Voor de vrouw Voorkomen is beter dan genezen tu Agenda Heerlijk, de zomervakantie is begonnen NAJK pal achter mïneralenboekhouding onder re da kt ie van de Perskommissie Adres: Bond van Plattelandsvrouwen C.J. de Jonge-Sto/s voor Zeeland en Noord-Brabant. Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Vandaag sluiten wij als laatste groep in Nederland het schooljaar 1991-1992 af. De laatste week werd vooral benut voor het oprui men van de school en de sport- en speldagen. Veel scholen zijn deze vrijdag in feeststemming: groep 8 verlaat de school en de andere groepen komen op 7 september weer terug. Zomervakantie Dit heeft iets speciaals, zo heerlijk lang en in gedachten altijd mooi weer. Voor de agrarische kinderen betekent het meestal niet een va kantie voor het hele gezin. "Helaas" geen drie weken Spanje of Frankrijk, zoals vele klasgenoten, maar een vakantie thuis vol oogstwerkzaam- heden. Al is de graszaadoogst dit jaar reeds onder schooltijd begon nen, er blijft genoeg over: gerst, tar we, erwten, op sommige bedrijven vlas, misschien wat vroege aard appelen en het eerste fruit. Heerlijk is het om mee te rijden in de wagen met graan of te slapen in een plat gelegde graszaadkist. ledereen thuis lekker druk buiten bezig, eten en koffiedrinken op het land. Tijd voor de logeerpartijen: slapen in een oude tent achter de schuur. Dat is reuze spannend. Ook al hebben de ouders geen va kantie, alles gaat toch wat soepeler. Niet vroeg uit bed te hoeven om naar school te fietsen betekent au tomatisch 's avonds wat later naar boven. Geen huiswerk of verplich tingen is voor de moeders ook een verlichting, 's Avonds allemaal wat langer buiten en af en toe wat extra hulp in huis en tuin, zodat er wat tijd vrij gemaakt kan worden voor de kinderen. Tieners Voor de tieners is het nu ook een prima tijd om eens aan een vakan tiekamp deel te nemen. Als wa tersport of paardrijden tot je hobby's behoren heb je keus ge noeg uit de aangeboden kampen. Ook de algemene kampen hebben leuke programma's. Het is vaak een ervaring, die je nooit meer vergeet! Een dagje uit behoort ook tot de mogelijkheden. Helaas hebben de overvolle pretparken nog steeds de grootste aantrekkingskracht op de kinderen. Je kunt deze echter beter bezoeken in een wat stillere periode. Lange wachttijden voor een attrak- tie zijn niet echt gezellig. Een dagje strand gecombineerd met een bezoek aan één van de kust plaatsen (het liefst tijdens de rom melmarkt) is soms een prima alternatief. Water om te zwemmen is vrijwel overal in ons gebied wel binnen handbereik en biedt altijd de nodige verkoeling op een warme dag. Een regendag is soms een welkome gelegenheid om voor de afwisseling eens voor binnenaktiviteiten te be nutten. De op de rommelmarkt ge kochte puzzel kan eens worden geprobeerd, de lego wordt weer eens opgebouwd of in het ergste geval b.v. bij langdurige regen ruim je je kamer eens grondig op. Je hoeft je de komende zes weken echt niet te vervelen. De laatste va kantieweek wordt alles weer op or de gebracht voor het nieuwe schooljaar. Het etui wordt gevuld met pennen, potloden en een bij passende gum zodat je er weer een jaartje tegenaan kan. Heerlijk vakantie!!! Geniet er van!!! F.J.A. van Nieuwenhuijzen-van Iwaarden PHLO -cursus Op 22, 23 september 1992 zal in Doorn de PHLO-cursus 'Milieuzorg in de land- en tuinbouw' worden ge houden. De inschrijftermijn van de cursus eindigt op 1 september 1992. Kinderen mogen in de vakantie graag een handje helpen bij de oogst. Nu de vakantieperiode is aangebro ken lijkt het alsof we vaker