Nieuws en Commentaar Gelderse afdelingen positief over tussenrapport fusie Voedingsbond: Banning wilde niet kwetsen Vlassector hoopt op betere toekomst Zegge en schrijve EG-premies akkerbouw regionaal uitwerken Jbs berichten De ruggen recht "Bestuurlijk onderbedeeld' Dagelijks bestuur Landbouwschap De afdelingen van de Geldersche Mij hebben vorige week donderdag met het hoofdbestuur gediscus sieerd over het tussenrapport van de fusieplannen van GMvL, ZLM en ULG. De bestuurders reageerden over het algemeen positief. De ont wikkeling naar een nauwe samen werking met de fuserende accountantskantoren maakt de nieuwe landbouworganisatie nog aantrekkelijker. Maar de afdelingen vonden ook dat de Geldersche qua vertegenwoordigers in het bestuur onderbedeeld wordt. Volgens de tussenrapportage bestaat het nieuwe bestuur uit zes GMvL-bestuurders, zes ZLM- bestuurders en twee vertegenwoor digers van het ULG. Dit zijn de kringvoorzitters, die in de nieuwe structuur maandelijks vergaderen met vertegenwoordigers van de af delingen. Naast een nieuwe voorzit ter zullen de drie huidige voorzitters nog voor maximaal vier jaar mee draaien in het nieuwe hoofdbestuur en worden de zes sectorcommissies vertegenwoordigd in het hoofd bestuur. De afdelingen vinden dat gezien het aantal leden (GMvL 9.500, ZLM 7.600 en ULG 1.500) de Geldersche meer afgevaardigden in het hoofd bestuur zou moeten krijgen. Voorzit ter J.G. van Leeuwen verwacht dat daarvoor mogelijkheden aanwezig zijn als de invulling van de sectorale hoofdbestuursleden aan de orde is. Hij stelde met enige voorzichtigheid dat het logisch is dat het hoofd bestuur van de nieuwe organisatie toch een redelijke afspiegeling zal zijn van de ledentallen van de ver schillende provincies en hun produktie-omvang. Dicht bij huis Efficiëntie, 'meer doen voor het zelf de geld', en korte lijnen tussen de le den en het bestuur staan in de nieuwe organisatie centraal. Andere kernwoorden uit de doelstelling zijn daadkracht, slagvaardigheid en ver breding van de dienstverlening. De Voedingsbond FNV heeft in een brief aan de NCB, waarvan een af schrift aan de ZLM is gestuurd, ge schreven dat haar kaderlid Banning nooit de bedoeling heeft gehad or ganisaties of individuele akkerbou wers of tuinders te kwetsen. Daarmee reageert de Voedingsbond op een verzoek om een reactie te geven op de grievende uitlatingen van Banning over de akkerbouw tij dens een bijeenkomst in Roo sendaal. De Voedingsbond verwijst naar een artikel van Banning in het Agrarisch Dagblad van 19 juni j.l., waarin de zienswijze van de bond op de toe komst van de akkerbouw is ver woord. Op dezelfde pagina stond een bijdrage van ZLM-secretaris mr. J. Oggel waarin werd toegelicht waarom de ZLM de uitlatingen van Banning hoog opneemt. Banning had onder andere betoogd dat de akkerbouw maar beter verplaatst kan worden naar Oost-Europa en dat ook de tuinbouw gezien de slechte werkomstandigheden geen oplossing biedt. Ook liet hij zich zeer negatief uit over de akkerbouwak- ties en over de wijze waarop boeren in het verleden met hun knechten zijn omgegaan. Banning heeft zijn uitlatingen ge daan op een interne bijeenkomst, al dus de Voedingsbond. "De uitspraken waren bedoeld als een aanzet tot discussie en niet bedoeld voor publikatia Het zal tevens dui delijk zijn dat de opmerkingen niet bedoeld waren voor die werkgevers die op een aanvaardbare manier en conform de overeengekomen cao in de sector handelen. En eveneens niet voor alle ondernemers die op een correcte wijze hun bedrijf voort willen zetten op een voor Nederland aanvaardbare manier". NCB: acceptabel De Voedingsbond vertrouwt er op dat deze reactie voldoende is om de verhoudingen te normaliseren en dat er weer een vruchtbare samen werking mogelijk is. Het hoofd bestuur van de NCB noemt de reactie van de Voedingsbond verkla rend en acceptabel. Het wachten is nog op een verklaring van Banning zelf. Als er geen reactie van hem komt, zal samenwerken een moeilij ke zaak worden, aldus de NCB. De ZLM heeft