Ook Borsele en Kapelle hebben plan voor glastuinbouw klaar Conflict over samenwerking van twee mestcoöperaties Toelating bewaarmiddel Internationale schapenfokdag groot succes Mestinjectie gevaarlijk voor weidevogels Mestbank start actie onder varkens- en pluimveehouders Nu drie gemeenten in de race Drie gemeenten op Zuid-Beveland zijn klaar om glastuinbouw op hun grondgebied te gaan ontwikkelen. Na Reimerswaal (lokatie in de Bath- polder bij Rilland) hebben nu ook de gemeenten Borsele en Kapelle on derzoek gedaan naar de vesti gingsmogelijkheden en een gebied aangewezen, waar een kassencom plex onder gunstige omstandighe den kan worden gebouwd. Borsele heeft projectontwikkelaar Inogem geïnteresseerd voor de reali sering van een kassen project. Deze heeft door de Grontmij een onder zoek laten doen naar drie verschil lende lokaties van elk ongeveer 200 ha. Daarbij is onder andere gekeken naar planologische aspecten, land schappelijke en natuurwetenschap pelijke waarden, bodem- en waterhuishoudkundige aspecten, ontsluiting en verkaveling, nutsvoor zieningen, arbeidsvoorziening en grondverwerving. De voorkeur in Borsele gaat uit naar de Noord-Kraaijert-polder vlak bij de kern van Lewedorp. Deze dichtbij Rijksweg 58 gelegen polder is 236 ha groot en heeft uitbreidingsmoge lijkheden in noordelijke zowel als noordwestelijke richting. Inogem heeft in deze polder al opties op 80 ha aaneengesloten. De eerste tuin der zou zich hier al kunnen vestigen. Voor een concentratie van glastuin bouwbedrijven zouden nog voorzie ningen moeten worden getroffen. Energie De aanwezigheid van industrieën in het Sloegebied en de energiecentra le is voor Borsele een groot voor deel. Er kan optimaal gebruik worden gemaakt van warm te/kracht-koppeling. Dit systeem maakt het mogelijk de restwarmte van de industrieën via de centrale te gebruiken voor verwarming van de Het injecteren van mest in de bo dem zal een verwoestende uitwer king hebben op weidevogels. Die bezorgdheid is onder meer uit gesproken door de Stichting Natuur en Milieu en Vogelbescherming. Zij vrezen een slachting onder broe- R. van Wesemael bv te Hulst deelt mee dat het middel Fungazil Extra 265 SC voor de poot- en consump tieaardappelteelt is toegelaten. Het middel bevat de werkzame stoffen carbendazim en imazalil in vloeibare vorm. Deze combinatie is uitstekend werkzaam tegen de belangrijke be lagers van aardappelen tijdens be waring, vooral Phoma, Fusarium sp. en Zi I verse hu rft. De aanbevolen dosering bedraagt 150 ml per 1000 kg knollen. Toe passing gebeurt door verneveling tij dens het inschuren van de aardappelen. De verwerkbaarheid is goed, aldus Van Wesemael, die als verkoopfirma optreedt. Omdat het middel tevens is toegelaten voor consumptieaardappelen, kan ook de opmaat in het pootgoed zonder pro blemen worden afgezet. kassen. De kosten van dit systeem zijn vooralsnog erg hoog. De kosten van het ontwikkelen van het gebied worden door Inogem ge raamd op een kleine 40 miljoen gul den. Uitgaande van bijna 3 ha per bedrijf zouden 74 percelen kunnen worden ingericht. De kosten per m2 bedragen f 18,—. Kapelle De gemeente Kapelle heeft in sa menwerking met de Heidemij en de Rabobank een plan ontwikkeld voor glastuinbouw in de Willem- Annapolder. Het gaat om een ge bied van 250 ha, eveneens dichtbij Rijksweg 58. De polder is een groot schalig verkaveld landbouwgebied met twee boerderijen. Het oostelijk deel (ruim 70 ha) is in handen van één eigenaar. Deze heeft zich bereid verklaard de grond te verkopen ten behoeve van glastuinbouwvesti- ging. De eerste fase moet in dit ge bied gerealiseerd worden. Het voordeel van de Willem- Annapolder is dat deze door hoge dijken wordt omgeven. Het kassen- gebied