"Zo lang mogelijk akkerbouwer blijven" ■Tri ii.i.n.i ««■■■■iJatifliiiiaflft Westbrabander Kees Breure laat zich niet van de wijs brengen Kees Breure (33) uit Dinteloord is een jonge ambitieuze boer, die zich niet snel van de wijs laat brengen door onheilstijdingen over de land bouw. Samen met zijn vrouw Wille- ke en dochtertje Eveline (15 maanden) woont hij op de prachtige hoeve Karolina in de westhoek van Brabant. Kees is boerenzoon, akker bouwer in hart en nieren, Willeke komt uit het nabijgelegen dorp Fij naart, maar heeft het uitstekend naar haar zin op de boerderij. Kees boert in maatschap met zijn vader (59) op een kleine 100 hecta re kleigrond, waarvan bijna 60 ha in de Karolijnapolder ligt. Deze aan het Volkerak gelegen polder is noCj vrij jong en daarom is de verkaveling gunstig. De 60 ha liggen aaneen gesloten rondom de boerderij, de overige 38 ha liggen - eveneens aaneengesloten - in de Drievrien- denpolder, een paar kilometer ver derop. Ook enkele dijken horen tot het bedrijf. In het huidige bouwplan van Breure staat wintertarwe in op pervlakte het hoofdgewas. Dit jaar wordt er 33 hectare van dit gewas geteeld. Verder 18 ha consumptie aardappelen, 17,5 ha suikerbieten, 16 ha graszaad en 8,5 ha plantuien. Niet vrolijk Als rasechte graanboeren zijn de Breures bepaald niet vrolijk gewor den van de drastische prijsdalingen annex braaklegverplichtingen, die Brussel voor de graantelers in petto heeft, ook al staat er enige financië le compensatie tegenover. Vader Breure ziet de bui overigens wel weer overdrijven. "We hebben in de landbouw al meer crises gehad en die zijn we allemaal te boven geko men. Als ik zie hoeveel mensen er honger hebben op de wereld, hoe kunnen ze dan nog praten over overschotten?" Kees Breure jr.: "Tarwe is op dit mo ment inderdaad financieel een wei nig interessante teelt. Het is de laatste jaren bergafwaarts gegaan met de prijs. Nog niet zo lang gele den kregen we 60 cent per kilo, nu ligt de prijs rond de 40 cent en het gaat naar 29 cent als ik de krant goed heb gelezen. Toch denk ik dat wij graan zullen blijven telen. Mis schien gaan we iets meer vrije pro- dukten in het bouwplan opnemen, maar graan zal toch altijd de hoofd moot blijven. Wat is voor ons het al ternatief? We werken hier op grond met een afslibbaarheid tussen de 20 en 50%. De grond is - in combi natie met onze bedrijfssituatie - eigenlijk alleen maar geschikt voor bulkgewassen. We hebben dus wei nig keus." Hoewel Kees Breure de toekomst zeker niet zorgeloos tegemoet treedt en beseft dat hij als grote graanteler grond braak moet gaan leggen, wil hij toch niet al te somber zijn. Hij zet de feiten nuchter op een rij: "Wij hebben een uitstekend ge mechaniseerd bedrijf en kunnen de kosten binnen de perken houden. De machines zijn zo goed als afge schreven en de loonwerker komt al leen incidenteel op het bedrijf. We halen gemiddeld goede kg- opbrengsten. Wat dat betreft zitten we hier in een goede hoek. In de wintertarwe halen we tussen de 8 en 8,5 ton. We kunnen op eigen be drijf 300 ton graan bewaren. Daar hebben we een prima installatie voor. Dat alles maakt dat wij wat betreft de graanteelt in een relatief gunstige positie zitten. Toch zullen we moeten inkrimpen. Het is niet anders." Combinatie met buren De vergaande mechanisatie waar Kees over spreekt, is overigens niet zozeer de verdienste van de Breures zelf. In de loop der jaren is een uit stekende samenwerking opge bouwd met de buren, vader en zoon Burgers, die eveneens een akker bouwbedrijf hebben. Vooral Burgers sr. is een uitblinker in het construe ren van landbouwwerktuigen. Hij is eigenlijk meer technieker dan boer, terwijl het bij Breure net andersom ligt. Wat dat