Brabant komt landbouw in streekplan eind tegemoet Bescherming regionale lekkernijen 32k, fUC ^2=% LAND- EN TUINBOUWBLAD VOOR ZEELAND EN NOORD-BRABANT Graszaadtelers gedupeerd door ecologisch bermbeheer AKKERBOUWCOMMISSIE BEZOCHT PAGV Deze week DEI Continuïteit agrarische bedrijven zeker gesteld U v i Bintje: 70 procent in klasse verlaagd Pag. 4 SEV geeft toelichting "MacSharry" Pag. 5 Reacties op oprichting Groenfonds Pag. 6 ZLM-kring doet aan PR Pag. 7 Gezamenlijke verklaring over Streekplan Pag. 9 Meer kampeerplaatsen mini-campings Pag. 10, 11 en 12- Uit de praktijk Pag. 13 Zwaar weer voor Bintje Pag. 15 Vlascrisis oplossen door export naar GOS Pag. 16 Schap wil machtiging veehouders Pag. 17 Bloembollenveilingen gestart Pag. 18, 19 en 20 Paardenkeuringen Verzet Bukman tevergeefs VRIJDAG 17 JULI 1992 80e JAARGANG No. 4128 De provincie Noord-Brabant is op enkele belangrijke punten tegemoet gekomen aan de eisen van het land bouwbedrijfsleven ten aanzien van het streekplan. Dat blijkt uit een ge zamenlijke verklaring van de Ge westelijke Raad van het Landbouwschap in Brabant en het college van Gedeputeerde Staten. De verklaring werd dinsdagmiddag in Den Bosch bekend gemaakt na NCB en ZLM eerst hun achterban hadden geraadpleegd. Vandaag ne men Provinciale Staten een beslis sing over het streekplan. Na de massale protestdemonstratie in Den Bosch op 30 juni jl. is inten sief overleg op gang gekomen tus sen het provinciaal bestuur en vertegenwoordigers van de land bouw. Namens de ZLM is aan de gesprekken deelgenomen door het dagelijks bestuurslid W. van Veld huizen. Het overleg ging over de "harde" brief van negen punten die de NCB aan de provincie heeft gestuurd, aan welke brief door de ZLM adhesie is betuigd. Het resultaat is dat de provincie op alle negen punten de landbouw een eindweegs tegemoet is gekomen. In de gezamenlijke verklaring spreekt het provinciaal bestuur uit dat het voortbestaan van agrarische bedrij ven geen gevaar zal lopen als gevolg van het nieuwe streekplan en de vertaling daarvan in de gemeentelij ke bestemmingsplannen. Bestaande bedrijven die in de groene hoofd structuur vallen kunnen uitbreiden zodat ze op een landbouw- economisch verantwoorde wijze kunnen worden voortgezet. Dat betekent dat ze kunnen moder niseren en dat ook generatiewisse ling mogelijk moet zijn. Als bovengenoemde bedrijven in zeer kwetsbare gedeelten liggen met ho ge natuurwaarden komt er een aparte toetsingsprocedure waarin wordt uitgemaakt of de uitbreiding werkelijk noodzakelijk is om te kun nen voortbestaan. Mocht uitbrei ding niet mogelijk zijn, dan zal in onderling overleg een geschikt alter natief gevonden moeten worden of er komt een financiële compensatie. Commissie De vraag of uitbreiding nodig is voor behoud van de continuïteit zal wor den beoordeeld door een commissie van deskundigen. Deze brengt ad vies uit aan de gemeente. De com missie zal worden geleid door prof. dr. C. Veerman, akkerbouwer en te vens hoogleraar in Rotterdam en Tïl- •burg. De andere leden zijn: de heer H. Verkampen, lid van het hoofd bestuur van de NCB namens de Ge westelijke Raad, en de heer J. Vos, burgemeester van Someren namens de Brabantse Gemeenten. De pro vincie levert een adviseur. De secre taris van de Gewestelijke Raad in Brabant, de heer Smeijers, voert het secretariaat. Zie verder pag. 2. Op pag. 7 is de integrale tekst van de verklaring afgedrukt. De provincie Zeeland heeft laten weten dat verzoeken om bermvak ken speciaal te maaien in verband met de graszaadteelt vanaf volgend jaar niet meer worden ingewilligd. Als reden geeft de provincie dat het afwijken van de maaibestekken toe nemende ecologische en financiële consequenties heeft. De graszaadtelers zijn bijzonder te leurgesteld over dit bericht. Tot nu toe kon in overleg met de provincie in de meeste gevallen een oplossing worden gevonden, zodat de keuring van het graszaadperceel door de NAK geen problemen opleverde. Nu echter maakt de provincie abrupt een einde aan deze regeling. IÜM Jt"* l K* De akkerbouwcommissie van de ZLM was vorige week woensdag te gast op het Proefstation voor de Akkerbouw en Vollegrondsgroenteteelt in Lelystad. De commissie kreeg informatie over het functioneren van het PAGV bij monde van de heer B. ten Hag, hoofd van de afdeling tee/tonderzoek akkerbouw. Ook