Voor de vrouw t£ Een onvergetelijke reis naar Zwitserland Verstandhouding tussen boer en natuur gezocht p.j.zuid geluid onder redaktie van de Perskommissie Adres: Bond van Plattelandsvrouwen C.J. de Jonge-Sto/s voor Zeeland en Noord-Brabant. Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Van 4 tot en met 11 juli 1992 reisde een groep Zeeuwse Plattelands vrouwen naar Zwitserland. Een tweede groep zal een soortgelijke reis maken van 29 augustus tot en met 5 september. De dames R. Wis se en J. Muller van de Internationale Commissie hadden voor een uitste kend programma gezorgd. 4 juli: De morgenstond heeft goud in de mond. Dit gold zeker voor de plattelandsvrouwen afd. Zeeuwsch- Vlaanderen, die vroeg uit de veren moesten om de boot van 6.20 uur uit Breskens te halen. In Vlissingen stond de bus gereed. Er volgde nog een stop in Goes en Kruiningen om de plattelandsvrouwen uit andere delen van Zeeland op te halen. De voorzitster van de internationale commissie mevr. B. Valette heette ons welkom en daarna gingen we op weg naar Kerns. Alles verliep prima volgens schema tot aan Hockenheimring waar we een stilstand van 2 uur hadden van wege het gaan en komen van fans van een popconcert. Hierdoor was er geen tijd meer voor een kof- fiestop. Geen nood: plattelands vrouwen zijn niet te verslaan, koffie in de bus! Genietend van zonne bloemvelden reden we naar Basel, waar we om 20.30 uur konden di neren. Om 21.45 uur hadden we nog 150 km voor de boeg naar Kerns. Daar arriveerden we om 23.30 uur. Vlug de koffers uitladen en de sleutel ophalen, want ieder een wilde gaan slapen, wat niet di- rekt lukte vanwege een bruiloft met jodelmuziek! 5 juli: Verkeersmuseum in Luzern. Hier zagen we van alles over het verkeer van vroeger en nu. Hoe groot de kunde van de Zwitsers al generaties lang is op het gebied van vervoersmiddelen komt hier tot uiting, 's Avonds speelde de 'musik- verein' uit Kerns voor ons omdat de turnvereniging een medaille had ge wonnen. In deze kleinere plaatsen left het verenigingsleven nog heel sterk. 6 juli: Lugano in Tessin. Dit is een schitterende stad, die tussen de bergen Monte-Bré en San Salvatore ligt aan het meer van Lugano. We bereikten het door de 17 km lange St. Gotthard tunnel. Hier zagen we olijfbomen, palmen en oleanders Het Vierwoudstedenmeer bij Luzern volop groeien (subtropisch klimaat). 7 juli: Lauterbrunnental. De bus bracht ons langs de Brienzersee naar Lauterbrunnen en vervolgens met de Mürrenbahn naar boven waar je kon kiezen: te voet of per treintje naar het autoloze Mürren. De wandeling langs de kleurrijke al penweiden en uitzicht op de be sneeuwde toppen van aa. de Jungfrau was grandioos. Er werd deze dag ook nog een bezoek aan Interlaken ge bracht: heerlijk per koets door de oude en nieuwe stad. 8 juli: Luzern. Een gids leidde ons rond in deze mooie en vooral scho ne stad. We bezichtigden het Lö- wendenkmal, de Kapellbrücke met de watertoren uit 1300 en veel pleintjes met handbeschilderde hui zen en hotels in Holbeinstijl. Om 15.00 uur kregen we een onvergete lijke terugtocht over het Vier woudstedenmeer naar Alpnach, waar de bus op ons wachtte. 9 juli: Een zeer indrukwekkende passentocht. Adembenemend was de schoonheid op de Grimselpas (2172 m): witte ijsschotsen op saf fierblauw water. Er was nog volop sneeuw zodat door de plattelands vrouwen een waar sneeuwgevecht werd geleverd. De Furka-pas, de hoogste en steilste (2346 m) met zijn Rhone-Gletscher zorgde ervoor dat het in de bus muisstil werd (angst?). Op de Sustenpas (224 m) zagen we hoe een St. Bernhardhond geleerd werd mensen te redden. Veilig kwamen we bij ons hotel te rug, waar 's avonds een folklore- avond was. De accordeonist kreeg het binnen de kortste tijd voor el kaar om bijna alle dames op de vloer te krijgen. 