Dors- en stoppeldag Veel mensen op de been bij oogstdemonstratie met paarden rnmamm 19 Foto 1 De graanoogstdemonstratie met trekpaarden en zelfbinders op een tarweperceel tussen Biggekerke en Zoute/ande, op dinsdag 4 augus tus, heeft een overweldigende publieke belangstelling getrokken. Vol gens de meest optimistische schatting zouden er maar liefst 1.500 mensen zijn geweest, maar niemand heeft het aantal bezoekers daadwerkelijk geteld. Op de door de Stichting Het Werkend Trekpaard in samenwerking met Vekabo Walcheren georganiseerde demonstratie kon men zien hoe het er vroeger tijdens de oogst van het graan op het land aan toeging. Het graan werd met door trekpaarden getrokken zelfbinders gemaaid (foto 1), waarna de schoven aan hopen werden gezet (foto 2). Vanaf de hoop stak men de schoven op de boerenwagen (foto 3). Het binnenhalen van het graan en vervolgens dorsen maakte geen onderdeel uit van de demonstratie. De zelf binder op de foto is eigen dom van Het Werkend Trekpaard. Aan de oogstdemonstratie werd ook medewerking verleend door de vereniging Ons Boerengoed, waarvan de leden het dragen van Zeeuwse klederdracht in ere willen houden. Op foto 4 ziet u twee vrouwen aan het aren verzamelen. Vroeger deed men dat ook, waar na men voor de hele winter genoeg kippenvoer had. 'Na gedane ar beid is het goed rusten' lijkt het laatste plaatje (foto 5) te willen zeggen (foto's Ben van de Plasse}. foto 5 Foto 2 Foto 3 Foto 4 Zaterdag 8 augustus vond bij loonbedrijf gebr. Knuit te Heinkenszand een 'dors- en stoppel dag' plaats, georganiseerd door de oldtimers trekker- en motorenclub Midden Zeeland. Op de bovenste foto ziet u hoe met de - door een Bolinder Munktell getrokken - zelf binder tarwe wordt ge maaid, terwijl in de verte (midden) nog net een getrokken maaidorser te zien is. De stoppel werd met enkele drieschaar rondgaande ploegen ondergeploegd. Het gehinderde graan is deels met een antieke dorsmachine gedorst (foto onder), en deels op geslagen. Deze laatste tarwe wordt pas volgend jaar gedorst, tijdens de ZLM-manifestatie (fo to's Anton Dingemanse).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 19