Dit jaar al tien excursies op voorbeeldbedrijf Kees de Wit Verwachte appeloogst ligt eenderde boven gemiddelde Veel gemak van plukwagen Veel belangstelling voor geïntegreerde fruitteelt Vakbeurs boomkwekerij Veilingfusie KZIJ en Utrecht ophanden Vorige week dinsdag hield de afde ling Noord-Zeeland van de NFO een middagexcursie in West-Brabant. Een van de twee bedrijven die de ruim 20 fruittelers uit Walcheren, Noord-Beveland en Schouwen- Duiveland bezochten, was het voor beeldbedrijf geïntegreerde fruitteelt van Kees en Tiny de Wit te Nieuw Vossemeer. Het was dit jaar al de negende excursie voor De Wit, eind deze maand volgt de tiende (een avondexcursie). Vorig jaar hebben we wel zo'n 300 fruittelers op bezoek gehad, vertelt Kees de Wit. Op een grote groep uit de Betuwe na waren ze allemaal af komstig uit het Zuidwesten. Er be vindt zich immers in iedere regio een voorbeeldbedrijf, zodat men al tijd dicht bij huis terecht kan om praktijkervaringen te vernemen. De voorbeeldbedrijven zijn gewone praktijkbedrijven die zijn open gesteld voor collega's. Zij kunnen daar zien hoe nieuwe vindingen en ontwikkelingen zich onder praktijk omstandigheden gedragen. Eén van de grootste problemen in de geïntegreerde fruitteelt is de on- kruidbestrijding. De Wit heeft dit jaar enkele keren een chemische bestrijding moeten toepassen, uiter aard met middelen die in de geïnte greerde fruitteelt zijn toegestaan. In thermische bestrijding (branden) van onkruid ziet hij weinig. "Het lijkt erop dat thermische bestrijding he lemaal niet milieuvriendelijker is dan chemische bestrijding." Op het Westbrabantse voorbeeldbedrijf zijn als proef 10 are afgedekt met anti- worteldoek. Weliswaar groeit er dan geen onkruid meer onder de rijen, maar het doek heeft ook nogal wat nadelen. Om het goed te bevestigen moet het met de hand gelegd wor den, en het is duur. De Wit: "Zo gauw het machinaal gelegd kan worden zie ik er wel mogelijkheden in." Het doek moet wel elk jaar ge reinigd (schoongeblazen) worden, omdat er anders blad en gronddeel- tjes op achter blijven waarin onkruid kan kiemen. Een deel van het 'proefdoek' ligt al leen tussen de rijen en niet aan weerskanten van de dubbele rij. Van dit gedeelte ging het leggen wel ge makkelijker, maar een deel van de boomstrook blijft onbedekt, en bo vendien ligt het doek niet echt vast; als het hard waait komt de wind eronder. De geïntegreerde bestrijding van in secten op het voorbeeldbedrijf lukt uitstekend. Dankzij de natuurlijke vijanden (deels uitgezet, deels al aanwezig en door een selectieve middelenkeus in aantal uitgebreid) zijn er op dit moment geen wan tsen, spint- en roestmijten meer te vinden. Dit geldt ook voor de fruit- mot. In drie feromoonvallen heeft de teler dit jaar welgeteld zeven fruit- motten gevangen. "Dan hoef je er Bloemenveiling Holland neemt ook dit jaar deel aan Plantarium, de in ternationale vakbeurs voor boom- kwekerijprodukten. De beurs in Boskoop duurt van 20 tot en met 23 augustus. Bloemenveiling Hol land zal zich dit keer samen met tien van haar aanvoerders van boom- kwekerijprodukten presenteren. Ge zamenlijk tonen zij een breed assortiment boomkwekerijpro- du kten. Het thema van Plantarium 1992 is 'Van stek tot plek'. Zo besteedt de beurs veel aandacht aan zaken als de verpakking, het transport en de verhandeling. natuurlijk niet tegen te spuiten." Van bloedluis heeft de teler de laat ste jaren geen exemplaren meer kunnen vinden, terwijl hij er tien jaar geleden behoorlijk last van had. Hij weet echter niet zeker of dit een ge volg is van de geïntegreerde teeltwijze. Waar De Wit wel tegen heeft moe ten spuiten was de rose appelluis. "Vorig jaar hebben we daar heel vroeg tegen gespoten, op 13 april, en de rest van het jaar hadden we er geen last meer van. Dit jaar konden we niet vroeg spuiten, waardoor