I 32b i A - Tarwe in recordtempo van het land Wildschade minder vaak vergoed LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT maximaal 25 melkquotum Vergoeding van procent waarde Bij verkoop grond met melk aan pachter Voorlichting over "MacSharry" voor akkerbouw b Deze week Pag. 3 Interventie rundvlees gehalveerd Pag. 4 Kiezen voor kleine of grote producent i.v.m. MacSharry Pag. 5 Ondernemerschap versterken via akkerbouwstudieclubs Pag. 6 Succesvolle bewaarproeven CHZ Voorkom onnodig verbranden Pag. 7 Sperziebonen slecht betaald Studiedag afzet ekoprodukten Pag. 8 en 9 Bedrijfsreportages ZLM en Geldersche Mij van Landbouw Pag. 10 Het melkvee te Oostburg Pag. 11 Tuinbouwklanken Pag. 14 Fotoreportage graaninname krant VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1992 80e JAARGANG No. 4131 Cebeco-Zuidwest verwacht grote belangstelling voor Ritmo Naar verwachting is op dit moment nagenoeg alle tarwe al geoogst. Al leen enkele latere percelen staan nog vast. Commercieel directeur Dim Mooyaart van Cebeco Zuid west schat dat eind deze week meer dan 95 procent van de tarwe binnen is. De opbrengst is goed, ge middeld 8300 tot 8500 kg per ha. Droge kilo's. Bovendien is de korrel kwaliteit heel goed. "Wie had daar drie weken geleden op gerekend toen er zoveel graan gelegerd lag?". "Zon en wind hebben 100 procent meegewerkt", zegt Mooyaart. "Als er veel regen op de gelegerde perce len zou zijn gevallen was dat na tuurlijk ten koste van de kwaliteit gegaan. De legering heeft in een aantal gevallen wel tot een lagere dorscapaciteit geleid, maar toch is het graan nog nooit in zo'n hoog tempo van het land verdwenen. Elke dag was het raak, men hoefde vrij wel nooit te wachten. Ik loop al 37 oogstjaren mee, maar de oogst is nog nooit zo vroeg klaar geweest. In 1976 was het ook vroeg, maar toen was het toch pas rond half augus tus eer alle tarwe van het land was'". De korte tijd waarin de gerst en tar we gedorst worden vergt natuurlijk wel het een en ander van de collec teurs en de handel. Mooyaart: "Cebeco-Zuidwest moet in staat zijn de volledige oogst in acht werk dagen op te nemen, en dat is dit jaar door een goede samenwerking tus sen telers en de ontvangende bedrij ven goed gelukt". Wat betreft de kilo's kan het Zuid westen dit jaar niet tippen aan de opbrengsten in de Flevopolders. De opbrengsten daar liggen ca. tien procent hoger. Gemiddeld liggen de opbrengsten in het Zuidwesten op 8300 tot 8500 (droge) kg per ha. Door het lage vochtgehalte (15 tot 16 procent) hoeven de telers geen droogkosten te maken. Per regio loopt de opbrengst in het Zuid westen wel uiteen, maar uitschie ters naar boven of beneden zitten er niet bij. Er zijn uiteraard wel perce len die een uitzonderlijke opbrengst hebben. Er zijn enkele percelen waar meer dan tien ton tarwe per ha van gedorst is. Ook de kwaliteit van de gedorste tarwe is goed. Van de bakwaardige tarwe is het eiwitgehalte voldoende hoog. Het hectolitergewicht valt van sommige partijen wat tegen, maar niet in de mate dar er een korting op wordt toegepast. Rasverschuiving Wat de opbrengst betreft scoort vooral de Ritmo goed. Dit ras is ste vig en weinig gevoelig voor ziekten. De opbrengst zit vijf tien procent boven de Obelisk. Mede gezien de gevoeligheid van Obelisk voor brui ne roest verwacht Mooyaart dat dit ras volgendseizoen halveert in are aal, van 40 45 procent van alle tarwe in 1992 tot 20 25 procent volgend seizoen. De belangstelling voor Ritmo zal daarentegen sterk toenemen. Mooyaart: "Door de ge ringe ziektegevoeligheid hoeven de boeren in dit ras minder te spuiten. Dat past goed in de trend naar mi lieuvriendelijker werken, wat toch ons aller streven is". De commercieel-directeur van Ce beco-Zuidwest zou het geen pro bleem vinden als een bepaald ras bijvoorbeeld de helft van het tar- weareaal zou beslaan. Als de VERVOLG OP PAGINA 3 De verpachter van grond heeft bij verkoop van de grond aan de pach ter recht op een vergoeding van (maximaal) 25 procent van de waarde van het melkquotum. Dat is de kern van een uitspraak die het Gerechtshof in Arnhem heeft ge daan in een conflict tussen een pachter en een verpachter in Friesland. Met de uitspraak lijkt het Arnhemse Gerechtshof een eind te hebben ge maakt aan de jarenlange onduide lijkheid over de vraag wat er moet gebeuren met het melkquotum wanneer de pachter het gepachte met gebruikmaking van zijn voor keursrecht van de verpachter koopt. De vraag was steeds: heeft de ver pachter dan recht op vergoeding voor het melkquotum, en zo ja hoe hoog moet die vergoeding dan zijn. Het Arnhemse Gerechtshof oordeelt dat het onbillijk en onredelijk zou zijn indien de verpachter de waarde van het melkquotum zou ontgaan bij verkoop van het gepachte aan de pachter. In de uitspraak staat