Gemeentebestuur Kapelle op excursie in eigen gemeente Man/vrouw-maatschap en fiscus ZLM Geslaagden Groene School ZLM-kring Oost Zuid-Beveland doet aan PR Het gezelschap in de boomgaard van Ad Wisse, zelf rechts op de foto. Geheel links de heer Wisse sr, die nog volop meewerkt. Dick Wisse-Nijssen (midden achter de kunstmeststrooier) legt uit dat goede machines onmisbaar zijn, maar dat de boer tegelijk goed op zijn investeringen moet letten. De kring Oost Zuid-Beveland van de ZLM gunt de bestuurders van de in haar werkgebied gelegen gemeen ten graag een kijkje in eigen keuken. Vorig jaar maakten gemeente bestuur en ambtenaren van Rei- merswaal samen met het kringbestuur een bustocht door het eigen buitengebied, gekoppeld aan enkele bedrijfsbezoeken, dit jaar wat het de beurt aan Kapelle. Kring voorzitter Cees Hamelink fungeerde maandag jl. als reisleider. Ondanks het herfstachtige weer was de opkomst zeer goed. Wat dat betreft liet Kapelle zich beter zien dan de Walcherse gemeenten. En kele weken geleden strandde een soortgelijk initiatief van de kring Walcheren op kennelijke desinteres se van de gemeenten aldaar. Hame link toonde zich dan ook zeer tevreden met de goed gevulde bus. Hij vertelde onderweg in vogel vlucht hoe de Nederlandse land bouw georganiseerd is, wat de ZLM is en doet, welke problemen er zijn en welke desastreuze gevolgen de recente Brusselse besluitvorming voor de boeren zal hebben. Bestuur ders en ambtenaren van Kapelle kre gen zo een goed beeld van wat er dagelijks in de gezinnen van boeren en tuinders omgaat. Als daar aanleiding tot bestond on derbrak Hamelink zijn verhaal om een toelichting te geven op wat er vanuit de bus te zien was. "U ziet de mooie aankleding van het land schap, een stukje weiland, een stuk je akkerbouw, een stukje fruitteelt, mooier kunt u zich toch niet voor stellen?" Door de beslagen ramen heen kan men zien dat de rijsporen tussen de gerooide plantuien vol water stonden, en dat in vrijwel elk graanperceel in meer of mindere mate legering voorkomt. Dat de por temonnee van de boer buiten ligt bleek zonneklaar. Overigens waren de meeste genodigden behoorlijk op de hoogte van de gang van zaken in de land- en tuinbouw, door onder meer goede contacten met agrari sche plaatsgenoten. Het eerste bedrijf dat bezocht werd was dat van Ad Wisse. Deze heeft een ca. 15 ha groot fruitteeltbedrijf, waar ook Wisse sr. nog volop actief is. Gezamenlijk beantwoordden ze de vragen van de bezoekers. "Dat met die bamboes, wat is dat?", zo werd gevraagd. Aan het antwoord ("een V-haag systeem") kon Wisse mooi zijn uitleg koppelen over de verschillende beplantingssystemen, dat een vierrijensysteem het inval lende licht beter benut dan een één- rijsysteem, en dat het bestaande vierrijensysteem aangepast moet worden als het overdekte51 spuiten ingang vindt. Wisse is vier jaar gele den met zijn gehele bedrijf over gestapt op geïntegreerde bedrijfsvoering, dus hij kon met recht vertellen dat hij, en met hem de hele sector, al heel veel doet op milieugebied. De teler pompt zoet water op uit een 7 meter diep gelegen zoetwa terbei, maar vanwege de beperkte capaciteit hiervan heeft hij een aan sluiting op de zoetwaterpijp aange vraagd. Hij hoopt dat die er volgend jaar is. Het gezelschap bekeek twee perce len, een met Gloster en een met een rode Elstarmutant (E. Elshof). Iemand merkte op dat er veel appels aan de bomen hangen, en, met een knipoog, "dat is goed voor ons, want dan worden ze misschien niet zo duur". Wisse sr, adequaat reage rend: "Misschien niet, maar ik hoop toch dat u de appels