Akkerbouw Poolprijs Aardappel BV oogst 1991 f 1,77 boven Rotterdamse notering ProAgro introduceert nieuwe bladmeststoffen Op bijna alle percelen laag nitraatgehalte Meijer huldigt kwaliteitstelers Hogere tarieven voor drogen van zaaizaad Belangstelling voor Agria blijft groeien Bladsteeltjesonderzoek Infocentrum akkerbouw krijgt meer gerichte belangstelling schuur geleverd van basis- en pre miekwaliteit (A, AA en AAA) incl. bewaarvergoeding, voeropbrengst en 5,26 procent BTW. Van oogst '91 herkomst klei had 4 procent de sortering 65 mm opw (zand 2,2), 91,7 procent 35-65 mm (zand 83,4) en 4,3 procent 0-35 mm (zand 14,4). Van de bd en ecologi sche aardappelen was gemiddeld 5 tot 6 procent voer. Pool goed gewerkt Directeur A. Bierens van de Aardap pel BV vindt dat de pool goed ge functioneerd heeft, gezien de meerprijs boven de Rotterdamse no tering. "We hebben dus kennelijk meer dan gemiddeld verkocht op de duurdere momenten, en minder toen de aardappelen minder op brachten. Anders waren we nooit acht negen procent hoger dan 'Rotterdam' gekomen. Op de telers vergaderingen die we net achter de rug hebben toonden ook de telers zich tevreden over dit resultaat, en dat is natuurlijk minstens zo be langrijk". Volgens de heer Bierens heeft de pool meer voordelen dan alleen maar risikospreiding voor de teler ("al zal die f 1,77 boven de notering van Rotterdam de teler het meest aanspreken"). De pool profiteert van alle markten, en zorgt er dus mede voor dat er altijd Nederlandse aardappelen aan de markt zijn. "Het is belangrijk om ook in tijden dat de markt wat minder interssant is er wel te zijn, want concurrenten als België en Frankrijk staan te springen om onze plaats over te nemen als wij even niet aan de markt zijn". De heer C. Koert uit de Heen (links), een van de CEMO-deelnemers, in zijn aardappelperceel. Samen met Kees Bijl die het bladsteeltjespro- ject bij Cebeco-Zuidwest heeft opgestart, plukt hij een aantal steeltjes voor de derde analyse. ProAgro B.V. brengt sinds kort een geheel vernieuwde bladmeststof- fenlijn op de markt, o.a. Mangaan vloeibaar. Mangaan spuitkorrels en Magnesium vloeibaar. Deze meststoffen zijn toepasbaar in vele gewassen en teelten, zoals fruit teelt, bloembollenteelt, aardappels, suikerbieten, granen en vollegronds- groenten. Het grote verschil met de gangbare bladmeststoffen is dat ze een grote re concentratie zuivere elementen bevatten. Dit bevordert een snellere en vooral efficiëntere opname door het blad. Om de meststoffen regen- vast te maken, bevatten deze blad- bemesters uitvloeiers en hechters op natuurlijke basis. Door een juiste PH-buffer verbrandt het bladopper vlak niet en zijn ze uitzonderlijk zacht voor het gewas. De meststof fen zijn, gemengd met gewasbe schermingsmiddelen, zeer goed te verspuiten. Door toepassing van de nieuwste technologie is Mangaan nu ook ver krijgbaar in spuitkorrels, die dankzij de kleine verpakking (zakjes van 1,75 kg) zeer goed zijn te verwerken en geen problemen opleveren met het oplossen in de spuittank. Man gaan vloeibaar en Magnesium vloei baar zijn verkrijgbaar in handzame cans van 10 liter. Vorige week zijn de meeste aardap pelpercelen die aangemeld zijn voor het CEM O-bladsteelt jesonderzoek van Cebeco-Zuidwest voor de derde maal bemonsterd. De uitslagen zijn inmiddels bekend, de aanvullende stikstofgiften zijn in veel gevallen al