Inkomenssteun in kleigebieden gebaseerd op hogere opbrengst Zegge en schrijve Ingezonden Eremedaille in goud voor paardenman A.IM. Steendijk De politiek Proef kadaster met 06-nummer Nederland één basisareaal voor akkerbouw Ambtelijk rapport EG staat invoer bd-produkten toe CSM neemt bedrijf in Californië over Brabant stopt met chemische bestrijding Inkomstencompensatie kleigebieden 1993/1994 25 e.c.u. x 2.65 x 7130 1994/1995 35 e.c.u. x 2.65 x 7130 1995/1996 45 e.c.u. x 2.65 x 7130 Inkomstencompensatie overige gebieden 1993/1994 25 e.c.u. x 2.65 x 5260 1994/1995 35 e.c.u. x 2.65 x 5260 1995/1996 45 e.c.u. x 2.65 x 5260 f 472,36 ha f 661,31 ha f 850,25 ha f 348,48 ha f 487,87 ha f 627,26 ha De heer Steendijk toont trots zijn koninklijke onderscheiding. Links burgemeester Tees van Westerschouwen, rechts mevrouw Steendijk. (foto Joop van Houdt). Zo langzamerhand zijn er in ons werkgebied al weer heel wat gewas sen geoogst en van het land verdwenen. Zoals gewoonlijk zijn ook nu de opbrengsten van plaats tot plaats wisselend maar over het al gemeen heeft het warme maar vochtige weer toch wel de nodige sporen nagelaten. Dat geldt trouwens ook voor de nog te velde staande gewassen. Eens te meer een bevestiging van de bekende constatering dat de portemonnee van de boer buiten ligt. Maar daar niet alleen. Het inkomen van de boer wordt al sinds jaren meer en meer bepaald door ingewikkelde politieke besluiten op lo kaal, provinciaal, nationaal en internationaal niveau. De recente MacSharry-besluiten zijn zelfs zo ingewikkeld dat er door het ministe rie van Landbouw in de provincie speciale voorlichtingsbijeenkomsten moeten worden georganiseerd om ze aan boerenbestuurders uit te leggen. Waar is de politiek toch mee bezig?! En mee te verdienen is er ook al niet. Geen wonder dat de frustraties in de akkerbouw hoog op lopen als dan ook nog het dagelijks bestuur van het Landbouw schap de duidelijke wensen vanuit de sector met betrekking tot de graanreferentie doodleuk aan zijn laars lapt met argumenten die geen akkerbouwer begrijpt. Zo neemt het vertrouwen bepaald niet toe. Ge lukkig dat onze eigen KNLC-voorzitter de visie vanuit de akkerbouw sector wèl respecteerde en daaraan via een minderheidsstandpunt in het Landbouwschapbestuur vasthield. Voor de (gespecialiseerde) stierenmesters zijn de MacSharry- besluiten vanwege de koppeling aan het areaal voedergewassen vrij wel uitzichtloos. Vanuit de ZLM hebben we deze week nog een uiter ste beroep op het landelijk circuit gedaan om hier 'iets' op te vinden. Het schijnt dat de Italianen nu in de gaten krijgen dat ook veel van hun mesters in de Povlakte ernstig gedupeerd worden. Wellicht dat er een deal te maken is... Streekplan Noord-Brabant Ook op provinciaal niveau blijft de politiek ons bezighouden. De ma nier waarop het provinciaal bestuur van Noord-Brabant in het kader van het streekplan heeft geopereerd is op zijn minst verbazingwek kend. De besluitvorming afgelopen vrijdag door Provinciale Staten is dusdanig helder dat niemand ons tot nog toe heeft kunnen uitleggen wat er nu eigenlijk precies is besloten - zelfs de voorlichting van de provincie niet. Het knappe daarvan is wel dat alle betrokken maat schappelijke groeperingen via de pers hebben verklaard tevreden te zijn. Overigens zeiden diverse persvertegenwoordigers er geen idee van te hebben wat er besloten was. Ik houd me dus maar vast aan de tus sen Provincie en Landbouwschap gesloten 'verklaring' die nu a/s 'toe lichting' aan het Streekplan is gehecht zonder daar overigens deel van uit te maken. De tijd zal leren hoe alles uitpakt. Wij zullen de ge meenten bij het aanpassen van hun bestemmingsplan buitengebied zéér nauwlettend in de gaten houden want met de politiek weet je het maar nooit. Oggel In de stuurgroep Mc Sharry, waarin naast het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij ook het Landbouwschap en de betrokken produktschappen zijn vertegen woordigd, is ten aanzien van de hectaresteun voor akkerbouwge wassen gekozen voor het toepas sen van een regionaal basisareaal. Nederland wordt hierbij