Gemiddeld matige opbrengsten op Tholen en St. Philipsland INJECTIE MEST Orde op kampeerzaken Adagio nieuwe bladrammenas met hoge resistentie tegen bietecysteaaltje M.V.D.W.O.A. De kalender wijst vandaag 15 au gustus aan nu wij onze bijdrage uit de boerenpraktijk op THOLEN en ST. PHILIPSLAND aan het papier toevertrouwen. Als we vanuit onze kamer de polder inkijken dan geeft die polder al een voor de tijd van het jaar heel erg leeg beeld aan. Eigen lijk abnormaal voor half oogst, want dat is het vandaag! Vrijwel alle graangewassen zijn ge dorst en het stro is grotendeels ge perst en afgevoerd. De opbrengst van tarwe was redelijk 8 ton) en de kwaliteit gemiddeld erg goed, ondanks het feit dat er veel legering optrad. Doordat er kort gemaaid moest worden is de stro-opbrengst toch nog vrij hoog. De korrelop brengst van gerst was goed en dat gold evenzeer voor de kwaliteit daarvan. Het weer is de afgelopen week weer wat omgeslagen en de neerslaghoeveelheid varieert in ons gebied voor deze week tussen de 10 en 80 mm, dus nogal wisselend zoals dat eigenlijk al het gehele jaar het geval is. Toch beleven wij een uitzonderlijke zomer, iedere zomer is anders maar wij hebben het in onze praktijk nog nimmer meegemaakt dat we zo om streeks 1 augustus al ons graan hadden gemaaidorst, en ik kan me zelfs niet herinneren dat we sowie so al het graan op ons bedrijf al eens op deze datum binnen hadden. Bovendien kwam alles ook nog eens prima droog binnen, dus zonder droogkosten. Dat is bevorderlijk voor het kosten plaatje, maar dat is hard nodig ook, want aan de opbrengstenkant zit het beslist niet best, zeker niet als we naar de prijsontwikkeling van de produkten kijken, dan is er nauwe lijks een produkt op ons bedrijf waar we enthousiast over kunnen zijn. Alleen tulpen doen het goed, maar die komen in ons bouwplan nauwe lijks voor. Terugkerend naar die toch al een eind lege polder constateren wij dat er in ons gebied al veel aardappel percelen leeg zijn. Tholen is bekend om zijn vroege aardappels dus dat is op zich niet zo verwonderlijk. De prijzen van de op de veiling St. An- naland aangevoerde aardappelen zijn de laatste tijd gewoon te leurstellend te noemen. Vooral de aardappelimporteurs uit België druk ken de prijzen. De opbrengsten zijn redelijk zonder veel uitschieters. In enkele partijen komt phytophthora voor. Trouwens de phytophthora- druk blijft ook in de late percelen la tent aanwezig en het is daarom van belang om de maneb tin bespuitin gen met de frequentie van een week regelmatig uit te blijven voe ren, om straks bij het rooien niet voor onplezierige verrassingen te komen staan. Plantuien waren vroeg en door gaans gaven zij een goede kg- opbrengst en een goede kwaliteit. De verkoopbaarheid laat echter zeer te wensen over, met als gevolg dat een vrij groot aantal partijen al enke le weken gerooid op het veld liggen, en dat is een slechte ontwikkeling. Toch schijnt het exporttempo best wel hoog te liggen, maar we zijn bang dat de plantuien niet weg zul len zijn als de eerste zaaiuien aan de markt komen. De proefrooiingen van de bieten be loven een goede oogst. Wanneer wij echter een rondritje door ons gebied maken zien wij toch veel percelen bieten met een afwijkende kleur en flinke slechte plekken er in. Dit is dan ook de reden dat wij ten aan zien van de bietenoogst toch wat minder hooggespannen verwachtin gen hebben. Over een maand zullen we wat dat betreft meer weten. De chichorei-percelen staan er meestal goed voor, alleen het on kruidprobleem blijkt niet overal op gelost te zijn. Hopelijk biedt dit gewas nieuwe perspectieven voor ons bouwplan in de toekomst. Wij vonden het best moeilijk om ons bouwplan voor 1993 te maken, vooral nu MacSharry ons daarbij ook al niet erg welwillend terzijde staat! De op bouwland aangewende dunne mest wordt nu vrij algemeen geïnjecteerd. De stankhinder voor om wonenden is hiermee verdwenen. Terugkijkend op het verloop van de graanoogst op WALCHEREN kun nen we stellen dat die vroeg en in record tempo is verlopen, met daar tusendoor de latere rassen Engels raaigras die veelvuldig in ons gebied worden geteeld. Droogkosten zijn er nauwelijks, de gemiddelde op brengst over de gehele linie van de