uitgevoerd. Uit de analyses van de eerste ronde (28 dagen na opkomst) bleek dat bijna alle percelen een laag nitraat gehalte in het blad hadden. Dit was te wijten aan de hevige regenval van enige weken geleden. Hierdoor is veel stikstof naar diepere lagen gespoeld en gedenitrificeerd. Deni- trificatie vindt plaats onder zuur stofloze omstandigheden. Nitraat verdwijnt in gasvormige verbindin gen in de lucht. Vooral op de lichte zavel was dit te zien aan het nitraat- gehalte. Op percelen die onder wa ter stonden, was de plant door zuurstofgebrek niet in staat ge weest om voedingsstoffen op te ne men. Dit is nu herstellende. Mede door de aanvullende stikstof gift is het nitraatgehalte relatief gestegen ten opzichte van de eerste metingen. Op een groot aantal lich te en slempgevoelige percelen wor telen de aardappelen niet dieper dan 25-30 cm. De stikstof in de laag 30-60 cm is voor het gewas dus nauwelijks beschikbaar. Het is daar om de bedoeling om zeker tot eind juli bladsteeltjes te blijven plukken om te zien of het gewas op het juiste bemestingsniveau zit. Een belangrijke voorwaarde voor het welslagen van het CEMO- project is de snelheid waarmee de analyse-resultaten terug bij de teler zijn. Steeltjes die voor 14.00 uur worden ingeleverd, worden de vol gende dag al geanalyseerd. Dezelf de middag heeft de deelnemer de uitslag via AGROTEL in huis. Via de post heeft men de gegevens een dag later. Meijer huldigde drie telers voor de kwaliteit aardappelen, die zij afleverden in het afgelopen seizoen. V.l.n.r. C. Meijer direkteurA. Basting (hoofd kwaliteitsdienst), J. de Vrieze, J. Maes en P de Vrieze. De poolprijs van de Aardappel BV over oogst 1981 van Bintjes en Agria's 40 mm opwaarts lag f 1,71 boven de Rotterdamse beursnote ring. Bintje/Agria kleipool 40 mm opw klassen A, AA, AAA, de basis klassen en de premieklassen brach ten gesorteerd incl. BTW f 21,94 op. Gemiddeld beschikbaar (incl. BTW) voor 50 mm opw. is f 24,45 voor 40-50 mm f 16,85 en voor 40 opw dus f 21,94. Voor Bintje/Agria zand pool was in cl. BTW gemiddeld beschikbaar voor 50 mm opw f 20,53, voor 40-50 mm f 12,65 en voor 40 mm opw f 18,44. De kleiaardappelen brachten voor de sorteringen 50 mm opw en 40-50 mm resp. 7 en 13 procent meer op dan de zand- aardappelen. Voor zowel klei als zand was de prijs (excl.) voor 0-40 mm f 10,13 en voor voeraardappe- len f 6,27 bij een basissorteertarief van f 1,92. De Agria's brachten gemiddeld meer op dan de Bintjes door een hogere kg-opbrengst (minder droogtegevoelig), een hoger per centage 50 mm opw (17 procent meer) en een gemiddeld betere kwaliteit. Het voordeel ging gedeel telijk weer verloren door een hoger percentage uitval en duurder uit gangsmateriaal. Per saldo hebben de Agria's een plusje van enkele honderden gulden per ha ten op zichte van de Bintjes. Het verschil is dus minder groot dan vorig jaar. De belangstelling voor het AM-ras Agria blijft onverminderd groot, zo wel bij de telers als bij de afnemers. Aardappel BV verwacht in 1995 reeds de helft van het areaal Bintjes door Agria's te hebben vervangen. Voor op biologisch-dynamische of ecologische wijze geteelde aard appelen betaalde Aardappel BV voor herkomst klei f 34,18 en voor herkomst zand f 29,50 per 100 kg. Dit betreft de gemiddeld gewogen uitbetalingsprijs voor ongesorteer de aardappelen 0 mm opw uit de Het drogen van zaaizaden, grassen en