Voor de vrouw Neem een kijkje over de grens! Onze tuin in de zomer ■ÓaW Jubileum ploegwedstrijd p.j.zuid geluid PJZ Walcheren zoekt toneelspelers Hoe anders is tuinieren in voor- en najaar dan in de zomermaanden. Verplanten, scheuren, snoeien: het zwaardere werk in de tuin komt in deze tijd bijna niet voor. Augustus is meer een maand van rust en genieten. Het is een periode van uitgebloeide bloemen afknippen en na een bui regen wat onkruid wieden. Je ziet in de zomer de tuin langzamerhand van kleur verande ren: eerst groen en fris, en vanaf au gustus zijn er al weer verkleurende planten en lege plaatsen te signale ren. Uitgebloeide zaaibloemen zoals campanula's digitalis, duizend schoon en toortsen hebben hun werk gedaan en hopelijk zorgen zij voor jonge planten voor volgend jaar. Het is verrassend als u plotse ling toortsen in de tuin vindt, die voorgaande jaren op heel andere plaatsen stonden, soms wel in de tuin van de buren. Het afknippen van uitgebloeide bloemen kan soms tot een tweede bloei leiden. Vooral rozen belonen u voor de zomersnoei door langer te bloeien. Knip de uitgebloeide rozen af tot aan het bovenste samen gestelde blad, dat 5 blaadjes heeft, deze grotere bladeren hebben in hun bladoksel goede bloemknoppen. Bezoekers van de bloementuin Zeker dit jaar hebben de rozen af en toe een zeep/spiritusoplossing nodig om de luizen, die hier maar al te graag vertoeven, te bestrijden. Wist u dat de geur van lavendel de luizen zou kunnen verjagen? Dit kan men eveneens bereiken door de geur van afrikaantjes. Zoek echter wel een passende kleur bij uw rozen. Laven del combineert prima bij gele rozen. Plant u rozen in de border, dan kunt u verschillende kleuren rozen ge bruiken. Een voordeel boven een ro zenperk is dat u minder open grond hoeft schoon te houden. Houdt de kleurencombinaties in de tuin in de gaten en maak eventueel een schetsje voor een stukje waar u in het najaar iets in wilt veranderen. Wordt de border te vol? Knip dan gerust de planten een stukje terug. Een probleem in een te volle border vormen de slakken. Zij vertoeven fraai gezicht, maar in een droge pe riode een tijdrovende bezigheid om alle planten in goede conditie te houden. Heeft u bij het terras een plaatsje voor een klimmer, plant dan eens een kamperfoelie, zodat u 's mor gens en 's avonds kunt genieten van de heerlijke geur. Op de noordelijke kant voelt de klim- hortensia zich prima thuis. Na een aanloop periode van een paar jaar groeit deze "zelfhechter" flink door en geeft mooie witte bloemen. Om de winter het terras wat aan te kle den, kunt u in de bakken wat vaste planten zetten b.v. een klein coni- feertje, een struikje lavendel of een bontbladige euónymus (kardinaals hoed). Het behoedt u voor een kale plantenbak en vormt een ideale ach tergrond voor wat bloeiende eenjari gen in de zomer. De losse potten moeten 's winters wel naar binnen i.v.m. bevriezen of omwaaien. Geniet en kijk alvast vooruit Terwijl u nu van uw geraniums ge niet, breekt toch weer al de tijd aan om ze te stekken. Augustus is daar een prima tijd voor, zodat u voor de winter weer sterke planten heeft. Voorjaarsbloeiers kunt u in deze tijd verplanten. Verder kunt u alvast plannen gaan maken voor het vol gende voorjaar. Wat moet er even tueel nog bijgekocht worden en waar komen de plantjes, die dit jaar niet zo opvielen, wel goed uit. In de moestuin en in het klein fruit is er wel volop werk. Zacht fruit kan in de diepvries om van de winter nog lekkere frambozen, bramen of bessen te hebben. Het is nu de tijd om jam te maken. Veel soorten groente gaan ook in de diepvries of worden door sommigen nog ge weckt. Dat betekent nu werken maar in de wintermaanden kun je de "verse groenten uit eigen tuin" zo maar pakken. In deze maand kunnen we 's avonds bijkomen van de drukke werkzaam heden op het land en genieten van de avond in onze eigen siertuin. C.J.A. van Nieuwenhuijzen-van Iwaarden In de zomer vraagt de tuin weinig arbeid; we kunnen ontspannen genieten van de fleurige borders. graag in een vochtige omgeving on der de planten, vooral de lupine heeft er onder te lijden. Slakken kunt u vangen met bier. Graaf een jampot in de grond en schenk er wat bier in, de geur van het bier lokt de slakken naar de rand van de jamppot. Ze vallen er over heen en verdrinken in het bier. Dit is een mi lieuvriendelijke oplossing. U kunt natuurlijk ook een chemisch middel gebruiken of de slakken 's morgens vroeg proberen te vangen. Dieren die we wel heel graag in de tuin zien zijn de vlinders en de in secten. Het is schitterend deze te volgen boven uw bloeiende border. Niet alleen de "vlinderstruik" is in trek, maar ook vele andere struiken worden bezocht b.v. inde "hoedjes" van het vingerhoedskruid zie je re gelmatig een insect