Uit de Klucht of drama? Wel willen maar niet kunnen Ambtelijk rapport brengt zelden iets goeds voor de boer Van toerist hoeven natuurplannen ook niet 12 Het begint nu toch werkelijk een on gelooflijk verhaal te worden. We hebben het vanuit WEST ZEEUWS- VLAANDEREN nu eens niet over de kilo-opbrengsten maar over de ma nier waarop iedereen met ons om denkt te kunnen gaan. De nota's met een negatief oordeel zijn al niet meer te tellen, professoren treden met doorberekende scenario's naar buiten en schrikken van de resulta ten, meneer Banning krijgt heel goedkoop veel publiciteit. En om de klucht kompleet te maken gaat het dagelijks bestuur van het Land bouwschap om het advies van de Hoofdafdeling Akkerbouw heen met betrekking tot de invulling van MacSharry plannen. Een advies van mensen gekozen door de praktijk kan zondermeer ter zijde worden gelegd zoals alle voor stellen uit de praktijk de afgelopen jaren terzijde zijn gelegd. De argu menten die worden gebruikt snijden geen hout, de melkveehouderij zit al jaren op slot maar de overblijvers hebben er goed bij geboerd. Dat doen wij al lang niet meer en nog moet de mogelijkheid open blij ven zodat de al zeer magere kom- pensatie (voor een 9 ton/ha telende boer) nog wordt verkleind door nieuwe inschrijvers. De heer Oggel heeft wellicht gelijk dat het afsluiten van de buitenwereld verkeerd is, maar er zal voor akkerbouw zeer snel een organisatievorm moeten worden gevonden waarin we zelf kunnen bepalen wat goed voor ons is. Nu weer maar terug naar de praktijk waar we ons veel beter thuis voe len. Een praktijk die momenteel veel last heeft van het slechte weer, waarbij de vooruitzichten voor de hele week slecht zijn. Tussen de be drijven door is er al heel wat gras zaad gedorst. De opbrengsten zijn wisselend maar gemiddeld geno men lijkt het niet slecht. Hoe het met de latere afloopt is afwachten. Het natte weer kan de kwaliteit snel beïnvloeden bovendien kan een staand gewas snel windschade oplopen bij een harde wind zoals we die de laatste dagen kennen. De vraag naar hooi zal weer niet wild zijn maar we moeten toch pro beren niet voor een tientje per ge- met weg te geven, de hakselaar of in het uiterste geval een lucifer is het alternatief, de handelaar moet zijn marge hebben maar de boer ook! De handel in plantuien gaat weer heel moeilijk, veel is al gerooid omdat de maat te grof werd, de handel is nauwelijks te interessen ondanks de prijzen in de krant. Jam mer dat zo'n vroeg produkt waarbij onze klimatologische voorsprong uitgebuit kan worden, niet voor een aantal hektares rendement op kan leveren. De aardappels hebben een konstante vochtaanvoer, die kunnen groeien, er staat een forse loofpruik op. Hier en daar heeft de moderne stikstofvoorziening, op basis van onderzoek, voor tekorten gezorgd. Een lering voor volgende seizoenen. Ziektebestrijding blijft belangrijk, er was al hoge druk nu is er ook nog veel loof en veel vocht, alleen de faktor temperatuur werkt mee ter voorkoming. Als het weer wat verbetert zal de graanoogst zich snel aandienen. De gerst is al een heel eind, de markt trekt wat aan door de droogte in het noorden, een welkom geluid al zal de legering die veel optreedt de op brengst ongunstig beïnvloeden. Een geweldig saldo zal er dus niet inzit ten. De gezonde percelen wintertar we houden nog wel even vast al is er veel afrijpingsziekte in de aar. Door de langdurige regen nemen de legeringsproblemen toe. Van de provincie kregen we nog een nette brief dat men in het vervolg geen bermen meer maait ten be hoeve van graszaadtelers. Het maai en brengt te grote ecologische gevolgen met zich mee, telers wordt geadviseerd om hier in het vervolg rekening mee te houden. Een leuk kadootje van ons provinciaal bestuur. Hiermee dwarsboomt men weer de aanwending van gewassen met een toegevoegde waarde, de zaaizaadteelt, die onze toekomst mede moet bepalen. Bovendien vraagt de graszaadteelt relatief weinig gebruik van chemi sche middelen. Tel uit je winst Di rectie Milieu en Waterstaat. De eerste percelen Italiaans raaigras die niet zijn voorgemaaid zijn in WEST-BRABANT ZUID door de combine gegaan. Zowel telers als de graszaadfirma's verwachten een hoge opbrengst. Bij normale weers omstandigheden moet een groot aantal percelen meer dan 2000 kg. per ha. geven. Ook de percelen roodzwenkgras die op de zandgron den te vinden zijn scoren hoog. Graszaadhooi is vlot weggegaan. Omtrent de prijs van stro valt nog weinig te zeggen. Een veehouder die dicht bij huis hooi kan kopen gaat het niet verder zoeken en be taalt vlot een