Invloed volkstuinders duidelijk merkbaar bij besteding groenten Je houdt je hart vast Areaalsuitbreiding grootste boosdoener In de zomer valt er op de veiling weinig te verdienen Bloemen houden laag BTW-tarief Bloemenmerk noodzaak voor promotie export naar Japan Onveranderd slechte prijzen, zo staat het erbij in de BARONIE. Er is werkelijk geen droog brood te ver dienen. Alleen de aardbeien en boter- en ijsbergsla brengen hun geld op. Zulke lage prijzen als nu, en dan zo lang, is zelden vertoond de laatste jaren. Of het nu glas- of volle- grondsprodukten zijn, dat maakt al lemaal niets uit. Een heleboel produkten draaien dan nog wel niet door, maar men levert wel tegen mi nimum prijzen. En dat houdt nie mand lang vol. De omzet op de RBT-veiling ligt al ruim 17 miljoen gulden achter op 1991. Lichtpuntje is dan misschien nog wel de voor sprong die er nog is op 1990. Waar ligt dit nu allemaal aan? Over produce, te goede weersomstan digheden? Als men kijkt naar de export, die nogal wat achterblijft bij voorgaande jaren, moet je je hart toch vasthouden voor de toekomst. De achterstand, qua produktie en kwaliteit, die men had in b.v. landen als België en Frankrijk wordt met rasse schreden ingehaald. De voor zitter van de landelijke komkom merstudieclub waarschuwde afgelopen voorjaar al voor de situa tie zoals die nu is. Tijdens een stu diereis had men een aantal telers in België en Bretagne bezocht. Uitbrei dingen, zoals nu in België, zijn na tuurlijk gigantisch. En al deze produkten drukken wel op de markt. En niet alleen komkommers, maar bij de tomaten en paprika is het niet anders. En vergeet daarbij niet de volkstuintjes. Je kunt er niet voorbij rijden of je ziet de rijpe tomaten hangen. Veel zonneschijn en op tijd een buitje, wat wil je nog meer. Kwaliteit, dat zal het sleutelwoord ook in de toekomst, blijken te zijn. De voorsprong die Nederland heeft op dat gebied zal misschien wel broodnodig zijn. In de vollegrond is er weer ontzet tend veel winterprei uitgeplant. Als je dat ziet, houdt je ook hiervoor je hart vast. De plantwerkzaamheden verliepen overigens wel vlot. Schoolkinderen, om te planten, wa ren er volop. De vakanties juist be gonnen, dan allemaal nog vlug een vakantiecentje bijverdiend. De oogst van veel vollegrondsge- wassen verloopt zeer snel. Verschil lende plantsels halen elkaar in. Hier en daar wordt gepraat dat men ijs bergsla oogstte van 40 dagen. Dat is wel zeer snel voor dit produkt. De aardbeien zijn momenteel zeer goed van prijs, maar nu klaagt men dat de kg-produktie niet wordt gehaald. Waar is men nu beter mee, kan je je afvragen. Nog even en de laatste planten wor den alweer uitgeplant. Een seizoen is zo voorbij. Ikzelf heb altijd het ge voel, dat wanneer de laatste planten arriveren, de zomer zo langzamer hand naar het einde gaat. Maar vooral deze laatste planten hebben veel goed weer nodig om de eindstreep te halen. En wat de herfst- teelt brengt is altijd weer afwach ten. De weersomstandigheden spelen in deze teelt een grote rol. En wat het optrekken van de prijzen betreft, laten we hopen op een bij zonder goed najaar. Verschillende tuinders in WEST BRABANT zijn momenteel volop be zig elkaar de put in te praten. Bedrij ven die tot voor kort nog een gezond financieel verloop hadden klagen nu steen en been. Dat het met het gros van de groenten erg slecht is, is algemeen bekend. Met er veel over te praten verlicht men enigszins de zware last. In het re cente verleden is het wel vaker voorgekomen dat er totaal geen bestemmings was voor groenten. Naast een areaalsuitbreiding van de meeste tuinbouwgewassen is het ideale groeiseizoen momenteel wel de grootste boosdoener. Alles is 14 dagen eerder rijp dan normaal. Daar komt bij dat de opbrengsten per vierkante meter gigantisch zijn. In vrijwel alle West-Europese landen worden dagelijks massa's groenten naar het stort