nieuws Schapenbedrijf leidt migranten op voor baan in landbouw Het varken en zijn stal anno 1992 PVV wil geen verdere lastenverzwaringen hippi/th Alle ogen nu gericht op Barcelona Landbouwschap wil machtiging van 21.000 veehouders DLV-rundveehouderij in drie teams Stichting gezondheidsdienst voor dieren in Noord-Brabant Juan Codrington temidden van zijn schapen (foto Peter Mastenbroek) Op het schapenbedrijf van Juan Co drington in Lelystad gaat na de zo mervakantie een arbeids marktproject van start voor werkloze migranten. Zij worden op geleid voor een baan in de milieu vriendelijke landbouw. Om het project te doen slagen is de Stich ting Scholing en Arbeid voor Mi granten in de Agrarische Sector (SAMAS) opgericht. Ook het AOC Flevoland verleent zijn mede werking. De familie Codrington is zelf van buitenlandse afkomst en heeft hard moeten knokken om als schapen- boer voet aan de grond te krijgen. Ze zijn in 1987 hun schapenbedrijf gestart. Sindsdien zijn er al regelma tig migranten op vrijwillige basis op hun bedrijf werkzaam geweest. De ze 30 a 40 personen hebben allen een plaats gevonden op de ar beidsmarkt. Om de aanwezigheid van migranten op het bedrijf een meer structureel karakter te geven is de stichting in het leven geroepen. Naar verwach ting kunnen de opgeleide migranten zonder veel problemen aan een baan komen in de glastuinbouw en de biologische landbouw, omdat dit arbeidsintensieve sectoren zijn. Het arbeidsbureau is behulpzaam bij de bemiddeling. Lesperceel De eerste vijftien migranten krijgen in Lelystad een opleiding waar theo rie en praktijk nauw op elkaar aan sluiten. Er is een lesperceel van drie hectare beschikbaar en vlak daar naast wordt een leslokaal neerge zet. De lesstof die men zich 's ochtends eigen heeft gemaakt, kan nog dezelfde dag in de praktijk wor den gebracht. De duur van de cur sus is een vol seizoen. Het Agrarisch Opleidings Centrum (AOC) Flevoland gaat meewerken aan de scholing van de cursisten. Dat heeft ten doel, dat er aan het eind een officieel erkend certificaat wordt uitgereikt en bovendien kun nen belangstellenden doorstromen naar een andere opleiding in de landbouw. Aan het eind van de opleiding stromen ze geleidelijk door naar praktijkleerbedrijven om daar stage te gaan lopen. Zonder nog enige ruchtbaarheid aan het project te hebben gegeven, zijn er al 27 aanmeldingen uit heel Ne derland bij Juan Codrington binnen gekomen. Op 10 juni 1992 is de nieuwe editie van 'Het varken en zijn stal' ver schenen. Veel nieuwe inzichten met betrekking tot inrichting en bouw van stallen zijn hierin door de werk groep verwerkt. Aan deze editie is medewerking ver leend door drie organisaties die mo menteel de onafhankelijke voorlichting over huisvesting en ver zorging van varkens in Zuid- Nederland behartigen: de Gezond heidsdienst voor Dieren in Zuid- Nederland, de Diensten Landbouw voorlichting in Zuid-Nederland en DLV-rundveehouderij Zuid- Nederland gaat met drie grote teams in plaats van vier kleine wer ken. Hierdoor is de DLV beter in staat te voldoen aan de vraag naar meer specialistische kennis. Ook kunnen vragen sneller behandeld worden. De drie teams werken van uit Breda, Boxtel en Horst. Dit bete kent dat de lokatie Uden vervalt. De adressen zijn: Team rundveehouderij Breda: Hei laarstraat 232. Postadres: Postbus 9695, 4801 LT Breda. Telefoon: 076-203190. Fax: 076-202711. Team rundveehouderij Boxtel: Past. Erasstraat 14. Postadres: Postbus 840, 5280 AV Boxtel. Telefoon: 04116-76860. Fax: 04116-84855. Team rundveehouderij Horst: Spoor weg 10. Postadres: Postbus 6207, 5960 AE Horst. Telefoon: 