zal geen horizonvervuiling opleveren. Ook assimilatieverlichting vormt geen probleem. Ook hier zal voor de energievoorziening worden aangestuurd op warmte/kracht koppeling. De ontwikkeling van het gebied zal volgens de gemeente Kapelle ruim f 6 miljoen kosten. De kosten van nutsvoorzieningen en milieu effectrapportage zijn daarin niet be grepen. De nutsvoorzieningen zou den ca. 8,5 miljoen kosten. Zonder deze kosten komt de grond prijs op ruim f 12,— per m2. Veiling In vergelijking met andere lokaties heeft Kapelle als voordeel dat de veiling op steenworp-afstand ligt. De veiling kan al bij de start als net- zetlokatie dienen en service verle dende vogels door de nieuwe, zwa re machines die de mest gaan uitrijden. Met name op slappe veen- en kleibodems kunnen deze machi nes pas later het land op, wanneer weidevogels als grutto en kievit broeden. Vanwege de hoge aan schafprijs van de machines zal de zodebemesting vooral door loon werkers worden uitgevoerd. Om de investering in de dure machines te rug te verdienen, zullen deze zo snel mogelijk hun werk doen. Het ministerie van Landbouw en Natuurbeheer zal over het injecteren van mest 'intensieve voorlichting' geven aan de boeren. Onder het motto "Mest uit West op z'n best" start de Regionale Mest bank "De Hollanden" binnenkort een mestverbeteringsactie op dui zend varkens- en pluimveebedrijven in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeeland. Hierbij zal worden samengewerkt met de mengvoederindustrie en de vak technische organisaties uit de varkens- en pluimveesector. De Mestbank verwacht dat de mest- produktie op de bedrijven door deze actie met zo'n 25% kan worden te ruggebracht. In West-Nederland wordt door var kens en pluimvee in totaal 560.000 ton aan mest geproduceerd. Alleen al door morswater te voorkomen en reinigingswater efficiënter te gebrui ken kan deze hoeveelheid mest met meer dan 100.000 ton worden ver- nen bij het tele-veilen. Bovendien heeft Kapelle van oudsher een kas- senbestand voor de teelt van bloe men en groenten. Daarnaast is het dorp het centrum van klein fruit (bramen, bessen en frambozen). Zoals bekend heeft de provincie Zeeland geen voorkeur uitgesproken voor één van de drie lokaties op Zuid-Beveland. De gemeente die er in slaagt de eerste glastuinders bin nen te halen zal op steun van de provincie kunnen rekenen. De eerste internationale keuring van Texelaar schapen, vorige week za terdag in de Zeelandhallen te Goes, is een groot succes geworden. De internationale fokdag is zeker voor herhaling vatbaar, aldus voorzitter Rinus van Doorn van de afdeling Zeeland van het Nederlands Texels Schapenstamboek. Zo'n 400 dieren uit Nederland en België kwamen afgelopen zaterdag onder het oog van de keurmeesters. Er was daarnaast een enorme han del, vertelt Van Doorn. "Het was de eerste fokdag van het land, en bo vendien vroeg in het seizoen op een tijdstip dat veel schapenhouders nog op zoek zijn naar nieuw fokma- teriaal. Dat is natuurlijk goed voor de handel. Er is veel 'over de grens minderd. Dit is belangrijk voor de veehouder, omdat dan minder mest opgeslagen en uitgereden behoeft te worden. Op die manier kan de in tensieve veehouderij in West- Nederland bijna 1 miljoen gulden aan opslag- en afzetkosten besparen. De actie heeft tot doel de mestkwa- liteit te verbeteren op de bedrijven met varkens en pluimvee, onder an dere door verhoging van het droge stofgehalte van de mest. De opzet van de actie is, dat de voorlichters van de mengvoederindustrie de varkens- en pluimveebedrijven be- Bij de aanpak van het mestpro bleem lijkt zich een conflict af te te kenen tussen boeren in Limburg en Noord-Brabant. Alle Brabantse vee houders die zich in de mestcoöpera- tie