tientje per ton meer. Veel aardappelpercelen gaan nu slij- tageverschijnselen vertonen. De groei gaat er uit. Slechts enkele per celen zullen dit jaar de 50 ton halen. Bij het rooien zal blijken hoe hoog de waterschade werkelijk is geweest. De kans is niet uitgesloten dat de ki lo's het goed moeten maken. Enkele handelaren spreken van iets minder dan 10 cent achter de rooier. Ver koop voor deze prijs is er echter nog niet gedaan. Zowel bij telers als han delaar blijft het bij woorden. Twee weken geleden zag het er naar uit dat de snijmais aardig zou her stellen. De kleur is helemaal terug maar de groei is er op menig perceel uit. Vrijwel overal zit de pluim er in. Geen enkel perceel toont een egaal gewas. Op de lagere stukken wordt de meter amper gehaald, ieder wielspoor is er bij wijze van spreken uit te halen. Ook dit jaar zal de op brengst van snijmais tegenvallen. Weinig veehouders maken zich hier zorgen om. Twee flinke sneden voordroog zitten al in de kuil. Nog even en de derde snede is aan de beurt. Vrijwel iedere provincie in Nederland heeft een buro opdracht gegeven om een rapport uit te brengen over duurzame landbouw. Enkele van de ze rapporten zijn inmiddels bij ver schillende boeren in de bus beland. De rapporten geven mensen die van landbouw weinig verstand hebben moed. Doorwinterde boeren echter lachen er om. Dat de samenstellers totaal niet op de hoogte zijn met wat er in de landbouw gaande is blijkt duidelijk. Als vanzelfsprekend wordt kwaliteitsgericht weer hoog in het vaandel gevoerd. Volle- grondstuinbouw biedt nog steeds mogelijkheden. Dat is geen kwestie van kunnen maar van willen. Hoe'is het mogelijk dat nu nog, na een aantal jaren van slechte finan ciële resultaten in de tuinbouw, landbouwhervormers spreken van mogelijkheden in de tuinbouw. Ver schillende akkerbouwers zijn door een tuinbouwavontuur zwaar in de financiële problemen gekomen. Het ene na het andere gewas wordt mo menteel doorgedraaid of brengt de kostprijs niet op. Meer kwaliteitsge richt telen is ook zo'n gemakkelijk hanteerbare slogan. Iedere boer zaait om éen zo goed mogelijk produkt af te elveren. Dat hoeft niet extra opgelegd te worden. Wat de landbouw nu nodig heeft is een organi satie van en voor boeren die de produk- tie kan regelen en invloed heeft op de prijsvorming. Ambachtelijke rapporten hebben voor de boer zelden iets goeds gebracht. Ondanks dat elders nog veel be hoefte bestaat aan regen, vooral in het Noorden van het land, worden wij hier in het Zuidwesten toch wel extra bedeeld de laatste tijd. Vooral onze NOORD-WESTHOEK heeft nogal schade. Eigenlijk is in ons noordelijk deel geen vierkant blok meer te vinden, zoals een jonge boer in gezelschap klaagde. Elke keer staat er op die waterplekken weer water, net of het niet wil door zakken. En ook de pleksgewijze gele stand van vele gewassen geeft aan dat er wat aan mankeert. Als graan is gelegerd is de op brengst niet meer optimaal, met kans op schot en veel verlies. Wij hebben van normale opbrengsten heus geen hoge pet meer op. Zag in ons organisatieblad dat er vanuit de kringen toch wel positieve progno ses gegeven worden. Hopelijk heb ben ze gelijk, 't Blijft altijd natte-vinger-werk, zo men dat dan noemt. We gaan en moeten toch doorgaan met de werkzaamheden. We hebben met enkele collega's weer eens het rondje gemaakt. Vroegere jaren gingen we bij elkaar zo eens de gewassen bekijken maar daar komt niets meer van. Iets ver der, soms veel verder, verruimt de blik. Helemaal niet verkeerd, dat niet, maar toch jammer dat de eigen regio wat op de tweede plaats komt. Het drama met de aardappels oude oogst is nu toch wel achter de rug. Rampzalig voor sommigen, maar zo'n risiko blijft altijd aanwezig. De prijzen van de nieuwe oogst konden ook beter. Maar we weten de oor zaak. Er stonden vanwege de sta kingen nogal wat ladingen richting Holland vast. Die zijn nu ook gearri veerd, maar ze zijn moeilijk meer te verkopen nu we er zelf volop heb ben. Het gevolg is dat zë in de aan bieding gaan, met het bekende negatief effect op de afzetmarkt. Daarbij komt nog dat veel consu menten naar vakantie-adressen bui ten de landsgrenzen gaan. Minder consumptie is het gevolg en ga zo maar door. Dat is het leven van een producent in akker- en tuinbouw. De fruitteelt heeft plaatselijk hagel- schade gehad. Naar het schijnt valt het op de'meeste plaatsen gelukkig mee. De telers diejn voldoende ma te peren krijgen kunnen zich wel licht verheugen op een gunstige prijsontwikkeling, gezien de matige opbrengst. Van de week heb ik gesproken met een