'Als je te veel produceert wordt je er voor gestraft' Tuinbouw in Utrecht Ronde-tomatenteler Jan van der Hulst uit Harmeien De tuinbouw in Utrecht bestaat uit glastuinbouw, vol/egrondsgroente- en bloemen teelt en boomteelt. Op basis van de produktie-omvang is de glastuinbouw, bestaan de uit zowel glasgroente als glasbloemen, de belangrijkste tuinbouwsector. Op de tweede plaats komt de boomteelt. De vol/egrondsgroente en -bloementeelt zijn qua omvang in Utrecht het minst belangrijk. In totaal zijn er ongeveer 650 tuinbouwbe drijven met een netto areaal van 534 ha. De glastuinbouw beslaat hiervan 212 ha, de boomteelt 190 ha en de vol/egrondsgroente en -bloementeelt 132 ha. In de glasgroenteteelt heeft de afgelopen 10 jaar een uitbreiding en structuurverbe tering plaatsgevonden. Deze vorm van tuinbouw komt voor in 3 concentratiegebie den. Het grootste centrum in Vleuten-De Meern-Harme/en. Daarnaast zijn er tuinbouwgebieden in De Ronde Venen, Maarssen, Maartensdijk en Utrecht. Tömatenteler Jan van der Hulst is een van de eerste tuinders in de Harmeierwaard, een beoogd groot glastuinbouwgebied (foto: Arne Deenekamp) Het is het tweede teeltseizoen voor Jan van der Hulst uit Harmeien. Ko mend uit het tuinbouwgebied Maarssen begon hij twee jaar gele den in de Harmeierwaard een nieuw tuinbouwbedrijf. Onder 18.000 m2 glas teelt hij ronde tomaten. Een up- to-date bedrijf dat tevens aan alle milieu-eisen voldoet. Het is een stralende zomerdag a's we Jan van der Hulst in zijn kas be zoeken. Al vlug blijkt de stemming van de jonge tuinder op deze dag niet zo zonnig en hij vertelt waarom. Ter illustratie toont hij de voorpagina van De Telegraaf: 8.000.000 kg to maten doorgedraaid 'Het mooie weer is een van de rede nen waardoor de opbrengstprijzen van tomaten zijn gezakt', zegt Jan. 'Er gaan nu tomaten weg voor de minimumprijs van 55 cent of ze worden doorgedraaid voor 49 cent. De produktie van tomaten is stijgen de, maar dat is niet de reden van de slechte prijzen. We hebben te ma ken met de Europese markt. Van de Nederlandse tomaten gaat 90% naar het buitenland. De export naar Duitsland bedraagt alleen al 60%. Momenteel hebben we hinder van de stijgende aanvoer van tomaten vanuit Marokko. Onze uitvoer naar Duitsland ondervindt daarvan veel concurrentie. Bovendien is de afzet naar Oost bloklanden wat gestagneerd. Al met al is 1992, na een aantal goede ja ren, een slecht jaar aan het worden. Vorig jaar had ik een gemiddelde op- brengstprijs van 1,90 cent per kg. Als je weet dat de kostprijs gemid deld 1,75 cent per kg is, is dat dus een goed resultaat. Dit jaar zit ik ge middeld op 1,50 cent. Dat betekent een verlies van 0,25 cent per kg. In tegenstelling tot de melkveehou derij doe je in de tuinbouw aan een soort wedloop. Je doet zo goed mo gelijk je best om zoveel mogelijk te produceren, maar als iedereen dat doet, wordt je er met z'n allen voor gestraft. In dat spanningsveld moet je als tuinder je bedrijf uitoefenen'. Hulp Veel hulp heeft Jan (32) nog van zijn 65-jarige pa, die met een broer vanaf 1975 in Maarssen tuinder is geweest. Hij vertelt dat het er vroe ger wel anders toeging. 'Wij hebben altijd vreselijk hard en lange dagen gewerkt. In verband met de dure ar beid deden we zoveel mogelijk zelf. Nu wordt er van zeven tot vijf uur gewerkt en 's avonds niet meer'. Jan: 'Het heeft niet zoveel zin dat ik 's avonds alleen aan het werk ben. Overdag doen we met elkaar in kor te tijd veel meer'. Behalve zijn vader en zijn broer heeft Jan nog 4 vaste personeelsle den in dienst en in de zomerperiode helpen ook scholieren in de kas. De vrouw van Jan helpt bij het sorteren. Ideale kavel Van der Hulst senior en junior vertel len samen over het hoe en waarom van ronde tomaten telen in de Har meierwaard. 