Vanaf de dijk gezien Provincie, dit is geen goed natuurschap Graszaadhooi brengt nauwelijks persloon op MOEIZAME OOGST Brutalen hebben altijd nog de halve wereld Mais gevoelig voor legering De laatste weken gaat ook in THO- LEN EN ST. PHILIPSLAND de tarwe sterk van kleur veranderen. Daar naast neemt ook het aantal perce len waar legering optreedt sterk toe. De laatste jaren kwam zo'n sterke legering in ons gebied niet meer voor. Naast de hoge kunstmestgif- ten zou ook tengevolge van het warme weer in mei, het vrijkomen van stikstof uit de in de vorige jaren toegediende organische mest wel eens een rol kunnen spelen. Opvallend is ook weer dat rassen die op andere jaren nauwelijks vat baar waren voor bepaalde ziekten, nu wel erg gevoelig zijn en er meer dere bespuitingen uitgevoerd dienen te worden om de ziektedruk op aan vaardbaar peil te houden. Wanneer de graanprijs t.g.v. de McSharry- plannen nog verder daalt, zou het wel eens aantrekkelijk kunnen zijn om minder produktieve rassen met meer ziekteresistentie te gaan telen. Ook de graszaadpercelen vertonen een versnelde afrijping tengevolge van het weer en wat ziektedruk. De eerste percelen zijn weer gedorst en lijken een goede opbrengst te gaan geven, maar uitvalpercentages zijn nooit goed te voorspellen. Afgelopen week werden wij bij deze teelt ook geconfronteerd met een bericht wat wel eens desastreus uit kan gaan werken voor de graszaad teelt in onze provincie De provincie Zeeland heeft namelijk besloten geen gehoor te geven aan verzoe ken om bermen vroegtijdig te maai en ten behoeve van naburige graszaadteelt. Sprak gedeputeerde mevr. G. de Vries-Hommes op de hoorzittingen over het Natuuront wikkelingsplan niet over goed na tuurschap? Als dit nu zo'n vorm van goed natuurschap is, staat ons nog heel wat te wachten in de toe komst. Als alle beheerders van we gen, dijken, natuurgebieden, e.d. zich zo opstellen, kan men de basis- zaadteelt zeker vaarwel zeggen en wordt ons zo weer een extraatje ontnomen. Verstaat mevr. De Vries-Hommes onder goed natuurschap alleen maar een keurig briefje met de me dedeling dat bij het inzaaien van be paalde graszaadrassen men hiermede rekening dient te houden? Het is wel erg simpel om zich te ver schuilen achter toenemende ecolo gische en financiële consequenties; gaat dat bij natuurontwikkeling straks ook niet zo? Dan wordt het vast hommeles. Bij het beheer van dijken en al bestaande natuurgebie- - den spreekt de opgedane ervaring reeds boekdelen! De uitspraak dat de verzoeken tot vroeger maaien niet passen in het bermbeheer, zet nog meer vraagte kens. Past dat wel in natuurbeheer? Bij goed natuurschap zoekt men een oplossing die beide partijen past en niet wat diegene met de meeste macht het beste past, mevr. De Vries! Rustige tijden in WEST ZUID BEVE LAND. Zon, warmte en op tijd een lekkere plensbui; dan groeit alles naar wens. Gelukkig zijn we van grote stortbuien gespaard gebleven. Want dit is iets waar je echt niet om verlegen moet zitten. Voor de aardappelen is het nog steeds gevaarlijk weer, steeds op nieuw blijven ze nat en onder in 't De oogst van de wintergerst verloopt moeizaam als gevolg van lege ring. Ook op het perceel van akkerbouwer J. Brooymans in Kuitaart (4 ha) was de gerst voor 95% platgeslagen. Toch ging het oogsten nog betrekkelijk snel, omdat de grond vrij droog was. De opbrengst viel Brooymans bitter tegen. Hij haalde maar 4.500 kg van een ha en het gemiddelde hectolitergewicht bleef steken op bijna 50 tegen 60 normaal. Het vochtgehalte lag tussen de 11,7 en 12,5, terwijl 16 nor maal is. "Het legeren begon al bij het begin van de aarzetting en dan verlies je veel opbrengst en kwaliteit," aldus Brooymans. (Foto Anton Dingemanse) Ook in DE LANGSTRAAT is met spanning uitgekeken naar de dag van vandaag (vrijdag 17 juli 1992), want vandaag wordt immers de Provinciale Staten van Noord- Brabant te 's-Hertogenbosch het streekplan 'Brabant op Streek' vast gesteld. Als we het laatste drie kwartjaar terugkijken, lijkt 'Brabant van Streek' een betere benaming. Het begon allemaal met de ter visie legging van het streekplan eind vo rig jaar (eigenlijk al veel eerder met het concept van het huidige