werd een bezoek gebracht aan enkele proefvelden, waar o.a. belangrijk praktijkonderzoek wordt gedaan naar de 'onkruidbestrijding en het middelengebruik daarbij. Het was een leerzame en interessante excursie. Op de foto: de akkerbouwcommissie bekijkt een perceel crambe. (Foto Peter Mastenbroek). Verwacht wordt dat het landbouw bedrijfsleven geen genoegen neemt met deze beslissing van de provin cie. De kwestie komt volgende week woensdag aan de orde in de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap. In afwijking van de nor male gedragslijn heeft de provincie geen vooroverleg gevoerd over deze kwestie. Inmiddels heeft de secreta ris van de Gewestelijke Raad con tact opgenomen met de provincie over de gang van zaken. De provincie past al sinds 1982 ecologisch bermbeheer toe. Sommi ge bermen worden pas in het najaar gemaaid, andere helemaal niet. De verzoeken van de graszaadtelers om bepaalde bermen te maaien passen eigenlijk niet in dit beleid, maar toch wilde de provincie in veel gevallen rekening houden met de wensen van de graszaadtelers. Vanaf 1993 is dit echter niet meer mogelijk. De provincie wil dat de graszaadtelers hiermee rekening houden bij de perceelskeuze voor het inzaaien van gra^zgad. Het Bintje maakt zijn 'faam' als meest bontgevoelige aardappelras meer dan waar, zo blijkt uit het over zicht van de NAK Rivieren-Delta- Nederland, na de tweede veldkeu- ring. Maar liefst 70,4 procent van de Bintje pootgoedpercelen is in klasse verlaagd (inclusief afkeuring). Van de 2183 ha Bintje pootgoed die in het keuringsdistrict zijn aange meld zijn 1537 ha verlaagd en 239 ha afgekeurd. In totaal is 33,1 pro cent gedeklasseerd (incl. 4,8 pro cent afkeuring). Het percentage deklassering (incl. afkeuring) van enkele andere rassen: Agria 23, Ar- kula 15, Bildtstar 18, Desiree 6, Do- ré 28, Escort 53, Gigant 50, Nicola 26, Ostara 51 en Premiere 31. De oorzaak van deze hoge percentages ligt bijna uitsluitend in de besmet ting met het primair bontvirus. Volgens insiders zal de nacontrole de percentages klasseverlaging en afkeuring nog sterk opdrijven. Zie ook blz. 13: 'Extreme luizendruk du peert aardappelvermeerderaars'. Na jaren touwtrekken is de EG het eens geworden over de bescher ming van regionale lekkernijen zoals Leidse boerenkaas en Parma-ham. Minister Bukman is zeer ontevreden over het akkoord. Hij verwacht er een gigantische burocratie van. De minister werd in Brussel bovendien totaal door de besluitvaardigheid verrast. Hij had gedacht de discusr sie nog heel lang te rekken, om al dus op afstel aan te sturen. De Nederlandse bewindsman moest deze week in Brussel zijn verzet op geven toen Engeland akkoord ging. Een klein land kan alleen dwars lig gen zolang het de steun heeft van een van de vijf grote EG-partners. Het zijn vooral de zuidelijke EG- landen waar men hoge verwachtin gen heeft van het ontwikkelen van vaak ambachtelijke regionale lekker nijen. Bukman denkt echter dat de nieuwe regeling ook bedoeld is om de grote eenheidsmarkt, die vanaf Nieuwjaar ontstaat, via nieuwe be perkingen al tevoren de nek om te draaien. De Nederlandse minister voorziet dat men de komende jaren via aller lei juridische foefjes zoveel moge lijk produkten het etiket "specifiek" opplakt. De nieuwe verordening er kent een produkt omdat het histo risch dan wel op een typische manier in een bepaalde regio wordt gemaakt, bijvoorbeeld de Deense fetakaas. Vereist is voortaan dat de manier van bereiding zwart op wit in Brussel als soortnaam wordt ge registreerd. Andere landen mogen zulke soorten zuivelprodukten, vleessoorten en andere lekkernijen dan niet meer maken. Nederlandse vrees Bukman verwacht overigens geen directe aanslag op de Nederlandse agrarische export, zo zei hij. Maar zijn felle afkeuring van de regeling verraadt de vrees dat het systeem de exportkansen van Nederland als producent van agrarische buikarti kelen op den duur toch aan zal tasten. Zolang Bukman de steun had van (behalve België en Dene marken) het grote Engeland kon dit viertal de hele kwestie blokkeren. De tegenstanders van bovenstaan de regeling richten hun hoop nu op de samenstelling van een lijst van bestaande regionale produkten. Al les wat daarop komt zal buiten de nieuwe regeling blijven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 1