Italië blijft boven quotum melken Agrarisch platform West Brabant krijgt breder draagvlak Vanuit de ZLM gezien CDA spreekt zich nog niet uit over visie Van Noord Sleepvoetenmachine erkend als emissie-arme toediening TREKKERTREK WALCHEREN Brood en spelen EG pakt fraude effectiever aan Texelaarkeuring in Zeelandhallen Goes Italië blijft als enig EG-land voorlopig bijna een kwart meer melken dan het EG-quotum toestaat. De EG- ministerraad, daartoe aangespoord door minister Bukman, wil deze zo mer de feiten op tafel krijgen van het massaal niet toepassen van de quota door Rome. Een akkoord over het saneren van deze wantoestand wordt pas in de herfst verwacht. Italië mag officieel per jaar negen miljoen ton melken. Het land heeft De EG werkt aan een verfijnd com puterstelsel dat het mogelijk maakt de talrijke subsidies strikter te gaan controleren. Overtreders en ver dachten zullen ook meer effectief worden vervolgd. De welbekende EG-fraudes moeten aldus beter worden bestreden. Het voorstel was deze week voor het eerst voor werp van discussie in de EG- ministerraad. Over anderhalf jaar moet het nieu we anti-fraudestelsel starten. Een deel van de controles zal dan van Den Haag naar Brussel verschuiven. Nederland ziet dat niet als een ver betering. Een tweede probleem is dat de granen en andere gewassen nu nog op diverse manieren worden geteld. Het ene land telt bijvoor beeld sloten en kanten mee en een ander niet. Ook dat moet nu eenvor mig worden. Over drie jaar gerekend kost het beter controleren ruwweg driehonderd miljoen gulden. De afdeling Zeeland van het Neder lands Texels Schapenstamboek (NTS) organiseert op zaterdag 18 juli in de Zeelandhallen te Goes een internationale keuring van Texelse schapen. Er worden ca. 400 dieren uit Nederland en België geshowd. Verder zijn er diverse demonstraties van wolverwerking, lamsvleesver- werking en is er een barbecue. De schapendag begint om 9.30 uur. zelf echter dubbel zoveel nodig. Daarom én vanwege de bekende Italiaanse laksheid is de feitelijke melkproduktie inmiddels opgelopen tot (naar schatting) ruim elf miljoen ton. De Italiaanse minister van land bouw Fontana kondigde dinsdag in Brussel vóór 31 juli een wet aan waar-bij vierhonderdduizend Italiaan se melkkoeien worden afgeslacht. Dat scheelt al meer dan een miljoen ton melk per jaar. Het restant, 900.000 ton melk ofwel tien pro cent van de totale Italiaanse produk- tie wil Fontana van de EG als extra quotum behouden. Bukman zei na afloop van het be raad "onder geen beding" te zullen accepteren dat Italië extra melk krijgt. "Dat zou neerkomen op een premie voor het gedurende acht jaar ontwijken van de EG-quota", aldus de minister. Wel wil hij Italië toestaan de achterstallige superhef fing te gebruiken om quota op te ko pen (en melkvee af te slachten). De minister moest echter toegeven dat zijn verzet alleen stand houdt zolang behalve België en Denemarken, ook Engeland dwars blijft liggen. De Duitse minister Gummer on derstreepte na afloop als voorzitter dat Italië deze week geen enkele toezegging kreeg voor meer melk. Maar landbouwcommissaris Mac- Sharry pleitte er daarentegen voor Italië wel fors tegemoet te komen. Uiteindelijk zal, zo zegt men in Brus sel, Italië het illegale quotum wel "wit mogen wassen", mits het land aantoont voortaan de quota regeling keurig toe te passen. Twee jaar geleden is in West Bra bant het agrarisch platform opge richt. Opzet was om op plaatselijk niveau (omgeving Steenbergen) bin nen de 3 CLO van gedachten te wisselen en tot eensluidende stand punten te komen. Door de vele posi tieve ervaringen is onlangs op een bijeenkomst besloten het platform te verbreden. Na uitbreiding hebben nu in de over leggroep zitting de CBTB, de NCB- kringen Roosendaal, Steenbergen en Zevenbergen en de ZLM