'Bij verlenen droogtesteun noorden gaan wij ook schadevergoeding claimen' Trends saldi akkerbouw lopen per gewas uiteen VOL IN HET LICHT Grote schadeposten in Zuidwesten door wateroverlast in juni Oud-secretaris produktschap overleden W 6 Het weer heeft dit jaar enorme te genstrijdigheden laten zien. In het Noordoosten verdrogen de gewas sen, terwijl in het Zuidwesten al ver scheidene malen de regenmeter is overgelopen. Verdrogingsschade heeft plaatselijk zulke ernstige vor men aangenomen dat een beroep gedaan is op de overheidssteun. Dat gaat verschillende akkerbou wers in Brabant en Zeeland weer te ver. Zij hebben juist veel oogstder- ving opgelopen door wateroverlast. De gebroeders Janus, Jan en Arnold Mouwen uit Roosendaal schatten de totale schade door hevige regen val voor hun bedrijf op f 90.000,—. 'Van de 12 ha aardappelen die we hebben komt van 4 ha amper 10 ton af. Gemiddeld zal het bij 25 ton per ha ophouden. Bij de kwaliteit plaat sen we dan nog vraagtekens. Meer dan 40 ton per ha zullen de 10 ha suikerbieten niet geven, 4 ha sper ziebonen, die daags voor de giganti sche bui van 125 mm zijn gezaaid, zijn weggespoeld. Verder hebben de 6 ha zaaierwten aanmerkelijk min der opgebracht'. De Roosendaalse akkerbouwers vin den het onrechtvaardig dat collega's uit Noord- en Oost-Nederland even tueel voor een tegemoetkoming van de overheid in aanmerking komen. 'Of je nu schade hebt door droogte of wateroverlast maakt in principe niets uit. In allebei de gevallen is er sprake van een calamiteit die je niet in de hand hebt. Een tekortkoming in ons belastingstelsel is dat je voor dit soort stroppen niet kunt reserve ren. Bij het industriële bedrijfsleven is dat wel het geval'. Akkerbouwer Jan Akkermans uit St. Annaland is het met de gebroeders Mouwen eens. 'De jaarlijks dalende prijzen voor onze produkten laten geen tegenvallers meer toe. Weers invloeden vallen normaal gespro ken onder het ondernemersrisico. We zijn nu op een punt belandt dat we dat zelf niet meer kunnen aan vullen'. Akkermans verwacht dat zijn aard appels geen 20 ton meer zullen geven. 'Misschien zelfs geen 15 ton. Daar is teveel water voor geval len. Op Tholen zijn veel akkerbou wers zwaar gedupeerd. Je kunt niet meer spreken van plaatselijk. Nu het Zuidwesten op grote schaal getrof fen is komt de vraag naar boven of een verzoek om overheidssteun wenselijk is. Temeer daar aardappel telers in Oost-Nederland dat wel hebben gedaan. Als hun verzoek ge honoreerd wordt zal dat voor ons frustrerend werken'. Bedrijfsrisico? Jan Geluk, voorzitter van de ZLM akkerbouwcommissie, onderstreept het gegeven dat veel Zuid-Westelijke akkerbouwers, door wateroverlast, tot tienduizenden guldens schade hebben opgelopen. 'In ons hart gaan we er nog vanuit dat zoiets onder het bedrijfsrisico valt. Anno 1992 kan een akkerbouwer dat niet meer dragen. Als een vergoeding voor droogteschade kansen biedt dan komen we zeker in actie'. Geluk verwacht overigens weinig van directe steun. Wel vindt hij dat er gekeken moet worden naar mo gelijkheden voor de toekomst. 'Te gen hagel kan men zich verzekeren. Misschien dat we ook bij extreme wateroverlast in die richting moeten gaan kijken. Het heeft in ieder geval onze aandacht'. J.v.T. De trends in de saldi van de ver schillende akkerbouwgewassen lo pen uiteen. Dat blijkt uit een publikatie van het LEI met geactuali seerde gegevens over de akker- bouwsaldi. Saldi vormen voor akkerbouwers belangrijke gegevens bij de vaststel ling van het bouwplan. Saldi per ha akkerbouwgewas resulteren als de opbrengsten worden verminderd met de toegerekende kosten. Deze omvatten onder andere de kosten van zaaizaad, pootgoed, meststof fen, gewasbeschermingsmiddelen en werk door derden. Omdat de saldi per ha gewas jaar lijks fluctueren zijn naast de werke- De oud-secretaris van het Produkt schap voor Siergewassen, de heer C.G. Bol, is op 10 augustus j.l. op 62-jarige leeftijd overleden. Hij was ruim 35 jaar in dienst van het pro duktschap, waar hij onder meer op de afdelingen Marktonderzoek en Produktie en Handel werkte. In 1984 volgde zijn benoeming tot