'De kassen in Maars sen waren te laag, te lang en te smal. Via de Dienst Landbouw Voorlichting werden we getipt over deze kavel. Het was boomgaard met een heel brede sloot. "De sloot heb ben we dichtgemaakt om een mooi vierkant stuk van 120 x 150 meter te krijgen. Voor de teelt van tomaten heb je een brede, hoge kas nodig. We hebben nu een ideale kavel. 18.000 m2 is meer dan het gemid delde bedrijf, maar we kunnen het precies behappen. Het hangt er van af hoe je ondernemer bent'. Als teler van ronde tomaten is Van der Hulst een eenling in zijn gebied, waar voornamelijk vleestomaten worden geteeld. Pa ziet vleestoma ten helemaal niet zitten. 'De kwali teit is vaak moeilijker te handhaven bij vleestomaten. Bovendien moet je trossnoeien en er is meer concur rentie'. Jan sluit niet uit dat hij nog eens op een andere teelt overschakelt. 'Je moet je ogen en oren open blijven houden voor de ontwikkelingen', vindt hij. 'Toen ik twee jaar geleden hier begon, viel de keuze op ronde tomaten, onder andere omdat er voor vleestomaten een ander sor- teermachine zou moeten worden aangeschaft'. Automatisch De indrukwekkende kas is een Ven- lo warenhuis met traliekap van 6,4 meter en poothoogte van 3,5 meter. Zowel het klimaat als de voeding zijn volledig geautomatiseerd. Ook de sorteermachine is computer gestuurd. De tomatenplanten staan in tweejarige steenwolmatten. Jan: 'Ze liggen hier nu voor het tweede jaar, maar als we ze stomen, kun nen ze nog een jaar mee. En dat sto men zal nodig zijn, gezien de slechte financiële resultaten van dit jaar. Daarna kunnen ze eventueel nog een keer gestoomd worden, maar ik denk niet dat ik dat doe'. De tomatenplanten worden elk jaar in december geplant. Ze worden ge kocht bij een plantenkweker en zijn dan 51/2 week oud. Van februari tot december worden de tomaten ge oogst. Jan laat zien hoe elke toma tenplant door middel van een touwtje verbonden is aan een haspel erboven. Elke week moet men slagvieren. Men laat dan het haspel met touw zakken. De sten gels van de tomatenplant, die een lengte van 9 meter kunnen krijgen, liggen keurig gestrengeld op de grond. 'Zo'n 30 uur per week zijn we met het laten zakken bezig', ver telt Jan. 'Ook moeten er elke week drie bladeren van elke plant worden geplukt. Verder zijn we vijf dagen per week bezig met plukken en sor teren van tomaten. Het dieven en in draaien van de planten om het touw is uitbesteed aan loonwerkers'. Smaak De tomaten worden geplukt als ze iets beginnen te kleuren. Volgens Jan is er geen verschil in smaak tus sen groen en rood geplukte toma ten. Ook tussen steenwol- en grondtomaten bestaat volgens hem geen smaakverschil. De meeste tomaten worden in de maanden mei, juni en juli geplukt. Per vierkante meter kan de op brengst dan tot 3 kg per week oplo pen. Jan: 'Onze totale opbrengst vorig jaar was 47 kg per vierkante meter. Als je het heel goed doet, kun je per seizoen 53 kg per vier kante meter plukken. Vlinderlogo De tomaten van Van der Hulst gaan met het vlinderlogo op de dozen naar de veiling. Het logo moet de koper de garantie bieden dat het produkt milieuvriendelijk is geteeld. In de groente- en fruitteelt probeert men dit jaar bekendheid aan het project milieuvriendelijke teelt te ge ven. Als alles goed gaat, wordt de vlinder volgend jaar uitgebreid met de tekst 'Milieuvriendelijk geteeld'. Jan: 'We proberen