beschouwd als één regio. Als er sprake is van een substantiële overschrijding van het basisareaal is minister drs. P. Bukman in beginsel bereid om als nog een individueel basisareaal te overwegen. Voor snijmais wordt nog een afzonderlijk basisareaal vastgesteld, dat los staat van de an dere akkerbouwgewassen. Zoals bekend treedt op 1 juli 1993 het nieuwe Gemeenschappelijke Landbouwbeleid voor akkerbouw gewassen in werking. De commu nautaire graanprijs wordt in drie stappen verlaagd naar ongeveer het wereldmarktprijsniveau. In ruil hier voor krijgen graantelers een inko menstoeslag per ha. Akkerbouwers, die in aanmerking willen komen voor hectaresteun dienen echter 15% van hun areaal braak te leg- In de ZLM-krant van 17 juli jl. stond veel, waar je als provinciaal ambte naar op zou kunnen reageren. Op dit moment wil ik me beperken tot een reactie op het artikel op blz. 12 onder de kop "Ambtelijk rapport brengt zelden iets goeds voor de boer". De schrijver laat zich tamelijk laatdunkend uit over het rapport "Kerend Tij vöor de landbouw", dat in opdracht van de provincie door bureau Nieuwland uit Wageningen is opgesteld. De naam van het rap port wordt in het artikel overigens niet genoemd. Het staat iedereen vrij over het rap port te denken, wat hij of zij wil. Waar het mij om gaat is duidelijk te maken, wat de provincie met het rapport wil. Wat de provincie niet wil is even zeggen hoe het in Zee land moet met de duurzame land bouw. Evenals de schrijver van het artikel is de provincie er van over tuigd, dat echte oplossingen uit de sector moeten komen. Waar het de provincie om gaat is de vraag, wat zij kan bijdragen aan een ontwikke ling richting duurzame landbouw. Om daar achter te komen hebben we als eerste stap het bureau Nieuwland de opdracht gegeven een rapport op te stellen. Met het rapport als discussiestuk willen we vervolgens in overleg met de sector formuleren, wat de provincie con creet in de komende jaren kan en gaat doen om de Zeeuwse land bouw een duurzamer karakter te ge ven. We hopen dan ook op veel reacties op het rapport. Het rapport is overigens verkrijgbaar bij het bu reau Voorlichting van de provincie (telefoon 01180-31400). Tj.S. Blauw directie Milieu Waterstaat provincie Zeeland De EG-ministerraad heeft er mee in gestemd voortaan biologisch- dynamische produkten uit andere landen toe te laten. Voorwaarde is dat de scharreleieren, het onbespo ten fruit en de andere biologisch- dynamische produkten buiten de EG precies zo zorgvuldig zijn behan deld als hier is vereist. gen. Kleine producenten (met een areaal akkerbouwgewassen kleiner dan 14 ha) zijn van deze verplichting uitgesloten. Het aantal hectares waarvoor inko menssteun kan worden verleend is beperkt tot een historische referen tiehoeveelheid, het zogenaamde ba sisareaal. Dit basisareaal kan zowel worden vastgesteld op het niveau van de individuele teler als op het ni veau van een regio. In de keuze om Nederland aan te merken als één re gio is het basisareaal het gemiddel de van de totaal in Nederland in 1989, 1990 en 1991 geteelde op pervlakte granen, olie- en eiwitge wassen en de gemiddelde oppervlakte braakgelegde grond. Ten aanzien van uit te betalen steunbedragen wordt onderscheid gemaakt tussen kleigebieden en overige akkerbouwgebieden. In de kleigebieden is de steun gebaseerd op een opbrengst van 7.130 kg graan per ha. Voor de overige gebie- Voorzitter A.N. Steendijk van de 75-jarige Bond van Paardenfokkers 'Schouwen-Duiveland' is vorige week zaterdag onderscheiden met de eremedaille in goud. De trekpaar denhouder uit Nieuwerkerk kreeg deze koninklijke onderscheiding voor zijn vele verdiensten op het ge bied van de paardenfokkerij. De heer Steendijk kreeg de versier selen uitgereikt door burgemeester H. Tees van Westerschouwen tij dens de jubileummanifestatie van de bond, die 18 juli plaatsvond bij manege Grol te Renesse. De burge meester kwam er speciaal voor met een door Friezen getrokken aan spanning de hoofdring binnenrijden, op een moment dat de - totaal ver raste - Steendijk zich daar ook bevond. De heer Steendijk is