gebracht. Dat er om de zoveel tijd zo'n jaar tussen zit moeten we voor lief nemen. Dat be hoort tot de normale bedrijfsrisico's. Tuinders die al van oudsher met hun vak bezig zijn hoor je niet klagen. Pijnlijker is de huidige malaise in de tuinbouw voor degenen die fors geïnvesteerd hebben en die een kostendekkende prijs moeten van gen om de vaste lasten te kunnen voldoen. Voorlopig ziet het er niet naar uit dat het aanbod sterk zal verminderen. Vast staat al wel dat 1992 financieel slecht zal worden. Grote onzekerheid is er binnen de tuinbouw momenteel omtrent de wettelijke bepalingen rond het grond ontsmetten. Voorlopig is een algeheel verbod opgeschoven. Veel bedrijven hebben hier gebruik van De zelftuinders voorzien al voor 15 procent in de landelijke groentebehoefte. Enkele jaren geleden zag geen enkele tuinder de volkstuintjes als concurrent. Nu begint het verhaal anders te liggen. Ook de volkstuinders hebben zich steeds meer bekwaamd in het vak. Bij een aantal van hen is het zelf tuinieren uitgegroeid van hobby tot "tweede tak". Men sen met veel vrije tijd, vutters en arbeidsongeschikten proberen hun tijd nuttig te besteden. Met het afzetten van zelf geteelde groenten in de eigen woonwijk verdienen sommigen een aardige zakcent bij. Voor een lagere prijs dan in de winkelschappen heeft de buurvrouw wel belangstelling voor een dagelijkse verse aan bieding. Als we de landelijke berichten mogen geloven voorzien de zelf tuinders voor 15% in de landelij ke behoefte. Dit percentage gaat fors meetellen. De vraag komt ook automatisch naar boven tot hoever deze ontwikkeling zal doorgroeien. Op een paar vier kante meter wat groenten ver bouwen begint weer in opgang te komen. Een hangaardbei is goed inpasbaar op een terras. Enkele tomaten tussen wat lage re aanplant misstaat niet. Met le de ogen zien tuinders, besturen en directies van veilingen deze ontplooiing van het eigen initia tief aan. Tot nu toe hebben volkstuinders met geen enkele belastingdienst wat te maken. ATD en consumentenbonden negeren dit verschijnsel. Zelftuinders gaan vrolijk verder en beginnen zich al te organise ren. Aangaande het waterpeil in sommige polders beginnen zij al eisen te stellen. Nog even en de verkoop van groenten van deur tot deur begint weer in opgang te komen. "Biologische" pro dukten en uiteraard "onbespo ten" geteeld. gemaakt. Vooral voor de specifieke aardbeikwekers is een jaar extra meegenomen. Aardbeibedrijven kunnen zomaar niet ieder jaar ver huizen naar nieuwe grond. Binnen de plantenkwekerij ligt dat anders. Bij de aardbeibedrijven is de moge lijkheid van beregenen geheel afge stemd op de ligging van het perceel. Veel watei^ dat uit de grond komt moet eerst ontijzerd worden. Zo'n installatie staat op een vast punt, dicht bij huis. Als de aardbeitelers niet meer hun grond mogen ont smetten dan zal jaarlijks verhuizen met het perceel het enige alternatief zijn. Het leveren van optimale kwali teit zal dan niet meer mogelijk zijn. Het gehele gewasbeschermingsplan van de overheid berust, zoals dit jaar blijkt, op theoria In een jaar met een ontzettende ziektedruk zijn be paalde middelen onmisbaar. Vooral in de aardappel- en fruitteelt is ge bleken dat vermindering van middel ten koste gaat van opbrengst en kwaliteit. Zolang de consument ga ve aardappelen en appels verlangt, zonder een kras of vlekje, zal ge wasbescherming noodzakelijk blijven. Toen augustus, de oogstmaand bij uitstek, nog moest beginnen zag men al enorm veel leeg land op THOLEN. Alles is dan ook bijzonder vroeg rijp dit jaar. Veel leeggekomen land wordt of is al weer ingezaaid. Het eerste groen van bloemen of groenbemesting ziet men dan ook hier weer al verschijnen. Het vroege aardappelland is dit jaar voor een behoorlijk deel ingezaaid met overja rige bloemen, waarbij margrieten, duizendschonen en violen de bo ventoon voeren. De ene