Ondernemerschap versterken via akkerbouwstudieclubs Verantwoord werken met asbest DELTA FLORA IN GOES Nadenken is goed, vooruitdenken nog beter Polen moet meer graan importeren Goed ondernemerschap wordt ook in de akkerbouw steeds belangrij ker. Regelgeving door de overheid en veranderende wensen van de consument vragen een voortdurend aanpassen van de bedrijfsvoering. Soms wordt het bijna teveel om al les te volgen, terwijl je als onderne mer toch niet achterop kunt raken. De nieuwe akkerbouwstudieclubs, een gezamenlijk initiatief van de Landbouworganisaties en Takorga- nisaties in West-Nederland, richten zich op het versterken van dit on dernemerschap. In de studieclubs worden ideeën en ervaringen uitge wisseld. Samen met collega's ga je de sterke en zwakke kanten van het bedrijf herkennen en erkennen. Een breed scala aan onderwerpen is bin nen de in 1992 gestarte groepen uitgediept. Een voorbeeld Werktuigen vormen op de meeste akkerbouwbedrijven een belangrijke kostenpost. In de verschillende groepen leefden verschillende vra gen t.a.v. het eigen machinepark. Zo is er gekeken naar de huidige kosten op de bedrijven en de verschillen hierin. Bediscussieerd werd hoe een machine aangekocht wordt; welke strategie wordt hierbij gevolgd? Ook De ergste droogte sinds jaren dwingt Polen tot een belangrijke toename van de graanimport. Ge raamd wordt dat de droogte oor zaak is geweest dat de graanoogst ruim een kwart lager uitvalt dit jaar dan vorig jaar. Dat zou een import behoefte opleveren van 1 tot 2 mil joen ton vergeleken met 150.000 ton voorgaand jaar. Aangenomen wordt dat de EG be langrijke hoeveelheden tarwe, mais en gerst naar Polen zal kunnen uit voeren, terwijl ook uit de Ver. Staten niet-onbelangrijke hoeveelheden zullen worden ingevoerd. werd getracht de financiële conse quenties, zowel bedrijfseconomisch als fiscaal, te berekenen. Naar aanleiding van deze berekenin gen kwam vaak de discussie op de mogelijkheden tot samenwerking. Naast de mogelijke besparingen werden ook andere voordelen, even als de nadelen besproken. Waar let je vooraf op: contract, afspraken over taakverdeling, karakter van de ondernemers. Het voordeel Het voordeel van het werken in stu diegroepsverband is dat je elkaar stimuleert om zaken uit te diepen. In je eentje trek je niet zo gemakkelijk een avond uit om bijvoorbeeld be drijfskosten op een rij te zetten. Bo vendien heb je er niets aan om slechts te weten dat de uitkomst f 300,— per ha hoger ligt dan een streekgemiddelde. Vergelijken is in teressant als je elkaar als onderne mer en eikaars bedrijf goed kent, zodat uitleg gegeven kan worden over de achtergronden van bedrijfs beslissingen. Daardoor kun je als ondernemer wellicht zelf nieuwe mogelijkheden voor bedrijfsaanpas- singen ontdekken. Ondernemen in de toekomst De toekomst voorspellen kunnen de meeste mensen niet. Een exact ant woord op vragen over de toekomst zult u als ondernemer ook in de nieuwe studieclub niet krijgen. Wel wordt je aangezet om kritisch naar het eigen bedrijf en dat van anderen te kijken. Een actieve houding en openheid zijn daarom belangrijk. Je moet als ondernemer aan de slag met bedrijfsvraagstukken van el kaar. Vanzelfsprekendheden worden ter discussie gesteld. Geen bedrijf is het hetzelfde, en ook de onderne mers zijn verschillend. Toch kun je je voordeel doen met de ideeën uit de studieclub. Je leert het eigen bedrijf met de ogen van een ander bekij ken. Dit kan bijdragen aan het nog beter nemen van uw bedrijfsbeslis singen. Deelname Informatie over deelname is be schikbaar bij de studieclubbegelei ders, bij wie u zich tevens kunt aanmelden. Komend winterseizoen zullen weer een aantal