dat pachter en verpachter een overeen komst moeten sluiten omtrent de te betalen vergoeding voor het quo tum. Deze vergoeding mag dus maximaal 25 procent van de waar de van het quotum bedragen. Bij de bepaling hiervan heeft het Hof als leidraad gevolgd de waarde die der den bij aankoop van het verpachte voor het melkquotum willen beta len. Overigens oordeelt het Hof uit drukkelijk dat in 'bijzondere omstandigheden' van de regel kan worden afgeweken. Sinds kort is de DLV Goes gehuisvest in dit nieuwe gebouw vlak bij het NS-station Goes. De voorlichters van de verschillende DLV-teams (akkerbouw, fruitteelt en rundveehouderij) hebben hun kantoor in het ge deelte van het gebouw hier links op de foto. De oude huisvesting van de DLV, in het Landbouwcentrum, wordt toegevoegd aan de kantoorruimte van de verschillende Consulentschappen van het ministerie van Landbouw. Die zaten toch al krap in hun jasje. AOC Zeeland en omstreken neemt het grootste deel van het nieuwe gebouw in gebruik, op de foto de gedeeltes rechts en midden voor. De overhuizing van de school vanuit de huidige locaties naar Stationspark 41 vindt pas na de herfstvakantie plaats. De eerste schooldag in het nieuwe gebouw is op 2 november. AOC en DLV hebben, op de parkeerplaats na, geen gezamenlijke ruimtes. Er is wel een directe verbinding tussen de twee gedeeltes van het gebouw. Een korte lijn tussen voorlichting en onderwijs derhalve (foto: Anton Dingemanse). De ZLM is voornemens om eind au gustus/begin september voorlich tingsbijeenkomsten voor agrarische ondernemers te houden over de uit werking van de MacSharryplannen voor de akkerbouw. Op deze bijeen komsten zal de SEV van de ZLM praktische rekenvoorbeelden uit werken en toelichten. Met behulp van dergelijke rekenvoorbeelden zijn individuele boeren beter in staat te bepalen welke keus voor hen de minst slechte is (bijvoorbeeld bij de keus tussen kleine of grote pro ducent). Beoogd wordt vier bijeenkomsten te houden, drie in Zeeland en een in West-Brabant. In de ZLM-krant van 21 augustus worden datum en plaats van de bijeenkomsten nader aangegeven. In 1991 kwam ongeveer driekwart van de getaxeerde wildschade in Zeeland in aanmerking voor vergoeding uit het Jachtfonds. De schade komt dus meer ten laste van de grondgebruikers en de jagers. Dit staat in het jaarverslag van de Wildschadecommissie voor de pro vincie Zeeland over 1991. Van de getaxeerde schade van f 948.000,— wordt f 702.000,— uit het Jachtfonds vergoed. Het resteren de kwart is ongeveer gelijk verdeeld over grondgebrui kers en jachthouders. De schade die ten laste van deze groepen wordt gelegd vertoont de laatste drie jaar een toename. De Wico schrijft dit toe aan het meer en meer aanmelden van schade veroorzaakt door wild genoemd in artikel 8 lid 1 van de Jachtwet (waaronder konijnen en houtduiven). Voor deze diersoorten kan in principe niet geadviseerd worden om een beroep op het Jacht fonds te doen. Net als in de voorgaande twee jaar veroorzaakten de rotganzen in 1991 de meeste schade f 245.000,-). An dere grote boosdoeners zjn smienten f 152.000,—), hazen, f 133.000,— kolganzen f 126.000,— hout duiven (f 92.000,—), konijnen f 91.000,—), fazanten f 39.000,) en wilde eenden f 31.000,—). Vorig jaar werd er ook voor f 4.500,— patrijzenschade getaxeerd. Het aantal schadeklachten vanwege hazen en fazanten is vorig jaar sterk toegenomen. Dit wordt toegeschreven aan de droge weersomstandigheden in de eerste helft van mei. De suikerbieten hadden een trage groei- ontwikkeling, zodat hazen en fazanten schade aanricht ten aan de jonge planten. Als in dit soort situaties de droogte aanhoudt zal ook de schade toenemen. Indien de gewassen op tijd regen krijgen neemt het aantal schadegevallen drastisch af. De meeste schade werd aangericht aan de wintertarwe (f 287.000,— gevolgd door weiland f 166.000,— spruiten f 72.000,— bruine bonen f 66.000,—), graszaad f 66.000,—), suikerbieten (f 52.000,— en koolzaad (f 49.000,— In bloemkool richtte het wild in 1991 voor f 25.000,— schade aan. De schade in het koolzaad had slechts betrekking op één geval, de proefvelden van kweekbedrijf VanderHa- ve. Hieraan is door de smienten een enorme schade aangericht. De afgelopen winter kon de schade aan de ze proefvelden beperkt worden, zo licht secretaris C.L. Dekker van de Wico desgevraagd toe. De jachthouders hebben door veel inspanningen met onder meer linten en knalapparatuur de schade voor een groot deel kun nen voorkomen. Fruit Door de nachtvorst hing er vorig jaar weinig fruit aan de bomen, maar in de boomgaarden waar wel een goede oogst hing hebben de spreeuwen flink toegeslagen. On danks alle te gebruiken afweermiddelen was de finan ciële schade zeer groot f 14.000,—

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1