de luizen pas in een later stadium bestreden konden worden.Toen was het zelfs nodig twee keer te spui ten." De vraag van enkele telers of op zijn bedrijf ook schildluis voorkomt kon De Wit ontkennend beantwoor den. "Gelukkig niet, want ik zou niet weten wat ik er tegen moet doen. Naar ik heb gehoord zijn er wel geïntegreerde fruitbed rijven die hier en daar een boom met schild luis tegenkomen." De op de excur sie aanwezige voorlichter van de DLV Fruitteelt vulde aan dat dit pro bleem zich niet tot de geïntegreerde bedrijven beperkt. Slecht voorbeeld Met meeldauw heeft De Wit dit jaar weinig te stellen gehad, schurft daarentegen is een heel ander cha piter. "We zijn al op 10 maart be gonnen met een Captanschema, nadat een dag tevoren de eerst ascosporen rijp waren", vertelt de Naar verwachting zal de Nederland se appeloogst van 1992 ongeveer 490 min kg bedragen. Bij realisatie zou dit betekenen dat de oogst on geveer eenderde hoger ligt dan het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar. Voor de oogst van peren wordt verwacht dat deze ongeveer 15% lager zal liggen dan de afgelopen vijf jaar. Het IKC-AT, afdeling fruitteelt te Wil- helminadorp heeft voor deze oogst- verwachting metingen verricht op fruitteeltbedrijven door het hele land. De cijfers zijn samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat hierbij gebruik heeft gemaakt van de methode van prof.dr. F. Winter. Door de weersom standigheden bestaat de verwach ting dat de oogst dit jaar vroeger zal zijn dan normaliter het geval is. Dit de cijfers blijkt dat zowel Jona gold als Elstar voor ruim een kwart van de totale appeloogst zorgen (resp. 135 en 143 min kg). De ver wachte oogst van deze appelrassen is ongeveer tweeënhalf maal zo teler. "De infecties volgden elkaar snel op, waardoor-we al snel naar een wekelijks schema moesten en eveneens de dosering moesten aan passen. Ondanks afwisselen van Chaptan met Delan en bijmenging van Baycor konden we niet voorko men dat zich begin mei een lichte schuftaantasting voordeed. Boven dien hebben we deze zomer enkele zware onweersbuien gehad die alle beschermingsmiddelen van het blad spoelden, waardoor het extra moei lijk was de schurft onder controle te houden. Al is ons dat wel gelukt, toch is de schurftbestrijding dit jaar een slecht voorbeeld voor een voor beeldbedrijf." Een nieuwe -nog niet praktijkrijpe- gedachte om de schurft (preventief) te bestrijden is om het blad vroeg in het najaar te versnipperen, met de bedoeling dat regenwormen het ver teren. Dit zou het ascosporen on mogelijk maken op het blad te overwinteren. Leslokaaltje De Wit houdt op grote papieren om slagvellen exact bij wat hij in de boomgaard doet, schematisch per datum weergegeven. Aan de hand hiervan vertelt hij zijn verhaal aan de excursiegroepen. In een schuur heeft hij hiervoor speciaal een leslo kaaltje ingericht, met appelkistjes als schoolbanken. Na de uitleg over de belangrijkste milieuvriendelijke technieken nemen de telers van zelfsprekend ook even een kijkje in de boomgaard. groot als het gemiddelde van de af gelopen vijf jaar. Voor Golden Delici ous en James Grieve is de verwachting dat de oogst ongeveer tweederde zal bedragen van die van de voorgaande jaren. Evenals de voorgaande jaren vormt Conference in 1992 circa 45% van de totale perenoogst (nl. 41 min kg). Het aandeel van Doyenné du Corni ce blijft ruim 20% van het totaal (19 min kg). EG Ook in de andere EG-landen wordt een grote fruitoogst verwacht. Voor het eerst zullen er in de EG meer dan 10 miljoen ton appels geplukt worden. Dat is bijna twee keer zo veel als vorig jaar, toen er door nachtvorstschade niet meer dan 5,7 miljoen ton van de bomen kwam. Ook van de peren wordt een grote oogst verwacht. De totale EG- perenproduktie is geraamd op 2,8 miljoen ton, tegen 1,8 miljoen