berich ten lezen als "vrouw beroofd van tas" en "er waren weer zakkenrol lers aktief". Het is net alsof met de touristen ook de criminaliteit naar ons toe komt. Zakkenrollers? Maar dat gebeurt toch alleen in de grote steden. He laas niet meer. Als u de portemon nee in de broekzak heeft terwijl u naar het ringrijden staat te kijken op uw dorp, kan die verdwenen zijn zonder dat u het zelf merkt. En dat laatste is zo frustrerend: je merkt er niets van. Terwijl je altijd gedacht had, dat zal mij niet gebeuren; ik let wel op. Talloze verhalen en waarschuwin gen zijn in omloop. Zet nooit een tas op de grond, ergens in een toilet. Die is zo onder de deur door gegrist. Pas op, hang geen tas aan een stoel. want voor je het weet is die wegge pakt. Maar dan overkomt het je zelf. Je zit ergens koffie te drinken met voor alle zekerheid de tas naast je op de tafel. Je wilt de ober betalen en dan blijkt de tas weg te zijn. Nie mand aan tafel had iets gemerkt. Ook niet in het restaurant, waar het op dat moment juist heel rustig was. En toch is de tas weg! Er moet geld geleend worden om naar huis te kunnen. De auto kan niet ge bruikt worden want ook de au tosleutels zaten in die tas. Tot je grote schrik merk je dat je straks zelfs niet naar binnen kunt, want ook de huissleutels... Maar zij kun nen wel naar binnen, want het adres staat in het rijbewijs, dat ook in de tas zat. Wat er dan allemaal door je heen gaat. Ik hoop dat U dat nooit mee maakt. Een waarschuwing is op z'n plaats. Houdt Uw waardevolle pa pieren gescheiden en draag, al is het nog zo warm, ze desnoods op het blote lijf. Uw dagje uit winkelen of vakantie wordt dan niet bedorven door zo iets. Want dat is het erge: je merkt er niets van. Het geeft een heleboel narigheid. Ook in dit geval is voorko men beter dan genezen! C.J. de Jonge-Stols De laatste maand is er nogal wat kritiek geweest op de mineralen- boekhouding als beleidsinstrument. CLM sprak haar wantrouwen uit, VROM zette hier en daar vraagte kens. En dat juist nu de overheid be reid lijkt het systeem over te nemen en tenminste gedeeltelijk in de plaats te stellen van de eigen voor stellen. Sombere geluiden op een verkeerd moment. Het NAJK houdt alle vertrouwen in de mineralen- boekhouding. 'Nu meer dan ooit', zegt vice-voorzitter Wilfried Siemes. Zelf heeft de vice-voorzitter van het NAJK met zijn vader in maatschap een gemengd veebedrijf met koeien en scharrel varkens. Op het eigen bedrijf is hij met de mineralenbalans druk bezig. Minder krachtvoer, meer ruwvoer, terug in de kunstmestgift en betere aanwending van organi sche mest. Het verlies is nog aan de hoge kant: vorig jaar 320 kilo stikstof. 'Maar dit jaar duiken we onder de 300', garandeert Wilfried. Repliek Wilfried dient de mineralencritici fel van repliek. 'Er is veel kritiek op de mineralenboekhouding als instru ment om een beleid op af te stem men. De tijd zou er niet rijp voor zijn, het is fraudegevoelig, de uitvoer baarheid is slecht. Op zich zit er een grond van waarheid in die aantijgin gen. Dat spreek ik niet tegen. Maar je moet een afweging maken: kies je voor het meest effectieve beleids instrument of laat je je weerhou den door kinderziektes? Voor mij is de keus makkelijk: ik kies onvoor waardelijk voor de mineralenboek houding. Al die kritiek, ik vind dat erg jammer. Elk systeem heeft haar onvolkomenheden. Maar van alle systemen is de mineralenboekhou ding het beste. En dan moet je niet bij voorbaat 'ja maar' gaan roepen, dan moet je er pal achter gaan staan. Het NAJK zal er in ieder geval al haar energie in blijven stoppen'. Draagvlak Het draagvlak onder (jonge) agra riërs is nog altijd niet geweldig. Ge latenheid overheerst, en niet het enthousiasme dat het NAJK graag zou willen zien. In hoeverre is de agrarische sector in Nederland klaar voor de mineralenboekhouding? 