Een vroeg jaar Provincie voert boer-onvriendelijk beleid Stekels maaien, is stekels zaaien Eenvoudig is het niet! Wie de zaken een beetje voor elkaar heeft en zich niet aan bijzondere teelten heeft gewaagd, kan nu ge nieten van een vrij kalme periode op het NOORDBEVELANDSE akker bouwbedrijf. De vroege graszaadrassen zijn ge- combined. Het hooi daarvan is voor het grootste deel door de pers ge gaan. Donkere rookwolken ontstaan door het verbranden van graszaad- hooi heb ik tot nu toe niet gezien. De komende week zullen zeker de latere graszaadrassen worden ge dorst. Het ligt in de lijn der verwach ting dat in juli volop gerst zal worden gecombined. Een vroeg jaar wat dit betreft. Voorlopig blijven de combines het beeld op de akkers bepalen, want ook de erwten zullen spoedig aan bod komen en de tarwe begint al te kleuren. Ondanks de toch matige prijs wor den hier en daar al plantuien ge rooid. De oogst van dit gewas is ook aanmerkelijk vroeger dan andere jaren. De eerste bloei in de teunisbloemen is begonnen. Ze leveren een aan zienlijke bijdrage aan de verfraaiing van ons landschap. De bloeiende teunisbloem is meer en meer popu lair aan het worden bij bijenhouders. Op diverse percelen zijn deze week, gelijk met de bloemen, de bijen kasten verschenen. De honing ge wonnen van teunisbloemen blijkt een heel eigen smaak te hebben. Na een vroege overdadige bloei zijn de aardappelen nu uitgebloeid. Het uitbundig bloeien van de aardappel zou kunnen wijzen op doorwas, maar tot nu toe zijn hiervoor nog geen aanwijzingen gevonden. In de pootaardappelsector zijn de eerste percelen doodgespoten. Het is jam mer dat nogal wat percelen zijn af gekeurd of in klasse verlaagd door de hoge luizendruk van dit jaar. Het weer was de laatste week wat minder stabiel. In tegenstelling met elders in Nederland heeft Noord- Beveland juist voldoende regen ge kregen tot nu toe. Hopenlijk blijven de weergoden ons de komende oogstperiode goed gezind. Bij dit schrijven zijn we ook op SCHOU WEN-DUIVELAND in de tweede helft van juli terecht geko men. Door voldoende neerslag en redelijke temperaturen staan de ge wassen er gemiddeld goed bij. Men is druk met de graszaadoogst bezig, die tot heden goed is verlopen, veel zaad dat uit het zwad is gedorst be hoefde niet gedroogd te worden. De opbrengst ligt overwegend aan de lage kant met meer uitschieters naar beneden dan naar boven. Het gedorste hooi wordt voor af- braakprijzen verkocht of anders weggegeven. Tevens heeft de groot- pakpers duidelijk z'n intrede gedaan op het eiland waardoor er meer ge perst wordt dan voorgaande jaren (het is wel te hopen dat er voor deze grote pakken een bestemming is te vinden). Plantuien zijn er al veel gerooid en liggen op het land te drogen. De op brengst varieert tussen de 30 tot 40 ton; met een prijs van ±15 cent is dit zeker geen vetpot te noemen en De oogst van de vroege graszaad soorten op WALCHEREN is al deels achter de rug, door de snelle weers- omslag na de toch forse regenval was men weer vlug aan dorsen toe, de combinecapaciteit in ons gebied is groot wat het oogstrisico be perkt. In 't algemeen is het zo bij de ze teelt, dat men na de schoningsanalyse pas over definitie ve oogst-resultaten kan spreken, de afzet van graszaad/hooi verloopt te gen lage prijzen moeizaam. Dezer dagen vonden we tussen de post, als graszaadteler een bericht via de NAK, maar afkomstig uit Het Groene Woud in Middelburg van de Directie Milieu en Waterstaat - een toepasselijkere straatnaam voor de huisvesting is nauwelijks te beden ken voor deze Zeeuwse Provinciale Dienst. De inhoud van dit bericht houdt in dat vanaf 1993 geen reke ning meer kan worden gehouden met de graszaadteelt (bestui- vingsproblemen) in verband met toenemende ecologische en finan ciële consequenties, bij het beheer van bermen en dijken. Waar ligt de besluitvorming, als deze éénzijdige afgekondigde maatregel zonder vooroverleg is tot stand gekomen, en daar lijkt het op, dan is dit een slechte zet van deze Prov. Dienst aan de Zeeuwse landbouw. De toekomst van de graszaadteelt wordt wel bedreigd mede ook door de in te richten natuurgebieden en straks met de verplichte braak via het plan MacSharry: de grotere be