tarwe zal tussen de 7,5 en 8 ton per ha liggen, met toch wel grote ver schillen in de slechtste en de beste, de oudere rassen gaan het toch te gen de nieuwere afleggen. De natuur heeft zich van haar beste zijde laten zien ten aanzien van de vele gelegerde percelen wat dors- baarheid betreft. Met vakbekwaam heid van de machinisten gingen deze ook goed door de maaidorsers. Veel stro is geperst, bij directe af voer op auto geleverd blijft er niet veel over voor de teler. Vergelijkt men de genoteerde telersprijzen 'Goes' gepubliceerd in onze eigen ZLM-krant met daarnaast de gebrui- kersprijzen in Zuid-Nederland zoals dat in het tijdchrift 'Oogst' staat, dan zien we dat er zo'n 100 150 gulden per ton tussen zit aan trans port en marge. Gelukkig hoeven we door de moderne stroverwerking er weinig meer aan te zweten, maar dit verschil constaterende blijkt toch nog altijd dat de reuk van de handel beter is dan het zweet van de arbeid. Na de oogst hebben we al zo'n 50 60 mm regen gehad in ons gebied wat gunstig is voor de stoppelbe werking en inzaai van groenbe- mesters, terwijl de nog op het land staande gewassen ervan profiteren, wat de opbrengstverwachtingen nog op doen lopen, maar de prijs vorming onder druk zal zetten. Het eerst volgende gewas dat toe is aan oogsten zullen de bruine bonen zijn, vele percelen kleuren al geel. De laatste jaren zijn er veel uit het zwad gedorst. De veiligste methode blijft het ruiteren voor behoud van kwali teit en beperking van droogkosten, maar wel de bewerkbaarste. De winterbloemkool is weer ge plant, door de regen zijn ze vlug aangeslagen en staan er fris en groen bij. Een gewas dat vooral thuis hoort waar gezinsarbeid be schikbaar is en waar familie, buren of enkele 'vutters' de helpende hand kunnen toesteken bij de oogst en niet op een uurtje of tijdstip kijken en wat de beloning betreft ook niet het onderste uit de kan eisen. Maar voor het zover is moet het gewas eerst nog de winter door met alle ri sico's hieraan verbonden. Dan, je kunt er niet om heen, kam peren bij de boer, je moet wel goed ingevoerd zijn om er iets van te be grijpen. Allereerst, deze oogst is goed te noemen. Vast staat dat voor zo'n 120 kampeerboeren in ons gebied dit een welkome bron van inkomsten betekent in een tijd waar veel landbouwgezinsinkomens sterk onder druk staan. Gaan we uit van het bedrag dat on langs werd genoemd door een kam- peerboer in 'De Boerderij' dat netto tot de mogelijkheden behoort in een normaal seizoen, dan gaat het voor deze groep in het Walcherse om ruim een paar miljoen guldens. Niet één landbouworganisatie kan dit voor deze leden uit de hoge hoed toveren via het tegenwoordig land bouwbeleid, het heeft niets te ma ken met agrarische produkt- overschotten, er is zelfs nog duidelijk vraag naar dit produkt en er is nog ruimte voor, want nog niet iedere boerderij bezit een mini- camping. Het is de hoogste tijd dat in een gezamenlijk plattelandsbeleid goede regels hieromtrent opgesteld worden die aanvaardbaar zijn voor de kampeerboeren, maar ook voor diegenen die om wat voor redenen ze niet op hun erf willen en voor de mede buren plattelandsbewoners. De oplossing zal van twee kanten moeten komen: bij de plaatselijk po litiek veantwoordelijken heerst ook rivaliteit en prestige en de Haagse politici stralen tweeslachtigheid uit door hun uitspraken en daden. An derzijds moeten we constateren dat er ook onder de kampeerboeren boeren zijn die het niet zo nauw ne men met de gestelde regels, het lijkt wel of bij deze nog altijd een kleu- Cebeco Zaden in Rotterdam brengt een nieuw bladrammenas. Adagio, dat zeer resistent is tegen het biete- cysteaaltje en een dicht wortel gestel heeft. Dat betekent dat de biologische bestrijding van dat aaltje met dit ras uitstekend lukt. Daarnaast heeft Adagio als voordeel dat het zeer snel de grond volledig bedekt. Het is een kort bladrijk ge was. Het ras heeft een hoge blad en wortelopbrengst. Het kan door late bloei tijdig gezaaid worden. Adagio is nu twee jaar in Nederland op officiële proefvelden onderzocht. Naast de uitstekende resistentie kwam naar voren dat dit ras een dicht wortelstelsel vormt, wat het rendement van de biologische terliedje bij blijft met enige