04709-84400. Fax: 04709-86682. het Varkensproefbedrijf voor Zuid en West Nederland. De varkenshouderij in Zuid- Nederland onderscheidt zich van andere delen van Nederland door een hoge varkensdichtheid en daar mee gepaard gaande hoge infectie- druk. Dit betekent extra risico's voor de gezondheid van de dieren. Om de dieren met ziektekiemen te laten samenleven zonder ziek te worden moet gezorgd worden voor een optimale dieromgeving. Men moet derhalve zeer hoge eisen stel len aan huisvesting en verzorging. Een juiste stalbouw en stalinrichting is daarbij een eerste vereiste. In het boek 'Het varken en zijn stal anno 1992' is aan de hand van de nieuwste ontwikkelingen aangege ven welke mogelijkheden er zijn om een varkensstal te bouwen of te re noveren, waarin huisvesting en ver zorging optimaal tot hun recht komen. U kunt het boek bestellen door f 25,— (incl. 6% b.t.w.) over te ma ken op bankrekeningnummer 108807045 van de Rabobank te Boxtel t.n.v. Gezondheidsdienst voor Dieren onder vermelding van 'Stal- anno 1992'. Het boek zal u dan zo spoedig mogelijk worden toe gestuurd. Het bestuur van het Produktschap Vee en Vlees (PVV) maakt zich ern stig zorgen over de concurrentiepo sitie van de Nederlandse vee- en vleessector op de Europese markt. De positie dreigt te verzwakken als gevolg van overheidsmaatregelen die forse kostenstijgingen met zich meebrengen. Vooral het schoksge wijs invoeren ervan heeft een zeer negatieve uitwerking. In een brief aan premier Lubbers doet PVV-voorzitter Rob Tazelaar daarom een dringend beroep op het Volgende week zaterdag 25 juli starten de Olympische Spelen met drie disciplines van de rui tersport. De verlangens van de mensportliefhebbers om ook de samengestelde menwedstrijden voor vierspannen toe te voegen aan de Olympische Spelen zijn nog niet in vervulling gegaan. Nederland doet met drie volledi ge equipes mee aan de rui- terspelen en is zodoende partij in de strijd om de landenwedstrij- den als ook voor de individuele medailles. Na het grote internationale con cours hippique te Aken 14 dagen geleden zijn de verwachtingen nogal hoog gespannen. Aken wordt beschouwd als generale repetitie voor de Spelen. De Ne derlandse dressuur equipe werd daar tweede achter Duitsland, dat als groot favoriet startte. Met de kans op een medaille in de landenwedstrijd wordt nu voor de dressuurequipe toch serieus rekening gehouden. Op een indi viduele medaille voor de dres suur amazones wordt niet gerekend. Bij de springruiters ligt het an ders. Daar hadden we een sterke equipe, maar de vorm was in Aken afwezig, terwijl een der veste troeven: Jan Tops met Top Gun afwezig was door een bles sure van zijn paard. Er wordt op gerekend dat Top Gun volgende week kan starten, maar dit is na tuurlijk geen optimale voorberei ding. Anders ligt het met de individuele kansen. Jos Lansink is na zijn glorieuze overwinning in de Grote Prijs van Aken, een van de grote kanshebbers en als Piet Raymakers zijn dag heeft, dan komt hij ook heel ver. Voor de equipe van de military (dres suur, crosscountry en springen) worden de kansen op een me daille niet hoog aangeslagen. En nu maar hopen dat de hippische wedstrijden in Barcelona on gestoord afgewerkt kunnen wor den, en dat de gevreesde paardengriep zich niet zal laten gelden. Ook eigen land vraagt aandacht Het volgend Hippisch Nieuws verschijnt pas 4 september en in die tussentijd spelen zich hier ook belangrijke evenementen af, zoals de provinciale kampioen schappen voor ponies en men nen van de Federatie te Vrouwenpolder op 15 augustus en dat voor de paarden te Vlis- singen