tot nu toe geen ant woord gekregen op de brief die zij aan de Voedingsbond heeft gestuurd. Ook Banning heeft (nog!) niet gereageerd richting ZLM. Het dagelijks bestuur van de ZLM zal de kwestie op 20 juli a.s. bespreken. Vorige week vrijdag hield de Alge mene Nederlandse Vlassersbond in de Warande te St. Jansteen haar vijfjaarlijkse vlasdag. De teelt en be werking van het vlas stonden deze dag centraal. Directeur A. Daenekindt van de Bel gische Vlassersbond gaf de onge veer 100 aanwezige vlassers hoop op verbetering van de huidige crisis in de sector. Hij verwacht dat door nieuwe toepassingen van het vlas de toekomst er wat rooskleuriger uit zal zien dan nu. Ir. Kienhuis, voorzit ter van de Akkerbouwprodukt- schappen, ging in zijn inleiding onder meer in op de steunregelin gen door de EG. De deelnemers aan de Vlasdag had den eerder op de dag de werktui genshow en enkele informatiestands kunnen bekijken. Ook deze aktiviteiten vonden in en rondom de Warande plaats. Een rondrit langs de vlasakkers en een demonstratieveld maakte eveneens onderdeel uit van de Vlasdag. In het kader van deze dag werd in het ge meentehuis van Hulst een driedaag se tentoonstelling gehouden over allerlei toepassingen van vlaspro- dukten. Van Leeuwen voorspelde dat de fu sie van Accountantskantoor Gelder land en de Accountantsunie van de ZLM zeer positieve gevolgen kan hebben voor de nieuwe landbouw organisaties. "We beogen met de accountantskantoren tot optimale structuren te komen. U zult dicht bij huis belangenbehartiging en dienst verlening krijgen". De Geldersche hoopt dat met de steunpunten aangesloten kan wor den bij de accountantskantoren. Bij die steunpunten zouden de leden dan de verschillende diensten kun nen aantreffen, waaronder ook de SEV en wellicht de kringsecretaria ten. De kringsecretariaten zouden ook de afdelingen moeten kunnen ondersteunen bij hun belangenbe hartiging. Van Leeuwen benadrukte dat de Geldersche haar positieve houding tegenover federatievorming GMvL, CBTB en ABTB binnen gemeenten vooralsnog zeker zal voortzetten. "De afdelingen zullen door ons meer bediend worden dan tot op heden het geval was; óók de fede raties". Uitgangspunt van de fusiebespre kingen is dat de kosten op hetzelfde peil blijven. Komende herfst krijgen de afdelingen de cijfers voorgelegd van de kostenontwikkeling over meerdere jaren. Sectoren Secretaris G. Pol liet doorschemeren dat de fusiewerkgroep nog worstelt met de opzet van de sectorgroepen voor de rundveehouderij, intensieve veehouderij, akkerbouw, tuinbouw, jongeren en vrouwen. In eerste in stantie zouden de sectorgroepen zelfstandige verenigingen worden binnen de nieuwe landbouworgani satie. Organisatorisch en financieel blijkt deze opzet echter niet haal baar. Gedacht wordt over de vor ming van sectorcommissies, zoals de Geldersche kent. De afvaardiging vanuit deze commissies naar het hoofdbestuur, zal door de Ledenraad bepaald worden. De conclusie van de discussie is dat de afdelingen positief maar kritisch tegen de plannen aankijken. In an dere vergaderingen lag de nadruk steeds op de kansen om nog met de OLM en ABTB samen te gaan. Op vallend was dat de OLM nauwelijks nog werd genoemd. Alles en iedereen lijkt tegen de land- en tuinbouw samen te spannen - en dat zullen vele bedrijfsgenoten erg netjes uitgedrukt vinden. Dat samenspannen gebeurt op alle niveau's: internationaal - de GATT, Europees - MacSharry, nationaal - de milieuplannen van VROM en LNV, Provinciaal - het Streekplan Noord-Brabant en zelfs op lokaal ni veau geven gemeentebestuurders aan de landbouwbestuurders geen gehoor mee zoals bij het PR-project op Walcheren. En dat is dan nog maar een greep De landbouw lijkt volledig in het verdomhoekje te zitten - de hoek waar de klappen vallen. Landbouw moet wijken voor milieu en recreatie. En wie boer wil zijn c.q. blijven moet maar naar Oost-Europa. Nu is al die "belangstelling" natuurlijk mooi maar opvallend is dat in verreweg de meeste van al die visies en plannen de financiering maar