nieuwe groe pen van start kunnen gaan. Zeeland: Jan Moggré, tel. 01100-47758 en Luc Mangnus, tel. 01100-47758. Noord-Brabant: Marga Jacobs, tel. 01650-67777. Marga Jacobs Luc Mangnus It: "Twee jaar geleden hebben we gedemonstreerd voor duizend gulden per hectare meer. Als alle voorstellen doorgaan zitten we op duizend gulden per hectare minder. Een verschil van tweeduizend gulden per hectare. Toen was die duizend gulden per hectare nodig. Kijk maar naar de verdringing die zich naar de groentesector aan het voltrekken is. Nu is het meer dan noodzaak. Nationaal kan er veel gedaan worden, als de politiek het maar wil. Denk eens aan de forse rentesubsidies. In Frankrijk gebeurt dit ook, waarom niet hier?" Aly Wisse, boerin in Colijnsplaat en lid van de Groep Emmel- oord (Agrarisch Dagblad 31 juli 1992). "Subsidies zijn een prijs voor het bevriezen van de bestaande situatie. Boe ren gaan het bestaande verdedigen, ze willen niet meer bewegen. Je hebt het in de jaren zeventig gezien met de textiel, de scheepsbouw en de staal industrie: met subsidies kun je die op den duur niet in standhouden. De landbouw ook niet". Pieter Winsemius, voorzitter van Natuurmonumenten (Boerde rij, 4 augustus 1992). Dit jaar is de bloemenshow Delta Flora voor het eerst in de Zeelandhallen te Goes gehouden. De ten toonstelling is uit haar jasje gegroeid, waardoor de expositieruimte in Stellendam (Goeree-Over- flakkee) te klein is geworden. In de Zeelandhallen zijn fraaie arrangementen te zien, samengesteld uit on der andere zomerbloemen en gladiolen. Er is ook een kleinveetentoonstelling. Nog t/m zaterdag 8 augus tus kunt u van al dat moois genieten (foto Ab Westerbeek). Asbestvezels zijn schadelijk voor de gezondheid. Toch worden uit ge woonte nog steeds asbesthouden de produkten aangeschaft. Dit ondanks het feit dat vaak goede al ternatieven voorhanden zijn. Geva ren van asbest worden vaak onderschat. Het feit dat asbestpro- dukten overal vrij verkrijgbaar zijn heeft hier ongetwijfeld mee te maken. Wie asbestvezels inademt, loopt kans op kanker of asbeststoflongen. Het 'passief' aanwezig zijn van as besthoudend materiaal, bijvoor beeld golfplaten op het dak, vormt geen direct risico voor de gezond heid. Het is dus niet zo dat alle as best nu vervangen moet worden. Maar het werken ermee, zoals za gen, knippen en slopen, is wel de gelijk ongezond. Een eenvoudig stofmasker, zoals een snuitje of zak doek, is volgens de Stichting Ge zondheidszorg Agrarische Sectoren (STIGAS) dan beslist onvoldoende als bescherming. Meldingsplicht Per 1 februari 1992 zijn de regels voor het werken met asbesthou dend materiaal verscherpt. De nieu we regeling gaat ervan uit dat alle asbestsoorten gevaarlijk zijn en dat de blootstelling zo laag mogelijk ge houden moet worden. Er is een meldingsplicht ingevoerd bij de arbeidsinspectie voor elke sloop of demontering van asbest houdende constructies. Deze in stantie wil op de hoogte zijn van dit risicovolle werk. Men hoopt hiermee te bereiken dat het werken met as best zo veilig mogelijk gebeurt. De arbeidsinspectie wil onder andere weten hoeveel personen gaan slo pen, op welke locatie, met welk ge reedschap, hoe stofvorming wordt voorkomen en hoelang het een en ander gaat duren. Verder dienen de werkzaamheden te worden uitge voerd volgens een van te voren op gesteld draaiboek zodat zo weinig mogelijk verrassingen kunnen optre den. Omdat een draaiboek nog niet garandeert dat alles daadwerkelijk op een veilige manier verloopt, wordt bovendien toezicht op de werkzaamheden door een deskun dige verplicht. Deze deskundige heeft een cursus gevolgd over asbest. Wanneer met asbest wordt gewerkt is het gebruik van