op 22 augustus. En de landelijke kampioenschappen worden al direct daarop verreden en wel op 29 augustus tijdens de Levade voor ponies eri op 5 september tijdens de Levade voor paarden, die dit jaar voor het eerst nu ook, in navolging van die der ponies, in Ermelo bij het Federatie Centrum plaats vindt. We zijn zeer benieuwd welke combinaties de Zeeuwse kleuren daar zullen vertegen woordigen. Recordpoging tijdens jubileum Shetland Pony Stamboek Op 8 augustus vindt in Ermelo de jubileummanifestatie plaats ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van het Nederlands Shetland Pony Stamboek. Naast keuringen aan de hand, waaron der enkele Zeeuwse vertegen woordigers wordt er 's middags een zeer gevarieerd programma afgewerkt met o.a. concours nummers voor één- en tweespannen, een harddraverij, een enerverende Grand National en Shetland Pony's, een show nummer van de afdelingen, waarin Zeeland een aanspanning met kinderen in Axelse dracht presenteert, een groot aantal meerspannen en een hengsten- parade. Als een der hoogtepunten moet de poging van de heer Ten Pas uit Eist gezien worden om het wereldrecord meerspannen po- nies te verbeteren, dat thans op naam van de heer J. Lips te Bre da staat met 35 Fjorden. Voor de recordpoging is een 40-span Shetlanders van een tiental eige naren samengesteld. Al met al belooft het 8 augustus in Ermelo een spectaculaire dag te worden van het één na grootste paarden- /ponystamboek in ons land dat zich ook in Zeeland in een toene mende belangstelling mag ver heugen. kabinet om af te zien van verdere lastenverzwaringen. "De maat is vol", zo zegt hij in een toelichting. Overheidsbijdragen aan bijvoorbeeld keuringsinstellingen, classificatiewerkzaamheden en dier- ziektebestrijding lopen terug. Voor de ondernemingen in de produktie- keten brengt dit extra kosten met zich mee. Die komen bovenop de hoge uitgaven die al worden gedaan voor investeringen in mest- en mi lieumaatregelen, betere Identificatie Registratieregelingen en kwali teitszorgsystemen. Het Landbouwschap gaat 21.000 veehouders per brief toestemming vragen om hun aangifte overschot heffing 1991 ook te mogen gebrui ken voor het berekenen van de bestemmingsheffing mest. Voor beide mestheffingen zijn precies de zelfde gegevens nodig. Door de al bij het Bureau Heffingen in Assen aanwezige cijfers twee keer te ge bruiken hoeven er voor de bestem mingsheffing geen nieuwe aangifteformulieren te worden ver zonden en ingevuld. Uitgedrukt in geld en mankracht levert dit een ge weldige besparing op, wat een gun stige invloed heeft op de hoogte van de heffing. Het nogmaals gebruiken van de be gin dit jaar al aan Assen verstrekte gegevens is alleen mogelijk als de veehouder daar nadrukkelijk toe stemming voor geeft. Veehouders die deze toestemming om welke re den dan ook niet toegeven, moeten la ter dit jaar voor de bestem mingsheffing mest van het Landbouwschap afzonderlijk aangif te doen. Als deze aangifte niet op tijd binnenkomt, is het Landbouw schap bevoegd om de bestem mingsheffing voor het des betreffende bedrijf ambtshalve vast te stellen. De opbrengst van de bestemmings heffing - dit jaar tussen de 25 en 30 miljoen gulden - is bestemd voor het versnellen van industriële mestver werking en eventueel ook voor mesttransport. De Europese Com missie heeft echter bepaald dat de opbrengst met ingang van 1995 al leen nog mag worden gebruikt voor het subsidiëren van de vaste kosten van de Mestbank. Veehouders met een mestoverschot zullen dan met hogere ophaalkosten te maken krijgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 12