Bezoek in één reis, vier staten Mest in één eeuw van luxe- produkt tot milieuprobleem Tentoonstelling in Gemert Beelden uit een lang vervlogen tijd, toen er nog geen melkmachines en ligboxenstallen waren Een kijkje op het Boerenbondmuseum te Gemert waar de tentoonstelling '100 jaar mest en milieu' te zien is dierlijke mest zelfs af door de verde re opkomst van kunstmest. Boven dien werden vanaf de twintiger jaren grote hoeveelheden woeste grond ontgonnen, waarvoor kunst mest een uitkomst was. Geleidelijk werd meer en meer voor de markt geproduceerd; de export van boter, varkensvlees (bacon) en eieren kwam langzamerhand op gang. Na 1960 vind de omslag naar de De' expositie '100 jaar mest en milieu' is nog tot 1 november 1992 te zien in het Boeren bondmuseum Pater van den Etsen in Gemert. Openingstij den dinsdag tot en met zater dag van 10.00 tot 18.00 uur; zon- en feestdagen van 13.00 tot 18.00 uur. bio-industrie plaats. Eerst werden de grupstallen van drijfmestroosters voorzien. Dat resulteerde, evenals het mechanisch melken, in een gro te arbeidsbesparing. Die tijdswinst werd weer benut voor het houden van meer koeien en varkens. De grote uitbreidingen van de veestapel vinden pas plaats, wan neer de grupstallen worden vervan gen door ligboxenstallen met Californië-V.S., 2-19 september, 18-daagse vliegreis/busrondreis. In twintig dagen krijgt u een goede in druk van West-Amerika, hoe het vroeger in het "Wilde Westen" toe ging, hoe de Amerikaan nu woont en werkt en vooral: hoe mooi en af wisselend de natuur is. Enkele pro grammapunten: uitgebreide rondrit San Francisco; rondrit Los Angeles met bezichtiging van o.a. de Univer sal Film Studio's; dagexcursie naar Disneyland; tocht door natuurpark Yosemite, enz. Profiteer nu van de voordelige dollar en maak de reis van uw leven!! Bulgarije, 25 augustus-1 september, 8-daagse vliegreis/busrondreis/over- nachtingen in: Djuni, Goudstrand, Ruse, Veliko Tarnovo, Sofia, Plovdiv. Rust, ruimte en geur van rozen in de dalen. Programma o,a.: agrarische bezoeken; bezichtiging Alexander Nevski kathedraal en Rilaklooster; rondrit Sofia; tocht door Thracische Laagvlakte naar Burgas aan Zwarte Zee. Bulgarije biedt u een bijzondere reis! Tsjechoslowakije, 13-22 augustus, 10-daagse busreis/overnachtingen. Het landschap wordt gevormd door laagland, afgewisseld met heuvels en bergen. Programma o.a.: bezoek agrarisch staatsbedrijf ZD Turany en tractorfabriek "Zetor"; Macocha- kloof; bezoek wijnkelder, met proe- verij; rondrit Praag, met bezichtiging belangrijkste monumenten; bijwo ning avondvoorstelling; zwemmen in Kurbad. Uniek, gastvrij land met de prachtige hoofdstad Praag! Elzas-Vogezen, Frankrijk, 24-29 au gustus, 6-daagse busreis/5 over nachtingen in Colmar. Genieten in een rustige, mooie omgeving met heerlijke wijnen!! Lissabon-Portugal, 26 augustus-2 september, 8-daagse vliegreis. De prachtig aan de Taag gelegen hoofd stad Lissabon is schilderachtig met zijn vele uitzichtpunten, de oude volkswijk Alfama en de voorstad Belém met fraaie historische bouw werken. Ook de omgeving met fleu rige kusten en een bijna tropisch aandoend kustgebergte met een weelde aan bloemen maken de reis zéér aantrekkelijk. Lissabon; boei end en afwisselend!! Benelux-België, Luxemburg, Neder land, 31 augustus-5 september, 6-daagse rondreis per bus. Pro gramma o.a.: bezoek Deltawerken, informatiecentrum Neeltje Jans olv gids; rondleiding Brugge en Brussel; bezoek agrarische bedrijven; tocht Mullertal "Klein Zwitserland"; zwemmen in kuurbad Thermae 2000. Drie interessante landen in één reis!! Schotland-V.K., 1-10 september, 10-daagse bootreis/rondreis per bus/overnachtingen: 1 aan boord, 1 in Newcastle-upon-Tyne, 2 in Edin burgh, 2 in Aviemore, 1 in Fort Willi am, 1 in Carlisle, 1 aan boord. Bloeiende heide! Voor uw aanmelding, nadere infor matie of voor het aanvragen van