kring West-Barabant. Bestuurlijk is de ver gadering tot de volgende ver deelsleutel gekomen: jongeren 3 zetels, agrarische vrouwen 3, CTBT 2, NCB 7 en ZLM 4. Het agrarisch platform is geen apar te bestuurslaag. Voorlopig blijft het een overlegorgaan zonder officiële status. Een actiegroep is het plat form allerminst. Begrip kweken voor eikaars ideeën en standpunten is het uitgangspunt. Inbreng vindt uit sluitend plaats door de diverse ver tegenwoordigers via de eigen kanalen. Het agrarisch platform houdt zich voornamelijk bezig met sterk regionaal gebonden zaken. Per toerbeurt zal iedere twee jaar het voorzitterschap en secretariaat wijzigen. Voor 1992 en 1993 neemt de ZLM deze functies waar. Akker bouwer M. Hage uit Kruisland is de huidige voorzitter. Bovenstaande foto geeft een beeld van de (vrije klasse) trekkertrek- wedstrijd die de afdeling Walcheren-Noordwest van de ZLM vorig jaar hield. Dit jaar vindt deze wedstrijd volgende week donderdag (23 juli) plaats, op een perceel grond van A. de Visser aan de Aagtekerk- seweg te Aagtekerke. Deelnemers wordt gevraagd zich 's middags vanaf 14.00 aan te melden en kunnen daarna tussen 14.30 en 16.30 uur proeftrekken, waarna tusssen 17.00 en 21.30 uur de wedstrijd wordt gehouden. A/s extra attractie zorgt 'De Stille Kracht' uit Tholen voor een demonstratie. Voor inl: A. Hou mes, tel 01188-1968. Wanneer de Tweede Kamer op zomerreces is, zitten we zo'n beetje in de komkommertijd. De regering treft voorbereidingen voor de be groting 1993 en eind augustus worden die zeker dan definitief afge rond. Vlak voor het zomerreces kon de Tweede Kamer nog reageren op de nieuwe pachtprijsvoorstellen van de minister. Ondanks het feit dat onze volksvertegenwoordigers wisten dat de onderhandelingen met de minister en het Landbouwschap voor de nieuwe pachtprijzen niet gladjes waren verlopen, boden zij geen tegenspel. Het lijkt er dus op dat de zgn. 2%-norm er nu inderdaad gaat komen. Voor ons zijn er nogal wat vaagheden over de uitwerking. Wij hadden graag voor vier gebieden in Nederland een rekensommetje gezien hoe op basis van het oude systeem normen tot stand kwamen en daarnaast berekeningen hoe die zouden uitvallen voor het nieuwe systeem. De vier gebieden waar wij aan dachten waren het noorden van het land, de IJsselmeerpolder, een zandgebied (bijvoorbeeld Oost-Brabant) en daarnaast het zuidwestelijk kleigebied. Op die ma nier zou voorkomen kunnen worden dat de Grondkamers 'een stuk jurisprudentie omtrent prijzen gaan klaarmaken'. In redelijkheid zou die ingevuld kunnen worden wanneer het ministerie deze cijfers op een rijtje zou hebben gezet. Het is niet gebeurd en wat er met prijzen van de gebouwen gaat gebeuren is ons ook nog niet helemaal dui delijk. Verrassingen Wij zijn zo zachtjes aan gewend dat we in de landbouw met verras singen door het leven moeten. Het wordt er echter niet vrolijker op. Keer op keer moet je ervaren dat de landbouw een bedrijfstak aan het worden is die weinig aanzien geniet. Het is maar hoe je het wilt zien. Ons inziens draagt de landbouw in ons economisch gebeuren nog een redelijk steentje bij. Op het gebied van milieu, dat overal prio riteit nummer één krijgt, worden we echter a/s de boosdoeners der natie gekwalificeerd. Wij hebben de indruk dat wij dit predikaat teveel opgespeld krijgen. Naast de milieumaatregelen die we moeten ne men, zullen we ook de economische haalbaarheid en de tijdsduur moeten betrekken. Eerst dan kunnen we met elkaar verantwoord za ken doen. De melkaffaire binnen de EG met Italië is nog niet definitief beëin digd. Naar onze smaak worden er in de communiqué's teveel 'open einden' gehouden. Het zou toch van de gekke zijn dat een land, dat na de invoering van de melkquotering geen barst gedaan heeft aan controle en boetes, zou worden