juiste adembe- schermingsmiddelen in alle gevallen voorgeschreven. Daarnaast moeten werknemers die asbest slopen wor den voorgelicht over de risico's en over preventiemaatregelen. Ook de ze voorlichting moet volgens een van te voren opgesteld programma gebeuren. Ondernemer Sloopwerkzaamheden moeten voor af gemeld worden aan de Arbeidsin spectie. Het draaiboek moet dan op de plaats van de sloopwerkzaamhe den aanwezig zijn. Verder is niet al leen de werknemer maar ook de ondernemer verplicht tot het ge bruik van de juiste adembescher- ming tijdens asbestwerkzaamheden. De ondernemer die zelf de asbestcur- sus met goed gevolg heeft afgerond hoeft niet te werken onder toezicht van een deskundige. Draaiboek Hoe ziet zo'n draaiboek eruit? In het draaiboek moeten de maatregelen staan die worden genomen om het vrijkomen van asbeststof tijdens de werkzaamheden zo laag mogelijk te houden. Dit heeft als voordeel dat er minder risico bestaat voor de as- bestwerker en voor de omgeving. Verder wordt een beschrijving van de adembescherming en andere persoonlijke bescherming gevraagd die men gaat gebruiken. Daarnaast moet vermeld worden wie voorlich ting gaat geven aan de werknemers en wanneer dit gaat gebeuren. De asbestwerker moet immers op de hoogte zijn van het onderhoud en juiste gebruik van de persoonlijke bescherming, van gereedschap en van de voorschriften. Waarschu wingslinten moeten geplaatst wor den om het werkgebied. Beperken van de stofproduktie kan door zoveel mogelijk nat te werken en door gereedschap te gebruiken dat weinig stof veroorzaakt. Slijptol en ander sneldraaiend gereedschap moet dus niet worden ingezet. Beter is gebruik te maken van een snijmes zoals een stanleymes en blikschaar. Verwijderd materiaal moet direct in dubbel landbouwplastic worden verpakt. Asbest het beste in grote stukken afvoeren. Alternatieven Het is beter geen gebruik meer te maken van asbesthoudend mate riaal bij nieuwbouw en renovatie. Vanaf 1 juli 1993 is het zelfs wette lijk verboden. Bij het zoeken naar al ternatieven voor golfplaten als dakbedekking spelen de eigen schappen van het asbestmateriaal een rol bij uw keuze. Alternatieven voor dakbedekking zijn: asbestvrije vezelcement golfplaten; polyester golfplaat, verzinkte profielstaalplaat; aluminiumplaat; dakpan op dakbe schot en bitumineuze afwerking op dakbeschot. Ook zijn er vervangende produkten op de markt voor de harde asbest- plaat die dient als scheidingswand in stallen. Bij het zoeken naar een andere oplossing is het van belang te letten op de slijtvastheid, onder houdsgevoeligheid en brandveilig heid en het bestand zijn tegen chemische inwerking. Alternatieven voor de scheidings wand zijn: asbestvrije vezelcement- plaat; gipskartonplaat; board, multiplex en hout; gietbeton; staal plaat; metselwerk. Op het eerste gezicht lijkt het gebruik van asbest een goedkope oplossing. Goedkoop is hier echter duurkoop. Op de lan gere termijn zullen de kosten door verzekering, reparatiewerkzaamhe den, sloop en stort of mogelijke waardedaling van de bedrijfsgebou wen waarin asbest is verwerkt, het verschil in prijs overtreffen. Vakmanschap Het op ondeskundige wijze verwij deren en bewerken van asbest brengt risico's voor de gezondheid met zich mee Niet alleen voor de asbestwerker zelf maar ook voor de mensen in zijn directe omgeving. Zolang de materialen onberoerd blij ven is er geen probleem. Laat daar om het slopen en verwijderen van asbest over aan bedrijven die zich bekwaamd hebben in het verwer ken van asbest. Nadere informatie over de risico's van het werken met asbest kunt U krijgen bij Stigas, 070 - 3526636.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 5