Bakker Cees dct zijn als ik arbeiic P Izlm rerzetering&Tfeuivs Verzekeringen ZL M Premie is aftrekbaar Acceptatie Arbeidsongeschikt raken betekent voor zelfstandigen in de meeste gevallen een ver lies aan inkomsten. Werknemers kunnen aanspraak maken op de Ziektewet (ZW), de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) en de Wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering (WAO). Bij volle dige arbeidsongeschiktheid wordt niermee meestal 70 procent van net laatst genoten inkomen gegaran deerd. Voor zelfstandige ondernemers is er wettelijk weinig geregeld. Als zelfstandige (niet in loondienst) kunt u alleen aanspraak maken op de AAW. Het gaat dan om een beperkte uitkering (sociaal minimum) die bovendien pas begint na één jaar van arbeidsongeschiktheid. Het is dus verstandig zelf de nodige voorzieningen te treffen. Verzekeringen ZLM heeft speciaal voor zelfstandigen een arbeidsongeschiktheidsverzekering (AOV) die twee rubrieken kent: Rubriek A keert het eerste jaar van arbeids ongeschiktheid uit. Rubriek B keert uit nadat u één jaar arbeids ongeschikt bent geweest en loopt daarna door tot net einde van de verzekering. U bepaalt zelf ae eindleeftijd en heeft daarbij de keuze tussen 55, 60 of 65 jaar. De eerste periode van ar beidsongeschiktheid is verlies aan inkomen vaak nog wel op te vangen. Afhankelijk van de financiële situatie kan bij rubriek A (het eerste jaar) gekozen worden voor een wachttijd van twee weken, één maand, drie maanden of een half jaar. Hoe langer de wachttijd, hoe lager de premie. Rubriek B sluit vervolgens naadloos aan op de uitkeringsperiode van rubriek A. "Beginnende zelfstandigen staan in de regel niet stil bij de mo gelijkheid dat ze arbeidsongeschikt kunnen worden. Ze staan voor flinke investeringen waardoor de premie voor een AOV als extra last wordt ervaren." Aan het woord is Kees Toorenaar, groepschef acceptatie en schade medische verzekeringen van Verzekeringen ZLM. Hij vervolgt: "Wel wordt soms een vast be drag per jaar gereserveerd om bijvoorbeeld bij arbeidson geschiktheid op te kunnen terugvallen. Als er echter wat gebeurt Blijkt bijna altijd dat dit 'reservepotje' slechts toereikend is voor een beperkte periode. Bij een AOV ligt dit anders. Zodra men arbeidsongeschikt wordt, ook al is dit vier maanden na het af sluiten van de verzekering, is er dekking voor het volledige verzekerde bedrag. Een extra argument is dat ook de premie van een AOV aftrekbaar is van de belasting. Premie en verzekerd bedrag kunnen aangepast worden aan vrijwel iedere situatie. Zo kan het verzekerde bedrag tijdens de hele verzekeringsduur gelijk blijven of per jaar met drie procent stijgen. Veel startende ondernemers kiezen voor het combi tarief. De premie is dan in de eerste jaren laag om dan steeds na vijf jaar verhoogd te worden. Kees Toorenaar: "Een AOV afsluiten is iets heel persoonlijks. Beroep, leeftijd, verzekerd bedrag, tot welke leeftijd een verze kering moet lopen, klimmende of gelijkblijvende premie, etc., zijn voor ieder verschillend. Samen met de klant bekijken we welke variant van de AOV het beste bij hem/haar past. Overigens is in vrijwel alle gevallen voor acceptatie een me dische keuring noodzakelijk." Om uw bedrijf in geval van arbeidsongeschiktheid draaiend te houden is een goede verzekering noodzaak 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 28