding niet meegenomen, omdat dit moei lijk in te schatten is. In het rapport staat dat bij de verde re uitwerking om te komen tot een convenant, met de overheid afspra ken moeten worden gemaakt over de te stellen tussendoelstellingen, de uitvoering en met welke instru menten de doelstelling moet wor den gehaald.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7