'Er is geen jubelstemming, maar dat lijkt me ook wat te veel gevraagd. Er mag niet vergeten worden dat we eigenlijk pas een paar jaar bezig zijn met dit systeem. De ontwikkeling tot nu toe is ongelooflijk snel ge gaan. En dat alleen op vrijwillige ba sis. Daarom meen ik dat de hoge verwachtingen gerechtvaardigd zijn. Natuurlijk zal het NAJK zich wel druk moeten blijven maken om haar leden, en eigenlijk alle agrariërs, warm te laten lopen voor de minera lenboekhouding'. De veehouder legt opnieuw uit hoe de NAJK-filosofie in elkaar steekt. 'Het invoeren van de verplichte mi neralenboekhouding wil zeggen dat ieder op zijn eigen manier en binnen de mogelijkheden van het eigen be drijf bepaalt hoe mineralenverliezen het beste teruggedrongen kunnen worden. De overheid bepaalt hoe veel, jij bepaalt hoe'. Een mineralenboekhouding biedt iedere agrariër de mogelijkheid ook op het gebied van mest een eigen bedrijfsstrategie te volgen. Op het moment dat het beleidsinstrument ingevoerd wordt, kan een streep ge zet worden door tal van ge- en ver boden. 'Het gevaar is niet denkbeeldig dat de overheid met beide zal gaan werken: zowel met de 'Plannen van September' als met Mineraal Centraal. Dat is natuurlijk niet de bedoeling. Maar laat er wel snel duidelijkheid komen. Dat lucht ledige waar we nu in hangen, dat is een absurde en onacceptabele si tuatie'. Finesses 'Misschien staat het de mensen nog onvoldoende duidelijk voor ogen dat je met het invoeren van de minera lenboekhouding stukken van het beleid kunt schrappen', bedenkt de vice-voorzitter zich. 'ledereen moet nog van de gunstige consequenties doordrongen raken. Achteraf gezien zijn we als NAJK misschien te laat geweest met het oppakken van het systeem. Het zal wel 1995 worden voordat het beleidsmatig uitvoer baar wordt'. Het NAJK heeft telkens voor 1992 gepleit. Nu wil de jongerenorganisa tie het beleidsinstrument per 1993 ingevoerd hebben, waarna er vanaf 1994 sancties aan gekoppeld wor den. 'Zoals het er nu voorstaat valt de boekhouding goed als beleids instrument te hanteren', meent Wilfried. Op de finesses komt het volgens hem niet onmiddellijk aan. 'Het NAJK gelooft in het systeem op basis van goede ervaring en rea liteit. Als het niet binnenkort inge voerd wordt, laat je als overheid een enorme kans liggen'. Felix Spee afd. Oost Zeeuws-Vlaanderen 1 en 2 augustus: De ontdekking van attractief Antwerpen. Vertrek: zaterdagmiddag met auto's naar Antwerpen. Aldaar samen met de gids 'Mia' het centrum van Ant werpen bekijken, en natuurlijk een bolleke drinken. Zaterdag: 14.30 uur: Vertrek van het Plein te Zaamslag; 15.15 uur: Aankomst Grote Markt Antwerpen; 16.00 uur: Wandeling door privé binnenhofjes in binnenstad, o.Lv. gids; 18.00 uur: Dineren in 16e eeuwse kelder Pelgrom; 19.30 uur: Culturele kroegentocht in bin nenstad o.l.v. gids; uur: Overnach ting in Scoutel. Zondag: 10.00 uur: Ontbijt; 11.00 uur: Bezoek vogeltjesmarkt; 12.30 uur: Eten bij MacDonald's; 13.00 uur: Bezoek Diamant museum o.l.v. gids; 14.30 uur: Bezichtiging Vlaey- kensgang o.l.v. gids; 16.00 uur: Ver trek vanuit Antwerpen. Leden betalen f 100,—, excl. drank. Niet-leden betalen f 110,—, excl. drank. Opgeven bij: Leendert, vóór donder dag 30 juli, tel. 01150 -12842.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 13