variatie hierop, namelijk "In een recreatie boom zo volgeladen ziet men vijf zes tentjes niet". Wie heeft er in de ze zaak geen boter op zijn hoofd? Voor de geloofwaardigheid van alle partijen zal orde op zaken moeten worden gesteld, voor kwaliteitsbe- houd van dit produkt, het genoegen van recreanten en ook voor de on derlinge verhoudingen van de uitba ters. Als het landelijk of provinciaal niet lukt of kan dan toch tenminste een intergemeentelijke uniforme re gel voor een gebied als het onze, voor een nieuw seizoen zich aandient. bestrijding van het bietecysteaaltje sterk vergroot. De wortelmassa van het nieuwe ras, in relatie tot de hele plantmassa, is groter dan bij andere bladrammenasrassen en dus veel groter dan die van mosterd. Adagio slaat veel drogestof op in de wor tels. De blad-etages zitten dicht opeen. Daardoor blijft het gewas vrij kort, dat gemakkelijk is onder te ploegen. Ten opzichte van de gang bare gele mosterdrassen blijft Ada gio zelfs 60% korter, terwijl de drogestofopbrengst van bladeren en wortels duidelijk hoger is. Het ras bedekt snel de grond. Het vormt heel snel een gesloten gewas, dat tot laat in het seizoen goed gesloten blijft. Voor dit jaar is zaaizaad be schikbaar. Menigeen Verwijt De Werkende On dernemer Aktiviteiten. Bedrijfsgeno- ten zullen zeker uit eigen ervaring het bovenstaande kunnen beamen. Immers een ieder zal ook in WEST ZUID-BEVELAND van de één of an der wel eens te horen hebben ge kregen dat ze eigenlijk ten koste van de natuur produceren. Onze natuur, dus van iedereen. Boer pas op, of het is met jullie afgelopen. Toen na de Tweede Wereldoorlog de voedselproduktie nog niet overvloe dig was hoorde je dit niet. Nu we, mede dankzij de overheidssteun als scholing, voorlichting, subsidies, etc., zeer overvloedig produceren horen we: je verpest het leefmilieu. Om onze fraaie natuur te sparen, zelfs weer terug te brengen zoals het eens was, krijgen we nu regel matig richtlijnen. Sommige zijn erg duidelijk, andere zeer ondoorzichtig. Het voorstel dijken door te steken om meer natuurwaarden te schepen is wel heel merkwaardig. Het is in de loop der jaren gebleken dat daar waar de mens woont en wil blijven wonen, de natuur wat gestuurd moet worden. Toen enige tijd gele den tijdens een storm een dijk brak, dacht de baas dat op een goedkope manier de havengeul verdiept werd. Het resultaat van de natuur zijn gang laten gaan is werkelijk gewel dig. De zee kent geen maat en we spreken over het verdronken land van Zuid-Beveland. Het doorsteken van dijken zal velen niet aanspreken. Wat ook niet aanspreekt is het stre ven naar zoals het vroeger was. Je kunt toch niet, nu we met zovelen zijn, op onderdelen terug naar de goeie ouwe tijd. De letters M.V.D.W.O.A. zijn om een heel andere reden op papier gezet. Nu de maaidorsers in recordtempo en recordvroeg hun werk hebben gedaan heeft de graanboer even tijd om alles betreffende zijn oppervlak te graan 1993 op een rijtje te zetten. Hier komen de letters M.V.D.W.O.A. voor de dag. Toen we, het is lang geleden, op de lagere school rekenlessen kregen hoorde je datje een bepaalde volgorde moest aanhouden. Om dat te ont houden het ezelsbruggetje: Meneer Van Dalen Wacht Op Antwoord. Eerst Machtsverheffen: het is goed dat macht voorop gaat; dan Verme nigvuldigen: het is goed dat er meer komt; dan Delen: het is goed met anderen te delen; dan Worteltrek ken: het is goed dit met regelingen te doen; dan Optellen: het is goed meer te krijgen dan Aftrekken: het is niet goed minder over te houden. Dit ezelsbruggetje hebben graante- lers hard nodig om te berekenen wat het voordeligste is. Braakrege ling, kleine graanproducent, 8.000 of 9.000 kg opbrengst, f 350,— gulden stro, kosten braakland, kosten-opbrengsten non-food ge was (wat is dat?). Tenslotte het ezelsbruggetje de laatste bewer king: Aftrekken. Het resultaat zal niet meevallen. De lichte hoofdpijn, veroorzaakt door de marktberichten van de laatste tijd, neemt iets toe. Om op te knappen ga je naar buiten en kijk nu eens. Waar twee weken geleden op geel-bruine vlaktes de kaalslag plaats vond, komt teer van kleur de groenbemester boven. Wat is dat mooi.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 10