drijven die voor ha-toeslagen in aan merking willen komen moeten braken, en deze percelen mogen met graszaad worden ingezaaid. Ook 't beleid van ons eigen Water schap en Wegschap is steeds meer gericht op natuurondersteuning door minder, gedeeltelijk of later maaien van bermen, minder of geen gebruik meer maken van chemische onkruidbestrijding, die al selectief is, langs slootkanten en waterlopen en bermen. Men ziet nu al de kantonniers in de weer met de lange hak om de dis tels die tussen en onder hout opstanden en slootkanten hun kop uitsteken tussen vele andere onkrui den, te weren. Dit ziende schoot een oud boerengezegde door het hoofd, n.l. stekels maaien is stekels zaaien. Enkele weken geleden viel ook de aanslag dijkgeschot in de brieven bus, de forse verhoging wisten we al via de voorlichting van het Water schap maar als men het onderste regeltje bekijkt van dit biljet is het toch schrikken. Bekijkt men het ver loop van het geschot over de afge lopen tien jaar dan constateert men een verhoging van bijna 50% van het toenmalige bedrag, met de plan nen die het waterschap nog heeft is het einde nog niet in 't zicht, helaas kan de agrarische sektor het ner gens doorberekenen. De prijs die we voor het zg. vrije ondernemerschap moeten betalen via allerlei belastin gen, geschotten, bijdragen of hef fingen of hoe ze ook mogen heten, stijgen tot absurde hoogten, ieder probeert geld in depot te krijgen. Het is nu wel duidelijk dat voor zo ver dat nu al niet het geval is het 'boeren inkomen' een optelsom wordt van allerlei aktiviteiten al of niet aan het bedrijf gebonden maar ook op de mogelijkheden die de woonomgeving plaats of streek biedt en ondersteunende maatrege len. Men hoeft zich daarvoor niet te schamen het wordt ook in agrari sche kringen steeds meer gezien als een allround ondernemerschap, vraag niet hoeveel arbeid, zorg, ken nis en investeringen dat dit al met zich meebrengt. Ons gebied staat nog een drukke periode te wachten, laten we hopen dat boer, burger en recreant van veel goed en zonnig weer kunnen profiteren en genieten, met zo af en toe een buitje regen er tussendoor dan komt iedereen aan zijn trekken, en dat is Zeeland op zijn best. wuFuei i de kosiën nauwelijks betaald. Veel pootgoed is deze week vanwe ge de enorme luizendruk dood gespoten. Van verschillende rassen wordt door ziekte veel afgekeurd. Door het vroege doodspuiten en de kleine aanslag zal de kg-opbrengst laag uitvallen en velen zullen met moeite 25 ton/ha onder het label krijgen, wat men nu al aan de prijs kan zien. Consumptie-aardappelen staan er goed voor, al lijkt het erop dat ze vroeger versleten zullen zijn dan voorgaande jaren. Door de grote aanslag (Bintje) zal het moeilijk zijn om de 50% opwaarts te halen. Ver der zitten in de meeste percelen zeer veel luizen, die moeilijk dood zijn te krijgen, wat in feite in alle ge wassen te doen is. De bieten staan er goed voor al gaat toch plaatselijk de vergelingsziekte z'n kop opsteken. De prijsvorming van de verschillen de vollegrondsgroenten valt zwaar tegen en het netto-resultaat van het eerste half jaar ligt aanmerkelijk la ger dan voorgaande jaren. De wit lofteelt zit nog steeds in een diep dal en zowel witloftrekker als pen- nenkweker zien met argusogen de komende oogst tegemoet. In de veehouderij gaat alles zijn gan getje. Veel en goed gewonnen ruw- voer is binnengehaald, en sommige veehouders die vroeger hooi aan kochten zijn nu zelf aan de markt om hooi te verkopen, wat zeker de prijs niet ten goede komt. De var kenshouderij draait goed met goede prijzen. Deze week werd er een publicatie vanuit de provincie verspreid dat de provincie volledig op ecologisch bermbeheer overgaat, m.a.w. ze la ten alle rotzooi groeien en de land bouw krijgt al het onkruidzaad gratis op de koop toe. Tevens zullen vele percelen graszaad niet meer in gezaaid kunnen worden omdat men met kruisbestuiving zit. Dit bewijst maar weer eens hoe 'boer- vriendelijk' onze overheid bezig is. Overheid en provincie leven nog steeds in de waan, dat wanneer men de ecologische toer opgaat dit gouden bergen zal geven, terwijl al lang is bewezen dat dit zeker geen oplossing zal zijn voor de problemen in de landbouw. De