Voor de vrouw p.j.zuid geluid Kiezen van de beste toekomstkansen Get in touch with the Dutch in Brouwershaven Get in touch with the Dutch in Willemstad Tandemtocht P.J.Z. Noord- Beveland goed geslaagd 21 Nieuwe jaarthema's bekend onder reda kt ie van de Perskommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Noord-Brabant. Adres: C.J. de Jonge-Sto/s Brouwerijweg 2, 4424 CH Wemeldinge Aanvankelijk zouden er twee bus sen komen, maar doordat er minder aanmeldingen voor het congres wa ren dan verwacht kregen wij maar één bus met buitenlandse gasten op bezoek. In totaal 14 leden van vijf afdelingen van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen en van twee afde lingen van de Katholieke Vrouwen Organisatie hebben het programma in elkaar gezet. Omdat de zon hoog aan de hemel stond kon een gedeelte van het pro gramma in de open lucht plaatsvin den. Marktkraampjes, tafels, stoelen, werden met vlaggen, bloemstukjes opgesierd. De Muziek tent werd opgefleurd en er werden parasols opgezet. De Nederlandse gasten kwamen tussen half vier en vier uur aan. De bus bleek een vertraging van een uur te hebben en arriveerde pas om 5 uur. De dames, die Willemstad be zochten, hadden eerst Delft beke ken en een rondvaart door de Rotterdamse havens gemaakt. Ons programma werd een beetje anders ingedeeld. We ontvingen onze gasten in het fraaie stadhuis van Willemstad - het Mauritshuis - en iedereen kreeg een keurig verzorgd programma. Mw. D. Boertjes-Steenbeek, voorzitster van de werkgroep, heette de gasten in het Engels welkom, waarna burge meester C.J. de Ronde van Wil lemstad iets vertelde over zijn pittoreske oude stadje. Burgemeester M.J. de Sutter- Besters van Fijnaart en Heyningen gaf een korte uiteenzetting over: 'De vrouw als bestuurster' in Neder land. Bij het verlaten van de raads zaal kregen de drie aanwezige heren een stropdas en de dames een para plu aangeboden. Daarna gingen we naar buiten: naar Een deel van het programma kon in de open lucht plaatsvinden. Bastion Zeeland. Er werd heel wat afgepraat. Vanuit de afdelingen wa ren nog enkele dames aanwezig, zo dat we in totaal met 100 mensen waren. Een unieke kans om vrou wen uit zoveel landen te ontmoe ten! Uit Schotland, Canada, North Carolina, Zuid-Afrika, India, Pa kistan, Brunei, Nieuw-Zeeland en Australië. Sommigen droegen een heel mooie klederdracht! De monstraties werden gegeven over klompenmaken, kantklossen, stoe len matten, volksschilderen, calligra- feren en spinnen. Omstreeks half zeven volgde de warme maaltijd, die goed in de smaak viel. Brabants volkslied The Forst Fenderts Big Band o.l.v. P.J. Meijers speelde vanaf de mu ziektent vrolijke swingende muziek. Aan het eind van dit samenzijn be dankte één der gasten - getooid met Nederlandse klompen - voor het gastvrij onthaal. Mw. Boertjes sprak een afscheidswoord, waarna we hen uitzongen met het Brabants volkslied (in het Engels vertaald). Als aandenken kregen ze een speld je met twee houten klompjes aan geboden. De rondwandeling door Willemstad o.l.v. VVV-gastvrouwen die eigenlijk vóór de maaltijd was gepland, vond nu als laatste plaats. Rond kwart voor negen namen we afscheid van onze gasten. Er kwam een eind aan een in meerdere opzichten stralende dag. 'Get in touch with the Dutch' was de slogan voor deze ontmoe ting. In Willemstad is dit echt wer kelijkheid geworden! W. Oostdijck-Vogelaar Kies je eigen toekomst! Deze uitda gende kreet zul je het komend sei zoen weer veelvuldig horen bij het NAJK. Het klinkt mee in het NAJK- jaarthema 1992/'93: 'Bedrijfsstra- tegieën', het is de echo van het vrouwenjaarthema 'Scholing en opleiding' en het speelt een belang rijke rol in het Landbouw Wereld- wijdthema 'Handelsstromen'. Alle boeren en tuinders streven naar een boterham met beleg. Dat geldt zeker ook voor agrarische jongeren, zowel voor als na de bedrijfsover name. Elke agrarische jongere wil boer of tuinder worden en dat ook