oogst is niet of nauwelijks afgelopen of er wordt weer een be gin gemaakt voor een volgend sei zoen. De laatste jaren zijn diverse percelen duizendschonen omge ploegd, omdat ze vanwege de droogte te laat boven stonden. Dit Zeker tot in 1994 blijft de BTW op bloemen en planten zes procent. Eind 1994 zullen de EG-ministers van Financiën beslissen welk BTW- tarief daarna voor sierteeltproduk- ten moet gaan gelden. Het heeft er lang op geleken dat de BTW op bloemen en planten al vol gend jaar zou worden opgetrokken naar het 'normale' tarief. Voor ons land zou dat 18,5 procent zijn (per 1 oktober 17,5 procent). De Neder landse sierteeltsector heeft altijd be toogd dat een dergelijke verhoging desastreus zou zijn voor de afzet van snijbloemen en potplanten. Door de aanpassing van het BTW- tarief zou de prijs hiervan in een klap met zo'n tien procent stijgen. De Europese ministers van Finan ciën hebben vastgesteld dat vanaf 1 januari a.s. de lidstaten juridisch ver plicht zijn het normale BTW-tarief op minimaal 15 procent te brengen. Eind 1996 wordt over dit tarief op nieuw onderhandeld. Overigens hebben alle lidstaten inmiddels een 'normaal' tarief van 15 procent of hoger, zodat de beslissing over het minimale tarief van weinig prakti sche betekenis is. jaar is dit beter geslaagd vanwege de diverse buien die we ondanks de mooie zomer toch regelmatig heb ben gehad, zodat de opkomst van het vroeg gezaaide bijzonder goed is. De aardappelaanvoeren op de veilin gen zakten behoorlijk terug na de diepe prijsval zodat deze wat kon den herstellen. De laatste jaren wordt er weinig meer verdiend aan de aardappelen wanneer men overal aan het rooien is. Ook in de groente teelt heerst er over het algemeen een mineurstemming. Het te grote aanbod geeft lage prijzen, ook in de volkstuinen is er overvloed. Ook de glasprodukten moeten het dit jaar ontgelden wat overigens niet nieuw is om deze tijd van het jaar, al raakt men er nooit aan gewend om voor niets te werken. Daar komt nog bij dat het uit te ge ven loon de laatste jaren voor losse arbeid, met sociale lasten, behoor lijk gestegen is zodat de kostprijs van groenten en fruit waar nog veel handenarbeid nodig is ook hoger ligt. De insektendruk is momenteel zo wel buiten als onder glas bijzonder groot, het tijdig signaleren en maat regelen nemen is zeker noodzakelijk wil men niet verrast worden dóór behoorlijke schade. Wanneer dit on der glas biologisch gebeurt is het zeker zaak dit vroegtijdig te onder kennen en de juiste roofvijanden (er is inmiddels al een behoorlijk assor timent) uit te zetten. Dat het dan nog regelmatig uit de hand kan lo pen wordt dit jaar wel ondervonden, goede chemische correctiemiddelen zullen dan ook altijd noodzakelijk blijven om bij te sturen. naar Japan. De waarde van de export van snij bloemen naar Japan bedroeg in 1991 f 74 miljoen. Er dient meer energie gestopt te worden in de promotie van de "Ne derlandse Bloem", die als zodanig kenbaar moet worden gemaakt. De bloem zou gekoppeld kunnen wor den aan een imago van kwaliteit en originaliteit. Dit biedt vooral moge lijkheden op de markt van de "casu al flower", de bloem die door de consument buiten speciale gelegen heden om wordt gekocht. Juist dit marktsegment vertoont een sterke groei. Ter verbetering van de promotie van Nederlandse snijbloemen in Japan zouden Nederlandse snijbloemen een Hollands merkteken moeten hebben dat gekoppeld is aan een imago van kwaliteit en bijzonder heid. Bovendien moet bij de distri butie meer worden samengewerkt door exporteurs. Dit zijn twee van de aanbevelingen uit een onderzoek naar de export van snijbloemen naar Japan, dat in opdracht van de Dutch Japanese Trade Federation (DUJAT) is ver richt. Aanleiding voor dit onderzoek is een dreigende stagnatie in de groei van de export van snijbloemen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 11