verdwijnen. Het terras Op het terras hebben de eenjarige planten in potten regelmatig hun verzorging nodig: vooral water en af en toe wat meststoffen. Het is een modetrend om overal verschillende potten neer te zetten. Zeker een Ook in januari 1993 wil de PJZ-afdeling Walcheren weer graag een toneelstuk op de planken gaan zetten. Dit duurt nog wel een hele tijd. Maar hoe eerder we weten of er voldoende toneelspelers (m/v) zijn, des te eerder kunnen we beginnen met het uitzoeken van het te spelen stuk en beginnen met de repetities. Dit werkt voor alle partijen het prettigste. Een goed begin is het halve werk. Daarom vragen we alle leden, die hier belangstelling voor hebben, om zich zo snel mogelijk op te geven bij Peter Wisse, tel.: 01180 - 34405. Het bestuur van de PJZ-afdeling Walcheren Elzas-Vogezen, Frankrijk, 24-29 au gustus, 6-daagse busreis/overnach tingen in CoJmar. Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor deze prachtige reis! Lissabon-Portugal, 26 augustus-2 september, 8-daagse vliegreis. De prachtig aan de Taag gelegen hoofd- sad Lissabon is schilderachtig met zijn vele uitzichtpunten, de oude volkswijk Alfama en de voorstad Belém met fraaie historische bouw werken. Ook de omgeving met fleu rige kusten en een bijns tropisch aandoend kustgebergte met een weelde aan bloemen maken de reis aantrekkelijk. Lissabon; boeiend en zéér afwisselend! Benelux-België, Luxemburg, Neder land, 31 augustus-5 september, 6-daagse rondreis per bus/over nachtingen in: 1 in Oostende; 1 in Brussel, België; 2 in Echternach, Luxemburg; 1 in Valkenburg, Neder land. Programma o.a.: bezoek Delta werken, informatiecentrum Neeltje Jans o.l.v. gids; rondleiding Brugge en Brussel; bezoek agrarische be drijven; tocht Muilertal "Klein Zwit serland"; bezichtiging Mergelgrotten in Valkenburg; wan deling door Maastricht; zwemmen in kuurbad Thermae 2000. Bezoek 3 zéér interessante landen in één reis! Schotland-V.K., 1-10 september, 10-daagse bootreis/rondreis per bus/overnachtingen: 1 aan boord, 1 in Newcastle-upon-Tyne, 2 in Edin burgh, 2 in Aviemore, 1 in Fort Willi am, 1 in Carlisle, 1 aan boord. Programma o.a.: bezichtiging York met Minster; tocht door Northum berland National Park; bezoek Edin burgh Castle; bezichtiging typisch "Highland" boerderij met schapen, mestvee; bezoek Loch Ness en Gretna Green; tocht door Yorkshire dalen. Met prachtige bloeiende heide! Californië-V.S., 2-19 september, 18-daagse vliegreis/busrondreis. In twintig dagen krijgt u een goede in druk van West-Amerika, hoe het vroeger in het "Wilde Westen" toe ging, hoe de Amerikaan nu woont en werkt en vooral: hoe mooi en af wisselend de natuur is. Enkele pro Afd. Schouwen-Duiveland 15 augustus Barbecue Plaats: Fam. (Marco) Capelle, Ra- vensweg 1 te Scharendijke. Aan vang: 20.00 uur. Kosten: leden f 15,—, niet-leden: f 20,—. Opgave vóór 10 augustus bij: Rita v.d. Velde, tel. 01113 - 1389, Arianne Hanse, tel. 01119-1265. grammapunten: rondrit San Francisco; rondrit Los Angeles met bezichtiging van o.a. de Universal Film Studio's; dagexcursie naar Dis neyland; tocht door natuurpark Yo- semite met prachtige bloemen, planten, dieren en reuzebomen, de Sequoiadendrons; tocht door woestijn Death Valley en Grand Ca nyon, enz. Profiteer nu van de voor delige dollar en maak een schitterende reis door een mooi land! Franse Alpen, 11-19 september, 9-daagse busreis/overnachtingen: Noord-Frankrijk en Arèches^ Pro gramma o.a.: per stoeltjeslift naar de Mont Blanc; bezichtiging likeursto kerij en coöperatie in Beaufort; be zoek Albertville (bekend om Olympische Winterspelen 1992). Genieten in de Franse Alpen! Voor uw aanmelding, nadere infor matie of voor het aanvragen van de brochure "Agrarische Studiereizen", kunt u bellen naar Agrarische Stu diereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel. 085-512087. Redaktie Henk Tegels Op 29 augustus houdt de PJZ Tholen en St. Philips/and de jaarlijkse ploegwedstrijd voor de 40e keer. De ploegcommissie van de PJZ Tholen en Sint Philipsland organi seert op zaterdag 29 augustus a.s. voor de 40e keer haar ploeg wedstrijd. De wedstrijd staat open voor alle jongeren tussen de 16 en de 36 jaar met een trekker en wentel- of rond gaande ploeg. Vooraf zal een instructie-avond worden gehouden waarin de wedstrijdreglementen zullen worden toegelicht. In verband met het 40-jarig jubileum zal bij vol doende belangstelling een trekker- trek wedstrijd worden georgani seerd in de zgn. "Boerenklasse". Opgaven voor de ploegwedstrijd en/of voor de trekker-trek wedstrijd bij het secretariaat van de PJZ, Lysi- an van Dalen tel. 01662-2470 of bij Koos Deurloo tel. 01660-2037. onder redaktie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Sto/s Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13