beloond met een extra quotum. Wij kunnen en willen de EG niet missen, maar het moet toch niet zo zijn dat de kleintjes gepakt worden door de grote broers. Het laatste woord is over deze affaire zeker niet gesproken, maar het zou onaan vaardbaar zijn wanneer de Nederlandse melkveehouder hiervoor zou moeten inleveren. Streekplan Het streekplan van Noord-Brabant is zo zachtjesaan geschiedenis aan het schrijven. Terwijl u dit leest worden de zaken afgerond in het Bra bantse Provinciehuis. Wij hebben de indruk dat er aan twee zaken te weinig aandacht is geschonken bij het samenstellen: - wat komt er van een streekplan terecht zonder een gezonde boe renstand! - wat betekent die boerenstand economisch voor Brabant Het kind met het badwater weggooien is altijd al een bezigheid ge weest die weinig waardering genoot. Ten aanzien van onze zienswij ze om het milieu weer in goede banen te leiden zou je zonder daarbij de ernst te willen onderkennen met een variant op een bekende Ro meinse spreuk kunnen zeggen: 'Eerst brood en dan spelen'. A.H. Munters Met het positieve advies dat de stuurgroep Mest vorige week gaf aan de ministeries van Landbouw en Milieubeheer is het vrijwel zeker dat de overheid de sleepvoetenma chine per 1 januari 1994 zal erken nen als emissie-arme toedie ningstechniek. De erkenning geldt alleen voor gras land op klei- en veengrond. Op deze gronden kunnen andere emissie- arme toedieningstechnieken (mestinjecteurs, zodebemesters en zode-injecteurs) niet of moeilijk wor den gebruikt, omdat de draagkracht te gering is of de grond te zwaar. Weliswaar wordt met de sleepvoe tenmachine niet zo'n grote beper king van de ammoniakuitstoot bereikt dan de nu erkende emissie- arme technieken, maar volgens de commissie Mest is de beperking voldoende om van een emissie- arme techniek te spreken. Het partijbestuur van het CDA heeft de ZLM laten weten dat de partij een werkgroep in het leven heeft geroepen, die zich gaat buigen over het toekomstig landbouw- en na tuurbeleid. Deze werkgroep zal zich onder andere bezighouden met de ideeën, die het CDA-Kamerlid J. van Noord in de media heeft geventi leerd en die inhouden dat de prijson dersteuning van marktverorde- ningsprodukten in de EG moet worden afgeschaft zonder compensatie voor de boeren. Het waren deze uitspraken, die de ZLM ertoe brachten opheldering te vragen aan het partijbestuur van het CDA. De ZLM acht de visie van Van Noord funest voor de land- en tuin bouw. Behalve de akkerbouw zou ook de tuinbouw klappen oplopen omdat deze sector te maken krijgt met onoverkomelijke verdringingsef fecten. Concreet vroeg de ZLM aan het CDA-partijbestuur afstand te ne men van de visie van de heer Van Noord. In de antwoordbrief van het CDA wordt op deze concrete vraag niet ingegaan. Conferenties Het partijbestuur schrijft dat het CDA een discussie over de toe komst van de landbouw onontbeer lijk acht. Op een tweetal besloten conferenties is de problematiek reeds breedvoerig aan de orde ge weest en binnenkort zal het Weten schappelijk Instituut van het CDA een open conferentie over de land bouw organiseren. Omdat het landbouw- en natuurbe leid een onderwerp is, dat dicht staat bij grote delen van onze ach terban, zo schrijft secretaris drs. C. Bremmer, is door het dagelijks bestuur een werkgroep in het leven geroepen onder voorzitterschap van het dagelijks bestuurslid ir. D.H.A. van Hemmen, met als taakopdracht een notitie samen te stellen waar door onze leden nader geïnformeerd kunnen worden over de ontwikke lingen in deze sector en het CDA- standpunt inzake. Naar verwachting zal deze notitie, waarin onder meer een duidelijk antwoord gegeven zal worden op de vraag van de ZLM, in het begin van het najaar van 1992 gepresenteerd worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3