betreft vullen ze elkaar uitstekend aan en vormen ze een ideaal koppel. Breure sr.: "Je kunt buurman Bur gers gerust een uitvinder noemen. Het is zijn lust en zijn leven. Hij heeft er ooit zelfs prijzen voor gekregen. Voor de grap zeggen we wel eens: hij doet het werk onder de trekker en wij er boven." Dankzij de al ruim 20 jaar bestaande werktuigencombinatie hebben bei de boerenbedrijven bijna alle machi nes voor grondbewerken, zaaien, spuiten en oogsten tot hun beschik king. De machines worden optimaal en efficiënt ingezet. Wachten op een loonwerker is er niet bij. Ook de graanopslag is door Burgers be dacht en geconstrueerd. Graan, aardappelen en suikerbieten zullen de belangrijkste gewassen in het bouwplan van Kees Breure blij ven. Hij heeft er typisch het bedrijf voor en de grond in de Karolinapol- der biedt weinig uitwijkmogelijkhe den naar bijvoorbeeld vollegrondsgroenten. Toch denkt Kees aan een verschuiving richting vrije produkten. Meer aardappelen en meer uien dus. De aardappels hebben de laatste jaren gemiddeld een redelijke prijs opgebracht. Kees Breure teelt uitsluitend Bintjes en doet dat goed. Hij haalt ongeveer 50 ton van een hectare. Een van de oudste schuren op het bedrijf is ge schikt gemaakt voor aardappelbe- waring. Er kan 900 ton in. Breure levert aan de particuliere handel waarmee hij bij voorkeur meerjaren- contracten afsluit. Dat geeft een stuk zekerheid. De uienmarkt werkt heel anders. De prijs voor plantuien laat grote schommelingen zien. Het is dus zaak om de markt op de voet te volgen. Toch is het volgens Kees Breure "een leuke teelt", die gemid deld een goede financiële opbrengst geeft. Ook suikerbieten kunnen niet worden gemist. Breure zit wat be treft de kilo's bij dit gewas iets bo ven het gemiddelde: ongeveer 63 ton per hectare met meer uitschie ters naar boven. Het suikergehalte ligt tussen de 15,25 en 15,75. Omschakeling Als akkerbouwer-in-hart-en-nieren weet Kees Breure maar al te goed dat de toekomst onzéker is. Hij ziet om zich heen nogal wat bedrijfsge- noten overschakelen op andere, gespecialiseerde teelten. Een ont wikkeling die bijvoorbeeld ook van uit de ZLM sterk gestimuleerd wordt.' Kees staat niet te trappelen om zijn bouwplan aan te passen, al begrijpt hij dat vooral de kleinere ak kerbouwbedrijven noodgedwongen naar iets anders moeten omzien. In West-Brabant is bijvoorbeeld ci chorei een gewas-in-opkomst. Een dochterbedrijf van Suiker Unie bouwt, in Roosendaal een nieuwe fabriek, waar de op witlof lijkende wortels worden verwerkt tot grondstof voor o.a. de voedingsmid delenindustrie. Daarnaast verschij nen in het zuidwestelijk zeekleigebied verschillende kleine tuinbouwgewassen op de akkers, zoals prei, witlof, broccoli, raddichio rosso en andere vollegronds groenten. Kees Breure: "Chicorekzou op mijn bedrijf kunnen, maar ik begin er nog niet aan. Je moet er veel uren in ste ken en hoge kosten maken. Het is een arbeidsintensieve teelt en de grond krijgt er behoorlijk van langs. En het gaat per bedrijf maar om klei ne oppervlaktes." Ook vollegrondsgroenten ziet Kees Breure op dit moment niet zitten. Hij wijst op de slechte situatie in de witlofteelt. "Je ziet om je heen dat de een na de ander stopt. Zou ik er dan aan moeten beginnen? Boven dien moet ik in de toekomst kijken. Nu werken we op twee bedrijven met vier man, mijn vader en ik en de buurman met zijn zoon. Mijn vader is 59 jaar en ook de buurman wordt een dagje ouder. We blijven straks met z'n tweeën over. Dan is het niet verstandig om over te schakelen op Willeke, Eveline en Kees Breure in de tuin van hoeve Karolina in Dinte loord (foto Bert Hopmans). teelten, die meer arbeid vragen. Ik zou personeel van buitenaf