straks goed Aan het AOC Zeeland e.o. lokatie Groene School zijn de volgende leerlingen geslaagd: LEERLINGSTELSEL FRUITTEELT: Th. den Boer, Oud-Beijerland; P. Droo- gers, Oud-Vossemeer; J. Goud, Waarde; J. Kats, Numansdorp; J.P. van 't Leven, Driewegen; F. Lindenberg, Krabbendijke; J. de Meester, Nisse; W. van Oosten, Krabbendijke; J. Verbeek, Steenbergen; L. Weemaes, Westdorpe; J. van 't Westeinde, 's-Heer Arendskerke; J. Zan- dee, Krabbendijke LEERLINGSTELSEL AKKERBOUW: R. Brouwer, Middelburg; I. Dekker, Lewe- dorp; L. Reijnierse, Gapinge; J. Slager, St. Annaland; R. Westplate, Wolphaarts- dijk; C. de Ridder, Zuiddorpe; A. v. Cad- zand, Sas van Gent. AKKERBOUW-ASSISTENT: J. Boonman, Heinkenszand; H. Gaakeer, Stavenisse; M. Geelhoed, 's-Heer Arendskerke; G. Roos, Vrouwenpolder; J. Weijers, Zuid-Beijerland; M. v.d. Jagt, St. Annaland. AKKERBOUW SECUNDAIR: M. van Aart, Zevenbergen; J. Bogers, Woensdrecht; W. Boonman, Nisse; M. Goeree, Driewegen; C. v. Iwaarden, St. Annaland; N. Koomans v.d. Dries, Fij naart; D. Luijkx, Bergen op Zoom; R. Mei, Hengstdijk; J. Poppe, Oostkapelle; D. Tange, Vlissingen; J. Verhulst, Geersdijk. LEERLINGSTELSEL GROENVERZORGING-B: M. Dattin, Nieuwerkerk; M. Govaerts, Nisse; J. Hofman, Terneuzen; R.. Kali- singh, Goes; M. Konings, Roosendaal; J. Moeliker, Tholen; R. Oosterom, Middel burg; J. Riedijk, Yerseke; W. Scheepers, Middelburg; J. Vos, Vlissingen; H. Zuijd- dijk, Kattendijke; C. van Gastel, Roosen daal; C. van Weele, Ellewoutsdijk; A. v.d. Boogaart, Terneuzen; R. vd. Knoop, Oost-Souburg. moet betalen, met uw inkomen bij de gemeente kan dat best." Hij voegde er nog aan toe dat hij de be treffende ambtenaar lang en goed genoeg kent om dat te kunnen zeggen. Ook tijdens het tweede bedrijfsbe zoek hoefden de paraplu's niet op gestoken te worden. Het akkerbouwbedrijf van Dick Wisse- Nijssen is ongeveer 40 ha groot. Het bouwplan is nog puur traditio neel. "Er is momenteel heel wat dis cussie over bedrijven zoals het mijne. Veel collega's zijn aan het omschakelen of overwegen dat." De akkerbouwer gaf te kennen nog wel vertrouwen in zijn bedrijf te hebben. Hij sluit echter niet uit dat hij de komende jaren vijf of zes ha fruit insteekt, als tweede tak. Vroe ger had het bedrijf ook fruitteelt. Als tastbaar bewijs hiervan had de on dernemer een appelkistje in de schuur gezet, dat even oud is als hij zelf. "Misschien komen er nog weer appels in." Ook op dit bedrijf werden de bezoe kers met 'het milieu' geconfron teerd. De akkerbouwer had in de schuur diverse machines uitgestald, en vertelde erbij waarvoor ze die nen. "Dit is de fustreiniger, die moet iedere boer hebben om lege verpak kingen van gewasbescher mingsmiddelen mee schoon te spoelen. Als het nou goed zou zijn voor het milieu had ik die f 1.900,— investering er graag voor over, maar volgens mij ging het schoonspoelen zoals ik het vroeger deed net zo goed." Wisse-Nijssen liet een klein potje van een nieuw chemisch mid del zien, waarvan 100 gram vol doende is om vijf ha gerst te behandelen tegen onkruid. "Je hebt er maar heel weinig van nodig, er komt dus minder middel in het mi lieu. Het kost wel f 1.800,— per kg." De teler had ook wat akkerbouw- produkten klaargelegd: enkele zeer grove Arkula aardappelen (die hij binnen twee weken begint te leve ren, voor industriële verwerking en voor verse consumptie), een suiker biet en een cichoreiwortel. Hij legde uit dat de cichorei een betrekkelijk nieuw gewas is, maar dat het niet is uitgesloten dat dit een bedreiging vormt voor de bietenteelt, omdat uit chichorei behalve insuline ook fruc tose (een suiker) kan worden ge wonnen. In De Vroone, start- en eindpunt van de excursie, werd de geslaagde avond op gepaste wijze afgesloten met een drankje en een hapje. Ge zellig dus. De laatste jaren zijn vele man/vrouw-maatschappen opge richt. Deze samenwerkingsverban den zijn een maatschappelijke realiteit. Voor de fiscale erkenning van het ondernemerschap van zo wel man als vrouw dient vast te staan dat de onderneming voor re kening en risico van beide echtge noten wordt gedreven. Het is naar onze mening niet vereist dat de bei de echtgenoten zich daadwerkelijk met de leiding van de onderneming bezighouden. Enige tijd geleden heeft de staatsse cretaris van Financiën de uit gangspunten geformuleerd die zijns inziens in acht moeten worden ge nomen bij de fiscale beoordeling van een man/vrouw-maatschap. De staatssecretaris stelt o.a. het volgende. Aan het ondernemerschap van echtgenoten worden geen zwaardè- re of lichtere eisen gesteld dan aan het ondernemerschap van andere belastingplichtigen. Er dient een or ganisatie te zijn, die erop gericht is met behulp van arbeid en kapitaal deel te nemen aan het maatschap pelijk produktie-proces met het oog merk om winst te behalen. De kans op winst behoort reëel te zijn. Beide echtgenoten dienen de bedoeling te hebben voor zichzelf een onderne ming te drijven en dienen recht streeks gerechtigd te zijn tot het vermogen van een onderneming. De verdeling van de winst dient te zijn ingegeven door zakelijke overwegin gen; het aandeel in de winst voor een vennoot dient gebaseerd te zijn op zijn bijdrage tot het ontstaan van de winst. De samenwerkingsovereenkomst tussen echtgenoten moet ook, wanneer de echtgenoten in algehele gemeenschap van goederen zijn ge huwd, civielrechtelijk op de juiste wijze tot stand zijn gekomen. Dat houdt volgens de staatssecreta ris in dat de toetredende echtge noot ten minste arbeid moet inbrengen om op basis van gelijk heid met de andere echtgenoot naar economisch voordeel te streven. In dien de echtgenoot die de onderne ming drijft, het bestuur over de in te brengen goederen uitoefent, kan de andere echtgenoot zonder in strijd te komen met dwingende bepalin gen van huwelijksvermogensrecht slechts arbeid inbrengen. De echt genoten worden gecrediteerd voor hun inbreng. De opvatting van de echtgenoten ten aanzien van credi tering wordt gerespecteerd indien en voor zover de toetredende echt genoot niet voor een hoger bedrag wordt gecrediteerd dan overeen komt met zijn of haar feitelijk aan deel op grond van huwelijksvermogensrecht. De echtgenoot die deelneemt in een maatschap met derden, bijv. met een zoon, en die zich verbindt het resultaat van z'n deelname in de maatschap met derden met de an dere echtgenoot te zullen delen, moet er volgens de staatssecretaris mee rekenen dat z'n overeenkomst met de echtgenoot - de zogenaam de ondermaatschap - in de regel de toerekening voor de inkomstenbe lasting niet raakt. Verricht de echt genoot met wie de ondermaatschap wordt aangegaan in de bovenlig gende maatschap beheershandelin gen dan zou dat tot een ander oordeel kunnen leiden. Of met de uitgangspunten van de staatssecretaris enige duidelijkheid is geschapen in de problematiek van de man/vrouw-maatschap is twijfel achtig. Naar onze mening is er spra ke van ondernemerschap als echtgenoten risico lopen ten aan zien van de onderneming. Als zij ge rechtigd zijn tot de stille reserves van de onderneming is dat het ge val. Jurisprudentie zal waarschijnlijk duidelijkheid moeten scheppen. J. Spijk AA

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 22