Vakantiewerk en studiefinanciering Uitstel besluit overige organische meststoffen Berekening per computer De vernieuwing van het erfrecht Accountantsunie ZLM Biogrond Beleggingsfonds verder gegroeid Pootaardappelbedrijf Mieras stoot teelt op huurgrond af Uitbreidingen bloemenveiling VBA Sociaal Voorlichting Er zijn in Nederland veel scholieren die in de vakantie graag een zak centje bijverdienen. Dit kan echter gevolgen hebben voor de studiefi nanciering. Verdient deze scholier namelijk meer dan gemiddeld f 670,— per maand dan vindt er een korting plaats. Als meer dan alleen de basisbeurs wordt ontvangen, dan is de volgor de van korting: - eerst op de basisbeurs - dan op de aanvullende beurs - vervolgens op de rentedragende lening. OV-studentenkaart Het kan zijn dat de scholier zoveel verdient dat de gehele studiefinan ciering gekort wordt. Tijdens deze periode vervalt zelfs het recht op de OV-studentenkaart (deze moet dan dus ingeleverd worden! Doorwerkende korting Het kan zijn dat in een bepaalde maand of periode een zo hoog inko men wordt behaald dat bijv. in één maand de gehele studiefinanciering wordt gekort en dat er zelfs nog in komen 'overblijft'. Dit nog te korten inkomen wordt automatisch gekort op de volgende maand te ontvan gen studiefinanciering. Dit systeem kan het gehele kalenderjaar blijven doorwerken (zelfs met terugwerken de kracht tot aan de laatste maand waarin studiefinanciering werd ver kregen). Rekenvoorbeeld korting vrije bedrag 1. Bij de Informatiebank gaat men er standaard vanuit dat de nevenin komsten van scholieren onregelma tig zijn (bijv. door vakantiewerk). In dat geval behoeft u uw inkomsten alleen door te geven zodra deze bo ven de f 670,— per maand komen te liggen. Er wordt dan uitgegaan van een totaal kortingsbedrag van 12 x f 670,— f 8.040,— per jaar. Het totale kortingsvrijebedrag wordt dan in 1 keer (per jaar) ver bruikt. 2. Wordt er vrijwel iedere maand In het eerste halfjaar van 1992 is het ingelegd vermogen van Biogrond Beleggingsfonds met 8% gestegen. Biogrond belegt in de landbouwgron den, waarop aansluitend biologische landbouw wordt toegestaan. In de ver slagperiode is het areaal landbouw grond meer dan verdubbeld tot ruim 161 hectare. Sinds kort geeft het fonds ook aan delen op naam uit. Daarmee wil Bio grond tegemoet komen aan de wensen van de belegger die met een klein bedrag wil deelnemen maar daarvoor geen effecten-depot wil aanhouden vanwege de relatief hoge kosten. Zowel de intrinsieke waarde als de winst per aandeel zijn stabiel geble ven. Dat is ook de verwachting voor het komende halfjaar. Pootaardappelbedrijf Mieras en Zo nen B.V. te Axel beëindigt met in gang van volgend seizoen de eigen teelt van pootgoed op 240 ha - al leen in Zeeuws-Vlaanderen - ge huurd land. De handelsactiviteiten gaan op de oude voet voort. Bij de Bloemenveiling Aalsmeer zijn op 3 augustus twee (vernieuwde) bedrijfsonderdelen geopend. Het bemiddelingsbureau (BB-Aalsmeer) werd na een ingrijpende renovatie weer in gebruik genomen en de uit bloeiruimte verhuisde naar een nieu we, grotere locatie Met de renovatie en verhuizing van het BB-Aalsmeer en de uitbloeiruim te was in totaal een bedrag gemoeid van circa f 2,7 miljoen. Een door een onafhankelijk bureau ver richt onderzoek heeft aangetoond dat de teelt op gehuurd land, zoals dat vele decennia lang door Mieras is gedaan, niet langer rendabel is. Dit heeft o.a. te maken met de hoge huurprijs voor grond (via jaarcon tracten), en het feit dat alle teelt werkzaamheden door derden moeten worden gedaan. Daarom heeft het bedrijf besloten de bakens te verzetten en een vergaande reor ganisatie door te voeren. Voorlopig richt het bedrijf zich geheel op de handel. Het beschikt over opslag ruimtevoor 10.000 ton aardappelen, waarvan 4.500 ton in mechanische koeling. Niet uitgesloten is dat (een deel van) de opslag in de toekomst voor andere doeleinden wordt aan gewend. Mieras heeft met de zes perso neelsleden een afvloeiingsregeling getroffen. Voor zuiveringsslib, compost en zwarte grond De ministers van Landbouw en van VROM hebben besloten het Besluit kwaliteit en gebruik overige organi