aan moeten trekken, en iedereen weet wat dat kost, nog afgezien van de vraag of je genoeg mensen kunt krijgen." Gewasbescherming Kees Breure blijft alles overziende zo lang als het kan op de oude voet doorgaan. Hij hoopt dat hem dat be drijfseconomisch maar ook milieu technisch mogelijk wordt gemaakt. Het Meerjarenplan Gewasbescher ming stelt hem bepaald niet gerust. "Ik ben het er mee eens dat er min der gespoten mag worden. Je moet als boer je ogen niet sluiten voor het milieuprobleem. Ook wij proberen ons steentje bij te dragen. In de bie ten bijvoorbeeld doen we de on- kruidbestrijding voor tweederde deel mechanisch. En een keer extra spuiten om een topopbrengst te ha len doen we ook niet meer. Maar ik vind dat de overheid alleen midde len mag verbieden als er goede ver vangers zijn. Men moet onderzoek en handel de tijd geven om nieuwe middelen op de markt te brengen. We mogen bijvoorbeeld geen TCA meer spuiten in graszaad, maar een alternatief ontbreekt. En Captafol is in de graanteelt verboden, maar in de bollenteelt mogen ze het nog wel gebruiken. Dat noem ik slecht be leid." Akkerbouwer Kees Breure in West-Brabant zal zijn areaal wintertarwe moeten inkrimpen (foto Bert Hopmans). Windmolens Ook in de eigen streek hebben d< boeren te maken met planologiscl en milieubeleid, dat zeker niet in he voordeel van de landbouw werkt Het boeronvriendelijke streekplai Brabant heeft de gemoederen in dt agrarische wereld maandenlang be zig gehouden. Ook Breure heeft eei bezwaarschrift ingediend. Hij i: vooral beducht voor het windmc lenpark, dat de provincie in de Karc linapolder wil gaan bouwer Voorlopig denkt men aan 11 mc lens, maar het kunnen er later mee worden. Vader en zoon Breure den ken dat ze veel overlast zullen heb ben van deze milieuvriendelijke maar lawaai producerende electrici teitsopwekkers. De vergoeding dii men krijgt weegt niet op tegen he ongemak. Alle tegenwind ten spijt, Kees Breu re wil graag akkerbouwer in West Brabant blijven. Emigreren naar eer land met meer ruimte en meer mo gelijkheden ziet hij niet zitten. "Naai mijn mening zijn de omstandighe den voor de akkerbouw hier altijc nog goed. En ik weet zeker dat nie mand er beter van wordt als straks het graan en de aardappelen in Rus land geteeld worden. De boerer niet, maar ook de consumenter niet. De transportkosten zullen im mers veel hoger worden." Gezin-bedrijf-werk Ook echtgenote Willeke ziet niets ir een buitenlands avontuur. Hoewe niet afkomstig uit een agrarisch mi lieu, voelt zij zich op de Karolinahoe ve prima thuis. Hoewel ze zelf niet zo vlug op de machines klimt, heeft ze intussen al aardig wat kennis van het boerenbedrijf opgedaan. Willeke verzorgt de administratie en is door haar opleiding en ervaring enigszins thuis in contracten. Ze stelt des noods samen met Kees zelf een contract op in plaats van af te wachten waar de andere partij mee komt. Wat in andere bedrijfstakken gebrui kelijk is, komt volgens Willeke in de boerenwereld nog te weinig voor. "De boeren moeten zelf hun reken sommetje maken en zich niet al te snel een dictaat laten opleggen door de handel. Ze zouden zich wat zake lijker moeten opstellen," aldus Willeke. Naast de zorg voor dochtertje Eveli ne en de administratie van het eigen bedrijf werkt Willeke twee dagen per week voor haar vroegere werk gever, waarvan een dag thuis. Ze vindt dit een prettige combinatie. "Op deze manier hou ik mijn con tacten buiten de boerderij aan. Het combineren van gezin, bedrijf en werken buitenshuis wil ik zo lang mogelijk volhouden. Maar als ik een keuze zou moeten maken, dan kies ik voor het bedrijf. Daar ligt onze toekomst." Ko Jille

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 9