se cretaris. Deze functie heeft hij door ziekte slechts een jaar kunnen uit oefenen. De heer Bol had vanuit zijn functie zitting in der AIPH, de internationale organisatie van tuinbouwproducen- ten. Verder was hij actief in COPA, de bond van boeren en tuinders in de EG. Dr. ir. J.J. Neeteson waarnemend directeur IB-DLO Dr. ir. J.J. Neeteson is benoemd tot waarnemend directeur van het DLO- Instituut voor Bodemvruchtbaarheid (IB-DLO) te Haren. De huidige direc teur, dr.ir. K. Harmsen zal met in gang van 1 augustus het instituut verlaten. Deze heeft een leidingge vende functie aanvaart bij een Insti tuut in India. De heer Neeteson in 1981 bij het IB- DLO in dienst getreden. Sinds 1990 vervult hij de functie van hoofd van de afdeling Bemesting en Plante- voeding en sinds 1991 tevens de functie van plaatsvervangend- directeur. Hij blijft waarnemend di recteur tot de samenvoeging van de PLO-instituten IB en CABO heeft plaatsgevonden. Algemeen directeur Bloemenbureau Holland Drs.ing. H.J.L. Ridderbos is be noemd tot algemeen directeur van het Bloemenbureau Holland te Leiden. lijk gerealiseerde saldi van de afzonderlijke jaren (1978/79 tot 1990/91) vijfjaarlijkse voortschrij dende gemiddelden berekend. Naast landelijke cijfers zijn ook regi onale saldi opgenomen. De gege vens zijn afkomstig uit het LEI-boekhoudnet waarin circa 300 akkerbouwbedrijven vertegenwoor digd zijn. Naast de belangrijkste akkerbouw gewassen (granen, aardappelen, bieten, uien, handelszaden, erwten en conserven peulvruchten) zijn ook enkele akkerbouwmatige groenten opgenomen (winterpeen, waspeen, witlofwortelen, knolselderij en spruitkool). De kg-opbrengsten blijken in het al gemeen toe te nemen. Door de da lende graanprijzen is het saldo van dit gewas echter duidelijk teruggelo pen. Het saldo van de consumptie aardappelen heeft zich hersteld terwijl dat van pootaardappelen zich ondanks de areaalsuitbreiding posi tief heeft ontwikkeld. Het saldo van fabrieksaardappelen is stabiel geble ven en dat van suikerbieten is gestegen. Nieuwe PR-functie bloemenveiling E. Bentvelsen (22) is 13 juli in dienst getreden bij Bloemenveiling Holland als medewerkster Public Relations. Zij heeft dit jaar haar studie Com municatie afgerond aan de Hoge school voor Economie Management in Utrecht. Binnen de afdeling PR vervult zij een nieuwe functie, die vooral bestaat uit het deelnemen aan projectteams binnen de veiling. Coördinator merkvlees Per 1 september treedt M. van der Lee als coördinator in dienst bij de Stichting Kwaliteitsbevordering Merkvlees. Deze stichting heeft tot doel het bevorderen van de verkoop van merkvlees in het algemeen en die van Boeuf Blonde d'Aquitaine in het bijzonder. De heer van der Lee is sinds 1986 werkzaam bij het Voor lichtingsbureau Vlees te Rijswijk. Gezondheidsdienst Boxtel Drs. A. Emmerzaal is per 1 augustus j.l. benoemd tot hoofd van de afde ling rundveegezondheidszorg van de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in Zuid-Nederland te Boxtel. Doordat drs. A. Wertenbroek per 1 oktober a.s. gebruik maakt van de V.U.T.-regeling is ook op die plaats een vacature ontstaan. Deze vaca ture zal, na een inwerkperiode van twee maanden, worden ingevuld door drs. R. Huijbers. Het afgelopen weekend waren in West Zeeuws-Vlaanderen de boerderijen langs een bepaalde route tus sen tien en twaalf uur 's avonds vol in het licht gezet. Met deze actie wilden de landbouworganisaties en de Vekabo eens extra de aandacht vestigen op de fraaie boerderijen. Ook het komend weekend (20 en 21 augustus) zijn de boerderijen langs de route 's avonds verlicht. De verlichte route is met pijlen aan gegeven en voert door onder meer Cadzand, Retranchement en Zuidzande. Op de foto de feeëriek verlich te boerderij van de familie De Hu/lu te Zuidzande (foto Camile Schelstraete). De gebroeders Janus en Arnold Mouwen uit Roosendaal. Door hevi ge regenval in de nacht van 3 op 4 juni hebben zij, naar nu blijkt, een schade van naar schatting f 90.000,— opgelopen DJ. VAN DER HAVE B.V. 4420 AA KAPELLE Tel. 01102-47911*

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6