ons produkt mi lieubewust te telen, waarbij het bio logisch evenwicht gehandhaafd blijft. In de prijs komt dat nog niet tot uitdrukking. Het is nog te on bekend'. Biologisch Als milieuvriendelijke tömatenteler gebruikt Jan slechts in uiterste ge vallen chemische middelen. In eer ste instantie wordt een biologische bestrijding toegepast. Jan: 'De mi- neervlieg en de witte vlieg bestrij den we met sluipwespen. Slechts eenmaal hebben we chemisch moe ten ingrijpen, daarna was het biolo gisch evenwicht weer hersteld. Verder hebben we veel last van rup sen, ook omdat we hier in een fruit teeltgebied zitten. Voor rupsen gebruiken we een schimmelprepa raat. Als de rups dat opeet, dan ver stijven zijn kaken en kan hij niet meer verder eten. Spint is vrij moei lijk biologisch onder controle te krij gen. Het zit aan de onderkant van het blad, waar de bestrijdende roof- mijt liever niet zit omdat het toma- tenblad daar te harig is'. Recirculatie Tegelijk met de bouw van de kas heeft Jan vergaande milieumaatre gelen genomen. Het drainwater dat de planten niet opnemen wordt in een reservoir opgevangen en daarna door verhitting ontsmet. Vanaf 1994 wordt deze recirculatie van drainwater voor alle tuinders ver plicht. Jan voegde hieraan nog iets extra's toe. 'Wij mengen het ontsmette drainwater met regenwater en met water uit de eigen bron. Als je alleen bronwater gebruikt en hergebruikt loopt het natriumgehalte teveel op. Dit ondervangen we nu door drie soorten water te mengen'. Jan voegt er echter vlug aan toe dat je zulke milieumaatregelen alleen kunt nemen als je een goed jaar achter de rug hebt. Hij heeft daarom zijn bedenkingen over de verplich ting tot recirculatie. 'Vooral op klei ne tuinbouwbedrijven drukt deze investering heel zwaar en bij nieuw bouw betekent het een veel hogere investering. De milieumaatregelen gaan harder dan dat wij ze kunnen uitvoeren. In de tuinbouw is meer tijd nodig om dit te kunnen rea liseren'. Management Om op de hoogte te blijven van de nieuwste ontwikkelingen is Jan lid van een excursiegroep van de NTS (Nederlandse Tuinbouw Studieclub). Een middag per veertien dagen bespreken ronde tomatentelers el- kaars resultaten. De opbrengstgege- vens krijgt Jan van de Utrechtse groentenveiling en een bedrijfsre- gistratie houdt hij zelf bij. Verder leest hij het vakblad Groenten en Fruit, is lid van de produktencom- missie van tomaten van de Utrecht se groentenveiling en lid van de afdeling Maarssen-tuinbouw van het ULG. 'Als tuinder ben je steeds vaker met management bezig', constateert hij. 'Mijn vader was meer met de planten bezig'. Centrumfunctie Momenteel is Jan van der Hulst nog een van de eerste tuinders in de Harmeierwaard. Het is de bedoeling dat hier een groot glastuinbouwge bied verrijst, onder andere door de verplaatsing van de Vleutense glastuinbouw naar Harmeien. Jan is blij dat de glastuinbouw in de pro vincie Utrecht behouden blijft. 'De Harmeierwaard kan een centrum functie gaan vervullen. Dat is voor de tuinbouw heel belangrijk. Er komt achter mijn bedrijf en dat van twee anderen een nieuwe weg te liggen ter verbetering van de in frastructuur voor het nieuwe tuin bouwgebied. Uiteindelijk zullen ook mijn tomaten over die nieuwe weg vervoerd worden. De Harmeier waard is wat de infrastructuur be treft altijd een heet hangijzer geweest. Wij zitten langs een soort fietspad. De actiegroep 'Harmeier waard veilig en groen' heeft de ont wikkelingen in dit nieuwe tuinbouwgebied weten te ver tragen'. Dilia van Dijk

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13