Mestac hebben verenigd, hebben inmiddels besloten om per 1 januari uit de overkoepelende coö peratie, de Mestcoöperatie Zuid, te stappen. De Limburgse veehouders hebben dat voorbeeld overgenomen. Er is nu uit de beide provinciale clubs een commissie van goede diensten be noemd, die de breuk moet lijmen. Het was de bedoeling dat de Mestac samen met de drie Limburg heen' gehandeld". Tot voor kort moest de afdeling Zee land van het NTS het stellen met een kleinere regionale keuring, eerst op de Grote Markt in Goes en vorig jaar in de veiling CHZ. Een van de redenen om nu een internationale keuring te organiseren is de behoef te om de keuring wat groter op te zetten, opdat er een groter publiek geïnteresseerd is. "Waarom fokt iemand schapen", vraagt Van Doorn zich af. Hij geeft zelf het antwoord. "Voor een groot deel is het een hobby van de schapenhouder, maar daarnaast wil hij toch ook graag een financiële vergoeding voor zijn werk. En wat dat betreft was de re gionale keuring te klein geworden. Vandaar ook dat we richting België hebben gekeken, want dat is een geleiden in het terugdringen van de mestproduktie. Voor dit doel ont vangen de actiebedrijven een gratis actiepakket, waarmee de veehouder zelf de mestproduktie op zijn bedrijf kan volgen. Aan de hand van con trolelijsten kunnen dan vervolgens mogelijke oorzaken, die de mest- kwaliteit negatief beïnvloeden, wor den opgespoord. Inmiddels hebben enkele grote mengvoederbedrijven in West-Nederland zich al aange meld voor de actie Naast de actiebedrijven worden door de Mestbank nog 20 voor beeldbedrijven geselecteerd. Op de- se coöperaties Covak, Carom en Cobam zou samensmelten tot een groot verband voor de distribu tie en verwerking van overtollige mest. De Brabantse boeren hadden daar al mee ingestemd, maar de Limburgse veehouders maken er bezwaar te gen dat de kosten die daarmee sa menhangen gelijk worden verdeeld over alle 1200 Brabantse en 500 Limburgse veehouders. De Limburg se boeren denken de mest goedko per te kunnen afzetten dan hun Brabantse collega's en willen dat graag in de prijzen terugzien. Ook vinden zij het fusie-tijdstip van 1 ja nuari 1993 te vroeg. belangrijk afzetgebied voor de scha pen. We zijn dan ook zeer ingeno men met de uitwisseling van fokmateriaal over de grens heen die nu is ontstaan". De NTS-afdelingsvoorzitter is ver heugd dat de schapenfokdag zo'n groot succes is geworden. "Het was de eerste keer dat zo'n keuring is gehouden. Heel de schapenwe reld uit Nederland en België was nieuwsgierig naar wat hier ging ge beuren. Mede daarom was de pu blieke belangstelling ook zo groot". De provinciale keuring houdt de af deling Zeeland van het NTS samen met de afdelingen Zuid-Holland en Utrecht. Deze keuring vindt over ca. een maand plaats in de Veemarkt te Utrecht. ze voorbeeldbedrijven zal de mest regelmatig worden bemonsterd en wordt het waterverbruik gemeten. Hierdoor wordt inzicht verkregen in de mest- en mineralenproduktie van de verschillende diersoorten. Ten behoeve van de voorbereiding, begeleiding en coördinatie van de actie is een stuurgroep ingesteld. Namens de Vereniging van Varkens houders Zeeland is de heer D. Han- newijk hierin vertegenwoordigd. Afhankelijk van de situatie rond de varkenspest, wordt de mestverbete ringsactie officieel gestart in sep tember. Mocht u belangstelling hebben om als actiebedrijf mee te doen, dan kunt u contact opnemen met uw mengvoerleverancier. Wilt u als voorbeeldbedrijf meedoen, neemt u dan contact op met de Re gionale Mestbank in Haarlem (tel. 023-319037). Ca. 400 Texelse schapen uit Nederland en België werden gekeurd. Er was veel handel (foto Willem Mieras).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 5