10 juli: Bezoek aan plattelandsvrou wen en landbouwschool. We be zochten het bedrijf van de familie Besmer te Schwendi, in het kleinste kanton Zug.(Door 2 plattelandsvrou wen in klederdracht werden we op gewacht en gingen we naar de vriendelijke en verzorgd uitziende boerderij (monumentenzorg) be staande uit diverse gebouwen. De schuur was voorzien van een dak met zonnecellen, zodat hier het hooi kon worden gedroogd. Het gezin bestond uit 8 personen, waaronder 3 jonge kinderen. De jonge vrouw werkt 3 dagen per week bij de voor lichting om oude bedrijven zo prak tisch mogelijk in te richten. De bovenverdieping wordt permanent verhuurd (vast inkomen). Het bedrijf ligt op 800 m boven het meer, zodat de oogst wel 3 weken later dan nor maal plaatsvindt. In de verte hoor de we de klanken van de Waldhoorn (de buurman). 's Middags bezochten we een land bouwschool, die in 1991 was ge bouwd. De uiteenzetting werd gegeven door ing. Bien en door een leraar. Het bedrijf op de landbouw school was 23 ha groot. De Zwit serse controle op fruit en gewassen is zeer streng. Alles moet van begin tot einde onder label. Ondanks dat de boeren het zwaar hebben wil Zwitserland liever niet bij de EEG. 11 juli: De terugreis, 's Morgens ver trokken we om 6.15 uur uit Kerns. De zware koffers en goed humeur werden weer ingeladen. De stem ming was optimaal. Er werden nog leuke gedichten gemaakt en voor gedragen. In Hoogerheide kwam een eind aan deze onvergetelijke reis. J. Nortier, L. Roedts en T. Luïeijn Muggenwerende vloeistof over de armen en op de gezichten, laarzen aan en het Gelderse Vragender Veen in. Tien jonge Limburgse en Brabantse boeren en een 76-jarige gids - met wandelstok - uit de streek zelf. Kijk, dit is veenmos. Haast verdwe nen in Nederland. Alleen te vinden in levend hoogveen en één van de weinige stukjes levend hoogveen in Nederland vind je hier. Veenmos vormt de basis van het veen. Het heeft verschraalde grond nodig. Als hier bemest zou worden, sterft het mos en is het afgelopen met het veen. Wat doet een groep agrari sche jongeren uit het zuiden van het land op een door-de-weekse dag in het levende hoogveen bij Winters wijk? Niet alleen maar als toeristen rondwandelen onder leiding van een gids. Het Gelderse veen is prachtig, daar niet van, maar bij de jongens uit het zuiden grenst ook veen aan hun bedrijven. En daar gaat het juist om. De Limburgers hebben grote proble men met het hoofd boven water houden, omdat het behoud van het veen in de Peel door verschillende partijen belangrijker wordt gevon den dan het behoud van de boeren bedrijven. Grimmig Jonge agrariërs rond natuurgebied de Peel hebben het moeilijk. Een clubje fanatieke natuurbescher mers, Werkgroep Behoud de Peel, doet er alles aan om ze het leven zuur te maken. Tegen tientallen hin derwetvergunningen is al met sue- Redaktie Henk Tegels ces bezwaar aangetekend. Het clubje eist allerlei verregaande maatregelen tegen ammoniakemis- sie en ontregeling van de water huishouding. Jonge agrariërs worden aan handen en voeten gebonden. Omdat ze hun toekomst als sneeuw voor de zon zagen verdwijnen, werd het Jong Agrarisch Peel Initiatief (JAPI) opgericht. Laten we het duel maar uitvechten, vonden de jon gens. Grimmig. Hard tegen hard. Een jaar later is de situatie veran derd. Er wordt gepraat, de partijen beginnen wederzijds begrip voor el kaar op te brengen. Tot nu toe heeft dit alles echter nog niet tot resulta ten geleid. In Gelderland bestaat er al een uniek samenwerkingsverband tussen boe ren en natuurbeschermers rond het veen dat grenst aan het plaatsje Vragender. Jaren terug alweer is de stichting Marke Vragender Veen op gericht. Die heeft inmiddels zo'n honderd hectare veen in eigen be heer. De boeren hebben zelf een bufferzone ingesteld