de brochure "Agrarische Studiereizen 1992", kunt u bellen naar Agrari sche Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arhem, tel. 085-512087. De tentoonstelling '100 jaar- mest en milieu' in het Boerenbondsmu seum in Gemert geeft een goed beeld van de curieuze ontwikkeling die dierlijke mest in Noord-Brabant heeft doorgemaakt. Van een luxe- produkt, waar altijd te weinig van was, is mest geworden tot een mi lieuprobleem, dat ondanks steeds strakkere wetgeving nauwelijks te beteugelen valt. Anders gezegd: aan het eind van de vorige eeuw wist de arme zandboer niet waar hij de gier vandaan moest halen om te overleven; de (welva rende) veehouder anno 1992 moet flink wat geld meebrengen om het spul weer kwijt te raken. Het Ge- mertse museum, dat de naam van de NCB-oprichter Pater van den Ei sen heeft meegekregen, laat deze ontwikkeling zien aan de hand van vier maquettes, foto's, tekeningen en tabellen. Behalve naar het verle den wordt daarbij ook naar de toe komst gekeken. Rond de eeuwwisseling was het ge middelde gemengde boerenbedrijf in Brabant zes hectare groot. De veestapel telde gemiddeld vier melkkoeien, vier stuks jongvee, vijf varkens en 25 leghennen. Een koe produceerde jaarlijks 2200 kilo melk en - wat zeker zo belangrijk was - de nodige mest in de potstal om de ge wassen te laten groeien: winterrog ge, haver, boekweit, aardappelen, mangelwortelen en knolraap. Kunstmest en krachtvoer beston den al, maar waren voor de arme zandboeren aanvankelijk onbetaal baar. Pas na 1920 kwam daar ver andering in. De boer had minder land nodig voor het verbouwen van zijn veevoer en hij kon meer dieren houden. Op grote schaal werden de potstallen verbouwd tot grupstallen, waar in een gemetselde goot de drijfgier werd opgevangen. Dat be tekende vooral op hygiënisch gebied een hele vooruitgang. Evenwicht In de periode 1920-1960 kwam het nog niet tot schaalvergrotingen van enige omvang. De mestproduktie was redelijk in evenwicht met de behoef te. Langzaam nam de behoefte aan betonnen roosters, waarin de mest verdwijnt. Bovendien gaat agrarisch Brabant vanaf 1960 op grote schaal over tot specialisatie, met één of hooguit twee bedrijfstakken op.een bedrijf. Dankzij het voor de Neder landse landbouw gunstige EG- marktbeleid groeit de export van zuivel, varkensvlees en eieren aan zienlijk. Explosie na 1975 De grote explosie in de Brabantse veestapel komt echter pas na 1975, als gevolg van modernere lig boxenstallen, mechanisatie, auto matisering en de snel toenemende teelt van snijmais. De afzet van agrarische produkten in binnen- en buitenland stijgt naar ongekende hoogten. Het mestoverschot echter ook. Aan vankelijk wordt dat overschot met medeweten van de overheid ge woon gedumpt. Al spoedig komen berichten over ontoelaatbare ammoniak-emissies en stankover last. Bovendien beginnen in de jaren zeventig boterbergen en melkplas sen onrustbarend te groeien. Het plafond is bereikt, het eerst in Brabant. Al in 1974 wordt een begin ge maakt met de afvoer van het eer tijds schaarse produkt dierlijke mest naar tekortgebieden. In 1986 neemt de mest-wetgeving een aanvang, twee jaar later wordt een begin ge maakt met de verwerking van drijf- mest tot organische mestkorrels. In de 'stal van de toekomst' laat de tentoonstelling in Gemert zien hoe een ligboxenstal er na het jaar 2000 uit zou kunnen zien: de drijf mestroosters en mestkelders zijn vervangen door een dichte vloer. Met mestschuiven wordt de mest per uur afgevoerd. Een installatie scheidt de mest in zuiver water en organische mestkorrels en een spe ciaal ventilatie-systeem beperkt de uitstoot van ammoniak tot een minimum. Welke technologische ontwikkelin gen ook nog te verwachten zijn, de (oost)Brabantse boer zal nog een hele tijd door de mest worden ach tervolgd. Harry de Bot

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 14