blijven. Zij streven naar een redelijk inkomen op korte en op lange ter mijn. Maar ieder kiest z'n eigen stra tegie om die doelstellingen te bereiken, leder kiest de manier die het beste past bij z'n eigen bedrijfs situatie, bij z'n eigen kwaliteiten en interesses. Meerdere wegen Meerdere wegen leiden naar Rome. Zo kiest de één voor voortdurende uitbreiding, de tweede voor geleide lijke bedrijfsuitbreiding, de derde voor arbeidsbesparing door mecha nisering en automatisering, de vier de voor boeren met de knip dicht, de vijfde voor zo hoog mogelijke kilo-opbrengsten, de zesde voor..!.. Het nieuwe NAJK-jaarthema 'Be- drijfsstrategieën' helpt je bij het kie zen van de beste toekomstkansen, legt de link met het gewenst land bouwbeleid en met de wensen van de samenleving. Je hoort er nog van. Leren doe je een leven lang. De wankelende stapjes in je eerste jaar, Redaktie Henk Tegels scheuren met de brommer in je tie nerjaren en oefenen met file- parkeren in de auto van je pa. Leren doe je ook op verschillende manie ren: door te luisteren, te lezen, het zelf te doen, te kijken, te discussië ren, noem maar op. Hoe je het beste leert is voor iedereen anders. Als je nog maar net verkering hebt met een tuinder of boer en je ziet jezelf in gedachten al als tuindersvrouw of boerin, stort je je op alles wat met het agrarisch bedrijf te maken heeft. Maar waar moet scholing voor jon ge agrarische vrouwen aan vol doen? Het scholingsaanbod moet beter afgestemd worden op de leer- wensen van vrouwen en op hun praktische mogelijkheden. En wil je eigenlijk \A/el tijd stoppen in een opleiding? Betekent dat voor jou een cursus gericht op het bedrijf of juist niet? Deze en nog meer brandende kwes ties worden aangepakt in het nieu we vrouwenjaarthema 'Scholing en opleiding'. Eind september is het jaarthema-materiaal beschikbaar. Wereldwijd Ook het project Landbouw Wereld wijd (LWW) van het NAJK heeft voor het komende seizoen leuke en interessante activiteiten in de aan bieding. 'Handelsstromen tussen Oost, Zuid en West', zo heet het nieuwe thema. Het rommelt flink in de handelsbetrekkingen tussen ver- Ontvangst bij het gemeentehuis van Brouwershaven schillende landen en landenblokken. Hoe het er in de toekomst allemaal precies uit gaat zien is nog niet te voorspellen. Eén ding is zeker: agra rische gezinnen over de hele wereld zullen hier hoe dan ook mee te ma ken krijgen. Landbouw Wereldwijd belicht de stand van zaken. Welke veranderingen zijn optil? Hoe zal het gaan met de handelsre laties tussen het rijke Westen, het arme Zuiden en het chaotische Oosten? En hoe moeten we als agrarische jongeren tegen deze ont wikkelingen aankijken? Na een LWW-avond in het nieuwe seizoen ben je van alles op de hoogte. Nog plaats Nog geen reisje gepland in de zo mervakantie? Snel doen. NAJK- reizen biedt je een studiereis aan naar Canada en de VS. Een reis die je in contact brengt met vele aspec ten van het leven en het boeren aan de overkant van de Oceaan. Van 24 juli tot 9 augustus. Boek snel. Reis- som voor NAJK-leden: f 3100,—. Of wil je zien en horen of er toe komst ligt in het voormalige Oost blok? Ook dat kan. Het NAJK reist van 6 tot 16 augustus af naar de ex- DDR en Polen. Reissom voor NAJK- leden f 1200,-. Belangstelling? Vraag Snel meer in formatie en een inschrijfformulier aan bij NAJK-reizen, Postbus 816, 3500 AV Utrecht (030-730830). Op 28 juni brachten 75 deelne mers van het ACWW-congres in Den Haag een bezoek aan Zeeland. De 700 congresgangers, die uit alle delen van de wereld naar ons land waren gekomen, werden met 15 bussen naar diverse plaatsen in ons land gebracht. Zelf wisten ze alleen het nummer van hun bus, de be stemming was een verrassing. Ontvangstcomité's samengesteld uit leden van de vier vrouwenorga nisaties: de Christelijke Bond van Plattelandsvrouwen, de Katholieke Plattelandsvrouwen Nederland, de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen en de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen hadden overal programma's voorbereid. In Zeeland was dit gedaan door de da mes van de NBVP en de NVVH on der leiding van C.S. Mandemaker- Penning. Rond 4 uur kwamen de twee bus sen het Marktplein te Brouwersha ven oprijden. De gasten hadden eerst 'Neeltje Jans' bezocht en een rondvaart langs de pijlerdam ge maakt. Burgemeester, de heer L.N. Labruyère vertelde in het Engels over de geschiedenis van Brouwers haven (haven voor de brouwers) en het gemeentehuis. 