waarin niet ge mest of met bestrijdingsmiddel ge werkt mag worden. Ze houden het veen bij en tegelijk een oogje in het zeil. De jonge boeren uit de Peel vonden dat verwarrend: je snijdt je zelf in je vingers. De voorzitter van de stichting, He geman, zelf veehouder met grond grenzend aan het veen: 'Natuurlijk komt onze bedrijfsvoering onder druk te staan van de zorg voor het veen. Maar die druk zou er ook ge weest zijn, en nog veel zwaarder, als niet wij maar bijvoorbeeld Na tuurmonumenten het veen zou be heren. Het milieu is vandaag nu eenmaal iets waarmee voorzichtiger wordt omgesprongen. En je kunt beter zelf eisen stellen dan ze door anderen te laten stellen'. Onvermoeibaar De 76-jarige gids wordt tijdens de wandeling door het hoogveen steeds enthousiaster. Het werkt aanstekelijk. De jonge Peelboeren krijgen oog voor de natuur en stel len onaflatend vragen. Onvermoei baar antwoordt de oude natuurvorser. 'Hier hebben we de rijsbes. Komt nergens anders in Ne derland voor. Van heinde en verre komen ze naar het Vragender Veen om de rijsbes te zien. Pluk rustig een paar besjes. Ze zijn heel lekker'. De gids wijst op zonnedauw, blaas- jeskruid en een bomkrater uit W.O. II. Hij kan zich goed voorstellen dat de jonge boeren het moeilijk hebben. De verstandhouding tussen boeren en natuurbeschermers ontbreekt in De Peel. De belangen botsen fron taal. In Vragender zijn de boeren zelf de natuurbeschermers. 'U moet maar een keer met de Werkgroep Behoud de Peel komen praten', vin den de jonge agrariërs. De voorzitter van de stichting wordt gevraagd naar advies. Hoe kunnen de agrari sche jongeren in de Peel tot eenzelf de samenwerkingsverband komen? 'Wat doen jullie dan niet goed?' wil de voorzitter weten. 'Wat doen wij wel goed?' luidt de verdraaide echo. 'Wij zijn geen van allen vijanden van de Peel, wij hebben alleen grote pro blemen met de eenzijdige beperkin gen die ons worden opgelegd'. Hegeman: 'Het moet een kwestie zijn van geven en nemen'. Maar wie geeft eerst? 'Ga in ieder geval niet dwarsliggen', adviseert Hegeman, maar hij heeft een beetje makkelijk praten. Het Peelveen is nooit eigendom van boeren geweest. Terwijl de stichting Marke Vragender Veen, vanwege haar historische achtergrond, sterk staat. Er worden consessies ge daan, maar de stichting kan ook zeggen: tot hier en niet verder. Daarbij ligt het veen lager, zodat er zich geen waterhuishoudingsproble men voordoen. In de Peel vormt dat een groot probleem. De jonge agra riërs uit de Peel zijn best bereid te geven. Als er ook maar wat te ne men valt. Felix Spee RAK Schouwen-Duiveland 24 augustus: Bedrijfsbezoek bij een RAK-lid die zijn bedrijf heeft uitge breid met een arbeidsintensief ge was. Plaats: Sonny Capelle, Galgeweg 5, Nieuwerkerk. Naast wat akkerbouwgewassen is er een boomgaard met appel- en perebo men. Verder is er een boomkwekerij waar eigen bomen opgekweekt worden. Aanvang: 19.30 uur. Meer informatie bij Peter Hanse, tel. 01119-2319 of Piet-Jan van Lange- raad, tel. 01112-1388. Afd. Langstraat 28 augustus: Schuurfeest. In de Schuur van Fa. Zwart, Heistraat 128 te Sprang-Capelle. Aanvang: 21.00 uur. Entree: leden gratis; niet-leden f 5,00. Voor de muziek en een lichtshow is een band aanwezig. Afd. Noord-Beveland 20 september: Middagje naar het western dorp El Passo in België. Ver trek om 14.00 uur vanaf de kade in Kortgena Opgave: vóór 12 septem ber bij Annemarie, tel. 01107-1690 of Wilmar, tel. 01108-1986. Voor de grote avond in 1993 worden nog enkele toneelspelers m/v voor een toneelstuk of cabaret gezocht. Heb je zin geef je dan op bij een van de bovenstaande personen. Provinciaal 25 augustus: HB-vergadering. Plaats: 'Het Pannenhuis' te Hooger heide. Aanvang: 20.00 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 21