gedurende zijn hele leven al actief in de paardenwe- reld. Hij heeft tal van bestuurlijke functies bekleed, en bekleedt die nog steeds. Van de Bond van Paar denfokkers 'Schouwen-Duiveland', waarvan hij meer dan 50 jaar lid is, is hij voorzitter van 1960 tot heden. Van 1960 tot 1980 is hij voorzitter geweest van de Gezamenlijke Keu ring van Paardenfokkers en Veehou ders op Schouwen-Duiveland. Hij is tientallen jaren actief geweest in de den wordt uitgegaan van een op brengst van 5.260 kg graan per ha. Steunbedragen Zowel de kleine als de grote produ centen (meer dan 14 ha) komen in aanmerking voor de volgende steunbedragen: (zie tabel). Kleine producenten krijgen voor alle hectares granen, oliehoudende en eiwitgewassen hetzelfde steunbe drag. Grote producenten (meer dan 14 ha) krijgen voor peulvruchten een hoger steunbedrag. Als zij voor steun in aanmerking willen komen, moeten ze bovendien minimaal 15% van hun areaal granen, oliehouden de en eiwitgewassen braak leggen. Voor de braakgelegde gronden geldt vanaf het seizoen 1993/1994 een bedrag van ca. f 800,— per ha. De ze gronden mogen met behoud van de vergoeding worden gebruikt voor de teelt van non-food-gewassen. Welke gewassen daaronder vallen zal later bekend worden gemaakt. Zeeuwse afdeling van Het Neder lands Trekpaard, eerst als bestuur der en later als jurylid. Van de Gezamenlijke Bonden van Paarden fokkers Zeeland is hij vanaf 1960 tot heden bestuurslid van de Najaars keuringen, en hij is vanaf 1969 voorzitter van de Onderlinge Paarden- en Veeverzekeringmaat- schappij DEL. Als landbouwer heeft de heer Steendijk zich altijd beziggehouden met het fokken van trekpaarden. In zowel plaatselijke, regionale als lan delijke keuringen konden de 'van Steenzwaans' dan ook teruggevon den worden op ereplaatsen. CSM neemt Westco Products in Ca lifornië over. Westco is marktleider op het gebied van produktie en ver koop van ingrediënten t.b.v. de bak kerijsector aan de westkust van de Verenigde Staten. Het bedrijf heeft een jaaromzet van 175 miljoen Am. dollars en telt 400 medewerkers. Mede door deze overname ver wacht CSM de omzet naar f 2,2 miljard te kunnen opvoeren. Het kadaster in Assen geeft belang stellenden via een 06-nummer sinds kort rechtstreeks informatie over de koopsom van woningen en (agrarische) bedrijven. Drenthe heeft daarmee een landelijke primeur, primeur. Aspirant kopers worden geïnfor meerd over de koopsom van de wo ning waarop zij het oog hebben laten vallen. Binnen twee minuten weten zij wat de huidige eigenaar er destijds voor betaald heeft. Verko pers kunnen informeren wat verge lijkbare huizen hebben opgebracht waardoor ze een richtprijs hebben bij de vaststelling van de vraagprijs. Kosten van de telefonische consul tatie: f 1,— per minuut. Het gaat om een proef die tot zeker eind dit jaar duurt. Volgens het hoofd van de afdeling Juridische Za ken in Assen mr. W. Louwman zul len de andere kadasterkantoren in ons land de service overnemen wanneer de proef slaagt. Het betreft hier standaard informatie over uit sluitend de koopsom. Het kadaster in Drenthe geeft desgewenst ook informatie over koopsommen van woningen en bedrijven in de andere provincies. Dat ook nieuwsgierigen nu erg ge makkelijk de aankoopsom van het huis of bedrijf van bijvoorbeeld de buurman op kunnen vragen gaat niet ten koste van de privacy. Louw man: "Deze gegevens zijn immers sinds jaar en dag voor een ieder ver krijgbaar in de openbare registers. Over personen worden geen gege vens bekend gemaakt, alleen over de waarde (indikatie) van het objekt. J. Wierenga Binnen een overgangstermijn van drie jaar zullen er in Noord-Brabant geen chemische bestrijdingsmidde len meer worden gebruikt bij het be heer van provinciale wegen en bermen. In die periode zullen er al ternatieven worden ontwikkeld en zullen de direct betrokkenen worden voorgelicht en bijgeschoold. Bij de aanleg van nieuwe wegen en ver- keersvoorzieningen zal rekening worden gehouden met onderhoud zonder chemische middelen, aldus een persbericht van de provincie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3