groenvoedergewassen wordt dit jaar en volgend jaar 30 procent duurder dan het afgelopen jaar. Het Landbouwschap het de algemene voorwaarden op dit punt aan gepast. Volgens de Nederlandse Vereniging van Kwekers en Handelaren in Zaai zaad en Plantgoed (NZP) is tariefs verhoging noodzakelijk. Wat betreft het schonen van zaaizaden zullen de tarieven, die onderdeel uitmaken van de Algemene voorwaarden voor de teelt van in voorverkoop gekoch te zaaizaden van landbouwgewas sen (ATV-L), in prijs gelijk blijven. Algemene voorwaarden granen en peulvruchten Het bestuur van het Landbouw schap stelde vorige week woens dag de algemene voorwaarden vast, voor de teelt van gecertificeerd zaad van granen en peulvruchten (TC- granen en peulvruchten 1992). De ze vervangen de algemene voor waarden uit 1968. Tenzij de contractanten anders besluiten, blij ven de oude voorwaarden van toe passing op overeenkomsten die werden gesloten vóór 1 juli 1992, de dag van vaststelling door het Landbouwschapsbestuur. Aardappelbedrijf C. Meijer bv in Kruiningen organiseerde dinsdaga vond in Ovezande op Zuid-Beveland een grote barbecue voor telers in Zuidwest-Nederland en België. Cir ca 1.000 boeren waren aanwezig. De bijeenkomst kreeg een extra feestelijk karakter door de uitreiking van prijzen aan drie telers, die dit seizoen de beste kwaliteit aard appelen hebben afgeleverd. Direkteur C. Meijer huldigde de heer P.C. de Vrieze uit Scharendijke voor de beste kwaliteit Bintjes, de heer J.J. de Vrieze uit Scharendijke voor de beste kwaliteit Turbo's en de heer J. Maes uit Heinkenszand voor de beste kwaliteit Lady Rosetta's. Meijer BV verhandelt jaarlijks ca. 600.000 ton aardappelen, groten deels nog Bintje Het aandeel van de door Meijer zelf ontwikkelde milieu vriendelijke rassen is echter sterk toegenomen en zal nog verder blij ven stijgen. Behalve aan de frites- en chipsindustrie levert Meijer aan particuliere afnemers in binnen- en buitenland. In de afzet zal ook de re cent overgenomen fabriek van Pro- vamo (versverwerking) een rol gaan spelen. Donderdagavond organiseerde Meijer een soortgelijke bijeenkomst in Swifterbant voor telers in andere delen van Nederland. Vorig jaar heeft het Infocentrum in Schoondijke, dat tot doel heeft de automatisering in de akkerbouw te stimuleren, minder bezoekers ont vangen dan in de twee voorafgaan de jaren. Er kwamen 1742 bezoekers in het centrum. Dit aantal lag in 1989 en 1990 boven de 2000, aldus blijkt uit het jaar verslag. Het Infocentrum tekent hierbij aan dat het aantal individuele bezoekers toeneemt, terwijl de grootte van de groepen is gedaald. Hieruit valt af te leiden dat er nu een meer gerichte belangstelling is voor het Infocen trum. Verder wordt opgemerkt dat er een stijgende interesse bestaat voor de mogelijkheden van de mine- ralenbalans op de computer. Het zelfde geldt voor microprocessoren in bewaarplaatsen en voor spuit- computers. Veel exposanten hebben vorig jaar vernieuwingen in hun apparatuur en programmatuur aangebracht. Het infocentrum is eind vorig jaar dank zij subsidie van de provincie Zeeland gestart met thuisbegeleiding van te- lematicagebruikers in Zeeland. De financiering van het Infocentrum is voor de komende drie jaar veilig gesteld door bijdragen van de regio nale organisaties, de Praktijkschool en de provincie Zeeland.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 7