sche meststoffen (BOOM), waarvan de inwerkingtreding per 1 septem ber a.s. was voorzien, vooralsnog niet in werking te doen treden. De Tweede Kamer stelt er prijs op eerst een goed inzicht te verkrijgen in de commentaren op het besluit van de geraadpleegde instanties. In verband met EG-rechtelijke verplich tingen dient het besluit overigens wel binnen afzienbare tijd in wer king te treden. Het BOOM gaat producenten, be en verwerkers, gebruikers van en handelaren in zuiveringsslib, com post en zwarte grond verplichten tot het bijhouden van een register van de betrokken meststoffen. Verder moeten bij de verhandeling afleve- ringsbewijzen worden opgemaakt. Ook bevat het BOOM bepalingen over het bemonsteren en analyseren van zuiveringsslib, compost en zwarte grond. Voorafgaand aan het gebruik van zuiveringsslib op een bepaald perceel moet bovendien bo dembemonstering plaatsvinden. Voor deze bemonstering en analyse is de Regeling bemonstering en ana lyse overige organische meststoffen vastgesteld. Deze regeling is gekop peld aan het BOOM. Beide regelin gen zullen gelijktijdig in werking treden. meer dan f 670,— verdiend, dan kan het gunstiger zijn om de maxi male korting van f 670,— per maand toe te passen. Het kortings vrije bedrag wordt dan per maand verbruikt. Het voorgaande wordt met een voorbeeld verduidelijkt. Uitgangspunt: Een scholier ontvangt iedere maand f 275,— studiefinanciering. Er wordt echter per maand f 800,— bijverdiend. Ad 1. In totaal wordt er per jaar 12 x f 800,— f 9.600,— bijver diend. Het kortingsbedrag is f 8.040,—. Het 'teveel' verdiende is f 9.600,— min f 8.040,— f 1.560,—. De studiefinanciering is f 275,— per maand. Het gevolg is dat er studiefinanciering ingehou den worden over 6,3 maanden (13 min f 1.560,- f 275,-). Over het gehele jaar bezien stopt de verrekening in de maand juli, in deze maand houdt de scholier nog een klein bedrag aan studiefinanciering over. Het gevolg hiervan is dat de scholier na juli geen studiefinancie ring meer krijgt en de OV- studentenkaart aan het begin van augustus ingeleverd moet hebben. Ad 2. Indien er gekozen wordt om elke maand afzonderlijk f 670,— kortingvrij te laten, ziet het plaatje er als volgt uit. Er wordt iedere maand (f 800,- min f 670,-) f 130,— gekort. Iedere maand blijft er dus f 275,— min f 130,— f 145,— over aan studiefinancie ring. Tevens mag het gehele jaar de OV-studentenkaart behouden worden. Van belang is dus dat per situatie een berekening gemaakt wordt, wat voor het bijverdienen per situatie het meest voordelig is. Geld terug na afloop vakantiewerk Indien een vakantiewerker particu lier verzekerd is tegen ziektekosten dan wordt er tijdens het vakantie werk dubbel premie betaald. Name lijk de premie voor de particuliere ziektekostenverzekering en de zie kenfondspremie (ingehouden op het loon). Hiervoor kan na afloop van het vakantiewerk een vergoeding verkregen worden, indien men zich binnen 6 maanden na het vakantie werk meld bij het ziekenfonds. Het is ook mogelijk om de betaalde loonheffing belasting en premies volksverzekering) terug te krijgen. Hiervoor gelden o.a. de volgende eisen: - in 1992 mag er in totaal f 5.225,— bruto verdiend zijn - tevens moet er tenminste f 319,— aan loonheffing be taald zijn Tot en met 31 december 1995 bestaat hiervoor de mogelijkheid om bij de belastingdienst het hiervoor bestemde T-biljet in te leveren. M.J. Meijers Door het SEV-team van de ZLM is een computerprogramma ontwikkeld, waarmee het mogelijk is om snel te berekenen wat de gevolgen zijn van het akkoord van MacSharry. Dit programma is gebaseerd op saldobereke ningen. Via de berekening is het mogelijk om na te gaan wat de inkomensgevolgen zijn ten aanzien van het volgend jaar. Daarnaast kan nagegaan worden of een teler uit financieel oogpunt het beste kan opteren voor kleine of grote producent. Verder wordt bepaald het eventueel te braken areaal en van welk gewas het beste minder ha's geteeld kunnen worden indien men aan de braakverplichting moet voldoen. Bovenstaande geldt voor de huidige situatie. Het is eveneens mogelijk om de gevolgen van veranderingen in de samenstelling van het bouwplan