'Vadertje' Cats ontbrak natuurlijk niet! De gasten mochten het stadhuis bekijken en vervolgens gingen we naar het 'Ton- nemagazijn'. Vroeger was dit een verzamelplaats voor biertonnen. Om in de scheepvaartsfeer te blijven kregen we 's avonds een captains diner voorgeschoteld: capucijners. Ontmoetingen Het is heel bijzonder om zoveel nati onaliteiten bij elkaar te hebben. De belangstelling van de gasten voor Nederland is groot. Sommige da mes vertegenwoordigden agrari sche vrouwenorganisaties en we wisselden informatie uit over de we derzijdse landbouw, klimaatproble men en concurrentie posities. Een Nieuw-Zeelandse vroeg zich af waarom in het verleden zoveel Ne derlanders zich elders vestigden ter wijl het hier toch zo mooi is. Dat weilanden slechts gescheiden zijn door sloten verbaasde enkele Ame rikanen. Ze vroegen zich af of de koeien hier niet zo snel door het wa ter gaan. Een Australische vertelde dat ACWW een dokterspost heeft op gericht waar eens per week spreek uur wordt gehouden. Heeft men tussendoor een arts nodig, dan is het 40 'miles' naar de dichtstbijzijn de hulppost. In Zuid-Afrika wordt er o.a. een soort tarwe verbouwd, dat men 'Graanzorgen' noemt en waar van hier wordt gebrouwen voor de zwarte bevolking. Maar wij moesten ook alles vertellen over Holland. Wordt er echt nog op klompen gelopen? We'll meet again Na het 'captains-diner' volgde een optreden van een amateur dans groep, die op een leuke wijze dan sen uit diverse landen uitbeeldde. Daarna kwam een zangkoor dat ons wijsjes van over de gehele aardbo dem liet horen. Aan het slot zongen we met z'n allen: 'We'll meet again'. In gedachten zullen we deze vrou wen nog vaak ontmoeten. Het was een onvergetelijke gebeurtenis, die ons doet beseffen waar we als plat telandsvrouwen organisatie mee bezig zijn. Hoe belangrijk deze con tacten zijn en hoe vrouwen uit alle delen van de wereld samen probe ren te werken aan het behoud van de aarde en het welzijn van de men sen die er op wonen. A.J.J. de Jonge van Geest C.J. de Jonge-Stols E.J.A. van Nieuwenhuijzen- van Iwaarden Op zondag 5 juli was het weer zo ver. Om ongeveer 11.15 uur vertrokken met onze tandems op een aanhanger geladen richting Vlissingen, om met de boot van 11.50 uur naar Breskens te gaan. (Dit werd natuurlijk 12.20 uur). Toen we daar aankwamen zijn we richting "Het Zwin" gefietst. Halverwege hebben we in de berm gepicknickt, iedereen had toen best honger gekregen. Na het eten werden er enkele be zorgde blikken naar de lucht ge richt, want die was inmiddels erg donker geworden, maar ge lukkig bleef het droog en even la ter, we zaten inmiddels weer op de fiets, brak de zon weer door. Na een leuk rondje gefietst te hebben (plm. 40 km) en de nodi ge pitsstops, die "toevallig" al tijd bij een café uitkwamen, gingen we weer naar de boot, waarmee we weer richting Vlis singen vertrokken. Na de aan komst werd er bij McDonalds nog het een en ander genuttigd en óm ongeveer half negen was iedereen weer thuis. Al met al een gezellige dag en wij geloven dat alle deelnemers het "goed naar hun zin hebben gehad, ledereen die dit leest en tussen de 16 en 32 jaar is en ook lid van de PJZ wil worden kan voor in lichtingen bellen naar: Annema- rie (01107-1690) of Wilmar (01108-1986). Hopelijk tot ziens op een van onze aktiviteiten. Het bestuur van Noord-Beveland

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 17