voor het gemak is weggelaten dan wel dat de financiële consequen ties domweg bij de boer worden weggelegd. Over de economische gevolgen voor de Nederlandse economie hoor je al bijna helemaal niks. Het gevolg is dan ook dat veruit de meeste van al die dure plan nen in feite gewoon prietpraat zijn en zo in de prullebak kunnen, om dat ze financieel volstrekt onhaalbaar zijn. Ondertussen zitten de boeren er maar mee. Ik ken er die zijn inmiddels zo murw dat ze zich er volledig voor afslui ten en bij wijze van spreken ook onze ZLM-krant niet meer lezen om dat ze al die ellende niet mee aankunnen. Deze mensen hebben besloten om maar te zien waar het schip strandt. En als het zo door gaat zullen steeds meer boeren er zo over gaan denken. Anderen wil len dat wij op al die onzinnige uitspraken in woord en geschrift reage ren. A/s we dat zouden doen dan hebben we daar een dagtaak aan en dat is ook weer niet de bedoeling. Bovendien kun je het nut er van betwijfelen. Maar natuurlijk zijn er zaken die je niet over je kant kunt laten gaan en dat doen we dan ook niet. Eigen boontjes De land- en tuinbouw is lang min of meer ge(ver)wend aan een voor rangsbehandeling vanuit de maatschappij. Sinds de voedselsituatie lijkt veilig gesteld is daar verandering in gekomen. De landbouw belangen worden nu voortdurend afgewogen tegen andere belangen en dat doet dus zeer. De landbouw zal meer en meer zijn eigen boontjes moeten doppen. Niet alleen in de bedrijfsvoering maar ook maatschappelijk. Dit mag echter geen reden zijn om ons dan maar van de maatschap pij af te keren omdat we onze zin niet krijgen. Zelf gezocht maat schappelijk isolement is pas echt funest. Nee, we moeten juist volop mee doen - overal waar mogelijk en nodig. Daarvoor is het natuurlijk wel voorwaarde dat we zelf blijven geloven in het perspectief van on ze landbouw. We zullen die visie zelf moeten ontwikkelen en daarbij in moeten spelen op maatschappelijke ontwikkelingen. Eerste ver eiste daarbij is dat we a/s boeren en tuinders samen optrekken, niet ieder voor zich zoals meer en meer de tendens is, want dat is pas echt een doodlopend spoor. Waar een wil is, is een weg. Er is toe komst voor de land- en tuinbouw in dit land, anders dan we gewend waren maar toch. Dus de ruggen recht en er tegenaan. We hoeven ons nergens voor te schamen. Oggel In het gemeentehuis van Hulst vond het afgelopen weekend een drie daagse tentoonstelling plaats waarop allerlei produkten te zien waren die van vlas gemaakt kunnen worden (foto Camile Sche/straete). De premies die voortvloeien uit de nieuwe EG-steunregeling voor ak kerbouwgewassen kunnen in Ne derland het best worden afgeleid van een regionaal basisareaal. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft zich woensdag in meerderheid op dit standpunt gesteld. Wel wil men de mogelijkheid open houden om in de toekomst alsnog over te schakelen op een individueel basisareaal per bedrijf. Deze optie zal zich rnet name voordoen als blijkt dat de regionale uitwerking leidt tot onvoorziene areaaluitbrei dingen. Het hoofdbestuur van de ZLM heeft zich eerder uitgesproken voor een individueel basisareaal. De steunregeling geldt voor granen, olie- en eiwithoudende gewassen en maïs. De voorkeur van het dage lijks bestuur voor een regionaal basis areaal is gebaseerd op de flexibiliteit in het bouwplan, de uitvoerbaarheid en de controleerbaarheid. Het dagelijks bestuur vindt dat Ne derland voor de uitwerking van de steunregeling moet worden op gesplitst in tenminste twee produk- tieregio's. Men behoudt zich echter het recht voor te kiezen voor de vor ming van meerdere regio's. Wat de snijmaïs betreft zal het Landbouw schap streven naar afzonderlijke systemen voor maïs en granen. In hoeverre deze scheiding valt door te voeren, staat echter nog niet vast. In de ZLM-krant van volgende week geeft de SEV uitleg over wat de ver schillende uitwerkingen van de EG- regelingen voor de bedrijven be tekenen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1992 | | pagina 3