kosten zijn veel hoger en de consument is niet ge negen hiervoor te betalen, in feite is het één grote flop. Distributiecentra gaan kapot en de boer blijft met z'n gewassen zitten, die dikwijls nog minder opbrengen dan de gangbare gewassen. Voor een Provincie is dit niet zo erg, de hoge kosten van ecologisch be heer worden dan wel bij de landbou wer gelegd, ofwel men laat de burger deze ongewild betalen. Dit alles keurig in elkaar gezet door een stelletje bureau-ambtenaren die van praktische zaken totaal geen kaas gegeten hebben. Maar tevens leg gen deze heren wel overal het zegel op en laten anderen het gelag beta len. Ik krijg steeds meer het idee dat de landbouw in Nederland totaal niet meer vertegenwoordigd is in de politiek en diegenen die er nog zit ten zijn met andere zaken bezig, ook een Landbouwschap is dikwijls een wassen reus. De percelen wintertarwe waarin geen legering voorkomt beginnen zeldzaam te worden. Geluiden uit de praktijk geven aan dat er dit jaar veel meer graan plat ligt dan anders. De legering kost opbrengst en kwali teit, en vergt bovendien veel extra werk bij het dorsen. De perceel was deze maand al zwaar gelegerd, maar de afgelopen week hebben de buien wederom hun tol geëist. Het agrarische gezin krijgt veel te verwerken met alle regelin gen, geboden en verboden die er zijn en komen. Met een steeds meer ongeloofwaardige politiek die heel, heel ver van boeren, burgers en buitenlui af is komen staan; met een EG waar een land a/s Italië 7 jaar ongestraft geen superheffing moet betalen en a/s beloning nog 90.000 ton extra melkquotum wil hebben; met iedere keer opnieuw berichten in de pers dat 'de landbouw' niets doet aan verbetering van het mi lieu, terwijl er in 1991 door de landbouw voor 260 miljoen gul den werd geïnvesteerd in het mi lieu; dat er zeer veel grond uit produktie moet. Met dit alles ne men de onzekerheden toe. Een agrariër is opgegroeid met de boodschap: probeer een zo hoog mogelijke opbrengst te behalen met de laagste kosten. Daar schijnt echter weinig van over te blijven. Er wordt nu gepraat over premies, over hectaretoeslagen, over inkomstentoeslagen, over braaklegging, over verdergaande quotumkortingen, over een marktgericht beleid, over afvloei ing van menskracht. Of het over t.v.-toestel/en gaat! Als Buitenstaander wordt je er duizelig van. Navraag leerde mij dat de duizeligheid nog veel meer heeft toegeslagen in de agrarische gezinnen, maar ook bij werknemers die hun kost ver dienen in aanverwante takken aan de landbouw. Noch de over heid, noch de produktschappen kunnen aspirientjes beschikbaar stellen omdat ze naar het schijnt ook barsten van de hoofdpijn, omdat ze ook niet precies weten wat er moet en kan gebeuren met de opgestelde plannen in de EG. De financiën schijnen een veel grotere rol te gaan spelen dan was voorzien. Voor het agra rische gezin blijft de onze kerheid. Je gaat, behalve wanneer het over streekplannen gaat, een ze kere gelatenheid aantreffen bij een deel van de agrarische be volking. Een ander deel slaat een andere richting in met het bedrijf. Iedere keer komt men tot de conclusie dat de gewassen, de vruchten die ze telen geld op brengen als er een markt voor is. leder produkt dat er te veel is, al is dat nog zo weinig, heeft on middellijk invloed op de prijs. Een markt veroveren en behouden is minder gemakkelijk dan velen denken. Toch zal men dit samen moeten doen. Tegenwoordig zegt men wel eens dat je het verleden niet a/s voorbeeld moet stellen. Ak koord. Gebruik de goede stenen van vroeger, vermeng ze met die van vandaag en van de toekomst en bouw daarmee samen verder. De landbouw heeft zich in het verleden meer in een moeilijke positie bevonden, men is daar uitgekomen. Dat zal ook nu luk ken. Blijf in die tijd buitengewoon kritisch op je eigen bedrijf. Doe wat je kunt doen. Hou de kosten zo laag mogelijk, werk samen waar nodig met arbeid en machi nes. Intensiveer een gedeelte van je bedrijf, als je daar oog voor hebt. Ga als zelfstandig on dernemer uit van het parool: eenvoudig is het niet, maar waar een wil is, is een weg. Na deze tijd komt er weer een andere. Buitenstaander

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 6