ton in 1991 en zo'n 2,5 miljoen ton in de voorgaande jaren. De bestureh van de veilingen 'K.Z.U.' em 'Utrecht' hebben beslo ten om een onderzoek te starten om tot fusie te komen, waarbij twee veilbedrijven met een volwaardige veilingtaak het resultaat zal zijn. Een intentieverklaring daartoe is door de besturen ondertekend. In middels is een voorbereidingscom- De grootste appelproducenten in de EG zijn Duitsland (verwachte oogst 3,1 miljoen ton), Italië (2,2 miljoen Totaal appelen w.v. Golden Delicious Cox's Orange Pippin Schone van Boskoop James Grieve Jonagold Elstar Gloster Overige appels Totaal peren w.v. Conference Doyenné du Cornice Overige peren missie, die de haalbaarheid en de positieve effecten in kaart moet brengen samengesteld. De totale omzet van de beide veilin gen bedroeg in 1991 260 miljoen gulden. Beide veilingen voeren een compleet pakket, d.w.z. glas-, volle- grondsgroente en fruit en opereren steeds meer in een zich overlappend gebied waaronder Flevoland. ton) en Frankrijk (2,1 miljoen ton). De meeste peren komen uit Italië (1,2 miljoen ton). gemiddelde «geoogste oogst- produktie produktie verwachting 1987/1991 1991 augustus 1992 min kg 359 223 491 76 34 51 46 19 59 34 10 49 18 12 13 56 55 135 53 55 143 8 17 75 30 24 106 96 89 48 51 41 21 20 - 19 37 25 29 De plukwagen van Kees de Wit (m), links Tiny de Wit. Vorig jaar heeft fruitteler Kees de Wit uit Nieuw Vossemeer voor het eerst gebruik gemaakt van een plukwagen. Momenteel heeft hij er drie van in gebruik, en nog twee in bestelling. Straks kunnen alle plukkers en pluksters op zijn bijna 11 ha grote bedrijf van de plukwagen gebruik maken. De plukwagen is geconstrueerd door de firma Gijssel uit Wemel- dinge. "Ik ben met mijn wensen naar Gijssel toegestapt, en die maakt dat dan," zegt De Wit. Hij is eveneens zeer tevreden over de prijs van de plukwagen, die veel lager ligt dan van vergelijk bare constructies. De plukwagen is eigenlijk niet meer, maar ook niet minder, dan een 'slimme kistendrager'. De grote kisten worden van tevoren op de rijpaden klaargezet, op hun kant. De plukwagen rijdt tot naast de kist en pikt deze vervol gens op. De kist komt in een U- vormige constructie te hangen. Met behulp van een lier is de kist in hoogte verstelbaar, zodat de plukkers zo weinig mogelijk hoe ven te bukken. Als de kist volge- plukt is laat men hem helemaal tot op de grond zakken. Door een simpele handeling wordt de kist van de drager ontkoppeld. Via een scharnier aan de voor kant tillen een of twee plukkers die hele constructie over de kist heen, op naar de volgende. De Wit heeft zijn appels en peren in een tweerijensysteem aange plant. Per plukwagen zijn telkens vijf personen aan het plukken, drie rechtstreeks in de kist, en twee eerst in een plukkistje. Zij lopen met een pluksleetje tussen de dubbele rijen aan weerskan ten van het pad door. Het legen van de plukkistjes in de grote kist gaat moeiteloos, doordat er onder de kist voldoende voeten ruimte is. Hierdoor kunnen ze met de bovenbenen tegen de kist aan gaan staan en, zonder hun rug zwaar te hoeven be lasten, het kistje voorzichtig legen. De Wit krijgt nogal eens een collega-fruitteler op bezoek die de plukwagen wel eens wil zien. Ook de excursiegroepen die zich laten voorlichten over de geïnte greerde fruitteelt zijn er meestal in geïnteresseerd. Overigens heeft de plukwagen begin dit jaar op de mechanisatiebeurs in Kapelle gestaan. Toen was de belangstelling niet zo groot, vol gens De Wit omdat de telers in de winter hun hoofd niet bij de pluk hebben. Kees de Wit (midden, in blouse met motief) geeft een toelichting op zijn dwarsstroomspuit. Het bijzondere van de spuit is dat de bovenste ventilator een variabele stand heeft. Oogstverwachting appels en peren, 1992

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 17