door te rekenen. Dit is echter beperkt tot gewassen welke onder het regime van MacSharry vallen. Indien u van deze diensten gebruik wilt maken dan is het mogelijk om met de SEV contact op te nemen. Het is wel belangrijk om zoveel mogelijk uw eigen gegevens te verwerken. Zijn uw gegevens niet bekend dan wordt er met gemiddelden gewerkt. De gegevens die opgegeven moeten worden zijn: de oppervlakten van de MacSharry-gewassen saldoberekening van uw MacSharry-gewassen - kg-opbrengsten - te verwachten prijzen - toegerekende kosten - loonwerk - klei- of overig gebied Zoals reeds is aangegeven wordt er met gemiddelden gewerkt, indien uw eigen gegevens niet bekend zijn. Het is ook mogelijk om tijdens de komende voorlichtingsbijeenkomsten u aan te melden (zie voorpagina). J.A.M. Withagen Op 1 januari 1992 is een groot deel van het nieuw burgerlijk wetboek (NBW) in werking getreden. De in deling van het NBW bestaat uit ver schillende Boeken genummerd 1 tot en met 9. De Boeken 1 en 2 waren reeds in 1970 resp. 1976 ingevoerd en daar zijn nu bijgekomen de Boe ken 3 - 5 - 6 en 7. In dit rijtje ont breekt dus Boek 4 waarin het erfrecht een plaats moet krijgen. De reden van dit ontbreken is dat de betreffende tekst van de wet nog niet vaststaat. Niet dat daaraan niet is en wordt gewerkt, maar veeleer omdat over de feitelijke inhoud geen overeenstemming bestaat. Omdat ook na veel overleg die over eenstemming (nog) niet kon worden bereikt, heeft men besloten de in voering van de andere boeken op 1 januari 1992 door te laten gaan en niet te wachten op boek 4. De stand van zaken is op dit mo ment aldus. Er is een wetsontwerp nr. 17141 voorbereid door de com missie Erfrecht uit het notariaat. Dit ontwerp heeft nadrukkelijk weer stand opgeroepen bij een gezagheb bende professor te weten prof.mr. M.J.A. van Mourik die het op onder delen per se niet eens is met het ontwerp. Nadat bleek dat zijn visie onvoldoende in het wetsontwerp tot uitdrukking kwam, heeft hij een nieuw ontwerp gemaakt. Nadat ook prof.mr. E.A.A. Luijten een eigen wetsontwerp heeft gemaakt bete kent dit dat er nu drie ontwerpen beschikbaar zijn waarover de vakge noten zich weliswaar (diep) buigen maar nog geen keus uit kunnen maken. Zonder andere geschillen tekort te doen is een belangrijk onderwerp van discussie de positie van de langstlevende echtgenoot. In het wetsontwerp nr. 17141 krijgt de langstlevende bij overlijden van de echtgenoot van rechtswege het vruchtgebruik - met recht tot ver koop - van de goederen van de nala tenschap. De kinderen zijn in deze situatie de erfgenamen, behouden ook het recht op de legitieme portie doch deze is pas opeisbaar na over lijden van de langstlevende. Van Mourik echter wil het huidig systeem van ouderlijke boedelverde ling in de wet opgenomen hebben. Dit systeem bepaalt dat alle goede ren na overlijden aan de langstleven de woren toegedeeld, terwijl de kinderen in dit geval een overbede- lingsvordering op de langstlevende krijgen en opeisbaar bij overlijden van deze. Essentieel in deze situatie is echter dat de kinderen geen erf genaam zijn van de eerstoverlijden- de ouder. Inmiddels heeft het notariaat zich uitgesproken voor het systeem van Mourik, maar het mi nisterie blijft vasthouden aan de vruchtgebruikconstructie van het wetsontwerp. Het ontwerp Luijten kan gezien wor den als een poging een compromis te vinden tussen beide voorstellen. In zijn ontwerp worden de kinderen weer tot erfgenaam benoemd en wordt ook een aanzet gegeven voor een betere regeling bij bedrijfsopvol ging. Bij Van Mourik komt dit onvol doende tot zijn recht nu alles zondermeer naar de langstlevende gaat. Hij weerlegt dit probleem met ondermeer de stelling dat bedrijfs opvolging in het merendeel van de gevallen tijdens leven wordt ge regeld. De discussie is nog niet ten einde. Hoe het definitief voorstel gaat wor den is nog onzeker. Wel zeker is dat de Kamer uiteindelijk zal moeten kiezen en dus een knoop moet doorhakken. Jammer dat over een zodanig belangrijk maatschappelijk onderwerp geen overeenstemming kan worden gevonden. B. Veerbeek

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 4