plan). We denken dan terug aan de druk bezochte extra ledenvergadering op 4 december 1991 in 'Zidewinde'. Daarna volgden de bezwaarschrif ten, de protestvergadering in Rosmalen, de hoorzittingen, de commissievergadering in het Provin ciehuis en als laatste het grote boe renprotest bij het Provinciehuis. Of we als gevolg van het laatste pro test afgelopen dinsdag nog duide lijkheid gekregen hebben, is mij op het ogenblik dat ik dit schrijf nog niet duidelijk, maar laten we het hopen. Wat me wel duidelijk is geworden, is de grote onrust die in agrarisch Bra bant leeft de laatste tijd en hopelijk komt daar vandaag (voorlopig) een einde aan. We mogen toch als boe ren en tuinders wel eens wat duide lijkheid en zekerheid verlangen, nee sterker nog, eisen. Is het in een tijd dat welhaast elke groep Nederlan ders z'n eisen, op welk gebied dan ook, op tafel legt en die ook kracht bijzet dan van de agrariërs teveel ge vraagd als hij of zij dit doen ten aan zien van het bedrijf waar hij of zij voor staat? Eens te meer is in de af gelopen periode weer eens geble ken dat we in de politiek niet te veel vertrouwen moeten hebben, waar mee wel de vraag rijst, hoe we dan met de volgende verkiezingen moe ten handelen, zeker nu we gezien hebben dat we door de politieke partijen nauwelijks gehoord worden. Dit is een zaak waar we ons als boeren-belangenorganisaties en ze ker ook als individuele boeren en tuinders nog eens duidelijk op moe ten bezinnen. Ondanks het feit dat we vol zijn van het streekplan, mogen we ook an dere zaken die ons agrariërs aan gaan niet uit het oog verliezen. Zo hebben we afgelopen maandag een voorlichtingsvergadering gehad over de Provinciale Landbouw Ontwikke- lings Nota 'Doorzicht op Inzicht'. Hier zullen we als kringbestuur ze ker nog mee verder moeten om te kijken hoe we voor onze achterban, voor u dus, aan deze nota zo goed mogelijk handen en voeten kunnen geven, zodat wè als agrariërs er in de praktijk ons voordeel mee kun nen doen. Een laatste zaak waar veel over te doen is, ook al speelt deze zich ver boven onze hoofden af, is natuurlijk de extra quotumaanvraag van Italië. Gelukkig heeft minister Bukman sterk afwijzend gereageerd op het verzoek van z'n Italiaanse collega, maar was het misschien niet beter geweest als onze bewindsman zelf ook eens een aanvraag voor extra quotum had ingediend? Wat Italië kan moeten wij toch ook kunnen en de brutalen hebben toch nog altijd de halve wereld nietwaar? Al met al blijven we bezig, is het niet met het streekplan, dan eisen andere zaken onze aandacht wel weer op, en dat is misschien maar goed ook. gewas kom je niet meer. Velen heb ben dan ook al een noodmaatregel toegepast, Ridomil D. Hopelijk halen ze op een gezonde manier de eindstreep. Duidelijk is dat we voor de aardappelen de gewasbescher mingsmiddelen niet kunnen missen. Laat het de heren die hierover oor delen duidelijk zijn! Iets wat ook veel aandacht heeft gevraagd is de luisbestrijding in de diverse gewassen. Alles lijkt onder controle maar je schrikt als je na 10 dagen weer de gewassen con troleert. Een feit is dat de weersom standigheden niet optimaal zijn voor een luisbestrijding. Te warm of te koud of te nat. Ook het combineren met andere middelen doet de wer king geen goed. De eerste percelen graszaad zijn ook weer gedorst. Na een mooie bloei periode waren de opbrengstver wachtingen hoog. Maar zoals altijd met graszaad weet je het pas als de analyse thuis is. Indicaties zijn er wel en zoals het er nu naar uitziet zullen de fijnere rassen tegenvallen. Wat we nu met het graszaadhooi aan moeten is voor velen ook een vraag. Want de prijzen zijn van dien aard dat het persloon nauwelijks be taald wordt. Verbranden geeft ook zijn problemen. Hakselen gaat mooi, maar dan moet het wel droog zijn! Het aantal maatregelen of wijzigin gen daarvan blijft maar over ons heen komen. Wanneer stopt dat! Want als normaal mens moet je het wel bij kunnen houden. Een voor beeld hiervan is het AM-beleid. Ve len hebben het bericht van de PD. gemist voor het aanvragen van for mulieren. Was het zo, dat deze for mulieren in 1991 automatisch werden toegezonden, nu moesten ze worden aangevraagd. Een