paar jonge toch wel vooruitstre vende boeren, ze hadden ook het artikel van die Wageningse profes sor gelezen over de toekomst van de akkerbouw in ons land. Wat gaat het worden?, zo werd gesteld. Be- drijfsvergroting: niet mogelijk; var kens, kippen e.d.: nee liever niet, dit gaat steeds meer moeilijkheden ge ven, ons allen wel bekend. Akker- bouwmatige groenteteelt dan? Dit is niet rond te krijgen als iedereen daar mee zou beginnen. Zo zoeken en overleggen ze onderling, zonder adviezen van wie dan ook. Waarom niet, vroeg ik. Omdat het zo moeilijk is daar een juist advies in tp geven. Alle omstandigheden liggen anders. Zo is men bezig met de materie. Het is gewoon een probleem, wel willen maar niet kunnen, niet bang zijn om aan te pakken maar wel om finaal vast te lopen. Hoorde weer over de tv dat er bij de EEG jaarlijks zo'n 7 miljard aan gel den voor de voeren en handel ge fraudeerd wordt en dat er geen controle mogelijk is. Zou dat echt waar zijn, dat zoiets zo gemakkelijk gaat? We weten wel beter, maar be ter dat we daar maar niet op ingaan, dat zouden andere personen moe ten doen. Pas op, als je met je vinger naar een ander wijst, wijzen er drie naar jezelf. Laten ze bij de EEG ook eens naar zichzelf wijzen, het kan echt positief werken. Hopelijk komt het onze sektor ten goede. Ondanks de matige prijzen zijn er in het Zuidwesten at plantuien gerooid. De oogst van dit gewas is aan merkelijk vroeger begonnen dan in andere jaren, omdat de maat anders te grof zou worden. Een waterig zonnetje schijnt er over het 'LAND VAN AXEL' wanneer schrijver dezer rubriek zijn pen ter hand neemt om zijn bijdrage op pa pier te zetten. Intussen kijkend naar het beeldscherm waarop de Tour de France-caravaan zich door het Duit- ^se Rijnlandschap heen slingert. En wat dan tijdens die beelden opvalt (wat we overigens al wel wisten) is dat er in die omgeving nagenoeg al leen natuur te zien is. Geen uit gestrekte akkers of weiden met grazend vee. Weliswaar prachtig om te zien en ook passend in die streek. De bewo ners daar zien het mooie wellicht niet meer. Althans zo lijkt het wel, wanneer we op de Zeeuwse wegen en parkeerplaatsen de talrijke Duitse nummerborden zien, die juist uit die streek vandaan komen. Zij zien juist weer het mooie van onze provincie. Want zoals het Zeeuwse landschap met zijn wijde vergezichten, zijn gol vende korenvelden en beboomde dijken en natuurlijk de stranden er uitziet, daar zijn de buitenlanders van gecharmeerd. En als je met hen een gesprek aangaat en je vertelt van de grootse plannen om meer natuur, meer bos te creëren, dan vinden velen dat onzinnig. Het is hier immers toch 'wunderbar', zoals het is. Dat zijn dan weer heel ande re geluiden dan die je hoort, ziet of leest in de media. Want dan vraag je je toch op den duur wel eens af waar je nog mee bezig bent als je op een fatsoenlijke manier een land bouwbedrijf probeert te runnen. Want in dit landje schijnt dan alles en iedereen tegen je te zijn. In de ru briek 'Zegge en schrijve' van het laatste ZLM-blad schrijft onze alge meen sekretaris: de ruggen recht en er tegenaan, maar wanneer alle plannen van het saneren van ge wasbeschermingsmiddelen door gaan zullen er steeds meer letterlijk gebogen ruggen te zien zijn. Voor beelden daarvan zijn te zien waar de onkruidbestrijding toch niet opti maal gelukt is. Als dat dan het toe komstbeeld moet zijn ebt de animo om boer te blijven al helemaal weg, toch zeker wanneer dan ook in de portemonnee er nog eens flink inge leverd wordt. Hopelijk wordt de soep niet zo warm gegeten als ze wordt opgediend. In de komende weken staat de oogst weer voor de deur en hebben we andere bezigheden dan te doemdenken. De eerste percelen zijn reeds geoogst. Het roodzwenk gras viel niet overal mee, toch zijn er ook goede opbrengsten en dat is dikwijls een graadmeter voor de overige gewassen. Wanneer het weer meehelpt, zal ook de zomer- gerst niet lang meer staan en ook de tarwe zal dan vroeg zijn. En met het ruimen van deze oogst kijken we vooruit naar de volgende, dat begint met het inzaaien dit najaar. Het wordt dan tijd dat we weten waar we aan toe zijn met de nieuwe voorwaarden, voortkomende uit het plan van McSharry. We dienen op tijd te weten wat en hoeveel we kunnen inzaaien en hoe veel we eigenlijk moeten (of mogen braken) en vooral wat daar dan fi nancieel tegenover staat. Ondanks de vakantieperiode is er dus ambte lijk nog heel wat werk te verrichten om op tijd alles klaar en duidelijk aan de praktijk kenbaar te maken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 8