misser dus! Met als gevolg dat je AM-ras niet als zodanig wordt aangemerkt. De oplossing van de P.D. is simpel over vier jaar gewoon een grond- ontsmetting uitvoeren! Over mi lieubeleid gesproken! En de extra kosten maar vergetend! In MIDDEN- EN OOST-BRABANT is het de afgelopen weken op sommi ge plaatsen droog geweest, terwijl in andere plaatsen voldoende neerslag is gevallen om schade aan gewassen te voorkomen. Met dit groeizaam weer zie je de mais om hoog schieten tot voor deze tijd on gekende hoogtes. Nadeel voor de mais is echter wel dat men een mals gewas krijgt. Het gevolg is dat de mais nu zeer gevoelig is voor legering. Hier en daar zie je het dan ook al gebeuren. Met de regenval van afgelopen weekend erbij zie je overal dat ze de neiging heeft om te hangen. Tevens zie je dat de kolfbezetting er aan zit te komen wat het verzwaren van de top tot gevolg heeft. Zo hard als het gewas mais en bie ten groeien zo langzaam komt de grasgroei op gang. Weliswaar heb ben we het dan over de derde of vierde snede, maar toch is deze nog hard nodig, omdat door de geweldi ge eerste helft van het jaar veel gras is ingekuild of snel geweid. Hierdoor is de beworteling niet optimaal ge weest waardoor nu watertekort is ontstaan, ook mede door de lage grondwaterstand. In het verleden is er via deze bijdra ge wel meer naar voren gekomen dat de laatste jaren hier een lage grondwaterstand is. Helaas is deze nooit erg lang meer op peil geweest, zodat met name de lagere percelen en die met capullaire werking nu wederom goed tot hun recht ko men. Het beregeningsverbod zal in sommige regio's heus wel zijn uit werking hebben zeker als er dadelijk niet meer geregend mag worden. Misschien zullen er in de toekomst meer grassen gekweekt en gezaaid gaan worden die minder of niet droogtegevoelig zijn. Misschien zelfs een mogelijkheid om hier in het Brabantse meer graszaadteelt van de grond te krijgen. Maar met de kleine marges zal het helaas wel niet aantrekkelijk blijken te zijn. Eerst maar komende week afwach ten wat er gaat gebeuren met het streekplan. Het is jammer dat de meeste collega's hier staan te trap pelen om weer actie te voeren. Dit getuigt van het geen geduld meer hebben op een goede afloop van onderhandelingen. Enfin, hoofd koel houden en even geduld a.u.b. Ineens zijn ze daar; koude regen vlagen slaan de uitgestrekte blokken tarwe omver. Korte bar se donderbuien trekken over on ze polders. Even plotseling breekt het dikke wolkendek open en tovert het zonnetje stuk ken blauw en een weldadige warmte. Het lijkt wel of we het dit jaar op bestelling krijgen. De regen en de droogte, de warmte en afkoeling. Over het weer ko men we nooit uitgepraat of ge schreven en het zal nooit alle mensen tevreden maken, maar ik dacht dat zomer '92 toch al een jaar met een ster is. Nu ook de vakantiegangers mee gaan tellen kunnen ook daar blij de stemmen opgaan. Als ze in een kano langs ons huis en hof peddelen hoor ik ze de lof aan ons gebied zeggen. Nu zijn men sen die kano varen geen snel heidsmaniakken die in snelle auto's of raceboten over wegen of vaarwegen razen. Het is meestal een stilteminnend pu bliek dat geniet van onze mooie Vliet. Die zien het kleine dorp met z'n spitse torentje tussen donker bomengroen als ze de zwierige bocht voorbij zijn. Die hun kano op de kant trekken, wat gaan eten en drinken en weer verder trekken. Graag gaf ik die moeders met kinderen toe stemming om op ons gedeelte van de waterkant te picknikken. Het werd netjes gevraagd en ze beloofden geen rommel achter te laten. Zo beleef je een zomer anders dan vroeger met het veranderen van de polders waar het traditie getrouwe beeld van tarwe, gerst, aardappelen en bieten niet meer is. Zullen we moeten wennen aan grove tuinbouw, minder schapen aan de dijk, import die z'n stem heel goed laat horen en recreatie die niet altijd geluids arm is. We hopen nu maar op veel kano's en weinig raceboten. Letterlijk en figuurlijk. Bovendien zijn we blij dat de jongere gene ratie probeert het tij te keren. Al le zeilen bijzet om een boterham te verdienen in onze rijke pol ders, al moet er dan wat ver anderen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7